.st0{fill:#FFFFFF;}

Moja investičná filozofia. 

 2 októbra, 2019

By  Vladimir

​Nedávno mi klient na stretnutí položil otázku:

"Čo ak príde k totálnemu kolapsu trhov a ekonomiky? Čo bude potom s mojimi investíciami?​

​Strach zo straty, ako aj z neistej budúcnosti je úplne normálna ľudská emócia, máme ju všetci. A zvlášť teraz je veľmi dobre živený médiami a sociálnymi sieťami - neprejde deň, aby na vás z displeja či televízie nevyskočila predpoveď nejakej šialenej katastrofy.

​V takom prostredí je nesmierne ťažké rozhodovať sa racionálne. Skúsme sa teda na situáciu pozrieť trocha z nadhľadu.

Aká udalosť by mohla mať za následok totálny kolaps trhov a ekonomiky? Napadá ma niekoľko vecí:

 • ​3. svetová vojna
 • pád meteoritu
 • klimatická katastrofa
 • zombie apokalypsa

Ak vám príde na um ešte niečo, ozvite sa do komentov. Priznávam, že v tejto oblasti som málo kreatívny.

​Všetky tieto udalosti majú 2 veci spoločné:

 • veľmi nízka pravdepodobnosť, že niečo podobné nastane
 • ak niečo podobné nastane, budeme mať všetci úplne iné starosti, ako to, či sme dobre zainvestovali

​To je primárny dôvod, prečo totálny kolaps trhov, rozpad ekonomiky a civilizácie nemám ako svoj hlavný scenár vývoja, hoci v kútike duše sa tiež trocha bojím.

​ A ak vás táto problematika zaujíma, prečítajte si knihu výborného investora Bartona Biggsa "Wealth, War and Wisdom", v ktorej skúma, ako rôzne katastrofy (napr. vojna) ovplyvňovali rôzne typy investícií.

​Môj hlavný investičný scénár

​Pri riadení svojich investícií sa snažím celý proces čo najviac zjednodušiť. Preto netrávim čas odhadovaním, čo sa zmení, a reagovať na to. Neviem to urobiť a je to podľa mňa ​úplne neproduktívna aktivita.

​Sústreďujem sa radšej na veci, ktoré sa podľa môjho názoru nezmenia:

​1. Ľudia sa chcú mať stále lepšie. To neznamená nevhnutne mať viacej vecí. No určite to znamená niečo, alebo aj všetko z nasledovného:

 • nižšie ceny
 • väčší výber
 • rýchlejšie/lepšie riešenie problémov
 • vyšší sociálny status
 • väčší komfort
 • vyššia bezpečnosť/istota
 • väčšia kontrola nad svojim časom
 • lepšia zdravotná starostlivosť
 • zdravšie životné prostredie
 • ​zmysluplné ľudské vzťahy

Netvrdím, že je to všetko, kľudne v komentároch doplňte.

​2. Kvôli dosiahnutiu vyššieuvedeného sú miliardy ľudí ochotné každé ráno vstať a tráviť svoj čas v zamestnaní/podnikaní/výskume alebo nejakou inou formou, vyrábať veci, poskytovať služby, tvoriť, vymýšľať/hľadať lepšie riešenia, aby mohli dosiahnuť veci z bodu 1. Celá história ľudstva je primárne o tomto.

​3. Najefektívnejší spôsob, ako umožniť, aby táto masívna aktivita dosiahla svoje ciele je adekvátne regulovaný kapitalizmus a jeho nástroje - akciové spoločnosti. Výsledkom a sprievodným javom je ekonomický rast. 

​4. Najlepší spôsob, ako na tomto ekonomickom raste participovať, hneď po zamestnaní/podnikaní, je investovanie do spoločností na finančných trhoch.

​A vzhľadom na dlhodobé výnosy akcií môžeme s veľkou pravdepodobnosťou v najbližších 20 rokoch očakávať nielen to, že kvalita života sa výrazne zlepší, ale aj že hodnota nášho aktuálne zainvestovaného majetku narastie zhruba štvornásobne.

​Je to na 100%?

​Nie, nie je. Shit happens.

Môže sa stať veľa vecí, s ktorými nerátame, vrátane tých zo začiatku tohto článku. No ako som už písal vyššie, myslím, že pravdepodobnosť je v tomto prípade veľmi nízka.

Na druhú stranu mám pre vás 2 udalosti, ktoré sa stanú s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou:

 1. Dožijete sa dôchodkového veku
 2. ​Ak neurobíte nič, budete žiť zo štátneho dôchodku, ktorý nebude bohvieaký.

A ak sa možnosti č. 2 chcete vyhnúť, jediným riešením (okrem vybudovania vlastného businessu) je začať investovať.

Ani tu nemáte absolútnu, 100% istotu, že to dopadne podľa plánu. No napriek recesiám, depresiám, vojnám a iným katastrofám, ​za ​ostatných zhruba 100 rokov neexistuje 20-ročná perióda, kedy by akcie vykázali záporný priemerný ročný výnos.

Takže ak máte dostatočne dlhý časový horizont, najhorší možný scenár (na základe historických dát a s veľmi nízkou pravdepodobnosťou) je, že síce nič nezarobíte, no ani nič neprerobíte. Je to určite lepšie, ako peniaze namiesto investovania len tak minúť.

Podmienkou však je, že budete investovať rozumne - oveľa väčšia hrozba pre investorov, než zlá sekvencia výnosov, sú samotní investori a ich zbytočné chyby, ktorými sa pripravujú o výnosy.

​Ako investovať rozumne

​Rozumné investovanie nie je kvantová fyzika, ale nie je ani úplne ľahké. Tu sú základné kroky, nevyhnutné pre dosiahnutie vašich investičných cieľov:

 1. Usporiadané osobné financie. To sú základy, na ktorých úspešné investovanie stojí.
 2. ​Zadefinovaný cieľ - čo presne chcem investovaním dosiahnuť a kedy. Ak neviete, kam idete, neviete, či ste na správnej ceste a kedy prídete.
 3. Vytvorený investičný plán - čo treba urobiť na dosiahnutie cieľa. Koľko musím investovať a z akých aktív by sa malo skladať moje portfólio, aby malo dostatočný očakávaný výnos a prijateľnú volatilitu.
 4. Výber nástrojov - ako najefektívnejšie do požadovaných aktív zainvestovať jednoducho a s minimálnymi poplatkami.
 5. Údržba a rebalansovanie portfólia - nevyhnutné na udržiavanie požadovanej miery výnosu a rizikovosti.


​Potrebujete s investovaním pomôcť?

​Dohodnite si so mnou investičnú konzultáciu, pomôžem vám investovať tak, aby ste dosiahli vaše investičné ciele. Aktuálne sú k dispozícii októbrové termíny. Pre viac info kliknite na tlačidlo nižšie.

​Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

 • Výborný článok. Pri investovaní do akcií sa viac oplatí byť optimista ako pesimista. Napríklad aj Warren Buffet je veľký optimista. Akciové trhy už prežili veľmi veľa negatívnych udalostí a určite prídu rôzne ďalšie. Ale trhy sa z nich vždy zotavili a rástli ďalej. A keby naozaj došlo k totálnemu rozvratu nášho dnešného systému, pravdupovediac „neinvestovanie“ nás nezachráni.
  K tým bodom, ako sa chcú ľudia mať stále lepšie, by som ešte doplnil:
  – viac zábavy
  – lepšia kvalita
  – viac voľného času.

 • Este su tu nepredvidane politicke/ekonomicke zmeny.

  Napriklad Anglican po brexite sa mozno nedostane k peniazom u brokera z EU alebo naopak. Moze sa stat nieco podobne u nas? Moze.

  Broker tiez moze peniaze zdefraudovat. Ochrana penazi/investicii u brokera je len do velmi obmedzenej vysky.

  Momentalne pouzivam na obchodovanie FIO banku. A moze FIO skrachovat? Ano, moze.

  To su veci, kvoli ktorym mam obavy (nie zombie apokalypsa).

  Takze sice investujem ale VELKE obavy pretrvavaju.

  • mam otazku ohladne ochrany investicii… Nerata sa do tej „ochrany“ len prachy na brokerskom ucte (cash), respektive peniaze na ceste? Nakupene tituly su snad moj majetok a nedaju sa zdefraudovat (brokerom) a v pripade krachu ich maximalne prevezme iny broker? Ci to zle chapem?

   • Do ochrany sa ráta celý klientsky majetok na účte, ktorý je vyhlásený za nedostupný. Dostupný majetok (akcie, ale aj hotovosť, a pod.) môže byť prevedený k inému brokerovi.

 • Ten úvod ma pobavil 🙂 Je tu však jedna udalosť, ktorá by možno mohla trápiť investorov, ktorí chcú investovať cca 40-50 rokov. Tam sa rátam aj ja aj keď už mám 37 🙂 Ide o environmentálnu tému. Ja som odporca všetkých strachov a hystérií, ale reálne každý racionálne zmýšľajúci človek (rozumej opak Trumpa) vidí, že v takomto stave v akom je svet teraz nebude môcť fungovať. Vyspelé štáty by mali obmedziť spotrebu a hlavne plytvanie a ja verím, že príde už onedlho nová generácia politikov, ktorím pôjde skutočne o túto planétu a život na nej. Takže do budúcna treba určite rátať s menšou produkciou a spotrebou. Ale určite sa nájdu zase alternatívy 🙂

  • Prečo pod produkciou chápeme iba výrobu , patria ta aj služby a o tie budú bude stále väčší záujem aj investorov …aj ekológov

  • nehajim Trumpa, ale praveze si nemyslim, ze nejaka panika je namieste… Hlavne sa musime strachovat, ze vladu preberu kovani laviciari (vsade v demokratickom svete) a znicia na co siahnu socialnym inzinierstvom (vratane toho environmentalneho)… urcite viac setria prostredie vo Svajci alebo Svedsku ako v Indii ci Cine… to je navod pre „Zemegulu“…

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >