.st0{fill:#FFFFFF;}

Inflácia? Akcie! 

 16 augusta, 2021

By  Vladimir

Spotrebiteľské ceny pokračovali v raste aj v júli.

V USA narástli oproti minulému roku o 5,40% - rovnakým tempom, ako v júni. Na medzimesačnej báze však rast cien spomalil (voči úrovni z júna ceny narástli o 0,50%, v porovnaní z hodnotou 0,90% z minulého mesiaca).

V eurozóne medziročná inflácia poskočila na 2,20% (voči hodnote 1,90% z júna).

Nehovorili však centrálne banky, že inflácia bude len dočasná? Nemali by ceny začať klesať?

Zlá správa je, že ceny klesať určite nebudú - nie je na to (minimálne v tejto chvíli) žiaden dôvod.

Keď raz zamestnanci dostanú zvýšený plat, ten už dole nepôjde. Keď raz obchodník zistí, že je schopný predať službu alebo tovar za nejakú cenu, znižovať ju už nebude.

Dočasný však s veľkou pravdepodobnosťou bude RAST cien. Keď prehrmia efekty pandémie, rast cien by sa mal stabilizovať na nižších úrovniach, než vidíme teraz (hoci vo väčšej miere to platí pre USA).

Zdroj: Yardeni

Dobrá správa je, že pre firmy, na hospodárskych výsledkoch ktorých ako investori participujeme, je to pozitívna situácia. Rast cien spotrebiteľských tovarov a služieb totiž spôsobuje rast ich tržieb.

Inflácia, samozrejme, spôsobuje aj rast cien ich nákladov - vyššie platy sú typom nákladu, ktorý sa znižuje len veľmi ťažko. No sú aj ďaľšie dôležité vstupy.

Dobrou ilustráciou sú ceny stavebného dreva v USA.

Tie od začiatku pandémie vzrástli až o 400%, čo následne vyvolalo tlak na rast cien nehnuteľností.

V ostatných týždňoch však prudko klesli na svoje pôvodné úrovne.

V tejto súvislosti sa jeden z účastníkov konferenčného hovoru so spoločnosťou KB Home (jeden z najväčších staviteľov rodinných domov v USA) spýtal jej CEO, či plánujú znížiť kvôli tomu ceny svojich nových domov (ktoré v prvom polroku 2021 zdvihli o viac ako 13%).

Jeffrey Mezger odpovedal: "Bude záležať na konkurenčnom prostredí v jednotlivých mestách, ale naše očakávanie je, že si to zoberieme do marže."

Inými slovami - ceny klesať nebudú, znížené ceny vstupov sa prejavia vo vyšších ziskoch.

A takto sa zachovajú v každej firme, kde to bude čo len trocha možné. Stačí sa pozrieť an aktuálne dáta

Nie je to spôsobené iba rastúcou infláciou, schopnosť nastavovať výhodné ceny má viacero príčin. No firmám sa darí. Zisková marža spoločností z indexu S&P500 dosiahla historické maximum (červená čiara):

Zdroj: Yardeni

A to sa pozitívne prejavuje aj na výške ich ziskov. V druhom kvartáli bude s veľkou pravdepodobnosťou priemerný rast zisku spoločností z indexu S&P500 okolo 90%! Bude to zrejme historicky najlepšia výsledková sezóna amerických spoločností.

Je pravda, že porovnávame s extrémne zlým druhým kvartálom rokou 2020. Napriek tomu sú to neuveriteľné čísla.   

Aj v ďalších štvrťrokoch sa očakáva rast ziskovosti, hoci už nie takým šialeným tempom - v treťom kvartáli je očakávaný rast ziskov 29,60% a vo štvrtom 21,20% v porovnaní s rovnakými obdobiami spred 12 mesiacov.

Inflácia tu s nami zostáva aj naďalej. Spotrebiteľské ceny klesať určite nebudú, hoci tempo ich rastu sa zrejme spomalí.

Ak chcete svoj majetok pred negatívnym vplyvom inflácie ochrániť, najlepším dlhodobým riešením stále zostávajú jednoduché, rozumné a lacné investície do akcií.

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Páči sa mi, že sa stavebný ceo nevykrucal a na rovinu povedal, že to zrazu bude marža. U nás by sa obchodníci vykrucali, len aby ich neprekukli a aj tak by všetci vedeli, že sú nielen nenazrani, ale aj klamári. Haha

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >