.st0{fill:#FFFFFF;}

Zdaňovanie cenných papierov – ako na to 

 28 marca, 2023

By  Vladimir

Zdaňovanie cenných papierov (resp. príjmov z nich) je jedna z nepríjemných povinností, ktorou sa investori musia zaoberať. A vzhľadom na to, že neplatenie daní je trestný čin, treba jej venovať patričnú pozornosť.

V tomto článku sa pokúsim dať vám aspoň základné odpovede, aby ste mohli daň z predaja akcií (zo zisku zrealizovaného pri predaji), či z inkasovaných dividend vyriešiť s väčšou istotou.

Zaoberám sa tu však len zdaňovaním investícií pomocou ETF, príp. zahraničných akcií nakúpených na niektorej burze cenných papierov, resp. vaše investície vo Finaxe. Neriešim problematiku dividend vyplatených slovenskou s.r.o a pod.

Upozornenie na začiatok - nie som daňový poradca. Všetko, čo tu píšem, je len môj názor. Vy ste zodpovední za správnosť vášho daňového priznania, ak si nie ste istí, radšej sa poraďte s niekým, kto sa tým profesionálne zaoberá.

Príjmy z cenných papierov

Zdaňovanie cenných papierov (príjmov z cenných papierov) upravuje zákon č. 595/2003 Z.z. (Zákon o dani z príjmov).

Pri investovaní vznikajú 2 typy príjmov - kapitálové zisky a dividendy.

Kapitálový ziskje to, čomu veľa ľudí hovorí aj "daň z predaja akcií" - rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou cenného papiera. Vzniká až v momente predaja, nie skôr. Zákon č. 595/2003 Z.z. ho definuje v paragrafe 8, odsek 1, písmeno e) ako "príjmy z prevodu cenných papierov".

Dividendy tento zákon definuje v paragrafe 3, odsek 1, písmeno e) ako "podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní", pričom "za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj zahraničná osoba vyplácajúca obdobný príjem"

Zdaňovanie kapitálových ziskov

V prípade kapitálových ziskov je to celkom jednoduché.

Je to rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou vašej inveastície. Zdaňuje sa ako príjem podľa zákona 595/2003 Z.z. Príjmy sa zdaňujú cez daňové priznanie (sadzba 19%) a podliehajú aj zdravotným odovodom.

 V paragrafe 9 - Príjmy oslobodené od dane, v odseku 1, písmeno k) sa však (našťastie) píše: Od dane je oslobodený príjem "z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok".

Takže pokiaľ nakúpite cenné papiere na burze (organizovaný trh) a držíte ich dlhšie ako rok, váš potenciálny zisk je oslobodený od dane - daň z predaja akcií je nulová. To sa týka, samozrejme, aj unitov ETF. ako aj vašich investícií vo Finaxe. Naopak, netýka sa to podielov v klasických podielových fondoch - musia to byť akcie, obchodované na  niektorej burze.

Príjem tohto typu do výšky 500 EUR ročne je od dane oslobodený.

Zdaňovanie dividend

Tu je to trocha komplikovanejšie.

Podľa Zákona o dani z príjmov sa totiž tento typ príjmov vyberá zrážkou. Konkrétne o tom píše paragraf 43, odsek 1, písmeno a): Daň sa vybrá zrážkou vo výške "7 % z príjmov podľa odseku 3 písm. r) okrem príjmov zdaňovaných podľa písmena c)" A pod písmenom r) sa píše, že sa jedná o "príjmy podľa § 3 ods. 1 písm. e)". Takže dividendy, tak ako boli zadefinované vyššie.

A to je trocha problém, pretože ťažko prinútite Apple alebo niektorý z ETF, aby sa podvolil slovenskému zákonu. Budeme však predpokladať, že pre Daňový úrad je dôležitejšie samotné zaplatenie dane, než konkrétna forma platby.

Dividendy inkasované zo zahraničia (zo zmluvných štátov), z ktorých ste na Slovensku nezaplatili daň zrážkou (čiže všetky), by sa teda mali objaviť vo vašom daňovom priznaní a mali by ste ich zdaniť horeuvedenou sadzbou 7%. Dividendy z ostatných štátov by ste mali zdaniť sadzbou 35%.

Väčšina dividend sa však zrážkou zdaňuje v zahraničí, rôzne podľa sídla firiem, ktoré dividendy platia. V USA je to 15% (ale iba v prípade, že sa brokerovi identifikujete ako non-US rezident), v Európe je to rôzne, až do výšky 35%.

A keďže s týmito krajinami má Slovenská republika zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak ste v USA zaplatili zrážku 15%, Slovenskú sadzbu 7% by ste už nemali platiť. Dividendy by sa však mali, podľa môjho názoru, objaviť vo vašom daňovom priznaní.

To sa však netýka drvivej väčšiny fondov, vrátane ETF, pretože vo väčšine prípadov to nie sú obchodné spoločnosti (snáď okrem fondov SICAV). Tým pádom sa 7% daň na dividendy, ktoré vyplácajú, nevzťahuje a treba ich zdaniť štandardne - sadzbou 19 alebo 25%. Neplatia sa z nich zdravotné odvody.

Ako to najlepšie vyriešiť

Zdaňovanie cenných papierov si môžete výrazne zjednodušiť tým, že budete investovať rozumne.

V prípade, že nepotrebujete príjem z dividend, neinvestujte do fondov, vyplácajúcich dividendy. Je to podľa môjho názoru zbytočná komlikácia.

Ak máte príjem iba zo závislej činnosti a vaše daňové priznanie robí váš zamestnávateľ, takýto dividendový príjem spôsobí, že budete musieť daňové priznanie podať vy. Okrem toho budete musieť dividendy manuálne reinvestovať.

Dani z dividend sa nevyhnete, aj keď si kúpite fond, ktorý dividendy reinvestuje - daň sa vyberá zrážkou a fond ju zaplatí (poznáte to o daniach a smrti, však :-)). No zjednodušíte si život.

Keďže dividendy nedostávate, nemáte čo vykazovať v daňovom priznaní.

Zdravotné odvody

Zákon o zdravotom poistení je v tomto prípade trocha kostrbatý, ale myslím si, že je to takto:

Zdravotné poistenie je povinná platiť každá fyzická osoba, ktorá je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ale aj každá iná fyzická osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená, hoci nie je zamestnancom ani samostatne zárobkovo činnou osobou. No vykonáva nejakú zárobkovú činnosť.

Tou môže byť, okrem závislej činnosti a iných, aj poberanie príjmov z kapitálového majetku (kapitálový zisk) alebo získavanie podielov na zisku (dividendy).

Podľa paragrafu 10b, odsek 1, písmeno e) však zárobkovou činnosťou nie je získavanie "podielov na zisku (dividend) akciovej spoločnosti alebo obdobnej obchodnej spoločnosti so sídlom v zahraničí, ktorej akcie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu23a) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu".

Odsek 4 toho istého pargrafu tiež tvrdí, že "Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu", pričom sa špecificky odvoláva na Zákon o dani z príjmov.

Na základe toho sa domnievam, že z dividend vyplácaných spoločnosťami, ktorých akcie ste nakúpili na zahraničnej burze, sa zdravotné odvody neplatia.

Takisto sa podľa môjho názoru zdravotné odvody neplatia ani z kapitálových ziskov z ETF, príp. akcií, ak ste ich nakúpili na zahraničnej burze a držali ste ich dlhšie ako rok (pretože sú oslobodené od dane z príjmu).

Záver

Zdaňovanie cenných papierov nie je tá najzábavnejšia vec na svete a v žiadnom prípade by ste ju však nemali podceniť.

Našťastie to nie je až také komplikované.

V prípade, že investujete do ETF, resp. akcií firiem priamou kúpou na zahraničnej burze, a tieto akcie držíte dlhšie ako rok, z prípadného zisku, realizovaného pri predaji akcií, neplatíte žiadne dane. Z tohto zisku sa tiež neplatia ani zdravotné odvody.

Inkasované dividendy sa zdaňujú sadzbou 7%. Ak ste z nich však zaplatili zrážkovú daň vyššiu (uvidíte na výpise z účtu), vzhľadom na zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia už žiadnu ďalšiu daň neplatíte. Ak je zrážková daň, ktorú ste zaplatili, nižšia, dodaníte rozdiel. Z týchto dividend sa tiež neplatia ani zdravotné odvody.

To však neplatí pre dividedny, vyplácané podielovými fondami. Riešenie je však jednoduché - ak investujete do fondu, ktorý dividendy nevypláca ale reinvestuje, nemusíte sa tým zaoberať, pretože žiadne dividendy neinkasujete.

Tu je linka na zákon o dani z príjmu. Tu je linka na zákon o zdravotnom poistení. Toto si o zdravotných odvodoch z dividend myslí Dôvera, a takýto názor na celú problematiku má Finax.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Dobrý deň pán Vladimír,
    ďakujem veľmi pekne za Váš článok.

    Chcem sa spýtať na jednu vec, ktorej sa neviem nikde na internete dopátrať. Ako je to so zdanením dividend vyplatených vo forme akcii namiesto hotovosti? Kdesi som zachytil, že aj toto je potrebné zdaniť, neviem však ako, predpokladám, že aj na to sa vzťahuje zamedzenie dvojitého zdanenia. Myslel som si, že vyplatením dividend v nových akciách sa viem vyhnúť zdaneniu.

    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  • Zdravim Vas pan Vladimir a aj vsetkych citajucich,

    super duper to pisete, len tak dalej!

    Ja mam na Vas tiez otazku, ak dovolite.
    Ide mi o opcie (options).

    V prvom rade otazka, ci je mozne si stratu z obchodovania akcii zapocitat do zisku z obchodovania z opcii? Mne to na moje citanie DZ vychadza, ze nie, ale pride mi to ako strasna konina, minimalne uz len preto, ze sme v tam istom paragrafe. Tak sa radsej opytam dobrych ludi ak vedia.

    Dalsia vec je ako ich daniari vlastne vnimaju. Kazdy pozna klasicke opcie (call, put) k akciam, ale ich naozaj existuje vela druhov (napr free attaching) a navyse ocie maju tu skarednu vlastnost ze expiruju, cim vlaste miznu ;).

    Co napriklad take opcie k ETF, ale nie ku akciovym, ale na burze obchodovavym komoditnym ETFs (niektore platia dividendy, ale vacsina nie). Napr GLD (jediny typ akvita je zlato, ziadna diverzifikacia 🙂 ), kde toto ETF nema shares, ale units a existuju k nim aj options.
    Ako sa danovo „spravaju“ tieto opcie? Viete to niekto?
    Ja by som samozrejme rad pocul, ze rovnako ako akcie 🙂 Predstavte si, ze kupite tieto opcie a drzite ich viac ako rok a urobite na nich 30%. Dania sa? Plati sa zdravko? Vie to niekto?

    Dakujem a prajem kazdemu vela stastia!

    • Velmi strucne. Dane nie su ani logicke, ani spravodlive. Jednoducho su take, ake ich schvalia poslanci v zakone.
      Casovy test sa opcii ani inych derivatov netyka.
      Zo ziskov platis dan aj zdravot. odvody.

  • Platí povinnosť zdaňovať dividendy aj v prípade, že sú hneď “uložené” do peňažného fondu? Napríklad Degiro to ma tak. Degiro nie je banka a teda nedrží peniaze v hotovosti, ale automaticky ich dáva do peňažného fondu. Akoby to bola reinvesticia rovnako ako v ETF čo nevypláca dividendy. Či?

  • Tento aktualizovamy clanok ma prekvapil. Mam ETF zakupene na NYSE kde inkasujem dividendy. Mala som za to, ze platim len dan 7% a kedze uz mi bola zrazena na strane US, 15%, tak som ok,len podam danove priznanie. Ako realne sa riesia zdravotne odvody? Treba si podat nejake priznanie alebo to riesi poistovna z toho danoveho priznanis? Vdaka

    • Záleží na tom, či ETF, do ktorého investujete, spĺňa definíciu obchodnej spoločnosti. Ak je to SICAV, tak je to teoreticky v poriadku. Pokiaľ nie, môžete si to zaradiť do ostatných príjmov z cenných papierov (daň zo zisku) alebo ostatných príjmov (daň aj odvody). takže radšej asi príjmy z cenných papierov.Viac info o odvodoch z dividend tu: . Príp. sa poraďte s daňovým špecialistom. Alebo ak nejde o veľké peniaze, predajte to a kúpte si akumulačný ETF.

      • Ahojte, aktualizacia. Nakoniec som podala danove priznanie v sulade s povodnym znenim clanku, t.j. Dividendy z ETF som zdanila 7% danou pre zaklad dane podla §51e ods. 3 pism a). Kedze som mala preplatok na dani zo zamestnania, dnes mi prisiel preplatok z danoveho uradu. Mam ETF Vanguard VT zakupene na NYSE, objem cca 15 tis. Uprimne, neviem ci Vanguard ETF resp Vanguards spada pod definiciu SICAV. Ale kazdopadne sa mi potvrdilo, ze moj pristup je ok a teda ta posledna aktualizacia clanku asi nie je uplne presna.

  • Rozhodujuca pre vysku dane je krajina burzy? Ak kupim/predam akcie Microsoftu na nemeckej burze, tak sa pripadne dividendy automaticky zdania podla nemeckych alebo americkych zakonov? Alebo rozhoduje sidlo brokera?

    • Pre výšku dane, ktorú zaplatíte, je rozhodujúci zákon o dani príjmu štátu, ktorého ste rezidentom. Pre výšku zrážkovej dane z dividend (to ale nemusí byť vaša konečná sadzba) je daňové sídlo firmy, ktorá dividendy vypláca. Ak je to US firma, tak 15% (ak ste sa identifikovali ako non US rezident), franzúzska firma cca 30%, bahamská 0%.
      v

  • Vztahuje sa zisk do 500e z predaja akcii/etf na pripad, ked zamestnavatel vykonava rocne zuctovanie dane za mna a je tam moznost, ze mam prijem z inych cinnosti (nie zavislych) do 500e a teda nemusim podavat dp sam?
    Nechce sa mi rozpisovat, snad chapete otazku :).
    Mayo

    @ Michal – jj, verim ze prave takto je to osetrene, ze si predal iba tie stare, ale nie som si isty.

  • A čo ak investujem pravidlne raz za napr. 3 mesiace a potom spravím predaj iba časti portfolia.
    Napr.:Za posledný rok som spravil niekoľko investícií a potom jeden predaj. predajná cena je vyššia ako nákupná aspoň v jednom prípade, ale stále vlastním viac ako som kúpil za posledný rok. Platím alebo neplatím dane? Ak platím, tak ako ich vypočítať? Môžem tvrdiť, že som predal iba „staré“ akcie a tie z posledného roka stále mám?

    • Mali by ste postupovať podľa metódy FIFO, teda first in, first out. Prvé teda predávate tie, ktoré ste nakúpili najskôr. Samozrejme, všetky akcie na účte sú rovnaké, nie je medzi nimi žiaden rozdiel. Ale pre výpočet zisku použijete nákupné ceny akcií, ktoré ste nakúpili prvé.

  • Ak mam teda ETF, ktoré nevyplacaju dividendy a držím ich viac ako rok a predám ich, tak aj tak musím zaplatiť zdravotne odvody zo zisku? Doteraz som bol v tom, že nie…

  • Zdravim,

    ohladom odvodov do zdravotnej poistovne som nasiel toto:

    …“Ďalšou významnou zmenou od roku 2017 je zrušenie zdravotných odvodov na dividendy deklarované za zdaňovacie obdobie začínajúce od 1. januára 2017 a zavedenie zdanenia takýchto dividend.

    Dividendy za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo po 1. januári 2017, sú teda predmetom dane v špeciálnom režime, zdaňované sadzbou dane 7 %. Z týchto dividend sa už nebude platiť zdravotné poistenie.“… zdroj: http://www.across.sk/home_page/aktualne-home_page/zdanovanie-cennych-papierov-od-roku-2017/

    TomasT

    • no, ale nie je to tak, ze teda ked si ich uz zdanil zrazkovou danou niekde (usa, nemecko, cz), tak kvoli zabraneniu dvojiteho zdanenia uz nedanis (defacto dividendy nedanis zvlast ani „nezodvodnujes“) ?
      Idealna by bola tabulka od niekoho, kto tomu rozumie, lebo ten text je brutalny 🙂

    • Zdravím.
      Presne pred tým, ako som nakúpil prvé dividendové akcie, tak som preveroval všetko ohľadom daní a zdaňovania z pohľadu radového zamestnanca. Od 01.01.2017 by malo platiť, že zdravotné odvody sa neplatia, iba daň 7%. Ak je daň zrazená zrážkou v inom štáte vo výške väčšej ako 7% je v daňovom priznaní B uviesť hrubé dividendy a výšku zrazenej dane podľa výpisu od brokera.
      Týka sa to najmä akcií a ETF na svetových burzách. Čo sa týka slovenských spoločností, z ktorých by ste mohli poberať dividendy, tu sa rozlišuje aj obdobie, kedy bol vytvorený zisk, z ktorého sú uvedené dividendy vyplácané (podľa daňového poradcu môjho zamestnávateľa).

      • Vlado a ostatni,
        a nevies pls ako by to malo byt so zdanovanim dividend pre Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRL) ?
        https://www.bogleheads.org/wiki/Nonresident_alien_with_no_US_tax_treaty_%26_Irish_ETFs ? V tomto clanku na konci je uvedene ze Irske ETF nie su zdanovane v Irsku, cize L2TW = 0%, a preto na vypise Intaractive Brokers je gross aj net rovnaky.
        Avsak su zdanovane rozne po svete = L1TW: Percentage of tax withholding paid by the fund on the dividends distributed by the underlying international securities held (Level I). This can be estimated using each fund’s annual report, by dividing „Non-reclaimable withholding tax“ by „Dividend Income“.

        Bolo by mozne pocitat L1TW, uviest do danoveho priznania dividendy aj s dovodom, ze uz boli zaplatene ako L1RW a neplatit ich?

        Vdaka!

        • Toto je super zaujímavá otázka. Osobne mám pochybnosť, že daňový úrad nejako zásadne ohromíš, keď mu budeš mávať pred nosom výročnou správou nejakého vangárt fondu. Ale zatiaľ som to neskúšal. Zaujímavé je, že saxo mi z dividend strhlo 15% (vanguard VT). Tak som sa ich supportu spýtal, prečo mi stŕhajú withholding, keď ju už zaplatil fond. Už 3 dni mlčia, no keď sa ozvú, určite sa s vami podelím. Má niekto nejaké iné skúsenosti? Zatiaľ ďalší dôvod vyhnúť sa fondom distribuujúcim dividendy.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >