Akciové trhy nie sú také iracionálne, ako sa na prvý pohľad zdá

Od marca, kedy akcie dosiahli „lokálne“ dno, sa na nás valia negatívne správy. Nezamestnanosť dosahuje rekordné úrovne, hlavne v USA, ekonomika dosahuje rekordné poklesy, a vírusová pandémia sa ešte zďaleka neskončila.

Napriek tomu globálne akcie od 23. marca narástli o 25%.

Zvlášť v porovnaní s ostatnou krízou, kedy bol ekonomický dopad oveľa menší a prepad trhov oveľa hlbší, takéto správanie vyzerá úplne iracionálne.

Sú teda investori úplne mimo realitu?

​Toto je iná kríza

​​Je pravda, že ekonomické dopady „Veľkej finančnej krízy“ (2007-2009) neboli také veľké, ako očakávané dopady aktuálnej koronavírusovej krízy:

  • reálny HDP v USA v roku 2008 klesol o 0,10% a v roku 2009 o ďalších 2,50%, nezamestnanosť na vrchole krízy dosiahla 9,90%, v najhlbšom bode krízy akcie klesli o viac ako 50%
  • v roku 2020 očakáva IMF reálny pokles americkej ekonomiky o 5,90%, európskej o 7,50%, nezamestnanosť v USA aktuálne dosahuje takmer 15%, no index technologických akcií NASDAQ je za tento rok v pluse 3,20%

Vývoj cien ETF Invesco QQQ Trust, trackujúceho index Nasdaq Composite, zdroj: Financial Times

Na prvý pohľad to naozaj môže vyzerať, že „na trhoch“ sa všetci zbláznili a rútime sa do absolútnej katastrofy.

​​No medzi ostatnou krízou z roku 2007 a tou aktuálnou sú podľa mňa 2 zásadné rozdiely:

  1. Veľká finančná kríza vznikla priamo vo finančnom sektore, dlhú dobu hrozil celosvetový kolaps bánk a finančných trhov, ktorý by následne mal veľký vplyv na prehĺbenie a predĺženie krízy. To spôsobilo obrovský prepad cien akcií. Takýto vývoj však aktuálne nehrozí, pretože …
  2. Centrálne banky a vlády zareagovali oveľa rozhodnejšie, rýchlejšie a vo väčšom rozsahu. Vďaka tomu zostali finančné trhy likvidné a fungujúce, čím sa odstránil jeden z hlavných dôvodov na paniku. No pomoc sa však neobmedzuje len na „trhy“, vlády, či veľké firmy – vo forme úverov, grantov či priamej pomoci, či podpory v nezamestnanosti ju dostanú (takmer) všetci, ktorí ju potrebujú.

Toto považujem za 2 hlavné dôvody, prečo sa akcie po bezprecedentne, brutálne rýchlom prepade z marca tohto roka relatívne rýchlo dostali na vyššie úrovne.

Krízu však za sebou v žiadnom prípade nemáme a aprílový rast cien neznamená, že investori si riziká neuvedomujú.

​Nie sú akcie ako akcie

​​Je pravda, že index Nasdaq je tento rok už v miernom zisku. No zďaleka nepredstavuje celý akciový trh. Pozrime sa, ako sa darí globálnym akciám:

Vývoj cien ETF SPDR MSCI ACWI, trackujúceho index MSCI ACWI, v EUR, zdroj: Financial Times

​Od začiatku roka 2020 sú ​v strate približne 11,50% (v EUR). 

​​Medzinárodný menový fond očakáva prepad globálnej ekonomiky v roku 2020 v reálnom vyjadrení o 3%, no v roku 2021 by sme už mali zažiť reálny rast o 5,80%.​

Rast reálneho globálneho HDP, zdroj: IMF, World Economic Outlook, April 2020

​Ak sa tieto projekcie potvrdia, svetová ekonomika by ​v roku 2021 prekročila reálnu úroveň roka 2019. V takom prípade mi dnešné ocenenie akcií nepripadá byť príliš optimistické.

Okrem toho pohľad na globálne akcie ako celok nehovorí celý príbeh.

​Rozdiely medzi regiónmy sú veľké

​​Hoci globálne akcie klesli o 11,50%, za týmto číslom sa skrývajú podstatné rozdiely.

Rozdielna výkonnosť regionálnych akciových indexov, zdroj: The Economist

  • ​americké akcie (index S&P 500, v EUR) majú v roku 2020 stratu 9,39%
  • európske akcie (MSCI Europe, v EUR) majú v roku 2020 stratu 17,86%
  • emerging markets akcie (MSCI E​M, v EUR) majú v roku 2020 stratu 17,22%
  • ​japonské akcie (MSCI Japan IMI, v EUR) majú v roku 2020 stratu ​12,85%

​​Ceny akcií sa od marca 2020 síce mierne „spamätali“, tento rok sme však stále v relatívne vysokej strate. Podľa mňa ceny adekvátne odrážajú aktuálnu situáciu a očakávania na najbližšie 2 roky.

Výnimkou sú americké akcie, ktoré tvoria viac ako polovicu svetovej trhovej kapitalizácie, preto je ich vplyv na priemerné globálny výnosy veľký.

No aj tu sú medzi ​jednotlivými titulmi a sektormi veľké rozdiely vo výkonnosti.

​Nie sú americké akcie ako americké akcie

​​Americkým akciám (reprezentovaným indexom S&P 500) sa tento rok (ale aj ostatných 8 rokov) darí výrazne lepšie ako zvyšku sveta. Môže za to primárne prevaha technologických firiem v indexe. Toľko úspešných technologických firiem žiadny iný región jednoducho nemá.

Hlavnými „páchateľmi“ sú v tomto prípade tzv. FAMAA firmy (Facebook, Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet), ktoré ako skupina tento rok narástli takmer o 10%.

Rozdielna výkonnosť regionálnych akciových indexov, zdroj: The Economist

​​Vzhľadom na to, že tieto firmy sú obrovské (ich celková váha v indexe je približne 20%), ich dobré výsledky ťahajú nahor celý index. Bez nich by bol S&P500 v strate približe 17%, teda asi ako zvyšok sveta.

Nie je potom iracionálna cena týchto spoločností?

Myslím si, že nie.

Všetko sú to ziskové firmy, s kvalitnou súvahou, vysokými ziskovými maržami, ale nadovšetko so službami a produktami, ktoré ľudia chcú a kupujú, v najbližšej budúcnosti možno viac, ako doteraz.

Napr. Apple má ukazovateľ P/E na úrovni 24, čo je výrazne viac ako index S&P500 (na úrovni 21). No Apple sa darí – v prvom štvrťorku 2020 narástli tržby v porovnaní s minulým rokom o 1%. zisky o 4%, firma má masívny free cashflow, dividendu zvýšila o 6%, a manažment vidí budúcnosť veľmi pozitívne. Cena je podľa mňa adekvátna. 

A veľmi podobne sú na tom aj ostatné spološnosti zo skupiny FAMAA.

Zaujímavý je tiež pohľad na niektoré vybrané sektory:

Rozdielna výkonnosť regionálnych akciových indexov, zdroj: The Economist

​Zdravotníctvo od začiatku roka takmer nekleslo. Spoločnosti zo sektora Consumer staples (teda potraviny, drogéria, veci dennej spotreby, ktoré ľudia potrebujú bez ohľadu na to, či je kríza alebo nie) ​vykazujú tiež len veľmi mierny pokles.

Naopak, finančný sektor (napr. banky a poisťovne), ktoré môžu byť krízou veľmi postihnuté, poklesli tento rok o 30% a energetický sektor stratil až 40% hodnoty.

​Investori rátajú s poklesom ziskov firiem

​​Zaujímavým ukazovateľom, ktorý hovorí o očakávaniach investorov do budúcnosti, je forward P/E. Na rozdiel od klasického (TTM – trailing twelve month) P/E, ktoré má v menovateli zisk za poledných 12 mesiacov, forward P/E v menovateli ráta s očakávanou ziskovosťou v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Ak tento ukazovateľ rastie, znamená to, že očakávania investorov sú optimistickejšie, než očakávania analytikov, a naopak, ak klesá, investori sú naladení negatívne.

V máji dosiahlo forward P/E ​globálnych akcií najvyššiu úroveň od roku 2002 (technicky to znamená, že očakávané zisky ​firiem v najbližších 12 mesiacoch klesli výrazne viac ako ich ceny).

Mnohí ľudia to interpetovali tak, že to spôsobili centrálne banky svojim bezuzdným tlačením peňazí, ktoré nemajú kam ísť, len do akcií, bez ohľadu na fundamenty.​

Pravda, ako obyčajne, je trocha komplikovanejšia.

Forward P/E globálnach akcií v máji dosiahlo hodnotu 17.20, najvyššiu od roku 2002. Pohľad na jednotlivé komponenty nám povie trocha iný príbeh. 

Forward P/E US vs zvyšok sveta, zdroj: Yardeni

​Ak odmyslíme americké akcie, globálne akcie sú rovnako drahé (aktuálne forward P/E 14.1, modrá linka), ako boli na konci roka 2019, alebo celé obdobie 2014 – 2018. Nič zvláštne sa tu nedeje – investori zobrali do úvahy očakávaný pokes ziskovosti a ceny akcií adekvátne tomu klesli.

Americké akcie sú drahšie a pokračujú v trende, ktorý začal v roku 2012 – investori evidentne očakávajú vyšší rast ziskov amerických firiem oproti zvyšku sveta.

No aj tu je príbeh podobný ako pri raste cien.

Forward P/E S&P500 aktuálne vs medián, zdroj: Yardeni

​Mediánové forward P/E indexu S&P500 je 14.8, teda na úrovni globálnych akcií, a na najnižšej úrovni za ostatných 8 rokov.

Rozdiel spôsobuje lepšie ocenenie FAMAA akcií, ako aj niektorých ďaľších sektorov (zdravotníctvo, spotrebný tovar, utilities), ktoré majú v indexe veľkú váhu a ich fundamenty takéto ocenenie do veľkej miery podporujú.

Všetko toto mi z hľadiska investorov príde ako realistické zhodnotenie rizík, na základe informácií, ktoré máme aktuálne k dispozícii.

​Záver

​Nemyslím si, že situáciu máme pevne pod kontrolou, odteraz to bude ​prechádzka ružovou záhradou a akcie budú už iba stúpať.

Veľa bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať šírenie vírusu a či sa podarí naplniť projekcie ekonomického rastu a ziskovosti firiem.

Investori však majú niekoľko faktorov na svojej strane:

  • centrálne banky robia všetko preto, aby zabránili kolapsu finančných trhov, ktorý by ekonomickú situáciu výrazne zhoršil
  • vlády robia všetko preto, s väčším či menším úspechom, aby ochránili zdravie občanov a zároveň zabránili kolapsu ekonomík, spôsobených zdravotnými opatreniami
  • úrokové sadzy sú nízke a pravdepodobnosť rastu inflácie v najbližšej budúcnosti je blízka nule

​S takouto situáciou – globálna pandémia s globálnym, brutálne rýchlym a masívnym ekonomickým dopadom – sme sa ešte nestretli a neistota budúceho vývoja je vysoká.

Nezdá sa mi však, že by investori tieto riziká zásadne podceňovali.

Photo: Flickr

10 komentáre o “Akciové trhy nie sú také iracionálne, ako sa na prvý pohľad zdá

  1. Pri súčasnom náraste nezamestnanosti nie je trochu odvážne tak dogmaticky upierať oči k očakávanému rastu? Kto bude tvoriť firmám zisky, keď sedí doma na podpore?

    1. Ťažko povedať. Uvádzam prognózy IMF, ak sa naplnia, fajn, ak nie, situácia sa zhorší. Uvidíme a budeme si držať palce 🙂

  2. Veľmi pekný článok, vďaka Vladimír! Už táto diskusia to potvrdzuje.
    A vysvetlil aj silu FAMAA, ktorých akcie viacerí považujú za predražené. Ale to, ako potiahli US akciové indexy, znamená že im dosť veríme! Najbližší rok sa ukáže zdravotnícky výskum s novou vakcínou, ale veľa ľudí bude ďalej kupovať nové iPhony, nakupovať cez Amazon, vyhľadávať cez strýka Googla atď.
    Takže čas všetko ukáže, ale Vladimír mi potvrdil, že to o tej horúcej kaši asi platí naďalej.

  3. Ako vždy super článok. Ja by som ešte povedal, že zvyšujúce sa P/E spôsobuje aj nižšie očakávanie výnosov z akcií. Je to spôsobené nízkym výnosom dlhopisov na trhu, a preto ľu´dom postačuje aj nižší výnos na jednotku podstúpeného rizika pri akciách.

  4. FAMAA je aktuálne „vyhodou“ SP500, ale je to v podstate časovaná bomba, ktorú investori, ktorí neinvestujú dlhodobo, neprežijú.

    Skúsim spomenúť iba jeden príklad- FB. Myslím, že cca 2 roky dozadu akcia FB klesla 20% v rámci dňa, čo je masaker na tak veľkú firmu. Dôvod? Rast tržieb oproti očakávaniu, rast dividendy oproti očakávaniu aj predch. rokom. Zdá sa to nelogické? čuduj sa svete, problém bol, že očakávajú pokles tržieb v budúcnosti a zvýšenie nákladov.

    Ešte raz zopakujem – firme sa darilo viac ako predtým a iba sa čaká, že možno sa nebude dariť tak, ako teraz. Nie že pôjde do „kytek“ a bude mať straty, iba jej klesnu tržby a zisk. A bum 20% dole. Kukal som jak puk. Ak je toto normálne a nespôsobené pretlakom penazí, ktoré do toho natlačili investori bez logiky, tak fakt neviem.

    Záver :-). Je to časovaná bomba, lebo si neviem predstaviť, čo spravia akcie apple alebo amazon, keď im klesnú tržby, alebo zisk. To bude masaker, lebo stiahnú všetkých. A pozor – to nebudú v strate, iba klesnú tržby, klesne zisk. Je to fakt choré :-).

    1. To čo opisujete, je úplne normálne chovanie akciového trhu, aké sledujeme stovky rokov. Investori sa riadia očakávaniami. Ak akcie kúpia s očakávaním nejakých výsledkov, a tie výsledky sú výrazne iné ako očakávania, ceny na to adekvátne zareagujú, bez ohľadu na to, či sú lepšie alebo horšie oproti minulému roku. „Pretlak peňazí“ s tým nemá nič spoločné.

      1. Mám za to, že ak klesnú akcie o 20%, znamená to, že klesne hodnota firmy o 20%. Ak je to inak, prosím vysvetliť.

        „Pretlak peňazí“ je podľa môjho názoru priamo zodpovedný za tak výrazne pohyby. Ja to čítam ako priamu úmeru = Veľa peňazí = veľa obchodov = veľké pohyby. V príklade to bolo volume cca 40 mld USA na 1 titule v priebehu pár hodín. Môj názor je ten, že prebytočná likvidita v bankovom sektore spôsobená jedine CB (v preklade – tu máte peniaze a niečo s tým robte) je hlavným zdrojom tak výrazneho pohybu.

        V mojom reálnom príklade bolo obrazne povedané, že nedostaneme 10 lízatok v budúcnosti, ale iba 7 lízatok. Pokles 20% hodnoty firmy preto, že stále budeme mať lízatka, aj keď menej, považujem za neštandardne veľký a zbytočne panický. Čo nastane, ak nebudú žiadne lízatka = teda žiaden zisk. Nedajbože bude firma nútená si nejaké lízatka požičať. Spadnú tie akcie o 80%?

        PS: Ale akceptujem aj Váš názor, že to je prirodzený pohyb. Ak sa vám zdá tento pohyb akcií FB štandardný vzhľadom na fundament, ktorý ho spôsobil, ja v tomto prípade mám na to iný názor.

  5. Zaujimave ze vcera som cital prave opacne odporucanie ohladom technologicky firiem:

    Michal Stupavský: Technologické megaspoločnosti ako Apple, Amazon, Facebook, Google a Microsoft sú podľa klasických valuačných ukazovateľov ako P/E (pomer ceny akcie k zisku spoločnosti), P/B (pomer ceny akcie k účtovnej hodnote spoločnosti), P/S (pomer ceny akcie k tržbám) alebo EV/EBITDA (pomer tržnej hodnoty firmy k zisku pred započítaním úrokov, daní a odpisov) silne predražené.

    V ich akciách je zahrnutý príliš silný očakávaný rast korporátnych fundamentov ako tržby, zisky a cash flow. Domnievam sa, že by sa investori mali týmto titulom radšej vyhnúť.

    Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/22405723/do-akych-firiem-investovat-akcie-applu-ci-amazonu-su-predrazene-anketa.html?ref=trz

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment