Čo ma (zatiaľ) naučil rok 2020

Rok 2020 sa pre investorov, no nielen pre nich, určite zapíše do histórie. Zažili sme (zažívame):

  • najväčšiu vírusovú pandémiu za ostatných minimálne 50 rokov
  • najrýchlejší akciový bear-market v histórii (prepad o 20%)
  • najrýchlejší prepad akcií o viac ako 30% v histórii
  • najvážnejšia ekonomická recesia po 2. svetovej vojne
  • najkratší akciový bear-market v histórii (minimálne pre US akcie)

A to je ešte len september.

Z takéhoto divokého vývoja jednoducho musia vyplynúť nejaké lekcie – hovorí sa, že žiadna kríza by nemala zostať nevyužitá. A hoci do konca roka sa to ešte môže zmeniť, mne zatiaľ chodia po rozume tieto 3, týkajúce sa investovania:

Predpovedanie je veľmi ťažké

Snažiť sa odhadnúť, čo sa stane v budúcnosti, je nesmierne ťažké. Veľmi dobre to zhodnotil Yogi Berra:

Robenie predpovedí je veľmi ťažké, zvlášť predpovedí týkajúcich sa budúcnosti.

Yogi Berra

Hráč baseballu

Presne tak.

To, čo sa doteraz udialo v roku 2020, nepredpovedal nikto. Snáď s výnimkou Billa Gatesa a pár ďaľších ľudí, ktorí pred nebezpečenstvom pandémie varovali. No takisto nehovorili o presnom časovom rámci.

Z hľadiska investovania je tu však ešte jeden problém – aj keby ste v decembri 2019 presne vedeli, čo sa stane, vôbec by vám to nepomohlo.

Predstavte si, že by za vami prišiel niekto z budúcnosti, na štýl seriálu Travellers, a povedal by vám, čo presne sa stane v najbližších 3 mesiacoch:

  • že z Číny sa začne šíriť vírus aký sme doteraz nevideli, ktorý bude nebezpečnejší ako chrípka
  • že v mnohých krajinách kvôli tomu skolabuje zdravotný systém
  • že v Taliansku nebudú pohrebné služby zvládať nápor a mŕtvi ľudia zostanú doma, tam kde zomreli, aj niekoľko dní
  • že v New Yorku budú pochovávať do masových hrobov v parku z toho istého dôvodu
  • že v reakcii na tento vývoj vlády zatvoria ľudí doma a zastavia ekonomiku, aby zabránili šíreniu infekcie, a ekonomika skolabuje
  • že v reakcii na zastrelenie Georga Floyda nastanú v USA masové demonštrácie v mnohých mestách, ktoré zmenia ich centrá na bojisko s políciou
  • a mlen tak mimochodom – v priebehu marca spadnú akciové trhy o viac ako 30%

Na základe týchto informácií by ste očakávali príchod doby kamennej. A prudko by ste sa zmýlili. Nikdy by vás nenapadlo pripraviť sa na to, čo sa v nasledujúcich 5 mesiacoch naozaj stalo. Že správnou reakciou nebolo vykopanie bunkra a zháňanie trvanlivých potravín, ale nákup akcií Tesly (žartujem samozrejme, ale iba trochu).

Problém pri fungovaní komplexných systémov je, že nestačí len presne uhádnuť, čo presne sa stane, ale aj ako na tieto udalosti zareagujú účastníci týchto systémov. Ako na ich reakcie zareagujú ďaľší účastníci atď.

A to je nesmierne ťažké.

Riziko je to, o čom sa nehovorí

Keď si prečítate noviny, alebo sa pozriete na internet, malo by vám byť zhruba jasné, čoho sa treba báť, kde nám hrozia najväčšie riziká.

Ale nie je to najlepší prístup.

Pozrime sa, čoho všetkého sa bojíme za ostatných 10 rokov: rast úrokových sadzieb, rast zadlženosti, obchodná vojna, inflácia samozrejme atď.

Ani jedna z tých vecí sa neukázala byť veľkým probémom.

Niežeby vyššieuvedené javy neboli rizikové, alebo nepredstavovali potenciálne ohrozenie. No buď upozorňavanie na ne vyplývalo z nepochopenia podstaty problému (QE vs inflácia) alebo neustála publicita a debata umožnila vzniku problému zabrániť, či pripraviť sa naň, finančne aj mentálne, ak by naozaj prišiel.

Na druhej strane – o reálnom probléme, ktorý nás skutočne zasiahol (epidémia) sa nehovorilo vôbec alebo len veľmi málo. A aj preto bol jeho dopad masívny – väčšina ľudí si nevedela predstaviť, že by sa niečo takéto mohlo stať, a neboli sme naň vôbec pripravení.

Je to vidieť teraz na príchode druhej vlny, aspoň v niektorých krajinách. Napriek tomu, že čísla infikovaných a chorých sú približne na aprílových úrovniach, situáciu už zvládame oveľa lepšie.

Riziko je to čo vám zostane vo chvíli, keď máte pocit, že ste sa pripravili naozaj na všetko.

Carl Richards

finančný poradca

VŽDY si nechajte manévrovací priestor

Jeden z najdôležitejších investičných, no nielen investičných, konceptov, ktoré som sa naučil od W. Buffetta je „margin of safety“ – bezpečnostná rezerva. 

V princípe to znamená, že vo veciach, ktoré môžu dopadnúť inak, ako si predstavujete, by ste nikdy nemali ísť „na doraz“, vždy by ste si mali nechať priestor na manévrovanie.

Keď idete autom po diaľnici, nie je dobrý nápad lepiť sa na nárazník auta pred vami. Najlepšia taktika je nechať si dostatočný odstup, aby ste mali priestor a čas zareagovať, ak sa veci nebudú vyvíjať tak, ako ste si predstavovali.

Rovnaký princíp platí aj pri športovaní, podnikaní, v zamestnaní alebo investovaní.

Základným nástrojom, ktorý vám pri investovaní tieto možnosti dá, je dostatočne vysoká hotovostná rezerva.

Keď v marci klesli ceny akcii o 30%, ak ste v tom čase prišli aj o prácu, či príjem z akéhokoľvek iného dôvodu, v prípade neexistujúcej hotovostnej rezervy boli vaše investície pre vás jediným zdrojom prostriedkov. No predávať ich v tom čase bola, z hľadiska budúcich výnosov, tá najhoršia možná alternatíva.

Zložené úročenie je možno 8. div sveta, no aby fungoval, musíte mu dať čas a neprerušovať ho v tých najhorších možných chvíľach.

Je pravda, že hotovosť, či vládne dlhopisy majú nulové, niekedy možno záporné výnosy. Lenže zarábanie výnosov nie je cieľom železnej rezervy. Jej hlavná úloha je umožniť vám „nechytať sa“ vašich akciových investícií a nechať ich pracovať desiatky rokov.

Ak sa jej toto podarí raz za dekádu, tak vám tie „ušlé výnosy“ mnohonásobne vráti.

Veľké prachy sa nezarábajú kupovaním, či predávaním, ale čakaním.

Charlie Munger

investor

A čo naučil rok 2020 vás?

Foto: Flickr

5 komentáre o “Čo ma (zatiaľ) naučil rok 2020

  1. Mna naucil, ze uz viem, ako zareagujem, ked pride dalsi pokles o 20-30% – ze som to ustal a nepredal a s najväcsou pravdepodobnostou ustojim aj v buducnosti. Toho ako zareagujem pri vacsom poklese som sa od zaciatku investovania (minuly rok) bal. Dnes sa bojim ovela menej:). A velmi mi pomohlo, ze som mal financnu rezervu, ako pise Vlado. Nikdy nejdem na hranu a pocitam s tym, ze investicia potrebuje cas a pravidelnost – a toho sa drzim.

  2. Takže naďalej platí „buy and hold (or pray)“… Jasné, zloženie úročenie je ten svätý grál, ale čo má robiť taký zrelý päťdesiatnik, single, deti neni sú, takže niet pre koho sporiť/investovať a predsa by chcel v šesťdesiatke mať financie. Asi najlepšie trading v tomto prípade, samozrejme opatrne.

  3. Mna naucil, ze historicke chvile si zasluzia ine riesenia ako normalne.
    Cize, aj ked market timing nie je dobra strategia, ked nastal v marci pad, zmenil som prispevky z „raz mesacne“ na „2x tyzdenne a dvojnasobok“ … lebo, ako vravis – cash (mal som z coho investovat).
    Uz v juni som bol spokojny.

Comments are closed.

This is a staging environment