Minulý týždeň som (cez komentáre) dostal od čitateľa Paľa nasledovnú otázku:
„Zdravím Vlado,
aký je Váš názor používať dlhodpisy ako náhradu termínovaných vkladov na kratšie obdobie povedzme 1-5r. Jediné čo je na trhu ako tak zaujímave je J&T terminovaný vklad na 3r s výnosom 2%, ale keď som tam volal tak povedali, že oni mi dopredu ani nevedia povedať akú penalty si dajú ak to vyberiem skôr. Dokonca mi ani nevedeli povedať, či bude pokuta iba do výšky úrokov alebo môžu siahnuť aj na istinu. No proste transparentnosť na hovado. Ako príklad uvádzam IHYG (iShares Euro High Yield Corporate Bond). Jedná sa mi hlavne o to, že človek má nejakú železnú rezervu (6-12 platov), ale nechať ju len tak ležať na bankovom účte asi nie je najlepšia cesta. Pri týchto dlhopisoch volatitita nie je až tak vysoká (pre prípad okamžitej potreby výberu), ale samozrejme rating je dosť slabý takže prípadne, aké tam vidíte riziká. Chápem, že keby som kúpil dlhopis s nízkym ratingom voči jednej spoločnosti tak riskujem, že tá firma mi nezaplatí, ale pri ETF kde 473 titulov je to riziko asi o dosť menšie. Od vzniku daného fondu nikdy nebolo obdobie 2 rokov ktoré by zaznamenalo stratu a nebol tam ani nijak veľký prepad ceny ETF. Ďakujem za názor.“
Pred tým, než skúsim na túto otázku odpovedať, poďme sa ešte raz pozrieť, čo je vlastne účelom železnej rezervy.
Na čo slúži železná rezerva
Železná rezerva (alebo aj emergency fund) je v prvom rade poistka proti nečakaným negatívnym udalostiam. Tu sú 3 hlavné dôvody, prečo si ju vytvoriť:
1.Ochrana pri nečakanej potrebe hotovosti. Môže to byť dočasná strata príjmu, napr. kvôli chorobe, výpadok príjmu kvôli strate zamestnania, alebo nečakané jednorazové výdaje, napr. pokazená chladnička, rozbité okno na dome a podobne.
2. Ochrana proti zlým investičným rozhodnutiam, ku ktorým máme v stresových situáciách prirodzený sklon.
Predstavme si, že nastane bear market, teda pokles cien akcií o viac ako 20%. Hodota vášho portfólia, hoci je zainvestované rozumne vzhľadom na vaše plány, ciele a časový horizont, takisto klesá. Nikto nevie, ako to dopadne, ani ako dlho to bude trvať. Čo ak to klesne o ďaľších 50%?!?
Presne v takýchto obdobiach paniky a neistoty sa rozhoduje o tom, aká bude vaša finančná budúcnosť. Aj tá najlepšia investičná stratégia totiž funguje iba vtedy, ak ste schopní sa jej držať dlhodobo.
Sledovať pokles hodnoty vášho portfólia je však veľmi bolestná zážitok a väčšina investorov má (úplne prirodzenú) tendenciu toto utrpenie ukončiť a všetko predať. Z krátkodobého hľadiska to funguje, no dlhodobé náklady sú obrovské.
Ak ale máte dostatočne veľkú železnú rezervu, ktorá vás ochráni pri potenciálnom výpadku príjmov, nebudete nútení predávať vaše investície zo stratou. Železná rezerva tak podporuje rozumné správanie investorov a pomôže vám prečkať obdobia negatívneho vývoja na finančných trhoch.
3. ŽR nám dáva možnosti.
Povedzme, že máme šancu získať nové zamestnanie s lepším platom, ktoré nás aj bude viac baviť. No na to, aby sme ho získali, musíme absolvovať jednomesačné školenie, ktoré si musíme zaplatiť. V prípade, že nemáme žiadnu rezervu, na nový job môžeme zabudnúť – jednak si školenie nemáme z čoho zaplatiť, a ani nemôžeme odísť na mesiac zo zamestnania, pretože by sme nemali príjem a nemali by sme z čoho žiť.
ŽR nám umožní túto príležitosť využiť.
Druhý typ možností, ktoré nám ŽR dáva, je práve v časoch poklesu cien aktív – počas paniky je najlepší čas nakupovať, no túto výhodu využijeme iba vtedy, ak máme k dispozícii peniaze.
Je fond vysokých výnosov dobrým miestom pre železnú rezervu?
Na to, aby železná rezerva fungovala tak, ako má, musia byť splnené 3 podmienky:
- musí byť dostatočne veľká, aby sme nedopadli ako Jára Cimrman pri ceste na severný pól (stačí pozrieť 2 minúty, nemusíte až dokonca. Nedostatočná železná rezerva (ŽR) môže mať fatálne dôsledky! 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=Tb0A7xdb-PE&t=95m9s
- nesmieme na ňu siahať kedykoľvek, ale naozaj iba v kritických situáciách
- jej hodnota musí byť stabilná
A práve tento tretí bod je dôvod, prečo podľa mňa fond, ktorý spomína čitateľ Paľo, nie je dobrým riešením.
Výnos 3,75% je v porovnaní s nulovými výnosmi na účtoch samozrejme veľmi lákavý. No je vykúpený zvýšeným rizikom, ktorému sa investor vystavuje.
Fond investuje do dlhopisov bez investičného ratingu, teda podstupuje vysoké kreditné riziko, aj keď je dosť diverzifikovaný. Hoci duráciu, teda citlivosť n azmenu úrokových sadzieb, nemá veľmi vysokú – 3,56 – s rastom úrokov jeho cena klesne.
Za posledný rok bol jeho výnos -1,60%. Je pravda, že neexistuje 2-ročné obdobie, v ktorom by zaznamenal stratu, ale to v tomto prípade nie je rozhodujúce. Pretože fond vznikol v roku 2010 a má len veľmi krátku históriu.
Nezažil žiadnu recesiu či finačnú krízu, ako ani obdobie rastu úrokových sadzieb. V tejto chvíli nie je problém tento fond obchodovať kedykoľvek a likvidita je dostatočná. Nevieme ale, čo sa v prípade tohto fondu s likviditou stane, keď sa časy zhoršia.
iShares High Yield Corp Bond ETF je riziková investícia, ktorej sa „by definition“ darí v dobrých časoch, a môže to byť rozumná súčasť dobre nastaveného portfólia pre niektorých investorov.
No železnú rezervu budete najviac potrebovať v čase kríz. A práve v čase krízy pôjde hodnota tohto fondu dole a dá sa predpokladať, že sa zhorší aj likvidita. To nie je dobrá kombinácia.
Preto sa podľa mňa na ŽR nehodí vôbec.
Kam teda vložiť železnú rezervu?
Najlepším riešením je hotovosť. Cash is king.
Dáva vám možnosť nerobiť rozhodnutia v strese, že zajtra nebudete mať čo jesť, dáva vám možnosť kúpiť si, čo potrebujete, alebo zainvestovať pri dobrých cenách.
Ideálny spôsob, kde hotovosť držať, je na účte v banke alebo v nejakej sporiacej schéme, ktorú banky k bežným účtom ponúkajú. Je to bezpečné a peniaze sú okamžite dostupné. Nevýhodou je nulové úročenie, ale výnos nie je účelom držania ŽR.
Ak sa bojíte, že v prípade krízy zostanú vaše peniaze v banke nedostupné, kľudne si nechajte nejakú časť v hotovosti doma. Treba však rátať s tým, že elimináciou rizika nedostupnosti peňazí v banke podstupujete riziko nové – peniaze vám môže z domu niekto ukradnúť, môžu sa poškodiť napr. pri požiari, vytopení a pod.
Ak sa bojíte znehodnotenia vašej hlavnej meny (alebo ak sú vaše výdavky vo viacerých menách), môžete aj ŽR držať v rôznych menách, či už na účtoch v banke, alebo v hotovosti. No tu sa zase vystavujete riziku pohybu menových kurzov.
V prípade, že máte ŽR naozaj dosť veľkú, povedzme 6 až 12 mesačných výdavkov, môžete začať zvažovať použitie termínových vkladov so splatnosťou okolo 3 mesiacov, príp. veľmi krátkych štátnych dlhopisov.
Máte vytvorenú železnú rezervu? A kde ju držíte?
24 komentáre o “Na čo je „železná rezerva“ a kam ju uložiť.”
Comments are closed.
Malu cast ZR mam ulozenu na dvoch uctoch a vacsiu cast na sporeni Lisiak v PSS Je tam urok 1 % p.a. , mate pristup do internet bankingu a mozete si poslat aj len cast ZR, ktora je do 24h na vasom ucte. Jednoducho nic Vas nezavazuje, myslim, ze na ucel ZR momentalne pre mna najlepsia varianta.
Na Lisiakovi je aktualne 0,3% p.a. Mam tam rezervu aj ja.
IAD ma este sporenie Profit 2 s lubivim garantovanym vynosom 2,8% p.a., ale po zohladneni poplatkov to uz asi taka slava nebude:)
Máte pravdu, je tam aktuálne 0,3%. Ja som si to zakladal už dávnejšie a idem teda ešte po starom a mám úrok 1%. Je však možné, že mi to môžu kedykoľvek zmeniť. Tak isto som mal donedávna zmluvu na stavebné sporenie s 3% úrokom + štátnou prémiou. Čo pri dnešných úrokoch na terminovaných vkladoch, som bral ako skvelý prostriedok na upratanie peňazí do konzervatívnej časti portfólia.(nakoľko sa jednalo o starú zmluvu z roku 2002 na ktorú sa aj zabudlo, sporenie sa dalo kedykoľvek zrušiť a prostriedky použiť na akýkoľvek účel) 🙂
No, ja na uctoch v dvoch bankach a cast cash doma.
Suhlasim so vsetkym iba by som doplnil likviditu. Ja osobne preferuje zeleznu rezervu ku ktorej sa viem dostat do 24 hodin. Podla ucelu pouzitia to moze byt dolezite (chladnicku chcem mat co najskor, pokryt stratu zamestnania nemusim hned na druhy den)
Zrovna chladnicka je polozka za 200-300€ i ked uznavam ze su aj take za 1500€ ale to nie je potreba ale rozmar. 2,3 stovky si myslim ze normalny clovek schcrasti (ak nema zrovna na ucte ako zostatok z vyplaty/dvoch) aj „pozickou“ u suseda, brata, kamosa (myslim tym kamaratska pozicka, pozicam si kilo, vratim kilo, ziadne uroky, ziaden splatkovy kalendar), … co sa mna tyka mam kreditku (ZATRACOVANU, mimo ineho ucelu aj na tento) a vykryla by mi likviditu na 50 dni. za skoro 2mesiace vytiahnem zeleznu rezervu bez extra nakladov aj z 3mes. terminovaneho uctu (ak ho nezalozim v Pondelok a v Utorok kupujem chladnicu – situacia blbec)
ja som sa na skole ucil o L1 L2 L3 cize likvidita 1, 2, 3 stupna. Avsak to bolo v ponimani firmy a my sme ludia takze – treba to trocha ohnut. L1 nebude cash, kolky, cenne papiere ale len keš – okamzita likvidita, L2 – terminovane vklady, dlhopisy, zlato a pod komodity, L3 – nieco comu trva viac ako tyzden kym to spenazim (nie ze by som zrovna dlhopisy a zlato predaval 3 dni ale, istota, berme to s rezervou) nech si za L3 uzna kto chce co chce, hmotny majetok co nestraca hodnotu (napr skoda 105 L, porsche 924, … :D) a vyzna sa v tom.
Marcel
Ja osobne nepreferujem investovanie cez spravcovske spolocnosti najma kvoli poplatkom. Nikdo to nevie spravit lacnejsie a lepsie ako ked si to sam nastudujes a zainvestujes priamo cez brokera. Tiez si myslim ze ZR nepatri do investicneho portfolia, najlepsie na terminak, sporiaci ucet alebo cash.
Zatiaľ mám 6 mes. ŽR na sporiacom účte (0.21% p.a.), ale hľadám aj iné možnosti, kde je zhodnotenie lepšie, a riziko nízke a aby bola ŽR kedykoľvek dostupná, pre prípad neočakávaných udalostí.
ja mam poducet v mBank, eMaxPlus – poziadal som o „lepsi“ urok, mam tam iba 0,3% rocne ale uroky pripisuju mesacne (reagujem lebo 0,3 je viac ako 0,21). Vnimam to ako zlozene urokovanie na mesacnej baze, v teoreticko-excelovsej realite goniometricky rast. Ziadna slava ale ako pisete, dostupnost (obstrahujme od padu banky, kolapsu a najazdu vesmirnych jasterov) do 2s (mobilny internet presun z poductu na hlavny, -> bankomat) co sa tyka risk/vynos/likvidita, nenasiel som lepsiu kombinaciu (k februar 2017) a je to zadarmo (aj pre neklientov, len si zalozite ucet, mate ho zadarmo a k nemu poducet, zadarmo. karta je za 1,3€ ak nepouzivate vid podmienky ale ten den na presun financi na Vas hlavny ucet v banke XYZ je asi zanedbatelny) Marcel
Chapem spravne podmienky toho eMaxPlus, ze ak tam budem mat viac ako 4000 EUR tak ten urok padne na základný úrok 0,01 % p.a. ?
„Pri sume vyššej ako 4000 EUR sa výška úroku znižuje na základnú sadzbu pre celý zostatok na danom účte.“
Cize by bol potom ten sporiaci ucet na nic.
Napríklad tento: http://www.pioneerinvestments.sk/Fond/ZakladneUdaje.asp?fond=AFProtect90&class=EUR
To nie je dobrý nápad. Papierovo fond vyzerá „dobre“, ale aktuálna cena fondu je tam, kde bola pred 3 rokmi, medzitým kolísala plus-mínus 3 perc., a k tomu navyše zaplatíte 4,5% vstupný poplatok. Cash je jednoznačne lepší ako tento fond.
Myslim také, kde je garantovaná návratnosť minimálne vloženej hodnoty investície (pripadne určité percento hodnoty vloženej investície). S tým, že sú tam určite poplatky (vstupný), čo znižuje zisk. Princíp by mal spočívať v tom, že keď je obdobie pádu trhov, tak fond investuje do menej rizikových aktív (dlhopisy, komodity), a naopak ak trhy rastú, fond investuje do rizikovejších aktív (akcií).
Môžete dať linku na takýto nejaký fond?
A čo si myslíte o držaní ŽR v zaistených fondoch?
Aké zaistené fondy máte na mysli?
Mam cca 6mesacnu ZR a drzim to na sporiacom ucte vo vub kde je 0.4% p.a.
Mám. 6xMesačné výdavky rozdelené:
20% podučty v banke
20% axa eurkonto
60% IAD 1.realitný fond.
Ďakujem Vám za odpoveď Vladimír a dúfam, že usmerní aj ďalších 🙂
Dúfam, že to trochu pomohlo a že nevadí, že som to urobil cez článok. Ale pýtali ste sa verejne, tak som si povedal, že to nebude problém.
Určite nevadí, zvlášť ak to pomôže aj iným pri rozhodovaní
Zdravím Vladimír,
a čo v prípade, keď máme voľné prostriedky povedzme 20 tis. a máme ich odložené bokom a uvažujeme, že ich použijeme buď na 1. splátku hypotéky keď nájdeme vhodný pozemok, resp. ako investíciu keď poklesnú trhy. Použitie tejto čiastky môže byť v horizonte 3-10 rokov a preto v tejto situácii, ktorá je na trhu ich nechceme investovať do akcií. Nie je to železná rezerva. Čo v takomto prípade? Čo tak menej volatilné dlhopisové ETF ako napr. LU0378818131 resp. LU0478205379 resp. ich kombinácia? Ďakujem za odpoveď
Všetko, čo plánujete minúť v najbližších 5 rokoch by ste mali mať v cashi. 5 až 10 rokov je na zvážení – možno doplniť nejaké safe dlhopisy, určite nie na všetko. Aj bezpečné dlhopisy sú volatilné. Ak si nemôžete dovoliť žiadnu stratu, aj tu by som radšej zostal v hotovosti.
Vedeli by ste mi dať príklad tých safe dlhopisov? Ideálne ISIN resp. tricker. Tie, ktoré som uviedol nie sú safe? Čo ste mysleli tým „určite nie na všetko“? Ďakujem