Hlavnou témou tohto blogu je, že investovanie pomocou ETF, nakúpených cez on-line brokera, je najlacnejším spôsobom, ako si z dlhodobého hľadiska vybudovať finančný majetok.
Hoci otvorenie účtu u brokera, nákup fondu a nastavenie trvalého príkazu je jednoduché, samotný proces investovania nemusí byť ľahký.
Aj tu treba vytvoriť nejaký finančný a investičný plán, treba si určiť cieľ, ktorý chceme dosiahnuť, nastaviť alokáciu do jednotlivých tried aktív, vybrať konkrétne investície, zrealizovať nákupy. Nevyhnutne treba aj monitorovať situáciu a v prípade potreby urobiť v našom pláne korekcie.
Všetky tieto kroky sa dajú zrealizovať aj vo vlastnej réžii, ak ste ochotní tomu venovať nejaký čas, energiu, a tiež sa niečo nové naučiť.
Pre veľa ľudí je to však príliš komplikované, alebo sa tým jednoducho nechcú zaoberať. A tu vzniká priestor pre finančného či investičného poradcu.
S nimi sú však spojené 2 problémy – takéto služby sú veľmi drahé (hoci klienti neplatia „akože“nič, náklady sú skryté vo vstupných poplatkoch) a mnohí z nich sa sústreďujú skôr na predaj produktov než poradenstvo (čoho dôsledkom sú veľmi drahé a nevhodné produkty v klientskych portfóliách).
A takto to nefunguje len u nás, ale po celom svete (hoci poplatky za finančné produkty sú u nás jedny z najvyšších).
Ako reakcia na tento problém začali v USA v roku 2008 vznikať prví tzv. robo-poradcovia. Sú to spoločnosti, ktoré klientom ponúkajú automatizované poradenstvo – teda určenie investičného cieľa, nastavenie alokácie a výber jednotlivých investícií. Na riadenie portfólií používajú algoritmy a to všetko pri malých nákladoch a nízkych minimálnach zostatkoch.
V roku 2010 potom vznikol robo-advisor Betterment a zvyšok už je, ako sa hovorí, história. V minulom roku dosiahla úroveň aktív v správe robo-poradcov 225 miliárd USD.
Až donedávna takáto služba na Slovensku neexistovala. Ak ste potrebovali s investovaním pomôcť pri nižších poplatkoch, ako v existujúcich sporiacich schémach, kde sa investovalo do klasických podielových fondov, jediným riešením bolo pozrieť sa do zahraničia.
Toto však už neplatí.
Čo ponúka Finax
Minulý rok začala svoje služby ponúkať spoločnosť Finax, ako prvý robo-poradca na Slovensku, ktorá priniesla automatizované investovanie aj slovenským investorom. Ja s touto spoločnosťou spolupracujem – som členom jej investičného výboru ako aj viazaným finančným agentom.
Nezávislé porovnanie existujúcich sporiacich schém so službami Finaxu si môžete prečítať na tejto linke.
Investovanie cez Finax prináša niekoľko výhod:
- jednoduché a prehľadné prostredie v slovenskom jazyku
- otvorenie účtu online
- finančné plánovanie
- možnosť sporiť na niekoľko cieľov naraz, pričom každý cieľ má svoje individuálne portfólio
- každé portfólio je alokované podľa typu cieľa a prístupu k riziku daného investora
- automatické rebalansovanie portfólií
- investovanie pomocou kvalitných, likvidných a lacných ETF
- výška minimálnej investície od 20 EUR
- žiadne skryté poplatky
- daňová výhoda – po roku držania sú výnosy z takejto investície oslobodené od dane
Koľko tieto služby stoja?
Výška poplatku za správu majetku je 1%+DPH ročne z výšky majetku na účte.
Okrem toho Finax pri vklade menšom ako 1000EUR účtuje vstupný poplatok 1% z výšky vkladu. Pri sume 1000EUR a viac je výška vstupného poplatku 0%.
Ak chcete investovať inteligentne a jednoducho, chcete aby sa o vašu investíciu staral niekto iný, je pre vás dôležitá dostupnosť poskytovateľa (prostredie v slovenskom jazyku, sídlo a kancelária na Slovensku) a to všetko pri rozumných poplatkoch – myslím, že nič lepšie ako Finax na Slovensku neexistuje.
Ak sa chcete stať mojim klientom vo Finaxe, kliknite sem.
10 komentáre o “Finax – prvý slovenský roboporadca.”
Comments are closed.
Zdravím Vladimír,
čo tak EIC ? Napr. iShares Core MSCI World UCITS ETF
Priebežné poplatky 0,20% p.a.
Transakčné poplatky 0.010 % p.a.
Vstupný poplatok člena EIC z Cieľovej sumy max 5%
Transakčné poplatky EIC (kúpa/predaj) 0,3%
Vychádza mi to lacnejšie ako Finax.
Vopred ďakujem za odpoveď.
celkom ok, iba nechápem jednému.
Nakúpim za 100 litrov – ročný poplatok je 1% – teda 1000 – dajme tomu, že sa to nebude hýbať.
Ale ved etf – akcie, ktoré má finax v správe majú poplatky – malé spoločnosti 0,3%, stredné 0,3 a pod. To je iac ako 1% a to som počítal, ze 1% je zisk – odmena pre firmu za správu.
Takze ako to je – platím poplatky za drzanie etf a potom ešte 1%? Lebo to som nikde nevidel.
Cenník Finaxu uvádza len poplatky, ktoré si účtuje Finax. Každé ETF, ktoré je použité na stavbu klientskeho portfólia má tiež poplatky, tie sú cca 0,20%. Áno, samotné etf si stiahnu svoje poplatky priamo z aktív fondu, toto nikde neuvidíte, ale platíte to. Finax si potom zúčtuje 1% za správu plsu DPH, to na svojom účte uvidíte, to je jediná odmena pre Finax.
to znamená, že poplatky za cisto akciovú struktúru su:
– cca 0,2% – etf
– 1,2% Finax
Co tak rebalance? Tam síce finax bez poplatku, ale ked bude robiť rebalance (pri čisto akciovom asi nie) tak tých 0,2 pre ETF zaplatím viackrát???
áno, presne tak. Zatiaľ ale Finax nie je platcom DPH, no to sa určite zmení. Rebalance aj všetky ostatné nákupy sú zdarma, nie sú tam už žiadne ďaľšie poplatky. ETF si svoj poplatok berú na dennej báze, takže investor ho platí vždy len za obdobie, kedy fond držal. Takže nie – neplatí sa 2krát. Aj čisto akciové portfolio sa skladá z viacerých fondov, čiže rebalansuje sa aj tam.
Podla mojich info to ponuka okrem finaxu aj EIC, Across, WEM alebo Capital Markets
> Pred niekoľkými mesiacmi začala svoje služby ponúkať spoločnosť Finax, ako prvý robo-poradca na Slovensku
EIC som mal a áno ponúka niečo podobné, ale nie je to robo-poradca, portfólio nastaví finančný poradca/predavač. A poplatok bol od 3,65 do 4,15% z každého eura čo tam vložíte.
Zdravím Vladimír,
pri tom rebalansovaní portfólií sa väčšinou uvádza, že aby bol dodržaný pôvodný pomer aktív (napr. akciovej a dlhopisovej zložky) je potrebné predať aktíva, ktoré rastú a dokúpiť časť tých, ktoré klesajú. Z toho, ale vyplývajú určité poplatky. Ak investor mesačne investuje určitú sumu nie je jednoduchšie rebalance robiť tak, že ďalšie mesiace dokúpi aktíva, ktorých hodnota poklesla až kým sa nedostane na pôvodný pomer? Uvedomujem si, že pri vyšších hodnotách portfólia a pri výrazných pohyboch na trhu tam môžu byť určité obmedzenia, ale ak sa robí pravidelný rebalance napr. raz za pol roka vie si investor plánovať svoje ďalšie investície aj takýmto spôsobom a ušetriť na poplatkoch.
Prajem pekný deň
Palo