Do čoho a prečo investujeme my (verzia 2021)

Vzhľadom na to, že sa vás pravidelne snažím presviedčať, aby ste začali investovať, a postavil som si na tom business, je len fér, aby som hovoril aj o tom, ako my investujeme naše vlastné peniaze.

Aby bolo jasné, že chodíme s kožou na trh. Že naše peniaze investujeme tak, ako o tom píšem, a ak niečo robíme inak, tak prečo.

Prvý krát som na túto tému písal v roku 2017. Odvtedy uplynula pomerne dlhá doba, a tak je asi dobrý čas na aktualizáciu.

Neberte to ale, prosím, ako návod, čo robiť s vašimi peniazmi. To, ako investujeme my, odráža našu situáciu, potreby, plány a možnosti. Vaša situácia je určite iná, preto aj vaše portfólio musí nutne vyzerať inak.

Naše bývanie

V tejto oblasti u nás nastala najväčšia zmena, pretože minulý rok sme sa konečne, po 10 rokoch bývania v prenájmoch, presťahovali do vlastného domu.

Zreknštruovali sme si ho „na svoj obraz“, tak aby  sa nám páčil, aby sa nám v ňom dobre bývalo a aby plnil všetky naše požiadavky. Zvlášť v tejto dobe lockdownov je skvelé, že naše bývanie nás nijako neobmedzuje a všetci vieme plnohodnotne fungovať.

Finančne to zďaleka nie je náš najlepší „obchod“ – nemyslím si, že na ňom niekedy „zarobíme“ nejaké peniaze, skôr naopak. Ale to ani nebol cieľ. Náš „príjem“ z neho je skôr emocionálny a psychický. A stojí nám to zato.

Bývanie tvorí asi tretinu nášho celkového majetku. Na môj vkus je to trochu vysoko, no v najbližších rokoch to určite pôjde dole. Takže si z toho ťažkú hlavu nerobím.

Na dome máme tiež malú hypotéku (<20% LTV), ktorú postupne splácame.

Moja firma

Projekt „Peniaze sú čas“ som pôvodne začal ako hobby, splnený detský sen o podnikaní – aby som sa doma nenudil, a aby som bol užitočný aspoň pár ľuďom.

No ukazuje sa, že takýchto ľudí je relatívne veľa. A tak sa PSČ pomaly stáva pevnou súčasťou našich financií a nášho majetku.

Som za to neskonale vďačný a veľmi sa teším, čo všetko sa z tohto projektu „vyliahne“ v budúcnosti.

Hotovosť

V tejto oblasti to nepreháňame, zároveň však chceme mať dostatočne vysokú železnú rezervu na prežitie potenciálnych nepríjemných prekvapení. Momentálne je vo výške približne 6-mesačných nevyhnutných výdavkov.

Naše investičné portfólio

Naše investičné portfólio je rozdelené na 3 časti:

 • Cash  cca 2%
 • Nehnuteľnosti cca 25%
 • Akcie 73%

Stav je ku konca roka 2020. Pozrime sa bližšie na jednotlivé položky.

Hotovosť

V investičnom portfóliu nedržíme programovo veľa hotovosti. Primárne je tvorená inkasovanými, no ešte nereinvestovanými dividendami. Hoci situáciu na trhoch nevidíme nijako zásadne kriticky, zrejme ich reinvestovať v najbližšej dobe nebudeme. Napriek pôvodnému zámeru z roku 2017 stále udržujeme portfólio zainvestované v maximálnej možnej miere.

Nehnuteľnosti

Ide o „net“ hodnotu, čiže hodnotu nehnuteľnosti zníženú o objem úveru, ktorým je financovaná. Je to vlastne naše pôvodné bývanie, ktoré prenajímame. Nepovažujem sa však za nejakého špičkového realitného investora.

A keď sa na to po tých rokoch pozriem, skôr mám pocit, že všetky starosti, spojené s prenajímaním nehnuteľnosti, za to možno ani nestoja. A to nehovorím o nízkej likvidite a vysokých poplatkoch spojených s nákupom/predajom.

Zámer niečo z portfólia predať sme nakoniec nezrealizovali. Ak budeme niečo robiť, bude to zrejme refinancovanie a navýšenie úverov, ktorými sú financované (nárast podielu nehnuteľností v portfóliu je spôsobený splácaním úverov).

Akcie

Investujeme primárne do individuálnych akcií, nie do ETF. Má to niekoľko dôvodov: keď som pred mnohými a mnohými rokmi začínal samostatne investovať, ETF neboli zďaleka také rozšírené a dostupné ako teraz. Okrem toho mi učarovala možnosť spoluvlastniť jednotlivé spoločnosti a sledovať ich vývoj (Buffettov čitateľ a obdivovateľ sa nezaprie).

Samozrejme, rovnako to platí, aj keď si kúpite ETF, ale je predsa len trochu iné spoluvlastniť 20 firiem a 2000 firiem. Vždy som niekde hlboko vnútri túžil podnikať a investovanie do individuálnych akcií je možno aj istou kompenzáciou tejto nesplnenej túžby :-). Hoci teraz už aj podnikám!

Takýto spôsob však vyžaduje dosť veľa času a energie. Keďže ma to ale naozaj veľmi baví, nie je to veľký problém. No musím priznať, že posledných pár rokov je to kvôli deťom, blogu a firme dosť náročné. Preto postupne presúvam naše investície z individuálnych akcií do ETF.

Portfólio sme zmenšili na 17 titulov a stále platí, že je dosť koncentrované – top 5 pozícií tvorí 50% celého objemu. 3 najväčšie investície sú Philip Morris, Apple a Amazon. Pomocou ETF, vrátane našich účtov vo Finaxe, je aktuálne zainvestovaných cca 25% nášho akcového portfólia.

Napriek vysokému podielu individuálnych akcií sa považujeme za dlhodobých, relatívne pasívnych investorov. Akcie kupujeme s tým, že ich chceme držať potenciálne už navždy.

Malú časť portfólia máme vyhradenú na „špekulatívne“ nákupy zaujímavých titulov, o ktorých si myslíme, že majú zaujímavú budúcnosť (napríklad Tesla, ktorá ale za ostatných pár mesiacov masívne narástla, a už to nie je taká malá časť portfólia, alebo Crowdstrike).

Žiadne dlhopisy?

Nie. Máme ešte dosť dlhý časový horizont (60+ :-)) ) a dostatočne veľkú „železnú“ rezervu, aby sme prežili, resp. využili v náš prospech volatilitu akciových trhov. Je ale možné, že o nejakých 20 rokov pridanie dlhopisov zvážime.

A ako investujete vy a ako sa vám darí? Kúpili ste si minulý rok vlastné bývanie?

Photo: Flickr

11 komentáre o “Do čoho a prečo investujeme my (verzia 2021)

 1. Pri investičných nehnut. do hodnoty majetku berieš výšku napr. Prvej splátky(byt sa ešte len stavia) alebo celkovú hodnotu nehnuteľnosti?

  1. Aktuálna hodnota mínus úver. Pri nehnuteľnosti, ktorá sa ešte len stavia, by som dával zaplatenú kúpnu cenu mínus úver.

 2. 22% akcie 17% cash 61% nehn., je to take cca plus minus par percent (+ II. pilier a cca hodnota vlastného byvania minus hypoteka by bolo +11% k predchádzajúcemu základu)

  zbytocne vela cashu .. nevyuziteho pocas krízy .. :/

   1. takáto by bola vhodná predstava

    – 1/2 vacsie vozidlo (cca o rok, nemusí byť nové)
    – 4/10 (etf nieco + pref. akcie na divi)
    – 1/10 rezerva

    ale dopadne to auto + rezerva na dobú ľadovú …

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment