.st0{fill:#FFFFFF;}

Trpezlivosť ruže prináša (a ďaľší prieskum). 

 8 augusta, 2016

By  Vladimir

Jedným z najdôležitejších faktorov pri investovaní je správne nastavený časový horizont. No nie jediný. Rovnako dôležité je nastavenie vašich očakávaní – nerealistické očakávania vás totiž môžu dostať do veľmi nepríjemnej situácie. A nielen pri investovaní. Napríklad:

 • Je december. Ste na Slovensku a chcete ísť von na prechádzku. Očakávate, že teplota vonku bude 28 stupňov Celzia a podľa toho sa aj oblečiete.
 • Do práce chodíte neskoro a podávate podpriemerné výkony. Vzhľadom na to, že sa celému tímu darí, očakávate, že aj vy dostanete mimoriadnu odmenu.
 • Cestujete autom ráno cez pracovný deň zo Senca do Bratislavy. Očakávate, že nebude zápcha.
 • Prichádzate domov o 3 hodiny neskôr a zabudli ste na manželkine narodeniny. Očakávate, že jej to nebude vadiť.
 • Vychádzate z vedľajšej na hlavnú cestu. Zľava sa blíži kamión. Očakávate, že vám dá prednosť.

Zle nastavené očakávania majú tendenciu spôsobiť veľa škody. V živote, aj v investovaní. Touto témou sa zaoberá aj nová štúdia Time Discounting and Economic Decision-making Among the Elderly. Informoval o nej aj Wall Street Journal. David Huffman a jeho kolegovia v nej skúmali, aký vzťah má schopnosť ľudí oddialiť uspokojenie svojich túžob (a s tým súvisiaca trpezlivosť) k ďaľším osobnostným charakteristkám starších ľudí, kvalite života a k tomu, čo v živote dosiahli.

Z výsledkov vyplýva, že trpezlivosť naozaj ruže prináša. Konkrétne – trpezlivejší ľudia majú tendenciu byť bohatší a zdravší ako ich menej trpezlivý rovesníci.

Trpezlivosť ľudí merali výskumníci na základe odpovedí na otázku, na akú sumu by boli účastníci prieskumu ochotný čakať rok, ak alternatívou bolo získať 100 USD ihneď. Tu sú ich výsledky :

Screen Shot 2016-08-08 at 13.49.05

Evidentne, 70 a viac roční ľudia sú dosť netrpezlivá partia. Ich priemerná diskontná sadzba (inými slovami aj požadovaný výnos, pri ktorom už sú ochotní počkať na peniaze rok) bola 54%! Na jednej strane je to pochopiteľné – títo ľudia zrejme nebudú žiť ďaľších 40 rokov, môžu mať aj rôzne choroby (ak sa od lekára dozviete, že pred sebou máte 6 mesiacov života, ťažko budete ochotný čakať na niečo rok). Ľudia s demenciou alebo Alzheimerovou chorobou mali „úroveň netrpezlivosti“ o 35% vyššiu ako priemer.

Toto však nevysvetľuje veľkú variáciu „netrpezlivosti“ medzi ľuďmi v rovnakých vekových skupinách. Výskumníci prišli k záveru, že trpezlivosť zvyšuje bohatstvo, dokonca viac ako manželstvo alebo náboženstvo. Nejde len o peniaze – netrpezliví ľudia majú tiež tendenciu viac fajčiť, piť alkoholické nápoje a menej sa starajú o svoje zdravie. Štúdia tiež uvádza, že belosi majú systematicky o 11% nižšiu diskontnú sadzbu než iné rasy. Takisto ľudia s vyšším vzdelaním mali tendenciu byť trpezlivejší.

A ako súvisí trpezlivosť a diskontná sadzba s dosiahnutým bohatstvom? Veľmi jednoducho – čím vyšší výnos pre svoje investície požadujete, tým ťažšie nájdete vyhovujúcu investíciu. Ak niekto napríklad požaduje ročný výnos 54% (ako priemerný človek z horeuvedenej štúdie), stanú sa mu 2 veci – taká investícia neexistuje, a tak peniaze radšej okamžite minie. Alebo sa nechá nahovoriť na nejakú podvodnú schému, ktorá požadovaný výnos sľubuje, no v konečnom dôsledku ho pripraví o peniaze. Príkladov je dosť aj na slovenskom internete. Vplyv obidvoch možností na výšku jeho budúceho bohatstva je jasný.

Aj preto som bol veľmi zvedavý na výsledky prieskumu, ktorý som urobil medzi čitateľmi tohto blogu. Tu sú priebežné výsledky:

Zahrajme sa hru. Musíte si vybrať z dvoch možností. 1. možnosť – získate 100 EUR ihneď. 2. možnosť – získate inú sumu peňazí o rok. Akú sumu by som vám musel ponúknuť, aby ste si vybrali 2. možnosť (teda peniaze až o rok)?

Screen Shot 2016-08-08 at 14.16.13

V prvom rade, ďakujem všetkým, ktorý sa zúčastnili. V druhom rade musím skonštatovať, že výsledky nie sú príliš povzbudzujúce. 55% účastníkov malo diskontnú sadzbu (požadovalo výnos) vyššiu ako 50%, to je na úrovni dôchodcov z tejto štúdie. A je to viac ako dvojnásobok výnosu, ktorý požadujú ľudia v strednom veku (podľa mnohých iných štúdií).

Priznám sa, že ma to trochu zarazilo. Hlavne kvôli tomu, že takýto prístup k peniazom má veľmi deštrukčné účinky na vašu finančnú situáciu. Napadol mi však ešte jeden dôvod, ktorý by za tým mohol byť. A preto, s vašim dovolením, je tu prieskum č.2 :

[socialpoll id=“2379826″]

Ďakujem za účasť a za vaše názory v komentároch!

Photo: Flickr

 

 

 

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

 • Dobrý deň,
  v prvom rade chcem poďakovať za tento veľmi poučný blog, ktorý vediete. Je pre mňa veľmi inšpirujúci a aj na základe neho už od marca investujem cez nemeckého online brokera do ETF fondov. Ja som hlasoval za možnosť dvesto eur z dôvodu, že čakať rok, aby som dostal len 10 uer naviac mi prišlo ako zbytočné. Pre sto eur už by som čakal aj ten rok. Keby ste uviedli ako príklad sumu 1000 eur a z nej výnos 10 percent 100 eur, hlasoval by som za takúto možnosť. Len toľko za mňa na doplnenie, prečo som teda hlasoval tak, ako som hlasoval. 🙂

 • Hlasoval som za 150€ preto, pretoze na burze mam vynos o dost viac ako 10% (110€) ktore boli ako druha moznost. Keby bola este nejaka moznost medzi tym, zvolim si tu.

 • Pri terajsich cenach akcii,tak do banky a po nejakom poklese s vyssou sumov do nejakeho ETF

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >