John Bogle je americký investor, businessman a filantrop. Je zakladateľom a bývalým dlhoročným šéfom spoločnosti The Vanguard Group, pioniera indexového investovania.
Ak by sme hľadali niekoho, kto sa zaslúžil viac o masové rozšírenie investovania medzi ľudí, o zníženie nákladov na správu takýchto investícií a o zvýšenie povedomia o tom, ako sa dá investovať jednoduchšie a rozumnejšie, asi ťažko by sme našli niekoho lepšieho, než je práve J. Bogle.
A hoci má už 89 rokov a spoločnosti Vanguard dávno nešéfuje, stále zostáva aktívny v propagácii rozumného indexového investovania.
Dnes by som vám chcel predstaviť jeho knihu Little Book of Commonsense Investing.
Prvýkrát vyšla v roku 2007, a minulý rok sa objavila jej aktualizovaná, už 10. edícia. Z toho vidno, že o knihu je veľký záujem a stále má čitateľom čo povedať.
Jej základné posolstvo sa ale nemení – investovanie nie je komplikované, no nie je ani ľahké. A jednoduchá matematika nám hovorí, a história potvrdzuje, že najlepší spôsob, ako úspešne investovať, je investovať do celého trhu, pri čo najnižších poplatkoch, a túto investíciu držať dlhodobo.
Prečo je to tak? Aktívna správa investícií globálne neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Skôr naopak.
Finančný trh ako celok poskytuje investorom nejaký výnos. A na tento celkový trhový výnos, pre všetkých investorov ako skupinu, nemá aktívna správa žiadny vplyv. Trhový výnos sa skrátka nemení.
No nemôžeme povedať, že aktívna správa globálne nemá žiadny efekt. Má. A dokonca 2:
- Aktívna správa znamená poplatky. A čím viac aktivity (čím väčší počet obchodov), tým viac poplatkov. Nesmieme tiež zabúdať na poplatky, ktoré si účtujú samotní správcovia. Prvý efekt aktívnej správy je teda zníženie celkového trhového výnosu o sumu týchto poplatkov, ktoré nie sú malé. Aktívna správa síce celkový trhový výnos nenavýši, no zato z neho odoberie, formou poplatkov. Investorom zostane o to menej.
- Aktívna správa ten zvyšný trhový výnos prerozdeľuje. A vzhľadom na to, že viac ako 80% aktívnych manažérov z dlhodobého hľadiska dosahuje nižšie ako trhové výnosy, funguje to klasicky – peniaze smerujú od neúspešnej väčšiny investorov smerom k úspešnej menšine
Preto sa aktívnemu investovaniu hovorí aj „Looser’s game“. Z pohľadu investora, samozrejme, nie z pohľadu správcu.
Preto je indexový fond najlepším spôsobom, ako investovať rozumne – pomocou neho investujete do celého trhu, neskáčete z investície do investície, a s minimálnymi nákladmi.
No kniha Little Book of Common Sense Investing nie je len o indexovom fonde.
Dozviete sa z nej veľa o základných investičných princípoch, histórii finančných trhov, alokácii do rôznych tried aktív, ako zvoliť rozumnú investičnú stratégiu a podobne.
Vrelo odporúčam začínajúcim aj skúsenejším investorom, je to naozaj skvelé čítanie. Navyše, kniha nie je dlhá a prečítate ju raz-dva.
Photo: Amazon
One thought on “Ako investovať rozumne”
Comments are closed.
Vďaka za tip, určite kupujem a prečítam.