Akcie dosiahli historické úrovne. Príde pokles?

Koncom minulého mesiaca index S&P 500 prvýkrát vo svojej histórii prekročil úroveň 3000.

Zdroj: Yahoo Finance

A v súvislosti s tým sa začali, nie po prvý krát, objavovavať obavy:

  • Akcie dosiahli historicky najvyššiu úroveň. Príde pád.
  • Akcie sú príliš drahé, index je už na 2-násobnej úrovni voči tej pred krízou 2007. Príde pád.
  • Rast akcií trvá už príliš dlho. Príde pád.

Takto to však nefunguje.

Úroveň indexu sama osebe nič neznamená

To, že úroveň indexu, alebo hodnota konkrétnej akcie, narastie na nejakú úroveň, nič podstatné neznamená.

Dosahovanie historických maxím je v prípade akcií „feature, not bug“ – takto sa akcie skrátka správajú. Historické maximá sa objavujú častejšie, než by ste čakali, a nič zaujímavé nesignalizujú.

Prvé historické maximum po ostatnej finančnej kríze (2007 – 2009) dosiahli americké akcie v marci roku 2013, keď index S&P 500 prvý krát prekročil hodnotu z októbra 2007 (1550). Mnohí to vtedy považovali za signál, že akcie sú opäť príliš drahé a nedvratný krach trhov je nablízku.

Odvtedy index zaznamenal viac ako 200 nových historických maxím a aktuálne sa nachádza na takmer 2-násobnej úrovni oproti roku 2013. A všetci, ktorí dosiahnutie historického maxima považujú za signál na predaj, by mali rozmýšľať nad zmenou investičnej stratégie.

Vysoká hodnota indexu neznamená drahé akcie

Veľký omyl je považovať úroveň indexu alebo cenu akcie za ukazovateľ hodnoty akcie. To, či je cena 20, 300 alebo 3000 EUR nám nepovie nič o tom, či je akcia (akciový index) lacná alebo drahá. V tejto „analýze“ totiž chýba jeden dôležitý faktor – čo za svoje peniaze dostaneme.

V prípade akcií si kupujeme podiel na zisku týchto firiem. Preto ak chceme posudzovať, či sú akcie drahé, alebo lacné, prípadne či zdraželi alebo zlacneli, musíme zobrať do úvahy aj tento zisk.

Najjednoduchší spôsob, ako to v prípade akcií urobiť, je pozrieť sa na ukazovateľ P/E (price/earnings), ktorý nám hovorí, aký veľký zisk pripadá na jednu akciu.

Čím vyšší tento ukazovateľ je, tým sú akcie drahšie a naopak.

Takto vyzerá vývoj ukazovateľa PE indexu S&P500 za posledných 20 rokov:

Zdroj: Macrotrends.net

V októbri 2007 bola hodnota PE na úrovni cca 23,50. V marci 2013, pri rovnakej úrovni indexu (1550) bola hodnota PE necelých 18. Napriek tomu, že hodnota indexu bola v obidvoch prípadoch rovnaká, akcie boli výrazne lacnejšie.

V máji 2017 som napísal článok Akcie môžu kľudne rásť aj ďalej, hoci vyzerajú byť drahé. Bola to moja reakcia na množiace sa informácie o tom, že sa blíži krach. Odvtedy americké akcie vzrástli o 25%.

Nespomínam to preto, aby som si pohladkal ego, že aký som ja bombový akciový prognostik. Nie som. Chcem povedať niečo iné – v čase písania článku bolo PE indexu S&P 500 okolo 23,20. Dnes, po 25% raste, je zhruba 21,80.

Americké akcie napriek rastu ceny zlacneli, pretože zisky firiem, ktoré index tvoria, rástli rýchlejšie, ako cena akcií.

Tým ale nehovorím, že akcie sú lacné. Sú relatívne drahé, no nie extrémne predražené. A nemyslím si, že práve ich cena je dôvod na paniku, hoci niektoré segmenty trhu by sme za predražené označiť mohli.

Pády trhov a krízy neprichádzajú podľa kalendára

Akciové bull markety môžu skončiť z rôznych dôvodov, no určite nie kvôli tomu, že trvajú už príliš dlho.

Najpravdepodobnejšou príčinou skončenia toho aktuálneho bude zrejme ekonomická recesia. Problém je ten, že nikto nevie, kedy príde.

Od roku 1945 trvala priemerná ekonomická expanzia v USA približne 5 rokov. To by znamenalo, že aktuálna už výrazne presluhuje. No priemerné čísla skrývajú aj veľké odchýlky.

Napríklad Austrália nezaznamenala recesiu už 27 rokov. Najdlhšie obdobie ekonomického rastu vo Veľkej Británii trvalo 16 rokov (1992-2008).

Hoci to so svetovou ekonomikou aktuálne nevyzerá úplne ružovo, nejaký čas by rast ešte vydržať mohol. Uvidíme.

Aktuálny pokles cien akcií by mohol naznačovať, že „trhy“ ekonomické spomalenie očakávajú.

Záver

Snažiť sa odhadovať, či už akcie dosiahli vrchol, alebo dno, prípadne, kedy príde recesia a kedy skončí, a podľa toho časovať nákupy a predaje investícií, je cesta do pekla.

Nikto to nevie urobiť. Tadiaľto cesta nevedie.

Oveľa lepší spôsob je vytvoriť si dlhodobú investičnú stratégiu, ktorá berie do úvahy vaše ciele, časový horizont a schopnosť/ochotu znášať volatilitu, vytvoriť si portfólio, s ktorým ste schopní vydržať dlhodobo a prežiť aj recesie a prepady trhov, ktoré nevyhnutne prídu.

Ak sa chcete naučiť, ako si takéto portfólio postaviť, pre viac info kliknite sem.

2 komentáre o “Akcie dosiahli historické úrovne. Príde pokles?

Comments are closed.

This is a staging environment