.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako nespanikáriť, keď akcie klesajú. 

 3 marca, 2020

By  Vladimir

V týždni od 24.2.2020 klesli globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, o 15% a dostali sme sa tak na úrovne zo septembra minulého roka.

Takéto poklesy sa dejú často a pri investovaní do akcií s nimi jednoducho treba počítať.

Minulotýždňová korekcia však zaujala 2 vecami:

- bola spôsobená strachom zo šírenia nového vírusu 2019-nCoV (koronavírus)

- bola nevídane rýchla (takýto rýchly pokles trhov sme sa ostatných 10 rokov nezažili. Podobný prepad v závere roka 2018 trval približne 6 týždňov).

Vcelku pochopiteľne sa preto objavujú 2 otázky:

- aký dopad bude mať vírus na ekonomiku a finančné trhy?

- je treba niečo urobiť s mojim portfóliom?

V dnešnom článku sa pokúsim ponúknuť odpovede.

Aký dopad bude mať 2019-nCoV na ekonomiku a trhy?

V prvom rade je tu obrovský dopad na ľudské životy - vírus spôsobuje, že zomierajú ľudia. Celosvetovo sa uvádza doteraz 90.000 nakazených a 3.000 úmrtí. 

Každá jedna takáto smrť je tragédia a nechcem to nijako zľahčovať.

No aj tu si treba zachovať odstup.

"Obyčajnou" chrípkou sa celosvetovo každý rok nakazí okolo milliardy ľudí a zomrie 300.000 - 600.000 ľudí. A hoci je korona vírus nebezpečnejší ako chrípka (výrazne vyššia miera úmrtnosti), nešíri sa až tak rýchlo. A je výrazne menej nebezpečný ako vírusy SARS alebo MERS, s ktorými sa svetové spoločenstvo vysporadúvalo v nedávnej minulosti.

Samozrejme, v tejto oblasti nie som žiadny odborník. No aj vzľadom na rýchlosť, s akou na situáciu reagujú vlády štátov po celom svete, myslím si, že hoci je situácia vážna, nie je dôvod na paniku.

Na ekonomiku vírus vplýva dvomi spôsobmi:

  1. Chorí ľudia zostávajú doma a minimalizujú svoju spotrebu. Veľmi podobne to platí pre ľudí v uzatvorených oblastiach. To znižuje tržby firiem, ich zisky. Najviac sú postihnuté sektory, poskytujúce služby a výrobky, ktoré nie sú dôležité pre každodenný život - cestovný ruch, luxusné tovary a pod. Ceny akcií takýchto firiem klesli najviac. Takéto obmedzenie spotreby má potenciál postrčiť ekonomiku do recesie a spôsobiť aj masívnejšie poklesy na akciových trhoch.
  2. Chorá ľudia a ľudia v karanténach nielenže minimalizujú spotrebu, ale nemôžu chodiť do práce. To môže obmedziť dostupnosť dôležitých tovarov a služieb. Takýto "supply shock" by potenciálne mohol zapríčiniť rast cien pri spomalení rastu ekonomiky, tzv. stagfláciu, čo by bol veľmi negatívny scenár.

Takýmto dôsledkom sa však svetová ekonomika vyhla v prípade šírenia vírusu SARS (2003) aj MERS (2013). A zatiaľ to nevyzerá až tak kriticky ani teraz.

 The Economist uvádza, že ak bude dopad pandémie 2019-nCoV na úrovni veľmi zlej chrípkovej epidémie, mohol by globálny rast klesnúť o 2% body voči predpovediam na tento rok (teda globálna ekonomika by stále rástla, hoci iba o 1%)

Ekonomika by sa podľa týchto modelov mala dostať do recesie iba v prípade, ak by dopad 2019-nCoV bol horší.

Zatiaľ to tak vnímajú aj akciové trhy. Od začiatku tohto týždňa globálne akcie vzrástli o približne 6%. Nepochybne tomu pomohlo aj dnešné zníženie úrokovej sadzby americkej centrálnej banky.

Samozrejme, nikto nevie, ako to dopadne. Držme si palce.

Je treba niečo robiť s mojim portfóliom?

Ak máte vyriešené osobné financie a dobre nastavenú investičnú stratégiu v súlade s vašimi investičnými cieľmi, časovým horizontom a ochotou/schopnosťou podstupovať riziko, nemeňte nič a len robte to, čo ste robili doteraz.

Ešte raz - ak sú splnené vyššieuvedené podmienky, nie je treba na vašom investovaní meniť nič.

Pri troche šťastia bude táto situácia o pár mesiacov za nami a o 5 rokov si na ňu už ani nespomeniete.

Ak vás však pokles akcií o 15% znervóznil, je to dobrý dôvod na revíziu vášho portfólia a ujasnenie si, či ho naozaj máte nastavené dobre.

Dobrým prvým krokom by mohlo byť zvýšenie podielu dlhopisov v portfóliu (tým myslím globálnych vládnych dlhopisov), pretože tie minulý týždeň fungovali presne podľa očakávaní - zatiaľ čo akcie klesli o 15%, globálne vládne dlhopisy vzrástli o 0,80%.

50% takýchto dlhopisov vo vašom portfóliu by znamenalo, že minulotýždňový pokles by bol len polovičný v porovnaní so 100% akciovým portfóliom.

V prípade, že máte voľné prostriedky, môžete tiež zvážiť zvýšenie objemu vašej hotovostnej rezervy a zrýchlené splácanie úverov (okrem hypotéky).

No úplne najdôležitejšie je zostať zdravý/zdravá. Preto prikladám linku na stránku Úradu verejného zdravotníctva SR, kde sa dozviete všetko potrebné.

A ak potrebujete pomôcť s investovaním, dohodnite si so mnou stretnutie.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Podľa toho čo sa píše v článku je naozaj lepšie za daných okolností a vyhliadok zvyšovať hotovostnú rezervu?
    Ja (málo skúsený investor) to skôr vidím na nákup IWDA za akciové ceny. Je to zlý nápad?

    • Ak máte hotovostnú rezervu v dostatočnej výške a nemáte problém s volatilitou, je to celkom dobrý nápad.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >