List pre moje deti

V ostatnom článku som písal o lekciách, ktoré ma naučil rok 2020. No tú najdôležitejšiu som nespomenul – nič netrvá večne.

V júni zomrel môj otec.

Nebolo to v súvislosti s covidom, hoci ten nám situáciu dosť skomplikoval. Diagnóza bola zlá, nečakaná a prebehlo to veľmi rýchlo.

S otcom sme nikdy neboli veľkí komunikátori, nikdy sme neviedli debaty o živote, čo je dôležité, čo nie, na čom nám záleží. Ani jeden sme s tým nikdy nezačali. Niekde vnútri som však stále dúfal, že ten pravý čas ešte len príde, veď mal iba 77 rokov.

A zrazu je neskoro. A tie debaty mi chýbajú. A chýba mi môj otec.

Všetko zlé by však malo byť na niečo dobré. Povedal som si, že so svojimi deťmi by som to chcel zvládnuť lepšie. Na závažné rozhovory ešte nemajú roky, tak zatiaľ sa aspoň snažím ísť príkladom, som k dispozícii a som pripravený. Času je síce dosť, ale jeden nikdy nevie :-). Preto som hľadal aj nejaký plán B.

Spomenul som si na jeden článok Jima O’Shaugnessyho (investora, autora knihy What works on Wall Street), v ktorom píše, ako tento problém vyriešil on:

„Chcel by som presvedčiť každého rodiča, ktorý toto číta, aby začal svojim deťom písať listy. Pomôžu im lepšie pochopiť vás a, s trochou šťastia, aj samé seba. Nutnosť sformulovať vaše myšlienky a názory do viet v liste vám aj vašim deťom umožní zamyslieť sa nad nimi a reflektovať ich spôsobom, ktorý  je v každodennom živote často náročný, ake nie nemožný.

Vždy som si želal, aby môj otec niečo také urobil. Veľmi sme si nerozumeli a niekoľko listov od neho by mi pomohlo pochopiť ho a porozumieť mu lepšie.“

Ideálne riešenie pre mňa.

Plánujem im písať 1 – 2 krát za rok a všetky listy, ešte neviem, v akej forme, naraz dostanú, keď budú mať 21 rokov.

Jeden z prvých listov je na tému financií a peňazí. Som presvedčený, že je to jedna z najdôležitejších tém, o ktorých by rodičia mali s deťmi rozprávať. A keď sa ma raz moje deti spýtajú, poviem im toto (alebo si to prečítajú):

1. Peniaze sú nástroj, nie cieľ

Mnoho „páchačov dobra“ sa vás bude snažiť presvedčiť, že na peniazoch nezáleží, hlavne že sme zdraví a v živote sú dôležitejšie iné veci. Niektorí dokonca tvrdia, že peniaze sú koreňom všetkého zla.

Nepočúvajte ich. Na peniazoch záleží. A veľmi.

Nie sú však zmyslom života. Sú len nástrojom, ktorý vám pomôže  život prežiť podľa svojich predstáv.

A je to rovnaké ako s hocijakým iným nástrojom – šikovný “remeselník” s ich pomocou vytvorí skvelú vec – zmysluplný život s rodinou, priateľmi a všetkým, čo pokladá za dôležité.

No ak sa s ním nenaučíte poriadne pracovať, váš výtvor nebude stáť za nič. Možno dokonca ublížite sebe alebo ľuďom okolo vás. Bez ohľadu na to, koľko peňazí máte.

Pretože, mimochodom, objem vášho majetku nie je najlepším meradlom úspechu.

William Vanderbilt, syn Cornelia Vanderbilta, svojho času najbohatší človek planéty, sa raz vyjadril na adresu svojho suseda:

„Nemá ani stotinu toho, čo mám ja, ale zo života má oveľa viac radosti. Jeho dom je rovnako pohodlný ako môj, hoci zďaleka nestál toľko, jeho team je rovnako dobrý ako môj (myslel stajňu pretekárskych koní), v opere má prenajatú lóžu vedľa mojej, zdravotne je na tom lepšie a pravdepodobne ma prežije. A môže dôverovať svojim priateľom.“

Jasné, trocha extrémny príklad. Ale ak okolo seba nemáte ľudí, ktorým môžete dôverovať, ktorých ľúbite a ktorí ľúbia vás – rodinu, priateľov – načo to bolo všetko dobré?

Pamätajte – takéto vzťahy sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. Získate ich len tým, ako sa budete chovať k ľuďom okolo seba.

2. Všetko niečo stojí

Každé rozhodnutie, ktoré v živote urobíte, má nejaké náklady, hoci možno na prvý pohľad to nie je také zrejmé. Rovnaké je to aj pri zarábaní peňazí.

Úspešná kariéra v zamestnaní, či podnikaní, môže znamenať málo času na rodinu, priateľov, koníčky. Niekedy môže prísť aj na kompromisy s vlastnými zásadami či presvedčením.

Čím vyššie takéto náklady sú, tým väčšiu pozornosť im treba venovať a zvažovať, či má zmysel ich „zaplatiť“.

Na druhú stranu – získať niečo „zadarmo“, bez snahy, tiež nie je dobre. Česi na to majú pekné príslovie:

„Lehce nabyl, lehce pozbyl“

Stačí sa pozrieť okolo seba – veľké peniaze získané výhrou alebo dedičstvom svojim adresátom málokedy priniesli spokojný život. Za mamu a za seba vyhlasujem že, hoci vám budeme pomáhať, urobíme všetko preto, aby ste sa takémuto smutnému osudu vyhli.

3. Najvzácnejšia vec na svete je váš čas

Verte mi, viem o čom hovorím. Môcť robiť to, čo chcete, kedy chcete, s kým chcete a ako dlho chcete, je na nezaplatenie. Nenahradia vám to žiadne drahé veci, či zážitky.

To sa samozrejme nedá dosiahnuť zo dňa na deň, ani to nie je situácia „všetko alebo nič“.

Nový kostým alebo auto je super. O pol roka už vás však zďaleka nebude nadchýňať tak, ako v prvý deň.

No práca alebo podnikanie s flexibilným časom? Kedykoľvek. Dostatok úspor na to aby ste prekonali akúkoľvek krízu? Sem s nimi! Možnosť odísť do dôchodku, keď sa rozhodnete? Neomrzí. 

Každé euro, ktoré neminiete dnes, nebudete musieť zarábať v budúcnosti. Dokonca po čase začne zarábať pre vás.

4. Nehľadajte „svätý grál“

Málokedy je úspech v čomkoľvek výsledkom jedného rozhodnutia, či udalosti. Vo väčšine prípadov je to vďaka trpezlivosti a malým, postupným krokom.

Riadenie financií je presne to isté. Nemusíte urobiť jednu úžasnú, nevídanú vec, aby to s vami dopadlo dobre. Oveľa dôležitejšie je mať dlhodobý plán, každý deň sa v ňom posunúť o kúsok ďalej a konzistentne sa vyhýbať katastrofickým chybám.

Vďaka tomu vám tiež bude stačiť dosahovať priemerné trhové výnosy, čo je ľahké, a nebudete musieť pri investovaní neprimerane riskovať.

5. Míňajte menej ako zarobíte

Schopnosť minúť menej ako zarobíte hraničí s mágiou – dá vám väčšiu kontrolu nad vašimi financiami a v konečnom dôsledku životom.

V živote totiž nemôžeme mať všetko. Naše túžby sú neobmedzené, no naše možnosti limitované. Uvedomenie si tohto prostého faktu vás naučí ďaľšie nevyhnutné veci, bez ktorých sa zaobídete len ťažko – ako rozpočtovať, sporiť a vážiť si to, čo už máte.

Ak zarábate 100 000 EUR ročne a míňate 101 000 EUR ročne, ste v prdeli. Ak ale zarábate 30 000 EUR ročne a míňate 20 000 EUR ročne, ste za vodou.

6. Nebojte sa zmeniť názor

Už John Maynard Keyned pvedal: „Ak sa zmenia fakty, zmením názor“. A kto sme my, aby sme mu protirečili?

Máloktoré rozhodnutie, ktoré urobíte, je na celý život. Vyštudujete niečo, čo vás možno nebude až tak baviť? Vybrali ste si kariéru, ktorá vás až tak nenapĺňa? Nepáči sa vám už v tomto meste?

Nevadí, to sú všetko veci, ktoré sa dajú zmeniť. Málokto má život premyslený do detailu v 18-ke, 30-ke či 50-ke.

To neznamená, že sa máte rozhodovať bezhlavo. V rámci možností treba dobre zvážiť všetky pre a proti, a za dôsledky svojich rozhodnutí zodpovedať.

No schopnosť akceptovať, že ste zmenili názory či ciele, zmeniť smer cesty, či sa úplne vrátiť, vám umožní žiť oveľa spokojnejší život.

Aj s mamou vás ľúbime viac ako svoj život a sme vďační, že vás máme. Sľubujeme, že spravíme všetko pre to, aby sme na to nezabudli, keď budete v puberte a nebude sa s vami dať vydržať.

Photo: Flickr

24 komentáre o “List pre moje deti

 1. Pekný článok. Na zamyslenie. A tá mudra veta,, každé euro ktoré neminiete dnes nemusíte neskôr zarobiť,,.

 2. Pekny clanok Vlado. Pisanie listu detom je zaujimavy napad, skusim to aj ja. Ale preco im to dat az v 21? Myslim si, ze dovtedy mozu byt neaktualne a deti by mohli cerpat z nasich myslienok uz aj skor. Samozrejme temy treba prisposobit veku dietata. Drzim nam palce aby sme naozaj zacali a neprestali pisat. Pozdravujem Stanku.

  1. Župan, si to ty?!? Vitaj! No kvôli tomu, že to budú mať šancu lepšie pochopiť. Keď budú v puberte a budú ma mať v zuboch, by to asi roztrhali. V 21 už snáď bude lepšia atmosféra :-). Aj S. pozdravuje naspäť.

 3. Pred piatimi rokmi som bol v podobnej situacii.
  Mne sa vztah s otcom podarilo v poslednych rokoch jeho zivota dostat na super uroven. O to viac mi vsak chybal, ked nahle odisiel, v rovnakom veku.
  No nic nove na svete, deje sa to tisice rokov, stale vacsinovo rovnaky vzorec. Clovek spravidla nedocenuje to, co ma v zivote zmysel. Ked na to pride, byva neskoro. Nahradnych cielov, co opantaju na isty cas cloveka, je plno všade naokolo. Umenie rozlisit skutocny ciel od atrapy je umenie zit.

  Vcerajsie citanie z kostolov na to sedi presne:
  https://svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=Kaz%201,%202-11

  A to dnesne to korunuje:
  https://svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=Kaz%203,%201-11

 4. Vladimír, ďakujem za krásny článok a inšpiráciu. Pripomenulo mi to môjho otca. Už je mimo tohto sveta 23 rokov, ale často sa zamýšľam nad tým, aký to bol vlastne človek. Väčšinu svojho života prežil v dobe, ktorá nebola naklonená úprimným listom svojim deťom (napr. nenávidel komunistov ale aj po 68.om roku ostal členom strany – aby napr. jeho deti mohli ísť na vysokú školu, keďže mamu vylúčili). Čo by som dnes dal za taký list!
  Ale inak listom/mailom som napríklad vyriešil zatiaľ najťažšiu krízu svojho manželstva. Smolil som ho síce dva dni, ale účinok prekonal moje očakávania.

 5. Takto presne trafiť klinec po hlavičke sa nepodarí hocikedy, hocikomu. Pri zamyslení sa má človek až „hrudku“ v krku.
  Škoda len že príspevok vznikol za takých okolností, ale ako už písal niekto vyššie – to sú tie zlomové momenty.
  Úprimnú sústrasť a nech sa čo najviac z toho premení na tvorivú energiu.
  Vďaka

 6. Pravidelne Vase clanky preposielam detom, pribuznym, znamym. Vlastne pisete za mna :-). Dnes to malo zvlast pozitivny ohlas. Samozrejme aj mne sa to pacilo. Len tak dalej. Drzim palce.

 7. A viete, že máte úplnú pravdu, najkrajšie príspevky ktoré ma ozaj donútili na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa:
  – „Každé euro, ktoré neminiete dnes, nebudete musieť zarábať v budúcnosti.“
  – „Pamätajte – takéto vzťahy sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. Získate ich len tým, ako sa budete chovať k ľuďom okolo seba.“

  Ďakujeme Vám za úprimný článok!

 8. Úprimnú sústrasť. Môžem len súhlasiť, tento článok je na zamyslenie pre nás všetkých, o čom vlastne je život a čo je dôležité. Ďakujem.

 9. Toto bol asi najlepší článok ktorý som od Vás čítal. Zhrnuté všetko podstatné. Vďaka

 10. Uprimnu sustrast Vladimir. Toto su take zlomove chvile. Vidim, ze ste to ponali tym spravnym sposobom aj napriek bolesti, ktoru citite. Fakt respect. Mam podobne vztahy s rodicmi a s otcom sa mi to nedavno podarilo prelomit. Na mamu sa chystam uz vyse roka no nemam odvahu, mozno aj tento clanok mi bude inspiraciou. Velmi inspirativny a uprimny clanok. Vidno, ze ste inteligentny clovek mysliaci srdcom. Drzim palce v dalsej ceste aj v tychto tazkych chvilach. Posielam Vam kus energie.

 11. Vladimír, pekne ste to napísali. Robíte záslužnú prácu. Patrí Vám veľká vďaka.

 12. Respekt clovece. Jeden z Vasich najlepsich prispevkov ale som cital. Inspirovali ste ma a listy detom budem pisat aj ja

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment