Hlavným cieľom zrejme každého investora je uchovanie, alebo ešte lepšie rast reálnej hodnoty jeho majetku. Inými slovami – ak chceme, aby náš majetok rástol, musíme ho ochrániť pred infláciou. Ale ako to urobiť?
Akciové investície ponúkajú najvyššie dlhodobé nominálne výnosy zo všetkých tried aktív. No z nominálnych výnosov sa, takpovediac, nenajeme. Dôležité sú výnosy reálne, teda očistené o infláciu. Ako sa teda darí akciám v tejto oblasti?
Pred niekoľkými týždňami sa na „internetoch“, vrátane renomovaných blogov objavil tento graf:
so zhruba nasledovnými komentármi (parafrázujem):“ Index Nasdaq, napriek tomu, že dosahuje historické maximá, je od roku 2000 v reálnej strate 15,90%. Investícia do akcií S&P500 od roku 2000 priniesla reálny výnos len 10%“.
I zajasali podporovatelia alternatívnych mien, predajcovia zlatých tehličiek a bojovníci proti systému. „My sme to hovorili, centrálne banky masívnym tlačením peňazí spôsobia hyperinfláciu, celý finančný trh je podvod – nástroj, pomocou ktorého bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú, celé je to domček z karát ktorý o chvíľu padne! Cha-cha!“
A smutné oko úbohého investora, čo snaží sa riadiť svoje financie rozumne, sporiť a dlhodobo investovať, slzou veľkou sa zalesklo a obrva mu padla. Zostal v pomykove: „To mi vari naozaj všetky moje výnosy aj kus kapitálu inflácia zožerie? Načo sa ja potom lopotím toľko, namáham?!? Veď to nemá žiadny zmysel … všetko je stratené!“ Porozbíja zopár tanierov maľovaných a poďho do krčmy!
Je naozaj pravda, že výnosy akcií nedosahujú ani výšku inflácie a ak náhodou áno, tak sú lepšie len o kúsok?
Ehm.
Jasať i zúfať je v tomto prípade predčasné. Horeuvedený graf vrátane komentára podľa môjho skromného názoru ašpiruje na top 10 umiestnenie v súťaži „Ako zavádzať pomocou grafu“.
Tu sú 2 dôvody prečo:
1.Účelovo vybraný časový interval
Klasik hovorí, že verí len takej štatistike, ktorú si sám sfalšuje. Horeuvedený graf nie je sfalšovaný, nie sú v ňom nijaké nesprávne čísla, napriek tomu je zmanipulovaný. Začína totiž rokom 2000. Na tomto koknkrétnom roku nie je, samozrejme, nič zlé. Ale nie je ani ničím výnimočný. Je to jednoducho nejaký konkrétny bod v čase.
Tak prečo začínať práve tu?
Oficiálne „story“ je, že graf ukazuje, ako sa akciám darí v tomto tisícročí. Hm. Štandardný prístup pri porovnávaní historických výnosov sú tzv. rolling periods, napr. posledných 5, 10 alebo 20 rokov, ktoré sa posúvajú s každou novou aktualizáciou analýzy. Vtedy to má vypovedaciu hodnotu. V niektorých prípadoch môže byť dobrý dôvod na stanovenie začiatku intervalu v konkrétnom bode, väčšinou to však zaváňa účelovosťou a perióda je zvolená tak, aby podporila nejaký konkrétny názor. Hovorí sa tomu aj Selection Bias.
Reálny dôvod, prečo tento graf začína práve v roku 2000, je tento:
NASDAQ historické úrovne, upravené o infláciu, Zdroj: macrotrends.net
V roku 2000 dosiahli všetky 3 indexy historické maximá, ktoré neboli následne prekročené po dlhé roky. Vzhľadom na to, že cieľom bolo ukázať, že akcie dlhodobo neprekonávajú infláciu, alebo len o málo, graf jednoducho musel začať práve v roku 2000.
Nenechajme sa však zmiasť a ukážme si vývoj NASDAQ-u v 3 štandardných intervaloch:
Zdroj: macrotrends.net, usinflationcalculator.com, výpočet autor
Ako vidno, pri štandardne zvolených časových horizontoch rast indexu dosahuje zaujímavé úrovne a pohodlne prekonáva infláciou. A to som ani nemusel začínať septembrom 2002 alebo februárom 2009, kedy bol index na minimálnych úrovniach.
Pri ostatných indexoch je to veľmi podobné.
Pozrime sa teraz na druhý dôvod:
2. A kde sú dividendy???
Horeuvedený graf ukazuje vývoj tzv. price indexov, ktoré sú rátané z cien akcií, tvoriacich daný index. Lenže ak do daného indexu zainvestujete, napr. pomocou ETF, inkasujete aj dividendy, ktoré sa reinvestujú. A reinvestované dividendy tvoria z dlhodobého hľadiska veľkú časť celkových výnosov (aj keby ste ich nereinvestovali, stále je to váš príjem, no price index to nezaznamená). Preto veta „Investícia do S&P 500 priniesla od roku 2000 výnos len 10%.“ nie je pravdivá.
Ako je to teda v skutočnosti?
Vrátane reinvestovaných dividend priniesla investícia do S&P500 od roku 2000 reálny hrubý výnos približne 55%. A to už je dosť veľký rozdiel.
Index Dow Jones v rovnakom období priniesol, vrátane reinvestovaných dividend, reálny hrubý výnos takmer 91%.
K dátam o total return (výnos vrátane dividend) indexu NASDAQ od roku 2000 sa zatiaľ neviem dostať. NASDAQ Total Return Index je k dispozícii až od októbra 2003. Takže len ako ilustrácia, čo urobia z výnosom reinvestované dividendy: od októbra 2003 do apríla 2017 narástol NASDAQ composite reálne o 138,50%. No NASDAQ Composite Total Return index (teda vrátane reinvestovaných dividend) dosiahol v rovnakom období reálny rast až 177%. To je rozdiel takmer 40 perc. bodov. Trúfam si teda tvrdiť, že aj v tom „špeciálnom období“ od roku 2000 bude NASDAQ, vrátane reinvestovaných dividend, v pozitívnom teritóriu.
Je pravda, že ak budeme dáta mučiť dostatočne dlho, povedia nám to, čo chceme počuť. Jedinou obranou je mať oči a uši otvorené, pretože nie je graf ako graf. A prečítať si napríklad toto: How to lie with statistics.
2 komentáre o “Nominálne vs. reálne výnosy akcií”
Comments are closed.
to su vsetko naozaj krasne clanky … ale stale neviem ci mam investovat (napr. 20k) na 1x (a potom postupne prikupovat podla toho kolko si clovek odlozi) alebo si tych 20k rozdelit napr. na 12 casti a postupne kupovat za danu ciastku … s tym, ze ked clovek naspori medzicasom napr. dalsich 5k, tak si to „pretiahne“ o par mesiacov a tu istu sumu pri nakupe
Ťažká vec. Ale závisí to primárne na vás – aký je váš časový horizont, schopnosť/ochota znášať volatilitu, aká je vaša finančná situácia a vaše plány do budúcna.