Bear markety a čo sa deje po nich.

Ďaľší zo slide-ov z materiálu Guide to markets. Popisuje všetky bear markety od roku 1926 po dnešok, so zaujímavými detailami:

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Definícia bear marketu je v tomto prípade pokles o 20% z all-time-high, pričom bear market končí, keď cena dosiahne dno. Vtedy začína bull market.

Takáto definíca podľa mňa nie je šťastná, no pre tieto účely – ukázať, čo sa deje po skončení bear marketu, to nevadí.

V prvom rade – je veľmi ťažké určiť vopred, že začína bear, viď tabuľka “Macro environment”. Neexistuje jednoznačný faktor, alebo skupina faktorov, na základe ktorých by sme ho mohli identifikovať (vopred).

Veľmi často je spájaný s recesiou. No nie vždy. Okrem toho nie je jednoznačné, či recesia spúšťa bear market, alebo naopak. Navyše to, že sme oficiálne v recesii, zistíme až o pol roka.

Podľa vysokých cien aktív alebo sprísňovania monetárnej politiky sa tiež nevieme zorientovať. Niekedy sú tieto faktory prítomné, inokedy nie.

Ako keby nestačilo, že je takmer nemožné určiť začiatok medvedieho trhu (kedy predať), ešte tažšie je určiť jeho koniec (teda kedy kúpiť). A ak budete čakať príliš dlho, riskujete, že prídete o veľa peňazí. Stačí sa spýtať investorov, ktorí už 5 alebo aj viac rokov čakajú, kedy sa situácia na trhu “vyjasní”.

Toto sú podľa mňa najdôležitejšíe čísla z tohto obrázku.

  • priemerná dĺžka bear marketu je 24 mesiacov a priemerný pokles -45%
  • priemerná dĺžka bull marketu je 54 mesiacov a priemerný rast je 159%

Bull market teda v priemere trvá viac ako 2-krát dlhšie a výnos je viac ako 3-násobne vyšší ako strata pri bear markete.

Viem, že orientovať sa podľa priemeru je problematické. Ale:

Pre investora je oveľa horšie zmeškať bull market ako vyhnúť sa bear marketu.

“It is time in the market, not timing the market”

 

 

 

Comments are closed