Nedávno mi klient na stretnutí položil otázku:
„Čo ak príde k totálnemu kolapsu trhov a ekonomiky? Čo bude potom s mojimi investíciami?
Strach zo straty, ako aj z neistej budúcnosti je úplne normálna ľudská emócia, máme ju všetci. A zvlášť teraz je veľmi dobre živený médiami a sociálnymi sieťami – neprejde deň, aby na vás z displeja či televízie nevyskočila predpoveď nejakej šialenej katastrofy.
V takom prostredí je nesmierne ťažké rozhodovať sa racionálne. Skúsme sa teda na situáciu pozrieť trocha z nadhľadu.
Aká udalosť by mohla mať za následok totálny kolaps trhov a ekonomiky? Napadá ma niekoľko vecí:
- 3. svetová vojna
- pád meteoritu
- klimatická katastrofa
- zombie apokalypsa
Ak vám príde na um ešte niečo, ozvite sa do komentov. Priznávam, že v tejto oblasti som málo kreatívny.
Všetky tieto udalosti majú 2 veci spoločné:
- veľmi nízka pravdepodobnosť, že niečo podobné nastane
- ak niečo podobné nastane, budeme mať všetci úplne iné starosti, ako to, či sme dobre zainvestovali
To je primárny dôvod, prečo totálny kolaps trhov, rozpad ekonomiky a civilizácie nemám ako svoj hlavný scenár vývoja, hoci v kútike duše sa tiež trocha bojím.
A ak vás táto problematika zaujíma, prečítajte si knihu výborného investora Bartona Biggsa „Wealth, War and Wisdom„, v ktorej skúma, ako rôzne katastrofy (napr. vojna) ovplyvňovali rôzne typy investícií.
Môj hlavný investičný scénár
Pri riadení svojich investícií sa snažím celý proces čo najviac zjednodušiť. Preto netrávim čas odhadovaním, čo sa zmení, a reagovať na to. Neviem to urobiť a je to podľa mňa úplne neproduktívna aktivita.
Sústreďujem sa radšej na veci, ktoré sa podľa môjho názoru nezmenia:
1. Ľudia sa chcú mať stále lepšie. To neznamená nevhnutne mať viacej vecí. No určite to znamená niečo, alebo aj všetko z nasledovného:
- nižšie ceny
- väčší výber
- rýchlejšie/lepšie riešenie problémov
- vyšší sociálny status
- väčší komfort
- vyššia bezpečnosť/istota
- väčšia kontrola nad svojim časom
- lepšia zdravotná starostlivosť
- zdravšie životné prostredie
- zmysluplné ľudské vzťahy
Netvrdím, že je to všetko, kľudne v komentároch doplňte.
2. Kvôli dosiahnutiu vyššieuvedeného sú miliardy ľudí ochotné každé ráno vstať a tráviť svoj čas v zamestnaní/podnikaní/výskume alebo nejakou inou formou, vyrábať veci, poskytovať služby, tvoriť, vymýšľať/hľadať lepšie riešenia, aby mohli dosiahnuť veci z bodu 1. Celá história ľudstva je primárne o tomto.
3. Najefektívnejší spôsob, ako umožniť, aby táto masívna aktivita dosiahla svoje ciele je adekvátne regulovaný kapitalizmus a jeho nástroje – akciové spoločnosti. Výsledkom a sprievodným javom je ekonomický rast.
4. Najlepší spôsob, ako na tomto ekonomickom raste participovať, hneď po zamestnaní/podnikaní, je investovanie do spoločností na finančných trhoch.
A vzhľadom na dlhodobé výnosy akcií môžeme s veľkou pravdepodobnosťou v najbližších 20 rokoch očakávať nielen to, že kvalita života sa výrazne zlepší, ale aj že hodnota nášho aktuálne zainvestovaného majetku narastie zhruba štvornásobne.
Je to na 100%?
Nie, nie je. Shit happens.
Môže sa stať veľa vecí, s ktorými nerátame, vrátane tých zo začiatku tohto článku. No ako som už písal vyššie, myslím, že pravdepodobnosť je v tomto prípade veľmi nízka.
Na druhú stranu mám pre vás 2 udalosti, ktoré sa stanú s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou:
- Dožijete sa dôchodkového veku
- Ak neurobíte nič, budete žiť zo štátneho dôchodku, ktorý nebude bohvieaký.
A ak sa možnosti č. 2 chcete vyhnúť, jediným riešením (okrem vybudovania vlastného businessu) je začať investovať.
Ani tu nemáte absolútnu, 100% istotu, že to dopadne podľa plánu. No napriek recesiám, depresiám, vojnám a iným katastrofám, za ostatných zhruba 100 rokov neexistuje 20-ročná perióda, kedy by akcie vykázali záporný priemerný ročný výnos.
Takže ak máte dostatočne dlhý časový horizont, najhorší možný scenár (na základe historických dát a s veľmi nízkou pravdepodobnosťou) je, že síce nič nezarobíte, no ani nič neprerobíte. Je to určite lepšie, ako peniaze namiesto investovania len tak minúť.
Podmienkou však je, že budete investovať rozumne – oveľa väčšia hrozba pre investorov, než zlá sekvencia výnosov, sú samotní investori a ich zbytočné chyby, ktorými sa pripravujú o výnosy.
Ako investovať rozumne
Rozumné investovanie nie je kvantová fyzika, ale nie je ani úplne ľahké. Tu sú základné kroky, nevyhnutné pre dosiahnutie vašich investičných cieľov:
- Usporiadané osobné financie. To sú základy, na ktorých úspešné investovanie stojí.
- Zadefinovaný cieľ – čo presne chcem investovaním dosiahnuť a kedy. Ak neviete, kam idete, neviete, či ste na správnej ceste a kedy prídete.
- Vytvorený investičný plán – čo treba urobiť na dosiahnutie cieľa. Koľko musím investovať a z akých aktív by sa malo skladať moje portfólio, aby malo dostatočný očakávaný výnos a prijateľnú volatilitu.
- Výber nástrojov – ako najefektívnejšie do požadovaných aktív zainvestovať jednoducho a s minimálnymi poplatkami.
- Údržba a rebalansovanie portfólia – nevyhnutné na udržiavanie požadovanej miery výnosu a rizikovosti.
Potrebujete s investovaním pomôcť?
Dohodnite si so mnou investičnú konzultáciu, pomôžem vám investovať tak, aby ste dosiahli vaše investičné ciele. Aktuálne sú k dispozícii októbrové termíny. Pre viac info kliknite na tlačidlo nižšie.
Mám záujem o konzultáciu!
Photo: Flickr
9 komentáre o “Moja investičná filozofia.”
Comments are closed.
Výborný článok. Pri investovaní do akcií sa viac oplatí byť optimista ako pesimista. Napríklad aj Warren Buffet je veľký optimista. Akciové trhy už prežili veľmi veľa negatívnych udalostí a určite prídu rôzne ďalšie. Ale trhy sa z nich vždy zotavili a rástli ďalej. A keby naozaj došlo k totálnemu rozvratu nášho dnešného systému, pravdupovediac „neinvestovanie“ nás nezachráni.
K tým bodom, ako sa chcú ľudia mať stále lepšie, by som ešte doplnil:
– viac zábavy
– lepšia kvalita
– viac voľného času.
investovať možno:
– s barličkami
https://pbs.twimg.com/media/EHUaapLXYAcceWM?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/EHUaYHkXkAAEpJd?format=jpg&name=4096×4096
– alebo bez barličiek.
– Je to na slobodnom rozhodnutí každého.
Este su tu nepredvidane politicke/ekonomicke zmeny.
Napriklad Anglican po brexite sa mozno nedostane k peniazom u brokera z EU alebo naopak. Moze sa stat nieco podobne u nas? Moze.
Broker tiez moze peniaze zdefraudovat. Ochrana penazi/investicii u brokera je len do velmi obmedzenej vysky.
Momentalne pouzivam na obchodovanie FIO banku. A moze FIO skrachovat? Ano, moze.
To su veci, kvoli ktorym mam obavy (nie zombie apokalypsa).
Takze sice investujem ale VELKE obavy pretrvavaju.
mam otazku ohladne ochrany investicii… Nerata sa do tej „ochrany“ len prachy na brokerskom ucte (cash), respektive peniaze na ceste? Nakupene tituly su snad moj majetok a nedaju sa zdefraudovat (brokerom) a v pripade krachu ich maximalne prevezme iny broker? Ci to zle chapem?
Do ochrany sa ráta celý klientsky majetok na účte, ktorý je vyhlásený za nedostupný. Dostupný majetok (akcie, ale aj hotovosť, a pod.) môže byť prevedený k inému brokerovi.
Ten úvod ma pobavil 🙂 Je tu však jedna udalosť, ktorá by možno mohla trápiť investorov, ktorí chcú investovať cca 40-50 rokov. Tam sa rátam aj ja aj keď už mám 37 🙂 Ide o environmentálnu tému. Ja som odporca všetkých strachov a hystérií, ale reálne každý racionálne zmýšľajúci človek (rozumej opak Trumpa) vidí, že v takomto stave v akom je svet teraz nebude môcť fungovať. Vyspelé štáty by mali obmedziť spotrebu a hlavne plytvanie a ja verím, že príde už onedlho nová generácia politikov, ktorím pôjde skutočne o túto planétu a život na nej. Takže do budúcna treba určite rátať s menšou produkciou a spotrebou. Ale určite sa nájdu zase alternatívy 🙂
Prečo pod produkciou chápeme iba výrobu , patria ta aj služby a o tie budú bude stále väčší záujem aj investorov …aj ekológov
nehajim Trumpa, ale praveze si nemyslim, ze nejaka panika je namieste… Hlavne sa musime strachovat, ze vladu preberu kovani laviciari (vsade v demokratickom svete) a znicia na co siahnu socialnym inzinierstvom (vratane toho environmentalneho)… urcite viac setria prostredie vo Svajci alebo Svedsku ako v Indii ci Cine… to je navod pre „Zemegulu“…