Panika! Panika … Panika?!?

20. júla 2015 dosiahol index S&P 500 úroveň 2.128,28, čo je najviac v celej jeho histórii. Dôvody uvádzané v médiách: niektoré firmy prepkvapivo reportovali rekordné výsledky, ukľudnila sa situácia v Grécku (grécke banky prvý krát po 3 týždňoch otvorili pobočky), celkovo na trhu zavládla uvoľnená atmosféra. Tomu zodpovedal aj vývoj indexu volatility VIX (tzv. fear index, alebo indikátor strachu), ktorý dosiahol najnižšiu úroveň za posledných 5 rokov. V podobnom duchu sa niesli aj vyhlásenia komentátorov: „geopolitická situácia sa ukľudnila“, „agresívne sa kupuje všetko s aspoň náznakom potenciálu rastu“ atď. Pohoda, klídek, tabáček.

No už o mesiac, 25. 8. 2015 klesla hodnota S&P 500 na 1.867,61, čo bol pokles o viac ako 12%. Nálada zrazu nebola taká ružová. VIX narástol, zmenili sa aj titulky v novinách : „Akcie sa zrútili“, , „Investori utekajú do bezpečia a zlato rastie“, „Prepad trhov zasiahol hedge fondy“, „Globálne akcie padajú kvôli Číne ďalej“, „Dow sa zrútil na ročné minimum, kvôli pochybnostiam o ekonomickom raste“, „Pád amerických akcií sa zrýchľuje“, „Rozvíjajúce sa trhy padajú najrýchlejšie“, „Investori sa pripravujú na ďaľšie problémy“, „Globálny výpredaj akcií“, „Nórsky fond by mohol utrpieť ťažké straty kvôli zmätku na trhoch“ atď.

Napriek tomu, už 3. novembra bola hodnota indexu na úrovni 2.109,79, čiže takmer tam, kde sme začali tento krátky príbeh. Čo na to noviny? „Akcie stúpajú kvôli stále nízkym úrokovým sadzbám“, „Investori očakávajú pozitívny report nezamestnanosti“, „Veľké zisky amerických akcií v októbri“, „S&P stúpa k rekordným úrovniam“ a pod.

Čo čert nechcel, 11.2.2016 hodnota indexu klesla naspäť na úroveň 1.828,08. Nálada v novinách adekvátne posmutnela: „Technická analýza predpovedá trhom temnú budúcnosť“, na konkrétnejšiu nôtu: „Technický analytik predpovedá, že akciové trhy dosiahnu tohtoročné dno v apríli 2016“, „Medvedí trh: nehrajte sa na mŕtveho chrobáka“, „Zmätok na trhu“, „Investori utekajú z rizikovejších fondov a vrhajú sa do zlata“. No a na záver môj obľúbený zo slovenských novín – „Druhý pilier prerába“.

Aby sme kruh uzavreli, hodnota indexu S&P 500 skončila 5.4.2016 na úrovni 2.045,17.

Čo z toho všetkého vyplýva? Investovať podľa rád „expertov“ a toho, čo sa píše v novinách nie je dobrý nápad. Takže tu sú (moje) závery:

  • volatilita je prirodzenou súčasťou investovania, poklesy o 10% a viac percent sa historicky dejú cca. raz za rok a určite by nemali byť dôvodom palcových titulkov a panických rozhodnutí predať alebo kúpiť čokoľvek
  • odhadnúť budúci (krátkodobý) vývoj trhu je veľmi ťažké (takmer nemožné), radšej sa treba sústrediť na správnu alokáciu do jednotlivých tried aktív a dlhodobú investičnú stratégiu
  • to, že akcie klesli o 10% automaticky nespôsobí, že klesnú o ďaľších 10% (a naopak)

Neznamená to ale, že nebo je jasné a slniečko svieti. Americké akcie sa obchodujú na rekordne vysokých úrovniach (viac-menej sa to ale týka aj ostatných akciových trhov). Máme za sebou 7 ročný „býčí“ trh bez významných poklesov. Aj keď je pravda, že rast S&P 500 v roku 2015 bol spôsobený len niekoľkými veľkými firmami ako Amazon, Facebook, Netflix a Google (priemerná akcia v indexe zaznamenala  pokles), akcie sú ohodnotené nadpriemerne. Aktuálny PE indexu (pomer ceny a ziskov na akciu) je cca 22,50, pričom historický priemer je okolo 16. Ukazovateľ CAPE (normalizované PE na základe priemerných 10 ročných ziskov) je 25,8, pričom historický priemer je 16,60.

Klesnú teda ceny akcií budúci mesiac o 30% (20%? 10%? 50%)? Neviem. Korektný výklad týchto čísel je, že s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších 5 – 10 rokoch bude priemerný ročný výnos akcií nižší ako historický, niekde okolo úrovne 3-4% p.a. A tomu treba prispôsobiť naše očakávania.

Je vysoko pravdepodobné, že niekedy v blízkej alebo vzdialenejšej budúcnosti zažijeme  poriadnu a dlhšietrvajúcu korekciu. Kedy to bude? Ako dlho to bude trvať? Kam až sa akcie „zrútia“? Opäť – neviem. Ale je dobré s takým niečim rátať.

 

Zaujímavé čítanie:

Trpezlivosť ruže prináša

Prečo funguje Value Investing

Bin Ladin investoval do zlata

Prekvapko

 

Photo: Flickr

 

This is a staging environment