.st0{fill:#FFFFFF;}

Akciové trhy nie sú ekonomika 

 8 septembra, 2020

By  Vladimir

Opatrenia, ktoré vlády prijali na boj s epidémiou COVID-19 uvrhli globálnu ekonomiku do najväčšej recesie od 2. svetovej vojny

Pokles amerického HDP v 2. štvrťroku sa odhaduje na takmer 10% a Medzinárodný menový fond odhaduje pokles rastu globálneho HDP v roku 2020 na -4,90% (len na porovnanie - v roku 2009 globálny HDP klesol o 2,90%).

Vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu to mnohí analytici, komentátori aj investori považujú za znak toho, že akciové trhy sú úplne odtrhnuté od reality a nachádzame sa v masívnej bubline, ktorá musí čoskoro prasknúť.

Začiatkom septembra totiž dosiahli globálne akcie nové historické maximum:

Akciové trhy však nie sú až také iracionálne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a táto situácia má relatívne jednoduché vysvetlenie.

Akciové trhy nie sú to isté ako ekonomika

Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať ako nedorozumenie, je to naozaj tak. Hlavný dôvod je, že akciové trhy majú inú štruktúru, ako ekonomika.

Napr. dôležitou súčasťou ekonomiky je štát. Ten však v akciovom trhu zastúpenie nemá. Takisto všetci malí podnikatelia, menšie či väčšie súkromné firmy. Preto sa vývoj na akciových trhoch môže, a často sa aj odlišuje od diania v ekonomike tak, ako ho každodenne vnímame.

Nasledovný graf ukazuje vzťah medzi rastom HDP USA a vývojom akciového indexu Wilshire 5000, ktorý reprezentuje celkový americký akciový trh:

Korelácia medzi týmito dvomi veličinami je blízka nule.

Výnosy akcií takisto nijako nesúvisia s náladami ľudí v ekonomike. Tá je pre väčšinu ľudí, nielen na Slovensku, ale po celom svete, lokálna, osobná. Všetci sme videli zatvorené obchodné centrá, v nich prázdne obchody a reštaurácie. Bol a je to veľmi depresívny obraz.

A tam, kde sú operátori obchodných centier verejne obchodované spoločnosti, akciové trhy na túto skutočnosť reagujú. Sektor Obchodné domy má za tento rok absolútne najhoršiu výkonnosť zo všetkých sektorov indexu S&P 500, hodnota týchto spoločností od začiatku roka klesla o takmer 56%.

Sektor Energy, do ktorého patria spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou ropy, plynu, výrobou vybavenia, ktoré je na to potrebné, či poskytovaním služieb, ktoré s ťažbou súvisia, od začiatku roka klesol o viac ako 40%. Sektor Hotely, Rezorty a Lodné spoločnosti (výletné plavby) klesli o 39%. Aerolínie o 43%. Sektor prevádzkovateľov obchodných centier klesol o 38% a sektor prevádzkovateľov obchodných a administratívnych priestorov klesol o 25%. Jednoducho katastrofa. Tieto dáta sú platné k 4.9.2020, teda 5 mesiacov potom, čo sa ekonomiky začali pomaličky zotavovať.

Vývoj cien akcií týchto spoločností veľmi presne odráža mizériu, ktorú okolo seba vidíme.

Zdroj: Yardeni

No index S&P 500, rovnako ako väčšina ostatných indexov, je vážený trhovou kapitalizáciou. A váha vyššieuvedených sektorov je veľmi nízka.

Váha celého sektora Energie je len 2,30%. Ak to trocha preženiem, ak by sme z indexu vyhodili 30 sektorov najviac zasiahnutých touto krízou, index by prišiel len o pár percent svojej hodnoty.

Ľudia stále nakupujú

Ďalší dôležitý fakt je, že napriek hrozivým číslam o prepadoch HDP sa príjem väčšiny ľudí nijako dramaticky neznížil. Je to vďaka opatreniam vlád, ktoré buď schválili dočasnú masívnu podporu nezamestnaným ľuďom (ako v USA, kde vďaka tomu príjem veľkého percenta obyvateľov dokonca narástol), alebo podporujú firmy, aby nemuseli prepúšťať (väčšinou v Európe).

A keďže, snáď okrem Nemcov, obyvatelia ani teraz nezačali výraznejšie sporiť, nenastal ani prudký pokles spotreby.

Stále sa nakupujú potraviny a potreby do domácnosti. Veľký boom vo vyspelom svete zažívajú zv. home improvement obchody, ako je napr. Hornbach.

Ľudia prestali chodiť do kina, ale neprestali pozerať filmy - viac začali používať Netflix, Apple +, HBO,  či Disney plus.

Prestali sme chodiť nakupovať oblečenie v obchodných domoch, ale neprestali sme nakupovať oblečenie - len robíme to cez internet.

Prestali sme chodiť do kancelárií v takej miere ako pred pandémiou, no neprestali sme pracovať - veľa vecí sa presunulo do online priestoru.

Prestali sme chodiť na koncerty, no neprestali sme počúvať hudbu - teraz je to viac cez Spotify, Apple Music, či Tidal.

Je menej osobných stretnutí, no viac sa využívajú sociálne siete a nástroje na videokonferencie, či už to považujete za dobré alebo zlé.

Tieto trendy tu boli už predtým, no pandémia ich masívnym spôsobom akcelerovala. Možno o 3 alebo aj 5 rokov. A firmy, ktoré na tento vývoj boli pripravené, z toho teraz ťažia. Ich tržby, cash flow a zisky to jasne odrážajú.

Najviac sektory zaoberajúce sa digitálnym obsahom, softwarovou infraštruktúrou, internetovým predajom a spotrebnou elektronikou. Tieto 4 oblasti tvoria takmer štvrtinu indexu S&P500 a od začiatku roka narástli priemerne o 37%.

Ale darí sa aj iným sektorom, ktoré s vyššieuvedeným úzko súvisia, hoci možno na prvý pohľad by to málokoho napadlo - nákladná doprava (nárast 38% od začiatku roka), nákladná letecká doprava (nárast 37%), kovové a sklenené obaly (nárast 27%), správcovia priemyselných budov (sklady a pod., nárast 13%). V tomto prípade sú však váhy sektorov výrazne nižšie.

Záver

Výsledky indexov vážených trhovou kapitalizáciou  sú často ovplyvňované výkonmi niekoľkých málo komponentov s najväčšou váhou. A hoci to môže byť v príkrom rozpore s osobnými pozorovaniami, či situáciou individuálnych ľudí, neznamená to, že trhy sú iracionálne alebo odtrhnuté od reality.

Takáto koncentrácia môže tiež vzbudzovať obavy no, minimálne v prípade indexu S&P 500, nie je nič nové.

Podiel 10 najväčších komponentov indexu je aktuálne najvyšší za ostatných 40 rokov, no nijako zásadne sa nevymyká historickým normám. Myslím, že na robenie vážnych záverov je zatiaľ priskoro.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Velmi dobry a uzitocny clanok. Skoda len, ze ho dehonestuju ludia, ktori by chceli pocut nieco ine, hlavne jednoduchsie. Akcie sa oplati kupovat a predavat vzdy, len treba hladat a byt ochotny znasat riziko. 🙂

  • O com hovori tento clanok? Ma to byt o tom, ze investovat sa oplati aj teraz, hoci to tak nevyzera? Lebo S&P 500 vymazal uspesne za posledne dni zisky od svojho vrcholu pred covid krizou 🙂

    • Ehm … nie. Mnoho ľudí nechápe ako je možné že akcie stúpajú, aj keď je ekonomika v recesii (hoci málo ľudí sa pýta prečo akcie klesajú keď ekonomika stúpa). Článok mal za cieľ vysvetliť tento zdanlivý rozpor

  • Prepáč Vlado, ale už si ako ostatní finančníci – realitáci, predajcovia zlata pod.

    Keď sa niekde objaví, že „tvoje“ aktívum (akcie) je možno predražené a zosype sa, prídeš z grafom, ktorý ukazuje, že najširší akciový index nesúvisí s ekonomikou. S čím potom súvisí? Logicky mne vychádza, že súvisí s tým, že niekto tie akcie kupuje, alebo nie. Takže akcie teraz rastú bez ohľadu na ekonomiku iba preto, lebo ich ľudia kupujú. Nemajú takú hodnotu, ale kupujú ich. To chceš povedať?

    Viem, že tých článkov o prekúpených akciách je veľa, ale dal si do článku graf (ten posledný čierny), ktorým jasne ukazuješ, že 10% najväčších firiem z SP500 je najdrahších za posledných 40 rokov! Ak to preženiem a otočím, že nikto z nás už nezažije také drahé akcie (top 10% v pomere k slabším v SP500), ako teraz. Je to ako Halleyho kométa.

    Naposledy bol taký peak v 2000, keď praskla internetova bublina.

    Musím sa opýtať, to si myslel tento článok ako recesiu? Lebo ak áno, tak chválim.

    • Len pre účely záznamu si s tvojou prvou vetou dovolím nesúhlasiť.

      Akcie stúpajú vtedy, keď dopyt prevažuje nad ponukou. Inak akcie VŽDY niekto kupuje a VŽDY ich niekto predáva. Nedajú sa akcie nakúpiť bez toho, aby ich niekto nepredal. Aktuálne vývoj indexov naznačuje, že ceny všetkých akcií stúpajú ale to nie je pravda. Ceny väčšiny akcií od začiatku roka sú nižšie. Narástli ceny len istej skupiny akcií, z ktorých niektoré sú súčasťou napr. indexu S&P500. Keďže v ňom majú obrovskú váhu, skreslujú informácie, ktorá index podáva.

      A k poslednému grafu – ten hovorí o koncentrácii, nie o tom, že akcie sú drahé. Koncentrácia je najväčšia, akcie ale nie sú najdrahšie. V roku 2000 boli drahšie, hoci ich cena bola nižšia.

      Každopádne, nedá sa povedať ani náhodou, že teraz sú akcie lacné.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >