.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako zvládnuť poklesy cien akcií 

 26 januára, 2022

By  Vladimir

Od začiatku januára, kedy globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, dosiahli historické maximum, sme zaznamenali rapídny pokles ich cien - takmer o 10%.

Tým sme sa takmer dostali do oficálneho pásma korekcie. A hoci to nič konkrétne neznamená - niekto jednoducho vymyslel, že pokles o 10% bude nazývať korekcia, pokles o 20% bear market, a ostatným sa to zapáčilo - nedá sa vyhnúť faktu, že takéto pomerne veľké poklesy vzbudzujú u investorov emócie.

Pochopiteľne.

Zvlášť keď niektoré trhové segmenty, napríklad NASDAQ index, sa už k hranici bear marketu blížia, a o mnohých technologických miláčikoch roka 2020, či krypto sektore, kde straty prekračujú 50%, ani nehovorím.

Za tie dhé roky, čo sa zaoberám investovaním, som zažil niekoľko kríz - dot.com bublinu, Veľkú hypotekárnu (finančnú) krízu, COVID krízu a všetky prepady medzi tým.

Napriek tomu to stále nie je jednoduché - pozerať sa, ako klesá objem vášho majetku je skrátka nápor na psychiku. Na túto tému som už písal článok v decembri 2018, počas podobného poklesu: Akcie klesajú, čo teraz?

Je to však dôležitá téma, preto nezaškodí pripomenúť si ju znova. A znova. Takmer ako kurz prvej pomoci.

Tu je niekoľko vecí, ktoré si vždy v takýchto situáciách pripomínam:

1. Volatilita akcií je cenou za ich vysoké dlhodobé výnosy

Akcie sú skrátka volatilné.

Bez toho by nemohli dosahovať také vysoké dhodobé výnosy. Ak by neboli volatilné, neboli by výnosné. Volatilita je cenou, ktorú musíte zaplatiť, ak chcete takéto zhodnotenie z dlhodobého hľadiska získať.

Berte to ako vstupné do veľmi lukratívneho klubu.  It's a feature, not a bug.

Poklesy o minimálne 10% nastanú priemerne v 2 z každých 3 rokov (za ostatných 94 rokov zažili akcie pokles o minimálne 10% v 59 z nich).

Poklesy o viac ako 20% nastanú priemerne každý 4. rok.

Poklesy o viac ako 30% nastanú priemerne každý 9 rok.

Trhy vedia byť naozaj neúprosné.

Na druhú stranu - v priemere vo väčšine rokov akcie prinesú zisk (konkrétne 3 z každých 4 rokov sú ziskové). A dokonca aj v rokoch, kedy akcie zaznamenali aspoň 10% prepad,  väčšinou skončia v pozitívnych číslach (koknkrétne 3 z každých 5).

Ako sa vraví - 1 obrázok je lepší ako 1000 slov:

výnosy vs poklesy akcií v kalendárnych rokoch

Zdroj: JPMorgan Guide to Markets

Vo väčšine rokov majú akcie zisk, a vo väčšine z nich je ten zisk dvojciferný. Ale v každom roku akcie zažijú aj pokles, a v 2/3 z nich je ten prepad väčší ako 10%.

Strach vzbudzujú aj dôvody, kvôli ktorým (zrejme) tieto poklesy cien akcií nastali: aktuálne vysoká inflácia, končiace nákupy dlhopisov centrálnymi bankami, prichádzajúcemu rastu úrokových sadzieb, či potenciálnemu napadnutiu Ukrajiny Ruskom.

Ale za každým poklesom sú nejaké dôvody. A aj tento môže samozrejme pokračovať ďalej.

Dôležité je uvedomiť si, že riziko je prirodzenou súčasťou investovania, poklesy na trhu nie sú nič nové ani prekvapujúce a volatilita je tu s nami odjakživa.

2. Rozumné investovanie začína poriadkom v osobných financiách

Je oveľa lepšie predávať akcie vtedy, keď chcete, než vtedy, keď musíte.

Správne nastavené osobné financie vám pomôžu prečkať trhové krízy a umožnia vám siahnuť na vaše investície, až keď príde ten správny čas - podľa vášho investičného plánu.

Základom je dostatočne vysoká hotovostná rezerva - umožní vám prečkať dočasný výpadok príjmu, či nečakanú kalamitu bez toho, aby ste museli predávať investície v tom najhoršom možnom čase.

Druhá dôležitá vec sú splatené všetky úvery, okrem hypotéky. Sú to fixné náklady, ktoré nezaujíma, či máte príjem alebo nie, či je kríza alebo nie - splátke sa nemáte ako vyhnúť. A aj keď je pravda, že zložené úročenie je 8. zázrak sveta, v tomto prípade pracuje proti vám.

Moja "železná rezerva" je vysoká dostatočne, dokonca sme ju v priebehu minulého roka mierne navýšili. Hypotéky majú výrazne nižší objem, ako by sme si mohli dovoliť a úrokové sadzby sú zafixované na 10 rokov.

To je prvá úroveň finančnej sebaobrany, vďaka ktorej viem, že aj túto krízu zvládneme a môžem, napriek poklesom trhov, zostať pokojný .

3. Diverzifikácia je základný nástroj risk managementu

Rozumiem tomu, že väčšina naozaj bohatých ľudí ma majetok vysoko koncentrovaný. Jeff Bezos v Amazone, Mark Zuckerberg v Meta.

Legendárny investor Bill Miller sa v nedávnom rozhovore vyjadril, že polovica jeho osobného portfólia je zainvestovaná v akciách Amazon, druhá polovica v Bitcoine. A na maržu. 

Všetkým držím palce.

Ale ja osobne by som takúto obrovskú koncentráciu nezvládol. Preto diverzifikujem - časť portfólia máme v niekoľkých individuálnych akciách, a zvyšok je v pasívnych indexových investíciách.

Preto ma krach jednotlivého titulu alebo investície "nezabije", výnosový potenciál portfólia je veľmi slušný a zároveň môžem pokojne spávať. To je primárny dôvod, prečo by globálna, diverzifikovaná indexová stratégia mala tvoriť kľúčovú časť portfólia každého investora.

Rozumná úroveň leverage môže byť v istých prípadoch a v rukách skúsených investorov (viď. Bill Miller) zaujímavým nástrojom. Som však presvedčený o tom, že v portfóliách väčšiny investorov nemá čo robiť.

4. Prestaňte sledovať správy z finančných trhov.

Naozaj. Nemajú pre vás a pre vaše investície žiadnu pridanú hodnotu. Sú robené tak, aby pritiahli pozornosť. A najlepše priťahujú pozornosť katastrofy a apokalyptické predpovede.

Správy o tom, že je všetko ok, nikdy nikoho nezaujímali.

Sledovaním takýchto informácií riskujete, že váš strach a panika bude disproporčne narastať a okrem toho, že si zhoršíte náladu, rastie pravdepodobnosť že urobíte aj zlé finančné rozhodnutie.

To nikdy nie je dobrá kombinácia.

Ako píše Jason Zweig:

"Individuálny investori by mali vytesniť márnu snahu komentátorov a stratégov extrapolovať aktuálne trhové výkyvy do predpovedí toho, čo sa stane v budúcnosti. Namiesto toho by mali využiť aktuálnu trhovú volatilitu na úprimnú analýzu toho, akí investori vlastne sú a koľko rizika vedia naozaj zvládnuť ...

Ak ste  prilepení k monitorom a neviete oči odtrhnúť od šípok smerujúcich dole a od červenejúcich grafov, vďaka tohtoročnej krátkodobej turbulencii ste sa o sebe dozvedeli niečo veľmi dôležité pre vašu dlhodobú prosperitu a pohodu: zrejme máte v rizikových aktívach zainvestované príliš veľa."

Aj to najlepšie nastavené a optimalizované portfólio je nanič, ak s ním investor nie je schopný vydržať dostatočne dlho. Ak sa budíte každé ráno s nepríjemným očakávaním, čo zase "trhy" spravili a aký to na vás bude mať dopad, vaše portfólio je príliš rizikové.

Nie je žiadna hanba si to priznať a prestať toľko "tlačiť na pilu". Inými slovami - znížiť podiel volatilných investícií a zvýšiť podiel investícií konzervatívnejších.

Ďalší dobrý mentálny trik, ako znížiť volatilitu portfólia je kontrolovať ho menej často. Na prvé počutie to znie neuveriteľne, ale ak sa k tomu viete namotivovať, funguje to úžasne.

Tu sa musím priznať, že touto konkrétnou radou sa neriadim - trhy a finančné správy sledujem denne. Ale je to môj džob :-). A aspoń vám s čistým svedomím môžem raz za čas napísať, že ste o nič neprišli.

5. Dlhý časový horizont vyrieši všetky problémy

Čas všetko vylieči.

Nielen smútky, ale aj prepady a bear markety.

Ako píše Scott Galloway:

"Najhoršie na kríze je, že vždy príde. Najlepšie na nej je, že sa vždy skončí."

Ešte raz - každá kríza, každý bear market sa raz skončí.

Otázka je - kedy?

Priemerná dlžka trvania bear marketu (v rokoch 1929 - 2002) bola priemerne 1,5 roka. Sú však medzi nimi veľké rozdiely. Bear market počas Veľkej finančnej (hypotekárnej) krízy 2007 - 2012 trval 4,5 roka, bear market počas COVID krízy skončil po 6 mesiacoch.

Tentokrát to možno tiež skončí rýchlo, ale možno nie. Nikto nevie.

To je primárny dôvod, prečo by ste podľa mňa prostriedky, ktoré budete potrebovať skôr, ako o 4 - 5 rokov nemali investovať vôbec, alebo len veľmi konzervatívne.

Na druhú stranu - ak je váš časový horizont 10 a viac rokov, mali by väčšiu časť vášho portfólia tvoriť akcie.

Pretože každý bear market sa raz skončí, a pokiaľ investujete do celého globálneho akciového trhu trhu, najlepšie pomocou pasívnej indexovej stratégie, alebo podobného proxy, prepady a bear markety boli vždy úžasnou príležitosťou, ako nakúpiť "so zľavou" a zvýšiť svoje dlhodobé výnosy.

Ak máte pred sebou ešte 20 - 30 rokov investovania, a používate vyššieuvedenú, alebo podobnú stratégiu, nič lepšie ako 40% prepad sa vám nemôže stať. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať ako úplná hlúposť.

No pozor (ešte raz) - platí to len, ak investujete do diverzifikovanej, globálnej total market stratégie. Ak nakupujete individuálne akcie, alebo iné jednotlivé aktíva - dom, mena, obraz, kryptožetón, NFT - ich cena môže veľmi dobre klesnúť výrazne viac ako doteraz, prípadne na nulu, a už sa nemusí nikdy vrátiť.

Môj časový horizont je v desiatkach rokov. Preto si trúfam investovať pomerne dynamicky a väčšina môjho portfólia je v akciách, menšia v nehnuteľnostiach. Nevlastním žiadne dlhopisy.

Som zmierený s tým, že hodnota môjho majetku môže v krízach masívne klesnúť. No neviem, kedy to bude, z akého dôvodu, ani aké veľké tie poklesy budú. Preto sa na ne nijako zvlášť nepripravujem. Zároveň som však presvedčený, že dlhodobé výnosy takejto investície budú masívne.

Záver

Napriek tomu, že v minulých rokoch (okrem 2020 😉 ) to tak nevyzeralo, volatilita je stále súčasťou života investorov, a ak chceme dosiahnuť vysoké dlhodobé výnosy, ktoré nám investície do akcií ponúkajú, musíme sa s ňou naučiť žiť.

Tu je pár základných princípov:

  • volatilita je normálna, bez nej by akciové výnosy neboli také vysoké. Prepady cien tu vždy boli a vždy tu budú. Dobrá správa je, že sa každý raz skončí.
  • základom dobrého risk managementu je poriadok v osobných financiách, teda dostatočne vysoká hotovostná rezerva a splatené všetky úvery, okrem hypotéky. To je prvá úroveň finančnej sebaobrany
  • druhá úroveň je adekvátna diverzifikácia a alokácia - peniaze, ktoré budete potrebovať v priebehu pár rokov, neinvestujte do volatilných investícií. Všetko ostatné investujte do nejakej kombinácie bezpečných (vládne dlhopisy) a rastových (ideálne globálna akciová indexová total market stratégia) investícií, adekvátnej vášmu časovému horizontu
  • ak to zvládnete, prestaňte pravidelne sledovať finančné spravodajstvo a stav svojho portfólia. Ušetríte si kopec nervov, času, a v konečnom dôsledku aj peňazí

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Super clanok Vlado. Jednoducho a vystizne. Drzim sa tvojich odporucani a vychadza to. Dakujem 😉

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >