.st0{fill:#FFFFFF;}

Do čoho a prečo investujeme my (verzia 2021) 

 18 januára, 2021

By  Vladimir

Vzhľadom na to, že sa vás pravidelne snažím presviedčať, aby ste začali investovať, a postavil som si na tom business, je len fér, aby som hovoril aj o tom, ako my investujeme naše vlastné peniaze.

Aby bolo jasné, že chodíme s kožou na trh. Že naše peniaze investujeme tak, ako o tom píšem, a ak niečo robíme inak, tak prečo.

Prvý krát som na túto tému písal v roku 2017. Odvtedy uplynula pomerne dlhá doba, a tak je asi dobrý čas na aktualizáciu.

Neberte to ale, prosím, ako návod, čo robiť s vašimi peniazmi. To, ako investujeme my, odráža našu situáciu, potreby, plány a možnosti. Vaša situácia je určite iná, preto aj vaše portfólio musí nutne vyzerať inak.

Naše bývanie

V tejto oblasti u nás nastala najväčšia zmena, pretože minulý rok sme sa konečne, po 10 rokoch bývania v prenájmoch, presťahovali do vlastného domu.

Zreknštruovali sme si ho "na svoj obraz", tak aby  sa nám páčil, aby sa nám v ňom dobre bývalo a aby plnil všetky naše požiadavky. Zvlášť v tejto dobe lockdownov je skvelé, že naše bývanie nás nijako neobmedzuje a všetci vieme plnohodnotne fungovať.

Finančne to zďaleka nie je náš najlepší "obchod" - nemyslím si, že na ňom niekedy "zarobíme" nejaké peniaze, skôr naopak. Ale to ani nebol cieľ. Náš "príjem" z neho je skôr emocionálny a psychický. A stojí nám to zato.

Bývanie tvorí asi tretinu nášho celkového majetku. Na môj vkus je to trochu vysoko, no v najbližších rokoch to určite pôjde dole. Takže si z toho ťažkú hlavu nerobím.

Na dome máme tiež malú hypotéku (<20% LTV), ktorú postupne splácame.

Moja firma

Projekt "Peniaze sú čas" som pôvodne začal ako hobby, splnený detský sen o podnikaní - aby som sa doma nenudil, a aby som bol užitočný aspoň pár ľuďom.

No ukazuje sa, že takýchto ľudí je relatívne veľa. A tak sa PSČ pomaly stáva pevnou súčasťou našich financií a nášho majetku.

Som za to neskonale vďačný a veľmi sa teším, čo všetko sa z tohto projektu "vyliahne" v budúcnosti.

Hotovosť

V tejto oblasti to nepreháňame, zároveň však chceme mať dostatočne vysokú železnú rezervu na prežitie potenciálnych nepríjemných prekvapení. Momentálne je vo výške približne 6-mesačných nevyhnutných výdavkov.

Naše investičné portfólio

Naše investičné portfólio je rozdelené na 3 časti:

 • Cash  cca 2%
 • Nehnuteľnosti cca 25%
 • Akcie 73%

Stav je ku konca roka 2020. Pozrime sa bližšie na jednotlivé položky.

Hotovosť

V investičnom portfóliu nedržíme programovo veľa hotovosti. Primárne je tvorená inkasovanými, no ešte nereinvestovanými dividendami. Hoci situáciu na trhoch nevidíme nijako zásadne kriticky, zrejme ich reinvestovať v najbližšej dobe nebudeme. Napriek pôvodnému zámeru z roku 2017 stále udržujeme portfólio zainvestované v maximálnej možnej miere.

Nehnuteľnosti

Ide o "net" hodnotu, čiže hodnotu nehnuteľnosti zníženú o objem úveru, ktorým je financovaná. Je to vlastne naše pôvodné bývanie, ktoré prenajímame. Nepovažujem sa však za nejakého špičkového realitného investora.

A keď sa na to po tých rokoch pozriem, skôr mám pocit, že všetky starosti, spojené s prenajímaním nehnuteľnosti, za to možno ani nestoja. A to nehovorím o nízkej likvidite a vysokých poplatkoch spojených s nákupom/predajom.

Zámer niečo z portfólia predať sme nakoniec nezrealizovali. Ak budeme niečo robiť, bude to zrejme refinancovanie a navýšenie úverov, ktorými sú financované (nárast podielu nehnuteľností v portfóliu je spôsobený splácaním úverov).

Akcie

Investujeme primárne do individuálnych akcií, nie do ETF. Má to niekoľko dôvodov: keď som pred mnohými a mnohými rokmi začínal samostatne investovať, ETF neboli zďaleka také rozšírené a dostupné ako teraz. Okrem toho mi učarovala možnosť spoluvlastniť jednotlivé spoločnosti a sledovať ich vývoj (Buffettov čitateľ a obdivovateľ sa nezaprie).

Samozrejme, rovnako to platí, aj keď si kúpite ETF, ale je predsa len trochu iné spoluvlastniť 20 firiem a 2000 firiem. Vždy som niekde hlboko vnútri túžil podnikať a investovanie do individuálnych akcií je možno aj istou kompenzáciou tejto nesplnenej túžby :-). Hoci teraz už aj podnikám!

Takýto spôsob však vyžaduje dosť veľa času a energie. Keďže ma to ale naozaj veľmi baví, nie je to veľký problém. No musím priznať, že posledných pár rokov je to kvôli deťom, blogu a firme dosť náročné. Preto postupne presúvam naše investície z individuálnych akcií do ETF.

Portfólio sme zmenšili na 17 titulov a stále platí, že je dosť koncentrované - top 5 pozícií tvorí 50% celého objemu. 3 najväčšie investície sú Philip Morris, Apple a Amazon. Pomocou ETF, vrátane našich účtov vo Finaxe, je aktuálne zainvestovaných cca 25% nášho akcového portfólia.

Napriek vysokému podielu individuálnych akcií sa považujeme za dlhodobých, relatívne pasívnych investorov. Akcie kupujeme s tým, že ich chceme držať potenciálne už navždy.

Malú časť portfólia máme vyhradenú na "špekulatívne" nákupy zaujímavých titulov, o ktorých si myslíme, že majú zaujímavú budúcnosť (napríklad Tesla, ktorá ale za ostatných pár mesiacov masívne narástla, a už to nie je taká malá časť portfólia, alebo Crowdstrike).

Žiadne dlhopisy?

Nie. Máme ešte dosť dlhý časový horizont (60+ :-)) ) a dostatočne veľkú "železnú" rezervu, aby sme prežili, resp. využili v náš prospech volatilitu akciových trhov. Je ale možné, že o nejakých 20 rokov pridanie dlhopisov zvážime.

A ako investujete vy a ako sa vám darí? Kúpili ste si minulý rok vlastné bývanie?

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

 • Pri investičných nehnut. do hodnoty majetku berieš výšku napr. Prvej splátky(byt sa ešte len stavia) alebo celkovú hodnotu nehnuteľnosti?

  • Aktuálna hodnota mínus úver. Pri nehnuteľnosti, ktorá sa ešte len stavia, by som dával zaplatenú kúpnu cenu mínus úver.

 • 22% akcie 17% cash 61% nehn., je to take cca plus minus par percent (+ II. pilier a cca hodnota vlastného byvania minus hypoteka by bolo +11% k predchádzajúcemu základu)

  zbytocne vela cashu .. nevyuziteho pocas krízy .. :/

   • takáto by bola vhodná predstava

    – 1/2 vacsie vozidlo (cca o rok, nemusí byť nové)
    – 4/10 (etf nieco + pref. akcie na divi)
    – 1/10 rezerva

    ale dopadne to auto + rezerva na dobú ľadovú …

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >