Ako zvládnuť poklesy cien akcií

Od začiatku januára, kedy globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, dosiahli historické maximum, sme zaznamenali rapídny pokles ich cien – takmer o 10%.

Tým sme sa takmer dostali do oficálneho pásma korekcie. A hoci to nič konkrétne neznamená – niekto jednoducho vymyslel, že pokles o 10% bude nazývať korekcia, pokles o 20% bear market, a ostatným sa to zapáčilo – nedá sa vyhnúť faktu, že takéto pomerne veľké poklesy vzbudzujú u investorov emócie.

Pochopiteľne.

Zvlášť keď niektoré trhové segmenty, napríklad NASDAQ index, sa už k hranici bear marketu blížia, a o mnohých technologických miláčikoch roka 2020, či krypto sektore, kde straty prekračujú 50%, ani nehovorím.

Za tie dhé roky, čo sa zaoberám investovaním, som zažil niekoľko kríz – dot.com bublinu, Veľkú hypotekárnu (finančnú) krízu, COVID krízu a všetky prepady medzi tým.

Napriek tomu to stále nie je jednoduché – pozerať sa, ako klesá objem vášho majetku je skrátka nápor na psychiku. Na túto tému som už písal článok v decembri 2018, počas podobného poklesu: Akcie klesajú, čo teraz?

Je to však dôležitá téma, preto nezaškodí pripomenúť si ju znova. A znova. Takmer ako kurz prvej pomoci.

Tu je niekoľko vecí, ktoré si vždy v takýchto situáciách pripomínam:

1. Volatilita akcií je cenou za ich vysoké dlhodobé výnosy

Akcie sú skrátka volatilné.

Bez toho by nemohli dosahovať také vysoké dhodobé výnosy. Ak by neboli volatilné, ​neboli by výnosné. Volatilita je cenou, ktorú musíte zaplatiť, ak chcete ​takéto zhodnotenie z dlhodobého hľadiska získať.

Berte to ako vstupné do veľmi lukratívneho klubu.  It’s a feature, not a bug.

Poklesy o minimálne 10% nastanú priemerne v 2 z každých 3 rokov (za ostatných 94 rokov zažili akcie pokles o minimálne 10% v 59 z nich).

Poklesy o viac ako 20% nastanú priemerne každý 4. rok.

Poklesy o viac ako 30% nastanú priemerne každý 9 rok.

Trhy vedia byť naozaj neúprosné.

Na druhú stranu – v priemere vo väčšine rokov akcie prinesú zisk (konkrétne 3 z každých 4 rokov sú ziskové). A dokonca aj v rokoch, kedy akcie zaznamenali aspoň 10% prepad,  väčšinou skončia v pozitívnych číslach (koknkrétne 3 z každých 5).

Ako sa vraví – 1 obrázok je lepší ako 1000 slov:

výnosy vs poklesy akcií v kalendárnych rokoch

Zdroj: JPMorgan Guide to Markets

Vo väčšine rokov majú akcie zisk, a vo väčšine z nich je ten zisk dvojciferný. Ale v každom roku akcie zažijú aj pokles, a v 2/3 z nich je ten ​prepad väčší ako 10%.

Strach vzbudzujú aj dôvody, kvôli ktorým (zrejme) tieto poklesy cien akcií nastali: aktuálne vysoká inflácia, končiace nákupy dlhopisov centrálnymi bankami, prichádzajúcemu rastu úrokových sadzieb, či potenciálnemu napadnutiu Ukrajiny Ruskom.

Ale za každým poklesom sú nejaké dôvody. A aj tento môže samozrejme pokračovať ďalej.

Dôležité je uvedomiť si, že riziko je prirodzenou súčasťou investovania, poklesy na trhu nie sú nič nové ani prekvapujúce a volatilita je tu s nami odjakživa.

2. Rozumné investovanie začína poriadkom v osobných financiách

Je oveľa lepšie predávať akcie vtedy, keď chcete, než vtedy, keď musíte.

Správne nastavené osobné financie vám pomôžu prečkať trhové krízy a umožnia vám siahnuť na vaše investície, až keď príde ten správny čas – podľa vášho investičného plánu.

Základom je dostatočne vysoká hotovostná rezerva – umožní vám prečkať dočasný výpadok príjmu, či nečakanú kalamitu bez toho, aby ste museli predávať investície v tom najhoršom možnom čase.

Druhá dôležitá vec sú splatené všetky úvery, okrem hypotéky. Sú to fixné náklady, ktoré nezaujíma, či máte príjem alebo nie, či je kríza alebo nie – splátke sa nemáte ako vyhnúť. A aj keď je pravda, že zložené úročenie je 8. zázrak sveta, v tomto prípade pracuje proti vám.

Moja „železná rezerva“ je vysoká dostatočne, dokonca sme ju v priebehu minulého roka mierne navýšili. Hypotéky majú výrazne nižší objem, ako by sme si mohli dovoliť a úrokové sadzby sú zafixované na 10 rokov.

To je prvá úroveň finančnej sebaobrany, vďaka ktorej viem, že aj túto krízu zvládneme a môžem, napriek poklesom trhov, zostať pokojný .

3. Diverzifikácia je základný nástroj risk managementu

Rozumiem tomu, že väčšina naozaj bohatých ľudí ma majetok vysoko koncentrovaný. Jeff Bezos v Amazone, Mark Zuckerberg v Meta.

Legendárny investor Bill Miller sa v nedávnom rozhovore vyjadril, že polovica jeho osobného portfólia je zainvestovaná v akciách Amazon, druhá polovica v Bitcoine. A na maržu. 

Všetkým držím palce.

Ale ja osobne by som takúto obrovskú koncentráciu nezvládol. Preto diverzifikujem – časť portfólia máme v niekoľkých individuálnych akciách, a zvyšok je v pasívnych indexových investíciách.

Preto ma krach jednotlivého titulu alebo investície „nezabije“, výnosový potenciál portfólia je veľmi slušný a zároveň môžem pokojne spávať. To je primárny dôvod, prečo by globálna, diverzifikovaná indexová stratégia mala tvoriť kľúčovú časť portfólia každého investora.

Rozumná úroveň leverage môže byť v istých prípadoch a v rukách skúsených investorov (viď. Bill Miller) zaujímavým nástrojom. Som však presvedčený o tom, že v portfóliách väčšiny investorov nemá čo robiť.

4. Prestaňte sledovať správy z finančných trhov.

Naozaj. Nemajú pre vás a pre vaše investície žiadnu pridanú hodnotu. Sú robené tak, aby pritiahli pozornosť. A najlepše priťahujú pozornosť katastrofy a apokalyptické predpovede.

Správy o tom, že je všetko ok, nikdy nikoho nezaujímali.

Sledovaním takýchto informácií riskujete, že váš strach a panika bude disproporčne narastať a okrem toho, že si zhoršíte náladu, rastie pravdepodobnosť že urobíte aj zlé finančné rozhodnutie.

To nikdy nie je dobrá kombinácia.

Ako píše Jason Zweig:

„Individuálny investori by mali vytesniť márnu snahu komentátorov a stratégov extrapolovať aktuálne trhové výkyvy do predpovedí toho, čo sa stane v budúcnosti. Namiesto toho by mali využiť aktuálnu trhovú volatilitu na úprimnú analýzu toho, akí investori vlastne sú a koľko rizika vedia naozaj zvládnuť …

Ak ste  prilepení k monitorom a neviete oči odtrhnúť od šípok smerujúcich dole a od červenejúcich grafov, vďaka tohtoročnej krátkodobej turbulencii ste sa o sebe dozvedeli niečo veľmi dôležité pre vašu dlhodobú prosperitu a pohodu: zrejme máte v rizikových aktívach zainvestované príliš veľa.“

Aj to najlepšie nastavené a optimalizované portfólio je nanič, ak s ním investor nie je schopný vydržať dostatočne dlho. Ak sa budíte každé ráno s nepríjemným očakávaním, čo zase „trhy“ spravili a aký to na vás bude mať dopad, vaše portfólio je príliš rizikové.

Nie je žiadna hanba si to priznať a prestať toľko „tlačiť na pilu“. Inými slovami – znížiť podiel volatilných investícií a zvýšiť podiel investícií konzervatívnejších.

Ďalší dobrý mentálny trik, ako znížiť volatilitu portfólia je kontrolovať ho menej často. Na prvé po​čutie to znie neuveriteľne, ale ak sa k tomu viete namotivovať, funguje to úžasne.

Tu sa musím priznať, že touto konkrétnou radou sa neriadim – trhy a finančné správy sledujem denne. Ale je to môj džob :-). A aspoń vám s čistým svedomím môžem raz za čas napísať, že ste o nič neprišli.

5. Dlhý časový horizont vyrieši všetky problémy

Čas všetko vylieči.

Nielen smútky, ale aj prepady a bear markety.

Ako píše Scott Galloway:

„Najhoršie na kríze je, že vždy príde. Najlepšie na nej je, že sa vždy skončí.“

Ešte raz – každá kríza, každý bear market sa raz skončí.

Otázka je – kedy?

Priemerná dlžka trvania bear marketu (v rokoch 1929 – 2002) bola priemerne 1,5 roka. Sú však medzi nimi veľké rozdiely. Bear market počas Veľkej finančnej (hypotekárnej) krízy 2007 – 2012 trval 4,5 roka, bear market počas COVID krízy skončil po 6 mesiacoch.

Tentokrát to možno tiež skončí rýchlo, ale možno nie. Nikto nevie.

To je primárny dôvod, prečo by ste podľa mňa prostriedky, ktoré budete potrebovať skôr, ako o 4 – 5 rokov nemali investovať vôbec, alebo len veľmi konzervatívne.

Na druhú stranu – ak je váš časový horizont 10 a viac rokov, mali by väčšiu časť vášho portfólia tvoriť akcie.

Pretože každý bear market sa raz skončí, a pokiaľ investujete do celého globálneho akciového trhu trhu, najlepšie pomocou pasívnej indexovej stratégie, alebo podobného proxy, prepady a bear markety boli vždy úžasnou príležitosťou, ako nakúpiť „so zľavou“ a zvýšiť svoje dlhodobé výnosy.

Ak máte pred sebou ešte 20 – 30 rokov investovania, a používate vyššieuvedenú, alebo podobnú stratégiu, nič lepšie ako 40% prepad sa vám nemôže stať. Aj keď to na prvý pohľad môže ​vyzerať ako úplná hlúposť.

No pozor (ešte raz) – platí to len, ak investujete do diverzifikovanej, globálnej total market stratégie. Ak nakupujete individuálne akcie, alebo iné jednotlivé aktíva – dom, mena, obraz, kryptožetón, NFT – ich cena môže veľmi dobre klesnúť výrazne viac ako doteraz, prípadne na nulu, a už sa nemusí nikdy vrátiť.

Môj časový horizont je v ​desiatkach rokov. Preto si trúfam investovať pomerne dynamicky a väčšina môjho portfólia je v akciách, menšia v nehnuteľnostiach. Nevlastním žiadne dlhopisy.

Som zmierený s tým, že hodnota môjho majetku môže v krízach masívne klesnúť. No neviem, kedy to bude, z akého dôvodu, ani aké veľké tie poklesy budú. Preto sa na ne nijako zvlášť nepripravujem. Zároveň som však presvedčený, že dlhodobé výnosy takejto investície budú masívne.

Záver

Napriek tomu, že v minulých rokoch (okrem 2020 😉 ) to tak nevyzeralo, volatilita je stále súčasťou života investorov, a ak chceme dosiahnuť vysoké dlhodobé výnosy, ktoré nám investície do akcií ponúkajú, musíme sa s ňou naučiť žiť.

Tu je pár základných princípov:

  • volatilita je normálna, bez nej by akciové výnosy neboli také vysoké. Prepady cien tu vždy boli a vždy tu budú. Dobrá správa je, že sa každý raz skončí.
  • základom dobrého risk managementu je poriadok v osobných financiách, teda dostatočne vysoká hotovostná rezerva a splatené všetky úvery, okrem hypotéky. To je prvá úroveň finančnej sebaobrany
  • druhá úroveň je adekvátna diverzifikácia a alokácia – peniaze, ktoré budete potrebovať v priebehu pár rokov, neinvestujte do volatilných investícií. Všetko ostatné investujte do nejakej kombinácie bezpečných (vládne dlhopisy) a rastových (ideálne globálna akciová indexová total market stratégia) investícií, adekvátnej vášmu časovému horizontu
  • ak to zvládnete, prestaňte pravidelne sledovať finančné spravodajstvo a stav svojho portfólia. Ušetríte si kopec nervov, času, a v konečnom dôsledku aj peňazí

4 komentáre o “Ako zvládnuť poklesy cien akcií

  1. Super clanok Vlado. Jednoducho a vystizne. Drzim sa tvojich odporucani a vychadza to. Dakujem 😉

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment