Ako investovať rozumne

John Bogle je americký investor, businessman a filantrop. Je zakladateľom a bývalým dlhoročným šéfom spoločnosti The Vanguard Group, pioniera indexového investovania.

Ak by sme hľadali niekoho, kto sa zaslúžil viac o masové rozšírenie investovania medzi ľudí, o zníženie nákladov na správu takýchto investícií a o zvýšenie povedomia o tom, ako sa dá investovať jednoduchšie a rozumnejšie, asi ťažko by sme našli niekoho lepšieho, než je práve J. Bogle.

A hoci má už 89 rokov a spoločnosti Vanguard dávno nešéfuje, stále zostáva aktívny v propagácii rozumného indexového investovania.

Dnes by som vám chcel predstaviť jeho knihu Little Book of Commonsense Investing.

Prvýkrát vyšla v roku 2007, a minulý rok sa objavila jej aktualizovaná, už 10. edícia. Z toho vidno, že o knihu je veľký záujem a stále má čitateľom čo povedať.

Jej základné posolstvo sa ale nemení – investovanie nie je komplikované, no nie je ani ľahké. A jednoduchá matematika nám hovorí, a história potvrdzuje, že najlepší spôsob, ako úspešne investovať, je investovať do celého trhu, pri čo najnižších poplatkoch, a túto investíciu držať dlhodobo.

Prečo je to tak? Aktívna správa investícií globálne neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Skôr naopak.

Finančný trh ako celok poskytuje investorom nejaký výnos. A na tento celkový trhový výnos, pre všetkých investorov ako skupinu, nemá aktívna správa žiadny vplyv. Trhový výnos sa skrátka nemení.

No nemôžeme povedať, že aktívna správa globálne nemá žiadny efekt. Má. A dokonca 2:

  • Aktívna správa znamená poplatky.  A čím viac aktivity (čím väčší počet obchodov), tým viac poplatkov. Nesmieme tiež zabúdať na poplatky, ktoré si účtujú samotní správcovia. Prvý efekt aktívnej správy je teda zníženie celkového trhového výnosu o sumu týchto poplatkov, ktoré nie sú malé. Aktívna správa síce celkový trhový výnos nenavýši, no zato z neho odoberie, formou poplatkov. Investorom zostane o to menej.
  • Aktívna správa ten zvyšný trhový výnos prerozdeľuje. A vzhľadom na to, že viac ako 80% aktívnych manažérov z dlhodobého hľadiska dosahuje nižšie ako trhové výnosy, funguje to klasicky – peniaze smerujú od neúspešnej väčšiny investorov smerom k úspešnej menšine

Preto sa aktívnemu investovaniu hovorí aj „Looser’s game“. Z pohľadu investora, samozrejme, nie z pohľadu správcu.

Preto je indexový fond najlepším spôsobom, ako investovať rozumne – pomocou neho investujete do celého trhu, neskáčete z investície do investície, a s minimálnymi nákladmi.

No kniha Little Book of Common Sense Investing nie je len o indexovom fonde.

Dozviete sa z nej veľa o základných investičných princípoch, histórii finančných trhov, alokácii do rôznych tried aktív, ako zvoliť rozumnú investičnú stratégiu a podobne.

Vrelo odporúčam začínajúcim aj skúsenejším investorom, je to naozaj skvelé čítanie. Navyše, kniha nie je dlhá a prečítate ju raz-dva.

Photo: Amazon

One thought on “Ako investovať rozumne

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment