Konečne dobré správy!

Rok 2016 sa pre investorov nezačal práve najšťastnejšie. Posúďte sami – čínske akcie padajú tak prudko, že 2 dni za sebou muselo byť zastavené obchodovanie po poklesoch o 7%. Kovy padajú. Ropa letí dole. Rozvíjajúce sa trhy tiež nevyzerajú najlepšie. Akcie majú za sebou najhorší štart do nového roka v celej známej histórii.

Napriek tomu existujú „ostrovčeky pozitívnej deviácie“, kde je investor v bezpečí a dušu mu pohladia aj dobré správy. Kde? Na Slovensku. Huh?!? Vážne. A hneď dve! Tu sú:

1. Vláda uznala neudržateľnosť 1. piliera

Pred 2 týždňami minister Richter v relácii Sobotné dialógy povedal toto: „Som presvedčený, že o 20 rokov bude nevyhnutné, aby si každý jeden človek hľadal popri štátnej penzii aj dobrovoľné pripoistenie.“ To samo o sebe, samozrejme, nie je dobrá správa. Dobrá správa je, že po rokoch zavádzania, šírenia poloprávd, lží a nepresností, sa vláda rozhodla aspoň do istej miery reflektovať realitu. No ako obyčajne, nie je všetko zlato, čo sa blyští.

V prvom rade, minister povedal, že „o 20 rokov bude nevyhnutné …“. To nie je pravda – nevyhnutné je to už teraz. Kto bude čakať 20 rokov, zostanú mu len oči pre plač.

V druhom rade, hneď po horeuvedenej vete minister povedal : „Napríklad životnú poistku.“ No. Týmto ľuďom trvalo 10 rokov, kým verejne uznali, že prvý pilier nie je riešenie. Takže predpokladám, že ešte ďaľších 10 rokov potrvá, kým pochopia, že životná poistka nie je nástroj na investovanie a problém dôchodkov takisto nevyrieši.

No ja sa teším aj z maličkostí.

2. Novela zákona o dani z príjmu

Toto je samozrejme staršia správa, novela bola schválená ešte v septembri 2015. Platnosť je však od 1.1.2016, súvisí to s prvou dobrou správou, tak prečo to nespojiť…

Novela oslobodzuje od dane príjmy z predaja cenných papierov, obchodovaných na regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok. Ak teda investujete do cenných papierov, a tieto držíte dlhšie ako rok, vaše zisky sa nezdaňujú. Toto oslobodenie sa (pre mňa úplne nepochopiteľne) netýka nástrojov kolektívneho investovania (teda podielové listy v podielových fondoch).

Cieľom každého investora by malo byť maximalizovať výnosy po zdanení, pretože až to sú reálne peniaze, ktoré sa dajú použiť. Tento zákon slovenským investorom výrazne zjednodušil život – z hrubých výnosov sa zrazu stali čisté. Slnko svieti, život je krásny. Len dúfam, že vydrží v platnosti dlhšie ako iba pár rokov.

Okrem toho – zaktualizoval som porovnania výkonnosti podielových fondov s benchmarkami. Nič zásadné sa nezmenilo – podpriemerné výsledky od začiatku do konca (benchmark je priemerný trhový výnos). Pozrite si tu. Vzhľadom na vysoké poplatky, slabé výkony, a teraz už aj daňové znevýhodnenie, mi naozaj nie je jasné, prečo by ešte niekto investoval do podielových fondov. Hm.

Zaujímavé čítanie :

2016 nie je 2008

Sell, sell, sell!!!

Ešte nie je neskoro!

Ako bolo v robote?

 

Photo: Flickr

 

 

 

 

5 komentáre o “Konečne dobré správy!

 1. Dakujem za objasnenie (komentár na PG sa napisal akosi sam:))

  čiže kúpim ETF cez brokera, držím ho viac ako rok = som oslobodený od dane z prijmu, plus sa prestavaju platiť zdravotné odvody z dividend

  ak použijem nový produkt – je tam limit 3000 eur ročne

  1. re nový produkt – neviem to v tej novele narýchlo nájsť a veľmi sa mi nechce po tom pátrať, ale z toho čo som čítal, mi to pripadá skôr tak, že ak máš investičné sporenie, tak o sumu investície, max. však 3000EUR ročne, si môžeš znížiť daňový základ v danom roku, a príjem z tohto sporenia, ak bude aspoň 15 rokov, je tiež oslobodený od dane. Ešte to niekde skúsim nájsť, keď bude trochu času

 2. Zdravim
  k tej legislative..toto ma trosku mätie (copy z trendu)

  Okrem oslobodenia po roku sa úľava bude vzťahovať aj na dlhodobé sporenie si cez investovanie. Kto si bude takto odkladať peniaze aspoň 15 rokov a ročne bude pridávať najviac tritisíc eur, tiež sa plateniu dane z príjmu zo ziskov vyhne.

  pochopil som to tak ze sa to vztahuje na nejake investicne produkty a je tam tento strop

  a toto na webe … partnes group

  Dlhodobé investičné sporenie (DIS) je vo vládnych dokumentoch označované ako konkurenčný spôsob vytvárania úspor na dôchodok.

  Umožňuje bankám, správcovským spoločnostiam a obchodníkom s cennými papiermi, aby od začiatku budúceho roka zaradili do svojej ponuky nový finančný produkt – tzv. dlhodobé investičné sporenie. Využiť ho bude môcť každý, kto sa rozhodne investovať svoje peniaze najmenej na ďalších 15 rokov.

  vyzera to tak ako keby to musel byt konkretnz produkt a od dane bude ospravedlnenz len ak bude clovek investovat max tie 3K
  ale rad sa budem mylit:)

  inak dik za web, som rad ze sa niekto podujal zhrnut to aj v slovencine, snad to dalsich nakopne

  1. Díky za koment a sorry za edit, ale treba tu udržiavať nejakú „štábnu kultúru“ … 🙂

   A teraz k otázke: zákon 253/2015 (novela zákona o dani z príjmu) doplnil do paragrafu 9, ktorý vymenúva príjmy oslobodené od dane, 2 body :

   “ V § 9 sa odsek 1 dopĺňa písmenami k) a l), ktoré znejú:
   „k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,““

   to je to ,o čom som písal ja – teda nakúpite cenné papiere na burze, držíte viac ako rok, príjem je oslobodený od dane

   „l) z predaja cenných papierov, opcií a príjem z derivátových operácií plynúci z dlhodobého investičného sporenia po splnení podmienok ustanovených osobitným predpisom37af) vrátane príjmu vyplateného po uplynutí 15 rokov od začiatku dlhodobého investičného sporenia; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, opcií a príjem z derivátových operácií, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka.“.
   Poznámka pod čiarou k odkazu 39b znie:
   „39b) § 3 zákona č. 429/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.“.“

   to je to, o čom píše Partners, teda nový produkt investičné sporenie.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment