.st0{fill:#FFFFFF;}

Do čoho a prečo investujeme my 

 31 mája, 2017

By  Vladimir

Občas sa na internetoch dostanem do diskusie s odporcami pasívneho investovania. „Argumentácia“ sa dá zhrnúť nasledovne:

  • to, že to fugovalo v minulosti, neznamené, že to bude fungovať v budúcnosti
  • používanie historických dát je klamlivá reklama
  • blíži sa kríza, krach akciových trhov
  • pasívne investovanie je totálna rezignácia
  • pasívny investori sú ako stádo bezbranných oviec
  • aktívny investor vie odhadnúť trendy a šikovným „tradovaním“ využíva rast a vyhýba sa prepadu trhov

Jednu vec majú všetci spoločnú – sú anonymní a je veľký problém získať od nich odpovede na nasledovné otázky: „Ako dlho už takto obchoduješ?“, „Ako sa ti darí za posledných 5, 10 alebo 15 rokov?“ Akú časť zo svojho majetku zhodnocuješ týmto spôsobom?“.

Je veľký rozdiel investovať a obchodovať na demo účte a obchodovať s reálnymi peniazmi. Je veľký rozdiel investovať 500 EUR a investovať drvivú väčšinu vášho majetku. Je veľký rozdiel obchodovať 2 mesiace a obchodovať a investovať 5, 10 alebo 15 rokov. Väčšina takýchto diskutérov jednoducho nemá „skin in the game“ a diskusia s nimi nemá žiadny význam. Na druhej strane, pokecať s reálnym traderom, ktorý už v živote čosi preskákal, je vždy veľmi poučný zážitok.

Netvrdím, že aktívnym obchodovaním sa nedajú zarobiť veľké prachy. Ale takto úspešná je len veľmi malá skupina aktívnych obchodníkov. Podľa (mne) dostupných dát väčšina „traderov“ z dlhodobého hľadiska peniaze prerába. Je to tiež dosť časovo náročné – ak si niekto myslí, že „potrejdí“ 20 minút každý deň po návrate z práce, tak sa mýli. Najlepší obchodníci to majú ako full time job.

Pre drvivú väčšinu ľudí je preto „trading“ absolútne nevhodný spôsob zhodnocovania majetku. A preto na tomto blogu píšem o pasívnom investovaní pomocou ETF. Je to rozumný, jednoduchý a lacný spôsob investovania, vhodný takmer pre každého.

Odhliadnuc od toho, že sa ma niekoľko z vás už na to pýtalo, myslím že je najvyšší čas ukázať, ako investuje naša rodina. Že chodíme s kožou na trh. Že naše peniaze investujeme tak, ako o tom píšem, a ak niečo robíme inak, tak prečo.

Neberte to prosím ako návod, čo robiť s vašimi peniazmi. To, ako investujeme my, odráža našu situáciu, potreby, plány a možnosti. Vaša situácia je určite iná, preto aj vaše portfólio musí nutne vyzerať inak.

Naše investičné portfólio

Naše investičné portfólio je rozdelené na 3 časti:

  • Cash  2,60%
  • Nehnuteľnosti 19,80%
  • Akcie 77,60%

Stav je k 30.4.2017. Pozrime sa bližšie na jednotlivé položky.

Hotovosť

V investičnom portfóliu nedržíme programovo veľa hotovosti. Primárne je tvorená inkasovanými, no ešte nereinvestovanými dividendami. Hoci situáciu na trhoch nevidíme nijako zásadne kriticky, zrejme ich reinvestovať v najbližšej dobe nebudeme. Ak budú trhy ďalej rásť, je pravdepodobné, že objem cashu zvýšime, no nie oveľa.

Táto hotovosť nezahŕňa „železnú rezervu“, ktorú držíme mimo investičného portfólia.

Nehnuteľnosti

Ide o „net“ hodnotu, čiže hodnotu nehnuteľnosti zníženú o objem úveru, ktorým je financovaná. Je to vlastne naše pôvodné bývanie, ktoré prenajímame. Nepovažujem sa však za nejakého špičkového realitného investora. A keď sa na to po tých rokoch pozriem, skôr mám pocit, že všetky starosti, spojené s prenajímaním nehnuteľnosti, za to možno ani nestoja. A to nehovorím o nízkej likvidite a vysokých poplatkoch spojených s nákupom/predajom. Je preto celkom možné, že využijeme priaznivú situáciu na trhu a podiel nehnuteľností v našom portfóliu v dohľadnej dobe znížime.

Akcie

Investujeme primárne do individuálnych akcií, nie do ETF. Má to niekoľko dôvodov: keď som pred mnohými a mnohými rokmi začínal samostatne investovať, ETF neboli zďaleka také rozšírené a dostupné ako teraz. Okrem toho mi učarovala možnosť spoluvlastniť jednotlivé spoločnosti a sledovať ich vývoj (Buffettov čitateľ a obdivovateľ sa nezaprie). Samozrejme, rovnako to platí, aj keď si kúpite ETF, ale je predsa len trochu iné spoluvlastniť 20 firiem a 2000 firiem. Vždy som niekde hlboko vnútri túžil podnikať, ale nikdy som sa k tomu neodhodlal. Investovanie do individuálnych akcií je možno aj istou kompenzáciou tejto nesplnenej túžby 🙂

Takýto spôsob však vyžaduje dosť veľa času a energie. Keďže ma to ale naozaj veľmi baví, nie je to veľký problém. Hoci musím priznať, že posledných pár rokov je to kvôli deťom a blogu dosť náročné.

V portfóliu máme 26 titulov, je však dosť koncentrované – top 7 pozícií tvorí 50% celého objemu. 3 najväčšie investície sú Philip Morris, Apple a Berkshire Hathaway. Okrem toho máme nejaké peniaze zainvestované v iShares Core MSCI World ETF (SWDA) a Vanguard Total World Stock ETF (VT).

Nechcem sa púšťať do veľkých detailov, pretože by to bol veľmi dlhý post (alebo aj celý nový blog), a ako som už povedal, som presvedčený, že takýto spôsob investovania je nevhodný pre väčšinu ľudí (a čitateľov tohto blogu).

Naše dlhodobé výsledky vyzerajú nasledovne:

Ide o celkové výnosy vrátane reinvestovaných dividend. Výnosy benchmarku sú „gross“, výnosy nášho portfólia „net“ (teda po zaplatení všetkých poplatkov a daní), čo nás v porovnaní trochu znevýhodňuje. ETF zverejňuje aj Net Total Return, teda po zdanení dividend, no používajú inú daňovú sadzbu, než platíme my, tak som si nechcel zbytočne komplikovať život. Použitie benchmarku je trocha na debatu, pretože neinvestujeme len do veľkých amerických akcií, ale to by bola dlhá debata a toľko času zase nemáme :-).

Naše výsledky sú asi najväčší dôvod, prečo by väčšina ľudí mala investovať jednoducho cez indexové ETF – dosiahnuť lepší výsledok ako benchmark je nesmierne ťažké. Nám sa to „zľahka“ darí, ale ak by ste zainvestovali do ETF, máte zhruba rovnaké výnosy pri minimálnej námahe.

Stále sa však považujeme za pasívnych (väčšinovo buy and hold) investorov. Za posledné 2 roky sme urobili 3 obchody.

Žiadne dlhopisy?

Nie. Máme ešte dosť dlhý časový horizont (60+ :-)) ) a dostatočne veľkú „železnú“ rezervu, aby sme prežili, resp. využili v náš prospech volatilitu akciových trhov. Je ale možné, že o nejakých 20 rokov pridanie dlhopisov zvážime.

A ako investujete vy a ako sa vám darí?

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Ahoj. Ďakujem ti pekne za tvoj blog a tvoje články..Mohol by si mi prosím poradiť , cez koho nakupuješ iShares Core MSCI World ETF (SWDA)? Keď si ho pozerám v IB , tak ho tam vidím iba ako IWDA na AEB alebo SWDA na LSE ale je GBP .
    Ďakujem.

  • Ahoj Vlado.
    Ďakujem ti veľmi pekne za tvoj blok a tvoje články. Možno si to už niekde písal , ale teraz to neviem narýchlo nájsť. Chcel by som sa spýtať. Akého brokera používaš resp. cez ktorého brokera nakupuješ to ETF-ko (iShares Core MSCI World ETF (SWDA). Ja keď si ho chcem nájsť cez IB , tak mi nájde iba cez LSEETF a je kótované v GBP , resp. ako IWDA na AEB. Mohol by si mi prosím poradiť cez koho je to najvhodnejšie nakupovať?
    Ďakujem

  • Mne to investovanie do jednotlivých firiem pride prilis rizikove a casovo narocne na sledovanie. Nedavno som si precital „The Thirteen Word Retirement Plan“ (co je pouzitelne aj pre Slovaka s výnimkou tych amerických dochodkovych programov, ktore by sme na Slovensku mohli zhrnut ako druhy pilier a treti len ked zamestnavatel prispieva). V jednej kapitole autori popisuju aj nizkonakladove podielove fondy na dôchodok (napríklad https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundIntExt=INT&FundId=1487) ktore si clovek iba vyberie a cele rebalancovanie portfolia robi manazment automaticky, naklady 0,16% co je asi 2-3x vyssie ako ked si clovek take portfolio vysklada z viacerých ETF. Otazka znie, je to tiez vhodne ako sporenie na dôchodok? Za posledne roky napríklad tento fond funguje celkom slusne s S&P500 benchmarkom. Ale ako to funguje presne? Da sa to tiez kupit ako sa da kupit ETF cez brokera? A musim byt rezident danej krajiny?

  • Flatex preto, lebo som skor nemecky hovoriaci, má veľmi nízke trade poplatky, veľké množstvo ETF fondov, možnosť sporiacej schémy bez poplatkov už od 50 Eur mesačne a vychádza aj v pravidelných nemeckých testoch ako jeden z najlepších brokerov v Nemecku. Viď. najnovšie http://www.justetf.com/de

  • Ahoj, oplati sa presunut vsetok kapital do ETH na 1x? Alebo postupne kupovat po castiach? Co by bolo lepsie?

    • Ťažká otázka. Technicky je lepšie zainvestovať celú sumu ihneď, pretože väčšinu času trhy stúpajú. Je to však dosť náročné na psychiku. Niekto, kto spanikári po 10% poklese, by na to asi mal ísť postupne. Záleží aj na tom, či sú trhy príliš drahé, vtedy by som to zrejme tiež nerobil.

      • a su drahe TERAZ? 🙂 dva mesiace dozadu som kupil jedno ETF a v podstate sa nepohlo (je tam drobna strata)
        10%tnu by som zvladal tazsie samozrejme, aktualne mam tie peniaze v CSOB, v ich fondoch (konecne sa po roku a cosi dostali na nulu), takze asi by bolo rozumnejsie ich odtial vybrat a dat ich do niecoho lacnejsieho, nie? (na poplatky), dakujem za odpoved 🙂 (aj prvu a snad aj druhu 🙂 )

          • co je to „tu“? ako tento clanok? 🙂 lebo odpoved na tu otazku som tam nenasiel … kludne ak mozem poprosit, moze byt aj z toho cely clanok, istotne by to zaujalo viac ludi, nielen mna (ale nechcem byt otravny)

    • maly dovetok:
      ad
      1) to, že to fugovalo v minulosti, neznamené, že to bude fungovať v budúcnosti – TRUE; minule vynosy nemaju prilis vela spolocneho s buducimi – je to nieco ako motor z auta, ktory nabehal 250 tisic kilometrov – mozno zvladne aj dalsich 250 tisic, ale pravdepodobnost ze nie je vacsia ako pravdepodobnost ze ano – ked sa pozriem na mesacny graf SP500 vyssie – som ochotny pripustit, ze moze zvladnut este raz taku jazdu ako obdobie 2009 az dnes – ale az tak velmi tomu neverim… na druhej strane korekcie mozno chapat ako vymenu pokazeneho motora za novy – a ten co namontovali na jar 2009 doteraz fungoval paradne – to treba uznat… 🙂

      2) používanie historických dát je klamlivá reklama – TRUE; minule vynosy su minule vynosy, a buduce vynosy su buduce vynosy

      3) blíži sa kríza, krach akciových trhov – hoci som ochotny pripustit, ze investovanie ma dost spolocneho s kvantovou mechanikou (everything is possible) – nic nerastie do neba – pride aj korekcia (skor alebo neskor) – jej rozsah bude zavisiet od kondicie vyspeleho sveta – a ta je momentalne horsia ako v roku 2009 (svet je predlzeny).

      3) pasívne investovanie je totálna rezignácia – no ak nie rezignacia, tak to pripomina modlenie – modlime sa za dalsi dobry vyvoj, lebo ten zly s nami moze nepekne zatriast

      4) pasívny investori sú ako stádo bezbranných oviec – odovzdavaju sa absolutne do ruk trhu (nehladiac na jeho stadium, melu si dookola jedno a to iste…) – takze tej bezbrannosti je tam naozaj habadej; 2009-2017 doteraz (a mozno to bude platit aj dalej) to bol super postup – ale pri tych rizikach co zovsadial trcia – no treba sa asi hodne modlit…

      5) aktívny investor vie odhadnúť trendy a šikovným „tradovaním“ využíva rast a vyhýba sa prepadu trhov – FALSE/TAZKY OMYL !!!! – aktivny investor AKCEPTUJE trendy a ich zmeny (odhadovanie a akceptovanie je nieco z podstaty uplne, ale uplne ine – na vestenie tu mame ine televizne kanaly).
      http://slopeofhope.com/socialtrade/dynamic/file/shard/20244_NDA5NzA0MDMxMzQ3NDA3/ (specimen – pomocka pre rozoznavanie trendov a ich zmien)

      • 1. práve pasívnym investovaním sa človek vyhne následkom aktívneho investovania :). dlhodobo trhy rastú, dlhodobo znamená desiatky rokov a o to ide tým, ktorí chcú používať investičnú politiku typu „Vladimír Ovečka“ :).

        2. O.K., od niečoho sa však musí odraziť každá stratégia. Na začiatku vždy je nejaká myšlienka, alebo predpoklad. U dlhodobej investičnej stratégie je to predpoklad, že napriek občasným výkyvom a niekedy aj obrovským, je výsledkom kontinuálny rast – u index. fondov to platí dvojnásobne. Bavíme sa tu o horizonte desiatok rokov. Najlepšie to jeden vidí, keď si rozklikne graf indexu za krátke obdobie a dlhé obdobie…

        3. Ano, kondícia sveta je mizerna akcie rastu, nemožu do neba, musia padnúť, atd, atd atd.
        mám pocit, že takto nejako o investovaní uvažovali ludia pred 10-mi rokmi, 20-mi rokmi 80-mi rokmi a vždy to bolo rovnaké. Myslím si, že keby ste niekomu v 40-tych rokoch povedali, na akej úrovni budú indexy dnes tak sa Vám vysmeje …

        3. 🙂 pasívne investovanie je totálna rezignácia … – ani modlenie, ani rezignácia, to skôr nerobiť nič je modlenie a rezignácia.

        4. Ano, investovanie do indexových fondov môže niekomu pripadať ako politika ovčieho stáda, ale ja by som skôr povedal, že ovce sú tí, ktorí nerobia so svojimi peniazmi nič,

        5. k tomuto nie je čo dodať, aj keby aktívny trejding nebol založený mimo iné aj na podstatnej miere šťastia, (si myslím), celé je to tu o tom a pre tých, ktorí o trejding nemajú záujem a nemajú naň ani čas, lebo ich povolaním je uplne niečo iné. Chcú len s minimálnou energiou a primeraným rizikom, ktorého si sú vedomí, investovať pomerne bezpečne svoje peniaze.

        P.S.: ja by som uvítal nejakú informáciu o forex robots systems,

        s pozdravom, Buďo

          • A pozri taliansku burzu 🙂

            Tak ci tak americky a japonsky stock market je neporovnatelny. Ohladom toho japonskeho crashu z 1990 je treba poznamenat ze taka bublina aka bola tam ci uz v real estate alebo na stock market este asi nikde nikdy nebola, ked priemerny PE ratio japonskeho trhu ako celku bol vyse 70. Niektore spolocnosti sa obchodovali za PE 200. To sa potom netreba divit ze to nasledne zhucalo. V roku 1989 nasledne central bank of japan dvihla urokovu mieru z 2,5% na 5%, teda na dvojnasobok v priebehu siestich mesiacov. A to bol dalsi klinec do rakvy.

            Ale samozrejme nikto negarantuje ze sa to nemoze stat aj na US burze. Aj ked dnes su centralne banky predsa len trosku mudrejsie ako to bolo v roku 1990.

          • Ivan, krot sa. Je dobre tak celkovo do zivota naucit sa akceptovat, ze s tebou niekto nesuhlasi. Este jeden takyto hlupy komentar a mas na mojej stranke ban.

          • „blind hobo“ som nemyslel nijak pejorativne – ale v zmysle „slepy tulak“ alebo „slepy trump“ – co je uplne vecne pomenovanie Tvojej investicnej metody Vladimir. Ale inak dokazem s tvojim banom zit 🙂

            Marianovi odporucam pozriet si PE japonskej akcie Amazon 🙂

            To, ze neviem akceptovat ked niekto so mnou nesuhlasi je docela na smiech (kazdemu co jeho jest).

            Trhovo obchodovatelne aktiva a pasiva TRENDUJU. Keby nie, nedali by sa tie trendy identifikovat. Ibaze preco sa potom daju. Ale dobre – na svojej stranke mas pravo tvrdit, ze sa nedaju a Ty si sa podla toho zariadil. A ved na tom nie si skodny, tak co 🙂

          • a to je dovod preco Amazon nemam (zial nestihol som a neplati dividendy) 🙂

            ale musis uznat ze priemerne PE 70 alebo 25,8 je trosku rozdiel… Aj ked nevravim ze uz aj to nie je vysoko.
            S tym trendom mas pravdu, ved sa aj hovori trend is your friend. A tak isto don’t fight FED.
            a este: “I can’t recall ever once having seen the name of a market timer on Forbes‘ annual list of the richest people in the world. If it were truly possible to predict corrections, you’d think somebody would have made billions by doing it.” Peter Lynch.

            pekny den prajem 🙂

          • no ono Peter Lynch je dobry marketer a komunikacny strateg, az demagog 🙂 keby sme si zobrali vsetkych „financakov“ z Forbes listu, zistili by sme, ze cistym pasivnym investovanim sa taktiez nikto nestal „bilionarom“ alias po nasom milardarom 🙂 staci si nahodit do kalkulacky pomerne velkoryse cisla – dajme na pociatok rovny 1 milion us dolarov na investovanie, 40-rocne obdobie a velmi velkorysych CISTYCH 15 pct vynosu/zhodnotenia rocne – neviem ako Tebe, ale mne tam svieti necelych 267,9 miliona. Takze ti financni „bilionari“ su bohati ani nie tak investovanim, ako skor vyberom poplatkov vo fondoch, co spravuju – ved cely ten priemysel je orientovany na akumulovanie co najvacsej investicnej sumy, a nie maximalizaciu vynosu. To len aby sme nepodliehali reklamnym megakampaniam. Mimochodom, u aktivnych traderov som v zivote nepozoroval stanovenie personalnych cielov „I wanna be billionaire“ – tam sa daju odpozorovat skor preferencie osobnej slobody, rozhodovania o svojom osude, a roznych typov hedonizmu.

          • No taky Peter Lynch mal snuru tusim 29% 13 po sebe iducich rokov, ale nepopieram ze samozrejme zbohatli aj vdaka poplatkom, ktore zarabali spravovanim svojich fondov. Ale ved to je podla mojho nazoru celkom v poriadku. Preco by mali spravovat a slusne zhodnocovat cudzie peniaze so svojim know how a nic z toho nemat? ty by si to tak robil? ja nie 🙂 mozno tak rodine ale to je vsetko.
            Ale pozrime sa na W. Buffetta. Ak by som zil v 1964 a investoval 1 000 USD do BRK (19 USD za akciu) tak dnes by mojich 1 000 USD narastlo na cca. $9,861,280. Celkom dobre na pasivneho investora ci?
            A vobec by mi nevadilo ze Warren by si za toto zhodnotenie vypytal nejaky poplatok. Ale pokial si dobre pamatam, tak poplatky u Warrena boli vyberane az ked rocne zhodnotenie bolo vyssie ako 5 alebo 6 %.

            Ale ok, tak mi skus poradit. Teraz je SPY na 2432,25 USD. Tak prezrad na akej hranici sa trend otoci a zacne to klesat. kde je ten strop? alebo ako vysoko to az vidis?
            Pockame a uvidime… a medzitym nakupim alebo predam zopar opcii na hranici ktoru mi prezradis:)

          • ja som sa vyssie vyjadril uplne jasne – trend a jeho zmenu je treba AKCEPTOVAT ked k tomu dojde, a nie predpovedat. Pravdou ale je, ze predpovedacov je na oboch brehoch (pasivne investovanie,fundamenty, geometria resp. technicka analyza) – ako maku. Vacsina sa netriafa, takze to netreba brat prilis vazne. Ja sa drzim tychto pravidiel http://www.kumotrader.com/ichimoku_wiki/index.php?title=Trend_trading Tie pravidla su sice spisane akoze pre jeden konkretny technicky indikator – ale nie su nijak obmedzene, aby platili aj vo vseobecnosti. Pre mna je to takpovediac svaty gral, na ktorom som si vystaval vlastne pravidla a trhovu geometriu. Trvalo mi to peknych par rokov, ale stalo to zato. dobre spavam.

          • ok, kazdy si hlada nejaku tu svoju cestu a sposob. Ty si si nasiel svoj a ja to plne respektujem.
            Len si myslim ze vacsina ludi nema kapacitu, ci uz mozgovu, casovu (alebo ich to jednoducho nezaujima), na skumanie trend tradingu, tradingu opcii, futures … alebo akcii jednotlivych spolocnosti.
            A pre tych je mozno zaujimave investovat do nejakeho akcioveho indexu. Samozrejme je potrebne si uvedomit riziko s tym suvisiace. Ale tiez je to sposob, ktory sice ja nevyuzivam, ale plne ho respektujem.

            M.

  • Pozdravujem Vás Vladimír a v prvom rade ďakujem za Vašu ochotu a čas, ktorý venujete tomuto blogu. Je veľmi poučný a čerpám z neho vo veľkej miere aj ja. Investujeme aj vďaka Vám od 15.3. 2016, teda niečo cez rok prostredníctvom nemeckého online brokera Flatex. Moje portfólio tvorí 6 etf fondov, z toho tri bez poplatkov. Môj spriemerovany výnos je k dnešnému dňu 10,45 percent. Investujem do indexov SP 500, Dax, Switzerland Dow Jones 30, Euro Health care 600, world watter a Msci world consumer staples. Všetko dobré a ešte raz ďakujem za tento blog.

  • Ahoj Vlado,
    Pozdravujem ťa.
    Nenechám si ujsť žiadny článok z tvojho blogu bo opakovanie je matka múdrosti.
    Vzhľadom k tomu že sa považujem za tvojho žiaka mám v podstate veľmi podobné portfólio ako ty s výnimkou Philip Morris a Berkshire Zhruba 50% mi tvorí jabĺčko a zvyšok Vanguards a ishares. Vzhľadom k tomu že neinvestujem tak dlho ako ty a podarilo sa mi zachytiť súčasnú vlnú rastu akcii pohybujem sa nad 20% zisku. Som však realista a pripravujem sa na pád akcii :). Teším sa ako budem znova nakupovať.

    Ešte raz pozdravujem a teším sa na stretnutie

  • Zaujialo by ma akou logikou niekto investuje do Philip Morris? Viem ze akcie produkovali (aj produkuju) zaujimavy rast, ale laicky by som ocakaval ze je to oblast ktora to ma zratane, ich produkty zakazane a manzeri skoncia vo vazeni.

    • Ako povedal Mark Twain: Správy o mojej smrti boli značne prehnané. To isté sa týka tabakového businessu.A byť top firma na zmenšujúcom sa trhu môže byť veľmi lukratívna záležitosť.

    • Philips Morris mam tiez vo svojom portfoliu. Je pravda ze spotreba tabakovych produktov z roka na rok klesa (teda aspon v tzv. vyspelom svete) ale pre PM nie je nic jednoduchsie ako tento vypadok kompenzovat zvysenim cien, co aj pravidelne robia. Vyuzivaju vysoku navykovost tabakovych vyrobkov. ale priznam sa ze neviem co mas na mysli tym ze ich produkty su zakazane a preco by mali manazeri skoncit vo vazeni?

    • Tento paradox velmi dobre popisal Jeremy Siegel v knihe Future for Investors. Nebudem citovat presne, ale na porovnani Standard Oil of New Jersey (terajsi Exxon Mobil) a IBM v casoch najvacsieho rastu trzieb ukazal, ze pri reinvestovani dividend nie je dolezity rast podielu na trhu ci rast trzieb sam o sebe, ale v porovnani s ocakavaniami investorov, a teda P/E pomeru za ktory sa akcie spolocnosti obchoduju.
      Phillip Morris bola dokonca v jeho sledovanom horizonte – nieco cez 50 rokov, daleko najuspesnejsia investicia – investori mali totiz stale na ociach negativne spravy, a spolocnost sa obchodovala vo velmi nizkom pomere ceny a ziskov.
      (slo o stary Phillip Morris – terajsia Altria. Phillip Morris International, o ktorom sa momentalne bavime je nastupca pre trhy mimo USA)

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >