História kvantitatívneho uvoľňovania

Skvelá grafika z Wall Street Journal:

„Kvantitatívne uvoľňovanie, (kedysi) nekonvečná monetárna politika, pri ktorej centrálna banka vytvára nové peniaze, za ktoré nakupuje finančné aktíva, napr. vládne dlhopisy, bolo v USA ukončené. V Európe začne objem novovytvorených peňazí klesať od budúceho roka. Je to začiatok konca neobyčajného obdobia, počas ktorého centrálne banky používali tento inovatívny nástroj na naštartovanie inflácie.“

Škoda, že neukázali celú históriu od vzniku prvej centrálnej banky.

Zdroj: Wall Street Journal

Celú veľkú grafiku si môžete pozrieť na tejto linke.

4 komentáre o “História kvantitatívneho uvoľňovania

  1. ok, kedze bolo ukoncene, je to asi aj koniec aktualnej ery „donekonecna stupajucich trhov“, nie? asi pride nejaka vacsia korekcia … niekedy v najblizsej dobe 🙂 (0-2 roky)

    1. toto je zapeklitá vec. Vždy som pochyboval o tom, že za rastom akcií je (primárne) QE. A začínam byť o tom presvedčený čím ďalej tým viac. „Trhy“ sú totiž tzv. forward looking, ceny teda primárne ovplyvňujú očakávania toho, čo bude. A celkom dobre reagujú na zverejnené fakty. Inými slovami, všetky známe fakty sú už zahrnuté do aktuálnych cien. Nevyhnutne, by definition, vždy. Niektoré info teoreticky môžu byť zle interpretované, ale majú tendenciu sa veľmi rýchlo napraviť. Viď napr vývoj cien pred hlasovaním o brexite a po ňom. Niekedy sa tiež veci môžu prehnať (2007 vs 2009). Trhy nie sú efficient vždy, ale väčšinu času. VZhľadom na to, ak by bola pravda, že za rastom cien akcií je QE, a vzhľadom na to, že QE sa skončilo (Británia dávno, USA nedávno, Európa budúci rok) a vzhľadom na to, že VŠETCI O TOM VEDIA, ceny akcií by klesli už dávno (ihneď po neočakávanom zverejnení info o ukončení QE). Žiadne čakanie 2 roky. IHNEĎ. Alebo aspoň veľmi rýchlo. Fakt, že trhy info o skončení QE prakticky odignorovali, podľa mňa znamená, že QE nemá, a nikdy ani nemalo, s rastom akcií nič spoločné (alebo aspoň veľmi málo a veľmi nepriamo).

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment