fbpx
32

Do čoho a prečo investujeme my

Občas sa na internetoch dostanem do diskusie s odporcami pasívneho investovania. “Argumentácia” sa dá zhrnúť nasledovne:

  • to, že to fugovalo v minulosti, neznamené, že to bude fungovať v budúcnosti
  • používanie historických dát je klamlivá reklama
  • blíži sa kríza, krach akciových trhov
  • pasívne investovanie je totálna rezignácia
  • pasívny investori sú ako stádo bezbranných oviec
  • aktívny investor vie odhadnúť trendy a šikovným “tradovaním” využíva rast a vyhýba sa prepadu trhov

Jednu vec majú všetci spoločnú – sú anonymní a je veľký problém získať od nich odpovede na nasledovné otázky: “Ako dlho už takto obchoduješ?”, “Ako sa ti darí za posledných 5, 10 alebo 15 rokov?” Akú časť zo svojho majetku zhodnocuješ týmto spôsobom?”.

Je veľký rozdiel investovať a obchodovať na demo účte a obchodovať s reálnymi peniazmi. Je veľký rozdiel investovať 500 EUR a investovať drvivú väčšinu vášho majetku. Je veľký rozdiel obchodovať 2 mesiace a obchodovať a investovať 5, 10 alebo 15 rokov. Väčšina takýchto diskutérov jednoducho nemá “skin in the game” a diskusia s nimi nemá žiadny význam. Na druhej strane, pokecať s reálnym traderom, ktorý už v živote čosi preskákal, je vždy veľmi poučný zážitok.

Netvrdím, že aktívnym obchodovaním sa nedajú zarobiť veľké prachy. Ale takto úspešná je len veľmi malá skupina aktívnych obchodníkov. Podľa (mne) dostupných dát väčšina “traderov” z dlhodobého hľadiska peniaze prerába. Je to tiež dosť časovo náročné – ak si niekto myslí, že “potrejdí” 20 minút každý deň po návrate z práce, tak sa mýli. Najlepší obchodníci to majú ako full time job.

Pre drvivú väčšinu ľudí je preto “trading” absolútne nevhodný spôsob zhodnocovania majetku. A preto na tomto blogu píšem o pasívnom investovaní pomocou ETF. Je to rozumný, jednoduchý a lacný spôsob investovania, vhodný takmer pre každého.

Odhliadnuc od toho, že sa ma niekoľko z vás už na to pýtalo, myslím že je najvyšší čas ukázať, ako investuje naša rodina. Že chodíme s kožou na trh. Že naše peniaze investujeme tak, ako o tom píšem, a ak niečo robíme inak, tak prečo.

Neberte to prosím ako návod, čo robiť s vašimi peniazmi. To, ako investujeme my, odráža našu situáciu, potreby, plány a možnosti. Vaša situácia je určite iná, preto aj vaše portfólio musí nutne vyzerať inak.

Naše investičné portfólio

Naše investičné portfólio je rozdelené na 3 časti:

  • Cash  2,60%
  • Nehnuteľnosti 19,80%
  • Akcie 77,60%

Stav je k 30.4.2017. Pozrime sa bližšie na jednotlivé položky.

Hotovosť

V investičnom portfóliu nedržíme programovo veľa hotovosti. Primárne je tvorená inkasovanými, no ešte nereinvestovanými dividendami. Hoci situáciu na trhoch nevidíme nijako zásadne kriticky, zrejme ich reinvestovať v najbližšej dobe nebudeme. Ak budú trhy ďalej rásť, je pravdepodobné, že objem cashu zvýšime, no nie oveľa.

Táto hotovosť nezahŕňa “železnú rezervu”, ktorú držíme mimo investičného portfólia.

Nehnuteľnosti

Ide o “net” hodnotu, čiže hodnotu nehnuteľnosti zníženú o objem úveru, ktorým je financovaná. Je to vlastne naše pôvodné bývanie, ktoré prenajímame. Nepovažujem sa však za nejakého špičkového realitného investora. A keď sa na to po tých rokoch pozriem, skôr mám pocit, že všetky starosti, spojené s prenajímaním nehnuteľnosti, za to možno ani nestoja. A to nehovorím o nízkej likvidite a vysokých poplatkoch spojených s nákupom/predajom. Je preto celkom možné, že využijeme priaznivú situáciu na trhu a podiel nehnuteľností v našom portfóliu v dohľadnej dobe znížime.

Akcie

Investujeme primárne do individuálnych akcií, nie do ETF. Má to niekoľko dôvodov: keď som pred mnohými a mnohými rokmi začínal samostatne investovať, ETF neboli zďaleka také rozšírené a dostupné ako teraz. Okrem toho mi učarovala možnosť spoluvlastniť jednotlivé spoločnosti a sledovať ich vývoj (Buffettov čitateľ a obdivovateľ sa nezaprie). Samozrejme, rovnako to platí, aj keď si kúpite ETF, ale je predsa len trochu iné spoluvlastniť 20 firiem a 2000 firiem. Vždy som niekde hlboko vnútri túžil podnikať, ale nikdy som sa k tomu neodhodlal. Investovanie do individuálnych akcií je možno aj istou kompenzáciou tejto nesplnenej túžby 🙂

Takýto spôsob však vyžaduje dosť veľa času a energie. Keďže ma to ale naozaj veľmi baví, nie je to veľký problém. Hoci musím priznať, že posledných pár rokov je to kvôli deťom a blogu dosť náročné.

V portfóliu máme 26 titulov, je však dosť koncentrované – top 7 pozícií tvorí 50% celého objemu. 3 najväčšie investície sú Philip Morris, Apple a Berkshire Hathaway. Okrem toho máme nejaké peniaze zainvestované v iShares Core MSCI World ETF (SWDA) a Vanguard Total World Stock ETF (VT).

Nechcem sa púšťať do veľkých detailov, pretože by to bol veľmi dlhý post (alebo aj celý nový blog), a ako som už povedal, som presvedčený, že takýto spôsob investovania je nevhodný pre väčšinu ľudí (a čitateľov tohto blogu).

Naše dlhodobé výsledky vyzerajú nasledovne:

Ide o celkové výnosy vrátane reinvestovaných dividend. Výnosy benchmarku sú “gross”, výnosy nášho portfólia “net” (teda po zaplatení všetkých poplatkov a daní), čo nás v porovnaní trochu znevýhodňuje. ETF zverejňuje aj Net Total Return, teda po zdanení dividend, no používajú inú daňovú sadzbu, než platíme my, tak som si nechcel zbytočne komplikovať život. Použitie benchmarku je trocha na debatu, pretože neinvestujeme len do veľkých amerických akcií, ale to by bola dlhá debata a toľko času zase nemáme :-).

Naše výsledky sú asi najväčší dôvod, prečo by väčšina ľudí mala investovať jednoducho cez indexové ETF – dosiahnuť lepší výsledok ako benchmark je nesmierne ťažké. Nám sa to “zľahka” darí, ale ak by ste zainvestovali do ETF, máte zhruba rovnaké výnosy pri minimálnej námahe.

Stále sa však považujeme za pasívnych (väčšinovo buy and hold) investorov. Za posledné 2 roky sme urobili 3 obchody.

Žiadne dlhopisy?

Nie. Máme ešte dosť dlhý časový horizont (60+ :-)) ) a dostatočne veľkú “železnú” rezervu, aby sme prežili, resp. využili v náš prospech volatilitu akciových trhov. Je ale možné, že o nejakých 20 rokov pridanie dlhopisov zvážime.

A ako investujete vy a ako sa vám darí?

Photo: Flickr

Comments are closed