Akcie môžu kľudne rásť aj ďalej, hoci vyzerajú byť drahé.

Dokedy budú tie akcie ešte rásť?

Ak sa aspoň trochu zaujímate o investovanie a finančné trhy, určite vám neuniklo, že akciovým trhom sa darí a dosahujú rekordné úrovne. Spolu s tým sa pravidelne objavujú hlasy o ich extrémnom predražení a nevyhnutnosti prudký pádu. Tu je pár titulkov a citácií len za posledný týždeň: “Americký index Nasdaq stúpol na novú rekordnú úroveň”, “Americké akciové trhy lámali rekordy, európske tiež rástli”, “Európske akcie na 21-mesačných maximách”, “Technologický index Nasdaq Composite opäť prepisoval historické maximá”, “Americké akciové trhy stúpli na nové maximá”. A toto je môj najobľúbenejší: “Nová hospodářská krize na spadnutí. 10 důvodů, proč může vypuknout v nejbližších měsících”.

Samozrejme, nie je problém v informovaní o tom, čo sa deje. Ale povedať, že úroveň indexu S&P 500 je aktuálne 2390, čo je takmer o 800 bodov viac ako tesne pred krachom v októbri 2007 (kedy bola úroveň cca. 1560), a z toho odvodzovať záver, že akcie sú predražené, sme v bubline a hrozí ďaľší krach na burze, je príliš simplistická analýza. Svet je predsalen trochu zložitejšie miesto.

 

Ako vzniká bublina

Vývoj na akciovom trhu je, pri troche zjednodušenia, ovplyvňovaný tromi faktormi:

  • trend (alebo momentum)
  • sentiment (psychológia investorov)
  • fundamenty

Z krátkodobého hľadiska prevládajú prvé dva, z dlhodobého má navrch tretí. Presne toto mal na mysli Ben Graham, “otec” fundamentálnej analýzy akcií, keď povedal: Z krátkodobého hľadiska je akciový trh ako hlasovacie zariadenie, z dlhodobého hľadiska je skôr ako váha (voting machine vs. weighing machine).

Jedného zamračeného, upršaného dňa, uprostred totálnej depresie, zmaru a psoty, sa investori pozrú na fundamenty a povedia si, že akcie sú príliš lacné. Začnú nakupovať. Následný rastový trend zlepší náladu viac a vďaka tomu investori viac aj nakupujú. Po nejakom čase už fundamenty nikoho nezaujímajú a všetkých čaká ružová budúcnosť. Rastúci trend a zlepšujúca sa nálada sa vzájomne podporujú a akciové trhy rastú až do chvíle, kým sa investori opäť rozhodnú brať do úvahy aj fundamenty. A nastanú masívne predaje.

Sentiment má veľmi veľký, ak nie najväčší, vplyv na to, čo sa na trhu deje. Preto je podľa mňa nemožné predpovedať, kedy trhy “padnú”. To by ste museli predpovedať správanie veľkej skupiny ľudí. Kým majú investori dôveru, že trhy budú stúpať, tak nakupujú. Trh začne padať vo chvíli, keď investori z nejakého dôvodu stratia nervy a začnú predávať.  Ale kedy to bude, a čo presne stratu nervov spôsobí? Ťažko povedať.

Poďme sa radšej pozrireť, v akom stave sú vyššie uvedené tri faktory. A začnime od konca.

Dočítať tento článok môžete na tejto linke

 

Photo: Flickr

Comments are closed