Do čoho investovať – jediné 3 fondy, ktoré potrebujete.

Čoraz častejšie dostávam od ľudí – čitateľov blogu, ale aj od známych, ktorí vedia, čím sa zaoberám otázku – do čoho investovať?

Alternatívna verzia znie je “Do čoho sa teraz oplatí investovat?”:-).

Moja štandardná odpoveď znie: Primárne do akcií.

To, samozrejme, nikoho neuspokojí a debata pokračuje ďalej – No dobre, ale ako?

 A ja na to – Najlepšie pomocou ETF.

Nasleduje prevrátenie očí a otázka – A ktorých?

Na to sa však nedá celkom jednoducho odpovedať, preto vždy zakontrujem : A koľko času máš počúvať ma?

Evidentne je to oblasť, ktorá mnohých zaujíma, nemajú však k dispozícii adekvátne odpovede. Rozhodol som sa preto vytvoriť sériu článkov na túto tému.

Až donedávna som mal na blogu sériu niekoľkých článkov, v ktorých som predstavil fondy, z ktorých sa dá postaviť kvalitné pasívne portfólio.Dostal som však na to niekoľko negatívnych reakcií (myslených v dobrom) – bolo to neprehľadné a nedalo sa v tom vyznať, pridaná hodnota veľmi malá.

Zobral som si tento feedback k srdcu a celé som to prerobil. Vytvoril som jeden report, v ktorom predstavím 3 fondy, z ktorých si postaví dobré pasívne portfólio naozaj každý.

Plus k tomu je v ňom 6 alternatív, ak by niekomu tieto 3 fondy z akýchkoľvek dôvodov nevyhovovali.

Okrem toho som to urobil ako pdf, takže si článok môžete stiahnuť a použiť ako referenciu, príp. zobrať zo sebou na stretko s vašim finančným sporstredkovateľom.

Alebo aj nie.

Drobná technická poznámka (opäť) – toto nie je ponuka na investovanie, nákup ani predaj ničoho. Len môj osobný názor na to, do čoho investovat.

Dúfam, že sa vám článok bude páčiť a bude vám aspon trochu na úžitok. Dajte mi v komentoch vedieť, čo si o ňom myslíte, príp. ako ho vylepšiť. Na stiahnutie stačí kliknúť na button.

Photo: Flickr

9 komentáre o “Do čoho investovať – jediné 3 fondy, ktoré potrebujete.

  1. Ahoj Vladimir,
    Vdaka za super web.Myslim,ze si jediny(osobne som zatial nic podobne nenasiel)na SK scene,ktory konkretne a zrozumitelnou cestou vysvetluju investicne moznosti aj pre bezneho cloveka.
    Uviedol si,ze ty osobne neinvestujes cez fondy(ETF).tzn.,ze investujes sposobom,ze mas vytvorene portfolio z jednotlivych akcii?
    Dik.

    1. Ahoj menovec,

      díky za čítanie blogu aj za koment. Skús si pozrieť trebárs toto http://www.papucovyinvestor.sk, je to web zameraný na aktívnejšie investovanie. Čo sa týka môjho investovania, áno, ja investujem priamo do akcií, ale mám na to čas a baví ma to. „Normálnemu“ človeku by som to nikdy neodporúčal.

  2. Pod pojmom strhnúť dividendy pri zdroji som myslela prirodzene „zdaniť dividendy pri zdroji“, až teraz som to po sebe prečítala.

  3. odvody a dane z dividend v SK a podľa SK režimu sú podľa mňa rovnaké aj pre US aj pre EU ETF, teda v tomto by som nevidela problém. Prešla som aj diskusiu o US Estate Tax z bogleheads.org ale „cenné papiere ktoré generujú portfolio interest“ (to je aj vačšina ETF) sú vyňaté z estate taxation neamerických osôb – presna definícia je v https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/some-nonresidents-with-u-s-assets-must-file-estate-tax-returns – a podľa mňa kótovaných akcií, dlhopisov a teda aj ETF sa Estate tax netýka. Čo by som sa ale chcela opýtať je aké máte obaja skúsenosti s podpisom W-8BEN formulára u rôznych brokerov. „Renomovaná“ slovenská banka mi strhla niekoľko krát dane z dividend z US-ETF napriek tomu že som im formulár podpísala. Sú brokeri, uvedení na Vladovom liste v tomto spoľahliví, netreba ich obháňať kvôli dani? Alebo pracujú v inom režime ako banky a nemusia strhnúť dividendy pri zdroji? A ináč tiež fandím ETF, ale ako to vidím okolo seba, dokonca ani nie všetci „profesionáli“ sa v tom vedia zorientovať. Ďakujem, Aja

    1. Dane ti budú strhávať vždy (pri kvalifikovaných dividendách), podpísaný formulár spôsobí to, že to nebude 30% ale iba 15%. Zatiaľ som u svojich 3 brokerov nezaregistroval žiadne zásadné problémy v tomto smere.

  4. blog celkovo vnimmam velmi pozitivne, len taku malu poznamku – mozno budete suhlasit, ze je pre europskeho investora lepsie „european domiciled ETF“, vyhnutie sa US estate tax + vanguard ETFka vyplacaju dividendy – dalsie naklady na poplatkoch pri kupe, pripadne dane podla krajiny

    ked som sa v pociatkoch mojho prieskumu pozeral na ETFka vanguard s VT, VTI, VXUS bola jasna volba – casom po preluskani roznych for som vsak dospel k nazoru, ze iba pre US obcanov, ako europania bohuzial o tak nizkom TER asi mozeme len snivat

    1. Zdravím vás, ďakujem za hodnotenie aj koment. Čo sa týka investovania cez US domiciled fond, nevidím v tom nejaký veľký problém. Nie som síce daňový poradca, ale podľa mňa US daňové zákony platia pre občanov a rezidentov USA. Myslím, že US estate tax sa vás netýka. Náklady na nákup tiež nie sú apriori vyššie, sú len inak počítané (napr. Brokerjet go má nastavené 2 centy za akciu, min. 15 USD, vs. percento z objemu pre obchody na európskych burzách). Dividenda môže byť pre niekoho problém, no pre iných investorov je to zase pozitívny fakt. Ja sám investujem do amerických akcií (nie fondov) dlhé roky bez problémov.

      1. samozrejme nemam detailny prehlad, v pripade zaujmu celkom vecna diskusia tu https://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?t=156839

        ak som to spravne pochopil tak SVK nema estate tax treaty, cize majetok nad 60K USD by mal spadat pod estate tax

        mne subjektivne robi problem este konverzia mien pri nakupe – dalsie poplatky, odvody z dividend, nejasnosti ohladne dvojiteho zdanenia, na druhej strane to mozno vyvazuje nizke TER, nizsie poplatky na US burze

        do dalsich casti asi zaradite aj nejake akumulujuce europske ETF od ishares alebo spdr

        pekny vikend prajem

        1. Ano, samozrejme budú aj európske fondy. Už v utorok! 🙂 A veci súvisiace s nákupom amerických aktív je možno aj téma na samostatný post. Ďakujem za tip na diskusiu o estate tax.Pekný víkend aj vám.

Comments are closed.

This is a staging environment