Prípadová štúdia – Od roku 2007 poberáte rentu z portfólia. Máte ešte stále z čoho žiť?

​V ostatnom článku zo série na tému dôchodky som písal o rizikách, ktoré hrozia ľuďom, chystajúcim sa do dôchodku.

Aby sme si situáciu človeka, ktorý odišiel do dôchodku (začal poberať rentu zo svojho portfólia) tesne pred masívnym prepadom akciových trhov,  vedeli lepšie predstaviť, pripravil som pre vás jednoduchú štúdiu.

Pozrieme sa v nej na hypotetického investora, ktorý odišiel do dôchodku 1.1.2007, teda v roku, kedy začala Veľká finančná kríza. Odvtedy zo svojho portfólia poberá pravidelnú rentu. Tento rok rok ho postihla ďaľšia veľká kríza a prepad na trhoch.

Ako aktuálne vyzerá jeho portfólio? Bude mať ďalej z čoho žiť?

​Základné parametre

​V štúdii využívam tzv. pravidlo 4%, ktoré vzniklo ako výsledok Trinity study. Jej autori dospeli k záveru, že ak bude investor z portfólia, zloženého z väčšej časti z akcií, vyberať pravidelne sumu vo výške 3 až 4 percentá z počiatočného stavu, ktorá bude pravidelne zvyšovaná o infláciu, takéto portfólio z vysokou pravdepodobnosťou vydrží minimálne 30 rokov.

Na túto tému som písal už dávnejšie aj v tomto článku. Prístupov k stratégii výberu z portfólia je niekoľko a tejto téme sa budem venovať v niektorom z budúcich článkov. Dnes sa pozrieme len na tú najjednoduchšiu variantu.

Takéto je základné nastavenie:

 • počiatočná suma portfólia 300.000EUR
 • portfólio bude zainvestované zo 60% do globálnych akcií (ETF fond EUNL) a zo 40% do globálnych vládnych dlhopisov (ETF fond DBZB)
 • výber sa koná vždy 1.1. v danom roku, spolu s pravidelným rebalansovaním portfólia
 • prvotný výber je vo výške 4% z objemu, teda 12.000 EUR, Každoročne sa potom zvyšuje o sumu inflácie za minulý rok
 • model ráta s transakčnými nákladmi 0,12% z objemu pri predajoch a rebalansovaní, neráta s poplatkami za správu, predpokladá tiež nulové dane zo zisku

​Vývoj portfólia 2007 – 2020

​Tu je vývoj výšky výberov, aj hodnoty portfólia za ostatných 14 rokov.

​Po prvotnom výbere 12.000 EUR z portfólia bolo zainvestovaných 288.000 EUR. Vyberaná suma každý rok rástla a výšku inflácie, výber k 1.1.2020 bol 15.511 EUR.

 Celková suma výberov za dané obdobie bola 194.116 EUR.

Hodnota portfólia po tomto výbere (k 1.1.2020) bola 313.036 EUR. Po poklese k 31.3.2020 jeho hodnota klesla na 281.540 EUR (na grafe je to stav portfólia v roku 2021).

​Čo ak by sme zmenili zloženie portfólia

​Zloženie portfólia má na dosiahnutý výsledok, samozrejme, výrazný vplyv.

Jednotlivé scenáre by vyzerali takto:

​Výška a stratégia výberu zostávajú vo všetkých scenároch rovnaké. ​

​Pokiaľ bude pomer akcií od 60% do 80% portfólia, rozdiely v koncovej hodnote sú veľmi malé. 

No zvyšovanie podielu akcií v portfóliu nad 80%, alebo naopak, znižovanie pod 60% má za následok výrazne nižšiu koncovú hodnotu.

Tieto čísla pekne ukazujú, že kompletne dlhopisové portfólio nie je vhodné ani pre „dôchodcu“. Väčšina portfólia aj v tomto prípade musí byť zainvestovaná do akcií, aby bolo schopné poskytovať dostatočne vysoký príjem dostatočne dlhú dobu.

​Čo ak by sme vyberali viac? Alebo menej?

​Ďalší​ dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje dlhovekosť portfólia, je percento výberu.  4% fungujú celkom dobre, ale pozrime sa, ako by to s portfóliom dopadlo, ak by sme vyberali viac, resp. menej.

​Čím menej z portfólia vyberáte, tým je to efektívnejšie (rastie súčet sumy príjmov a koncovej hodnoty portfólia).

Pri  výbere 3% z počiatočnej sumy je koncová hodnota portfólia výrazne vyššia ako na začiatku (napriek 2 masívnym krízam) a pravdepodobnosť, že portfólio nevydrží ani 30 rokov je blízka nule. Ak je pre investora dôležitá istota a rád by po sebe aj čosi zanechal, suma výberu by sa mala pohybovať okolo 3%.

Ak by tento investor vyberal 5%, suma výberov v danom období by vzrástla o takmer 70%. No hodnota portfólia klesla o takmer 1 tretinu. Pri plánovanej životnosti 30 rokov to tiež nevyzerá beznádejne – pokiaľ každých 10 rokov portfólio stratí tretinu pôvodnej hodnoty, je stále veľká šanca, že vydrží až do konca.

Pre ľudí, ktorí uprednostňujú aktuálne príjmy pred budúcou hodnotou a nevadí im zvýšená neistota, je tu možnosť vyberať až 5% z počiatočnej hodnoty portfólia.

Výber vo výške 4% z počiatočnej hodnoty je dobrý kompromis.

​Záver

​Situácia, kedy na „staré kolená“ prídete o peniaze, je nočnou morou každého investora.

​Našťastie máme k dispozícii nástroje, ako takejto možnosti, s relatívne vysokou pravdepodobnosťou, predísť.

Táto štúdia je samozrejme veľmi zjednodušená a zahŕňa len ostatných 14 rokov. No základné veci sa z nej vyčítať dajú:

 • pravidlo 4% funguje veľmi dobre (po 2 krízach a 14 rokoch pravidelných výberov je hodnota portfólia prakticky tam, kde pôvodne začínalo)
 • základom úspešného „retirementu“ je plánovanie, plánovanie, plánovanie (s dostatočným predstihom)
 • dôležité je zostať flexibilný/flexibilná (s dátumom odchodu „do dôchodku“, s výškou výberu z portfólia) a pripravená na zmeny v pláne aj „za pochodu“. Tomu sa s veľkou pravdepodobnosťou nebude dať vyhnúť.
 • je to komplikovanejšie, ako to na prvý pohľad vyzerá – plán pravidelných príjmov napríklad neráta s rezervou na neočakávané výdavky, ako je oprava domu, alebo ​zdravotné výkony. Tie však tiež treba riešiť.

​Ak potrebujete s investovaním, či plánovaním pomôcť, dohodnite si so mnou konzultáciu

Alebo sa staňte mojim klientom vo Finaxe. Finax ponúka aj produkt Rentové portfólio, ktoré všetky vyššieuvedené problémy elegantne a jednoducho vyrieši za vás.

5 komentáre o “Prípadová štúdia – Od roku 2007 poberáte rentu z portfólia. Máte ešte stále z čoho žiť?

 1. Zdravím Vladimír,
  je možné vyberať požadovanú sumu na mesačnej báze miesto toho, aby som vyberal na začiatku roka celú sumu?
  Tým pádom mám na účte väčší obnos peňazí, ktorý sa môže zúročovať.

  1. Záleží od brokera, napr. Fio banka má poplatok za obchod na nemeckej burze 0,15 % z objemu, min. 9,95 €. Obchodom je nákup, aj predaj akcií(ETF). Takže si musíš spočítať, či ti investované peniaze za 1/2/3/..11 mesiacov zarobia viac, ako zaplatíš na poplatkoch za predaj.
   Pri mesačnom výbere napr. 500€ by tvoril poplatok brokerovi 2% (9,95€)z vyberanej sumy, zarobia toľko akcie za ten-ktorý mesiac? Fakt záleží od vyberanej sumy a poplatkovej štruktúry konkrétneho brokera.

 2. Ahoj, pocital si tam s poplatkom za spravu finaxu vo vyske 1,2 % z hodnoty portfolia? Ako by vyzeral graf s tymto poplatkom?

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment