.st0{fill:#FFFFFF;}

Americká párty pokračuje ďalej 

 26 januára, 2018

By  Vladimir

Americké akcie majú za sebou niekoľko rokov a čoraz častejšie sa objavuje otázka: Ako dlho to ešte vydrží?

Mnohí to však vidia inak – o optimisticky naladených ne-amerických investoroch som už písal tu, individuálny americkí investori to vidia takto:

Zdroj: Bloomberg

Inými slovami – sú najoptimistickejšie naladení od konca roku 2010.

Funguje to zhruba takto – v marci, keď bol bez akýchkoľvek pochýb NAJLEPŠÍ čas kupovať akcie, malí investori boli najpesimistickejší. Po 10 rokoch rastu, po tom, čo akcie prerážajú jeden rekord za druhým takmer každý deň, optimistická nálada prudko stúpa.

Od jednej z najväčších finančných kríz ubehlo necelých 10 rokov, no ako hovorí klasik – „investori sa nič nové nenaučili, a nič nezabudli“. Takto vyzerá „fear and greed“ v praxi, takto vyzerá FOMO v praxi (fear of missing out), a kľudne k tomu pridajme aj recency bias.

No pre úplnosť treba dodať, čo presne graf ukazuje – a to je pomer investorov, ktorý odpovedali pozitívne na otázku: Aký výnos akcií očakávate v najbližších 6 mesiacoch? Nie je ani tak problém zo samotnou odpoveďou (osobne si myslím, že je správna), problematický je počet ľudí (a jeho rast), ktorí si ešte pred mesiacom mysleli presný opak.

Ďalšia zaujímavá vec je, že rovnako, alebo viac optimistickí boli investori na konci roka 2010, čo bol tiež výborný čas na nákup akcií.

Na základe tohto grafu by som ale nerobil žiadne zásadné závery. Berte to ako zaujímavý data point. Celý článok (odporúčam) nájdete na tejto linke.

 

Napíšte svoj názor:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Enter your text here...

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Pridajte sa k viac ako 4.100 registrovaným čitateľom.

Zaregistrujte sa a okrem pravidelného email Investičného Newslettera s radami, tipmi a nástrojmi pre lepšie inevestovanie získate  zdarma návod "Ako investovať rozumne, jednoducho a lacno".

  • 16 krokov k lepšiemu investovaniu
  • Čo robiť, ale aj čo nerobiť
  • Plus pravidelný prísun zaujímavých info a tipov, ktoré na blogu nezverejňujem
>