fbpx
5

Konečne dobré správy!

Rok 2016 sa pre investorov nezačal práve najšťastnejšie. Posúďte sami – čínske akcie padajú tak prudko, že 2 dni za sebou muselo byť zastavené obchodovanie po poklesoch o 7%. Kovy padajú. Ropa letí dole. Rozvíjajúce sa trhy tiež nevyzerajú najlepšie. Akcie majú za sebou najhorší štart do nového roka v celej známej histórii.

Napriek tomu existujú “ostrovčeky pozitívnej deviácie”, kde je investor v bezpečí a dušu mu pohladia aj dobré správy. Kde? Na Slovensku. Huh?!? Vážne. A hneď dve! Tu sú:

1. Vláda uznala neudržateľnosť 1. piliera

Pred 2 týždňami minister Richter v relácii Sobotné dialógy povedal toto: “Som presvedčený, že o 20 rokov bude nevyhnutné, aby si každý jeden človek hľadal popri štátnej penzii aj dobrovoľné pripoistenie.” To samo o sebe, samozrejme, nie je dobrá správa. Dobrá správa je, že po rokoch zavádzania, šírenia poloprávd, lží a nepresností, sa vláda rozhodla aspoň do istej miery reflektovať realitu. No ako obyčajne, nie je všetko zlato, čo sa blyští.

V prvom rade, minister povedal, že “o 20 rokov bude nevyhnutné …”. To nie je pravda – nevyhnutné je to už teraz. Kto bude čakať 20 rokov, zostanú mu len oči pre plač.

V druhom rade, hneď po horeuvedenej vete minister povedal : “Napríklad životnú poistku.” No. Týmto ľuďom trvalo 10 rokov, kým verejne uznali, že prvý pilier nie je riešenie. Takže predpokladám, že ešte ďaľších 10 rokov potrvá, kým pochopia, že životná poistka nie je nástroj na investovanie a problém dôchodkov takisto nevyrieši.

No ja sa teším aj z maličkostí.

2. Novela zákona o dani z príjmu

Toto je samozrejme staršia správa, novela bola schválená ešte v septembri 2015. Platnosť je však od 1.1.2016, súvisí to s prvou dobrou správou, tak prečo to nespojiť…

Novela oslobodzuje od dane príjmy z predaja cenných papierov, obchodovaných na regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok. Ak teda investujete do cenných papierov, a tieto držíte dlhšie ako rok, vaše zisky sa nezdaňujú. Toto oslobodenie sa (pre mňa úplne nepochopiteľne) netýka nástrojov kolektívneho investovania (teda podielové listy v podielových fondoch).

Cieľom každého investora by malo byť maximalizovať výnosy po zdanení, pretože až to sú reálne peniaze, ktoré sa dajú použiť. Tento zákon slovenským investorom výrazne zjednodušil život – z hrubých výnosov sa zrazu stali čisté. Slnko svieti, život je krásny. Len dúfam, že vydrží v platnosti dlhšie ako iba pár rokov.

Okrem toho – zaktualizoval som porovnania výkonnosti podielových fondov s benchmarkami. Nič zásadné sa nezmenilo – podpriemerné výsledky od začiatku do konca (benchmark je priemerný trhový výnos). Pozrite si tu. Vzhľadom na vysoké poplatky, slabé výkony, a teraz už aj daňové znevýhodnenie, mi naozaj nie je jasné, prečo by ešte niekto investoval do podielových fondov. Hm.

Zaujímavé čítanie :

2016 nie je 2008

Sell, sell, sell!!!

Ešte nie je neskoro!

Ako bolo v robote?

 

Photo: Flickr

 

 

 

 

Comments are closed