Zvracajúca ťava – nový chartpattern v technickej analýze

Ak neviete, čo je to technická analýza, tu je definícia z Wikipedie: „Technická analýza (TA) se používá na předpovídání budoucích cenových pohybů na základě systematického zkoumání, analyzování a vyhodnocování minulých a současných dat. Je používána u všech finančních produktů, včetně cenných papírů, futures a úrokových produktů. Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá pouze údaje tvořené trhem, jako je např. cena, objem, volatilita, množství otevřených kontraktů na trhu, popřípadě mezitržní korelace. Technická analýza se proto nezabývá takovými jevy a skutečnostmi, jako jsou zveřejnění ekonomických dat, sentiment trhu, politická situace, daňová politika státu nebo ekonomické prostředí.“ Podstatnou časťou TA je hľadanie tzv. cenových formácií (patterns) v grafoch vývoja cien rôznych aktív. Toto o nich hovoria propagátori: „Cenový vývoj finančních instrumentů tvoří v grafech často různé grafické vzory a formace. Mezi nejznámější patří dvojitý vrchol, dvojité dno, hlava a ramena a obrácená hlava a ramena. Když víte, jak najít tyto útvary v grafu, je možné s jejich pomocí obchodovat.“ A v tomto je obrovský problém – ľudská psychika je evolučne nastavená tak, aby vyhľadávala formácie – patterny vo svojom okolí, bez ohľadu na to, či reálne existujú alebo nie (urýchľuje to rozhodovanie a zvyšuje pravdepodobnosť prežitia). Preto sa nám stávajú takéto veci:  

Photo: Flickr

Je to bežiaci kôň? Alebo iné zviera? Nie, len náhodne sformovaný mrak.

  Odborný názov tohto javu je apfenia (apophenia) – tendencia hľadať a vidieť vzťahy a významy medzi nesúvisiacimi vecami. Samozrejme, neplatí to pre všetkých rovnako – niektorí sú náchylnejší ako iní. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí pociťujú nedostatok kontroly nad svojimi životmi, sú náchylnejší vidieť súvislosti tam, kde žiadne nie sú (napr. vo väčšej miere veria rôznym konšpiráciám). Preto zrejme aj aktívny traderi (denní obchodníci na forexe a pod.) hojne využívajú TA. Stačí sa pozrieť na ich výsledky (drvivá väčšina z dlhodobého hľadiska prerába peniaze). Ja osobne patrím do tábora, ktorý technickú analýzu vníma skôr ako odpoveď finančného sektora na obrovský úspech astrológie s horoskopmi. No toto všetko môžeme zrejme zahodiť do koša, pretože na scéne sa objavil nový pattern, ktorý tých obchodníkov, ktorí sú schopní ho v grafe nájsť, zachráni pred katastrofickými stratami. Volá sa Zvracajúca ťava. Prvý krát ho objavil nedávno istý trader bitcoinu (ako inak) a bol zverejnený vo videu na facebookej stránke Cryptosomniac. Nerobím si srandu. Vážne!!! Pozrite si to, ale až od 13 minúty 35 sekundy. Zhruba 2 minúty, viac nepotrebujete. Určite vás neprekvapí, že rovnaká formácia funguje aj v zlate. Hovorili o tom na CNBC:   Ak ste začali mať počas pozerania videa pochybnosti, ste na správnej stope. Naznačil to aj veselý tón Bryana Kellyho („splat zone“ je naozaj výborný detail). Samozrejme, celé je to kravina. Vracajúcu ťavu si vymyslela asi pred 4 rokmi spolupracovníčka Financial Times Katie Martin (okrem iného založila správcu aktív Vomitting Camel Asset Management) ako žart, zo zúfalstva nad používateľmi TA. Napríklad: Celé to vysvetlila  v článku Zvracajúca ťava práve ušla z bitcoinovej ZOO. Niektorým ľuďom však naozaj stačí málo. Ak vás to zaujíma a máte 20 minút, tu je skvelá TED prednáška Michaela Shermera na túto tému: Aby som však bol korektný, niektoré indikátori z technickej analýzy fungujú aj z dlhodobého hľadiska. Dobrým príkladom sú momentové stratégie. K tomu niekedy nabudúce. Photo: Flickr  

4 komentáre o “Zvracajúca ťava – nový chartpattern v technickej analýze

    1. Prečo lenivosť? Ja TA nepoužívam, a nie som lenivý. Z môjho pohľadu potenciálny prínos TA nevyváži náklady (primárne časové), ktoré s tým súvisia. Ako by podľa vás pomohla TA normálnemu človeku, ktorý chce pravidelne mesačne investovať 500EUR, chodí do roboty, má rodinu, priateľov, koníčky? A aká je šanca, že TA mu pomôže dlhodobo dosiahnuť lepšie výsledky ako jednoduché indexovanie?

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment