Ako prepad na akciových trhoch ovplyvní investorov, chystajúcich sa do dôchodku

Sporenie „na dôchodok“, teda vybudovanie si dostatočne veľkého majetku na to, aby sme z neho mohli po odchode do dôchodku žiť, je zrejme najčastejším dôvodom, prečo ľudia začínajú investovať.

Prudký pokles hodnoty majetku o desiatky percent tesne pred, alebo počas dôchodku, je preto pre takýchto investorov nočnou morou.

Nedávny vývoj na finančných trhoch nám všetkým veľmi nepríjemne ukázal, že masívne prepady cien nie sú len zaujímavým čítaním v historických knižkách, ale môžu sa udiať v reálnom čase, tu a teraz.

V mysliach mnohých investorov sa preto čoraz častejšie objavuje otázka – čo bude v takejto situácii s mojim dôchodkom?

V dnešnom článku sa pokúsim nejaké riešenia tohto problému načrtnúť.

Čo bude teraz s mojim dôchodkom?

Úplne základným pravidlom je, že na odchod do dôchodku, a potenciálne problémy s tým spojené,  sa treba pripravovať PRED ním. Ideálne veľmi dlho pred ním.

V deň odchodu do dôchodku je už trocha neskoro.

Pre budúceho dôchodcu predstavuje najväčší problém prepad hodnoty majetku tesne pred termínom, kedy má dôchodok začať. Je to vcelku pochopiteľné – bear market sa síce skôr, či neskôr skončí, no človek, ktorý sa práve chystá odísť do dôchodku, už jednoducho nemá čas čakať.

Druhé problematické načasovanie prepadu finančných trhov je tesne po odchodde do dôchodku. V prom rade prepad hodnoty portfólia, z ktorého sa už vyberá príjem, na začiatku časového horizontu výrazne znižuje pravdepodobnosť, že portfólio vydrží tento príjem poskytovať celý požadovaný časový horizont.

A v druhom rade dôchodca má významne menej možností, ako na túto situáciu zareagovať v porovnaní s človekom, ktorý ešte stále pracuje a má pravidelný príjem.

Dnes sa pozrieme, aké sú možnosti vysporiadať sa s prvou z dvoch vyššieuvedených  situácií.

Prepad trhov nastane tesne pred termínom odchodu do dôchodku

1. Plánovať, plánovať, plánovať

Dobré a včasné plánovanie je základ. To zahŕňa stanovenie cieľa, ktorý chceme dosiahnuť (aký príjem na dôchodku potrebujeme/chceme) a určenie cesty, po ktorej sa do cieľa dostaneme (ako bude vyzerať portfólio pri danom časovom horizonte a riziku, aký je jeho očakávaný výnos a koľko musím investovať).

Určenie očakávaného výnosu je tu kľúčové.

Ak (ako príklad) pripadá do úvahy 100% akciové portfólio, tvorené globálnymi akciami, ich priemerný ročný výnos od roku 1970 do roku 2019 pri 20-ročnom investičnom horizonte bol 10,26% (10,28 pri 30-ročnom horizonte).

To však neznamená, že každá 20-ročná perióda skončila s takýmto priemerným výnosom. Skôr naopak.

Ich distribúcia vyzerá takto:

Vidíme, že s výnosom okolo priemeru skončilo len minimum 20-ročných periód. Oveľa viac periód skončilo extrémne nízko, od 5% do 7%, alebo naopak, extrémne vysoko, od 11% do 17% (väčšia časť).

Prepad trhov v poslednom roku investičného horizontu neznamená nevyhnutne zlý výsledok vo forme nízkeho priemerného ročného výnosu.

Najhoršia 20-ročná perióda v skúmanom intervale, ktorá mala mala priemerný ročný výnos 4,91%, skončila v roku 2018 (pokles o 8,20%). Naproti tomu 20-ročná perióda, končiaca v roku 2002, po 3 rokoch 2-ciferných prepadov spôsobených .com bublinou, skončila s priemerným ročným výnosom 11,03%. 20-ročná perióda, končiaca v roku 2008, po poklese viac ako 40% (spôsobenom hypotekárnou krízou), skončila s priemerným ročným výnosom 5,35%.

Ak sa teda chcete vyhnúť nepríjemnému prekvapeniu na konci vášho investičného horizontu, vo vašom investičnom pláne by ste mali používať očakávané výnosy od 5% do 7% ročne (pri 30-ročnom investičnom horizonte 7%-8%). V prípade, že máte v portfóliu vládne dlhopisy, tak ešte menej.

2. Diverzifikujte.

Úlohou vládnych dlhopisov v portfóliu v dnešnej situácii nízkych úrokových sadzieb nie je prinášať vysoké výnosy, ale tlmiť volatilitu portfólia.

Globálne akcie reprezentované indexom MSCI World od začiatku krízy 19.2.2020 stratili 27,50%. No globálne vládne dlhopisy rozvinutých krajín (index FTSE World government bond index) v rovnakom období získali 1,20%.

Diverzifikované portfólio, zložené zo 60% globálnych akcií a zo 40% globálnych vládnych dlhopisov v rovnakom období zaznamenalo stratu „len“ 15,70%.

Ak teda chcete zabrániť prepadu hodnoty vašej investície tesne pred odchodom do dôchodku, jedným z prístupov môže byť začať pred koncom horizontu (povedzme 5 rokov) postupne navyšovať podiel dlhopisov v portfóliu.

Nešiel by som však na viac ako 40%, akcie budete  počas čerpania príjmu na dôchodku potrebovať.

3. Zostaňte flexibilní

Ďalším dobrým riešením pri náhlom poklese hodnoty portfólia tesne pred odchodom do dôchodku, je oddialiť čerpanie príjmov z neho, až kým sa jeho hodnota nevráti, aspoň čiastočne, späť.

Jednou z možností, v prípade, že to zdravotný stav a situácia dovolí, oddialiť odchod do dôchodku o rok, dva alebo tri. No aj toto je niečo, na čo sa treba pripravovať vopred.

Ďalší prístup je síce odísť do dôchodku v plánovanom termíne, no fungovať len z výplat z 1. a 2. piliera, až kým sa hodnota portfólia nevráti späť.

Poslednou alternatívou je výrazne obmedziť výbery z portfólia a predávať len dlhopisy, opäť až do obdobia, kým sa hodnota akcií nevráti na pôvodné úrovne.

Záver

Pokles hodnoty majetku, z ktorého sa práve chystáte čerpať príjem, je veľmi nepríjemný. Nemusí však byť pre investora fatálny.

Máme k dispozícii niekoľko nástrojov, ktorými môžeme dopad takéhoto vývoja zmierniť:

  • v prvom rade s takýmto vývojom treba rátať už pri plánovaní a použiť adekvátny očakávaný výnos
  • diverzifikujte – vládne dlhopisy majú výrazne nižšiu volatilitu ako akcie, ich pridanie do portfólia nám pomôže vyhnúť sa katastrofálnym stratám v portfóliu
  • zostaňte flexibilní – nefixujte sa na konkrétny rok odchodu do dôchodku, v prípade zlého vývoja vám posun termínu o rok alebo o dva výrazne pomôže

Ideálna je samozrejme kombinácia týchto 3 prístupov (ak ste vysoko flexibilní, môžete použiť vyšší očakávaný výnos, ak nie ste flexibilní vôbec, musíte použiť veľmi konzervatívny očakávaný výnos atď.)

Ak potrebujete s investovaním pomôcť, dohodnite si so mnou konzultáciu.

Ak chcete začať čo najskôr a chcete investovať pohodlne, ale stále jednoducho, rozumne a lacno, staňte sa mojim klientom vo Finaxe.

3 komentáre o “Ako prepad na akciových trhoch ovplyvní investorov, chystajúcich sa do dôchodku

  1. Vďaka! Stručne a jasne, ako vždy :)).
    Ja ako už reálny dôchodca mám portfólio diverzifikované a momentálne využívam extrémne nízke ceny akcií na dokupovanie akciových indexov do portfólia pre vnúčatá (na školy a štart do života).

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment