A na čo by ste stavili 1 milión vy? 2. časť

Obľúbenou témou tohto blogu je, že namiesto hľadania „víťazných“ investičných stratégií a geniálnych investičných manažérov by sa drvivá väčšina investorov mala sústrediť na minimalizáciu nákladov – teda investovať pomocou jednoduchých a lacných ETF. Väčšine profesionálov sa, po odrátaní všetkých nákladov a poplatkov, nepodarí dosiahnuť lepšie ako priemerné trhové výnosy. Nemá preto zmysel im tieto vysoké poplatky platiť.

Samozrejme, existujú manažéri, ktorým sa darí dosahovať nadpriemerné výnosy. Je však extrémne ťažké ich identifikovať VOPRED. Nevedia to ani ľudia, ktorí to majú priamo v náplni práce.

Pred takmer 10 rokmi W. Buffett (mimochodom, jeden z mála investorov, ktorému sa dlhodobo darí dosahovať lepšie ako priemerné trhové výnosy) uzatvoril s firmou Protégé Partners stávku o 1 milión dolárov. Buffett v stávke tvrdí, že neexistuje skupina aspoň 5 hedge fondov, ktoré by v priebehu 10 rokov dokázali dosiahnuť lepší výnos ako jednoduchý indexový fond, trackujúci S&P 500. Protégé Partners tvrdia, že takýchto 5 fondov nájdu. Viac si môžete prečítať v mojom minuloročnom článku na túto tému.

Takto vyzerajú priebežné výsledky:

Hedge funds vs S&P 500

Zdroj: Berkshire Hathaway Letter to Shareholders 2016

Priemerný ročný výnos indexového fondu bol za 9 rokov trvania stávky 7.10%. Skupina 5 hedge fondov (sú to fondy fondov) dosiahla v rovnakom čase priemerný ročný výnos 2.20%. 1 milión USD, zainvestovaný do týchto hedge fondov, by teda narástol na 1.216.000 USD. Ten istý milión zainvestovaný do indexového fondu, by narástol na 1.854.000 USD. To je podstatný rozdiel. A napriek úbohým výsledkom manažéri týchto hedge fondov počas uplynulých 9 rokov na poplatkoch zarobili obrovské peniaze.

Stávka končí 31.12.2017. Čo myslíte, ako to dopadne?

Photo: Flickr

2 komentáre o “A na čo by ste stavili 1 milión vy? 2. časť

  1. Ktovie ako by to dopadlo, keby išlo o iné obdobie. Zhodou okolností v sledovaných 10 rokoch okrem úvodného prepadu to išlo stále hore. Ideálne prostredie pre kúp a drž.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment