fbpx

Ako si postaviť kvalitné investičné portfólio 1

Na človeka, ktorý si chce vybudovať finančný majetok, dosiahnuť finančnú nezávislosť a kontrolu nad svojim časom, číha veľa zákerných otázok. Koľko peňazí vlastne potrebujem? Ako dlho to bude trvať? Stojí to vôbec za to? Koľko musím zainvestovať?

Keď sa prehryzie cez toto všetko, vyskočí otázka najzásadnejšia – do čoho mám investovať?

Ak má dostatočne dlhý časový horizont (10 a viac rokov), rýchla odpoveď je hneď po ruke. Najvyšší dlhodobý výnos zo všetkých tried aktív, do ktorých sa dá rozumne investovať, majú akcie. Takže treba zainvestovať do nich, nie?!? Bohužiaľ, odpoveď je, že nie tak celkom.

Hlavná úloha portfólia – zabrániť hlúpym rozhodnutiam

S akciami súvisí jeden drobný problém – sú volatilné. Na jednej strane je síce pravda, že poskytujú vysoký výnos, no pomerne často sa stáva, že v krátkom časovom období (týždne až niekoľko rokov) môže ich hodnota klesnúť o 30% – 50% percent. V takých situáciách má veľa investorov tendenciu podliehať panike a predávať v najhoršom možnom momente. V tomto spočíva reálne riziko investovania do akcií – že investor v panike urobí rozhodnutie, ktoré mu uškodí (šanca, že akcie v dlhodobom časovom horizonte prerobia peniaze je blízka nule).

 

Hlavná úloha pri konštrukcii portfólia teda znie – zabrániť investorovi, aby sám seba poškodil (alebo aspoň znížiť pravdepodobnosť, že to spraví). Ako to urobiť? Primiešavaním iných tried aktív, ktoré majú nižšiu volatilitu (ale aj nižší výnos) a ideálne negatívnu koreláciu s hlavným aktívom (akciami). Na tento účel sa najčastejšie využívajú dlhopisy (štátne alebo kvalitné korporátne). Tak vytvoríme portfólio, ktoré má nižšiu volatilitu, ale aj nižší výnos ako čisto akciové portfólio. A šanca, že investor neurobí žiadnu kravinu a bude sa svojho portfólia držať zubami nechtami, narastá. Za každú cenu musíte zabrániť, aby ste dopadli takto :

emocie investorov

Zdroj: monevator.com, preklad pod článkom

 

Aké % portfólia by mali tvoriť dlhopisy

Dobrá otázka, ťažká odpoveď. Technicky je to veľmi jednoduché – ak máte ešte aspoň 15 – 20 a viac rokov do času, kedy sa chcete stať finančne nezávislým (resp. do dôchodku, alebo akokoľvek to nazvete), mali by ste mať všetko v akciách, pretože potrebujete maximalizovať svoj výnos. Volatilita je v tomto prípade vedľajšia. Ja osobne vždy uprednostním 15% volatilný výnos pred 7% stabilným (a zažil a prežil som už aj 50% pokles hodnoty portfólia, hoci to nebolo ani ľahké ani pekné).

Nie každý však má na takéto portfólio nervy (viď obrázok vyššie), záleží na individuálnej schopnosti tolerovať volatilitu (predstavte si, že hodnota vášho portfólia klesne o 30 percent. Ako sa budete cítiť? Ako zareagujete? Čo na to povie vaša rodina?). Uvedomte si, že je oveľa lepšie mať o čosi menej výkonné portfólio, ale stabilnejšie, než v panike všetko predať po 40% poklese.

Štandardom pri stavbe portfólia je kombinácia 60% akcií a 40% dlhopisov (tzv. portfólio 60/40). Funguje to dobre pre väčšinu investorov, a ako uvidíme v druhej časti, zlepšiť túto stratégiu je veľmi ťažké.

Aké akcie? Aké dlhopisy? Niečo iné?

Ďaľšie otázky, ja viem. Ale nedajte sa odradiť. Ak chcete v noci dobre spávať a nechcete nad svojimi investíciami tráviť hodiny vášho vzácneho času, potrebujete byť rozumne diverzifikovaní.

Niekde v tomto bode sa finančný sektor odtrhol z reťaze a začal investorom ponúkať investovanie do obrovského množstva aktív, cez rôzne zmiešané fondy, ktoré investujú “teraz už aj do zlata”, vďaka nim ste “v správnom čase na správnom mieste” a vaše peniaze vložia “len do aktív, ktoré rastú”.

Trúfam si tvrdiť, že napriek horeuvedený tvrdeniam, reálny prínos komplikovanej “asset allocation” je minimálne sporný. Čo však sporné určite nie je, je rast nákladov, spojených s takýmto prístupom.

Ak nemáte portfólio v miliónových čiastkach (ale podľa mňa aj keď máte), je komplikovaná alokácia úplne zbytočná a jednoduchý model akcie/dlhopisy v nejakom pomere vám prinesie ďaleko viac muziky za oveľa menej peňazí.

V druhej časti tejto série si ukážeme na dátach, ako rôzne alokácie do rôznych typov aktív ovplyvňujú dlhodobý výnos a volatilitu portfólia, a pozrieme sa na konkrétny návrh, ako postaviť jednoduché, ale plne funkčné portfĺio, ktoré uspokojí väčšinu dlhodobých investorov.

V tretej časti sa pozrieme, ako si postaviť konkrétne portfólio z konkrétnych fondov.

 

Preklad k obrázku:

 1. Aha, cena ide hore! Budem to sledovať.
 2. Trend sa drží, nakúpim pri najbližšej konsolidácii
 3. Kua, konsolidáciu som nestihol, ale ak budem ešte čakať, nezarobím na trende! KUPUJEM!!!
 4. Dobre, že som nečakal
 5. Použijem túto korekciu na prikúpenie.
 6. Výborne! Pri tejto cene nakúpim ešte raz toľko!
 7. Ach jaj … Hneď ako sa to vráti naspäť, všetko predám!
 8. Neuveriteľné! Spadlo to na 8,25! To je absolútne dno!
 9. OK, počkám, kým sa to trochu spamätá. Inak z toho bude veeeeeeeľmi dlhodobá investícia …
 10. Čo na toto hovorí SEC (Securities Exchange Commision)?!?!?!?!?
 11. Stačilo! Všetko predávam! A už nikdy neinvestujem!
 12. Ešteže som všetko predal!
 13. Aj tak to zase drbne …
 14. Som vám hovoril …
 15. Čo?!?
 16. To nemyslíte vážne!
 17. Ďaľší blbci, ktorí prerobia aj gate!
 18. Ja som to VEDEL!!!
 19. Kua! Nakupujem! Furt je to lacnejšie, ako keď som kupoval naposledy!