Jednou zo základných tém tohto blogu je, že na nákladoch záleží. Konkrétne na nákladoch súvisiacich s investovaním, primárne poplatkoch rôzneho druhu. Mnohé štúdie ukazujú, že výška poplatkov, ktoré platíte, môže mať na vaše výsledky väčší dopad ako samotná investičná stratégia, ktorú zvolíte. Bohužiaľ, mnoho investorov u nás platí príliš vysoké poplatky, častokrát bez toho, aby si to uvedomovali.
Finančný sektor v tomto nie je príliš nápomocný a poplatky, z rôznych dôvodov, majú tendenciu skôr rásť. No neplatí to vždy. Medzi slovenskými správcovskými spoločnosťami sa veľká vec udiala naposledy v roku 2010, keď Tatra Asset Management zrušil vstupné a výstupné (po 3 rokoch) poplatky. TAM je určite aj vďaka tomu najväčším slovenským správcom. Aktívne fondy ako skupina však (aspoň podľa mňa) majú stále príliš vysoké poplatky.
Na druhej strane je tu celkom nový spôsob investovania – pomocou fondov obchodovaných na burze (ETF). Nie je taký pohodlný ako do fondu, ktorý vám predajú priamo vo vašej banke, no je výrazne, výrazne lacnejší. A vďaka tomu môžu investori dosahovať ďaleko lepšie dlhodobé výsledky. V našich končinách tento spôsob investovania nie je príliš používaný, no vo svete objem prostriedkov investovaných cez ETF utešenie narastá.
Správcovia ET fondov však nespia na vavrínoch. 10. novembra 2015 vyšla vo Wall Street Journal správa, že BlackRock (správca fondov iShares) znížil poplatky v 7 svojich Core fondoch. Poplatky vo fonde iShares Core S&P Total US Stock Market ETF klesli z 0,07% na 0,03%, tzn. o viac ako polovicu (porovnajte s typickým poplatkom v aktívnom akciovom fonde na Slovensku vo výške 1,70%). Tým sa stal najlacnejším akciovým fondom na svete.
Zrejme mu to však nevydrží dlho. Už o niekoľko hodín po vydaní tejto správy Charles Schwab vyhlásil, že zníži na rovnakú úroveň poplatky vo svojom fonde US Large Cap ETF (aktuálne 0,04%).
Dobre tu vidno, aká obrovská konkurencia v tomto sektore vládne. A ako veľmi z tejto konkurencie profitujú klienti – investori. Najlepšie na tom je, že k týmto výborným a lacným riešeniam má prístup aj hociktorý investor na Slovensku. Tak prečo ich nevyužiť?
Zaujímavé čítanie z minulého týždňa :
starší článok o tom, že svoju prácu nemusíme nutne milovať
zaujímavá výzva hercom
čo sa môžeme naučiť od mariňáka o investovaní
Warren Buffett má problém s image
trochu dlhšie – čo chce ISIS a ako ho poraziť
Majte pekný týždeň.