.st0{fill:#FFFFFF;}

Sú 3% naozaj taký veľký problém? 

 25 mája, 2018

By  Vladimir

Určite ste zaregistrovali, že americká centrálna banka pred niekoľkými rokmi ukončila QE a pomaly začína zvyšovať úrokové sadzby.

V reakcii na to začínajú stúpať aj 10 ročné dolárové úrokové sadzby, aktuálna hodnota sa blíži k úrovni 3% (aktuálne 2,97%).

V tejto súvislosti sa začalo hovoriť o tom, že táto úroveň by mohla byť pre „trhy“ kritická a keď ju dosiahneme a /alebo prekročíme, stanú sa zlé veci. Pozrite napr. tento článok.

Prečo je to teda také dôležité?

Úroveň 3% 10-ročné sadzby dosiahli naposledy v roku 2014 (iba na chvíľu) a pred tým v roku 2011. Technickí analytici tvrdia, že jej prekročenie by mohlo signalizovať koniec 30 ročného bull marketu v US dlhopisoch.

Rastúce úrokové náklady negatívne ovplyvnia dlžníkov, či už ľudí s hypotékami, lokálne, ale aj federálnu vládu, ostatné krajiny, ktoré majú dlh denominovaný v USD, o firmách (a následnom negatívnom vplyve na ceny ich akcií) nehovoriac.

Pozrime sa teda, ako z historického hľadiska zmeny v úrokových sadzbách ovplyvňujú ceny akcií.

Zdroj: Guide to Markets

Rast úrokových sadzieb znamená rastúcu infláciu. Rastúca inflácia znamená rozbiehajúcu sa ekonomiku. Rozbiehajúca sa ekonomika znamená rastúcu ziskovosť firiem. Rastúca ziskovosť firiem vo všeobecnosti znamená rast cien ich akcií.

Samozrejme, úroky nemôžu rásť donekonečna – v istom bode začne prevažovať negatívny dopad rastúcich nákladov.

Vyzerá to však tak, že z historického hľadiska je rast úrokových sadzieb, až do výšky 5%, pre ceny akcií skôr pozitívny.

Čo si o tom myslíte?

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>