W. Buffett patrí už dlhé roky medzi najhlasnejších kritikov hedge fondov, ich výkonov, ale hlavne ich spôsobu odmeňovania. Ide o slávnu kombináciu 2+20, kedy si hedge fond berie ako poplatok 2% z objemu aktív v správe plus k tomu 20% z výnosov.
Buffett tvrdí, že takýto spôsob neúmerne favorizuje manažérov fondov na úkor investorov, pretože bez ohľadu na to, ako sa fondu darí, manažéri získajú obrovské odmeny. A ich hlavnou motiváciou sa stáva získať čo najviac prostriedkov do správy, namiesto dosahovania dobrých výsledkov pre investorov.
V podobnom duchu týždenník The Economist v roku 2005 nazval hedge fondy „odmeňovacou schémou, zamaskovanou za triedu aktív (asset class)“
No Buffett nie je človek, ktorý len na prázdno hovorí. Svoje slová rád podporuje činmi. Do svojej poslednej vôle napríklad uviedol, aby sa 95% majetku, ktorý po ňom rodina zdedí, vložilo do ETF trackujúceho S&P 500 a zvyšok, ako sa hovorí na Slovensku, do kešu.
A okrem toho v roku 2007 vyhlásil, že je ochotný sa s kýmkoľvek staviť o 1mio USD, že portfólio akýchkoľvek 10 hedge fondov, ktoré si môže jeho protistrana vybrať, v priebehu najbližších 10 rokov neporazí index S&P 500. Výnosy sa rátajú ako net, teda po odrátaní všetkých poplatkov.
Na túto výzvu zareagoval Ted Seides z firmy Protege Partners, čo je menší investičný butique, zaoberajúci sa investovaním peňazí svojich klientov do rôznych malých hedge fondov.
Protege Partners teda vybrali 5 „fondov fondov“ (funds of funds), o ktorých boli presvedčení, že dosiahnu lepšie výnosy ako index. Sú v tom koniec koncov experti, a za svoju expertízu si účtujú celkom slušné poplatky.
Obidvaja účastníci nakúpili zero kupón bond s nominálnou hodnotou 500.000 USD a expiráciou 10 rokov. Zároveň sa dohodli, že v prípade výhry Buffetta pôjdu peniaze v objeme 1mio USD charite Girls, Inc a v prípade výhry Protege Partners peniaze dostane charita Absolute Return for Kids. Bondy sú v správe nadácie Long Now Foundation, ktorá zároveň monitoruje vývoj stávky a zverejňuje ho na stránke Long Bets.
Zatiaľ to vyzerá takto:
Ako vidno, index doteraz zanechal hedge fondy v prachu ďaleko za sebou. Samozrejme, stávka nekončí a máme pred sebou ešte 2 roky. No takýto rozdiel sa bude doháňať len veľmi ťažko. Prudký pokles trhov by im však mohol pomôcť (pri obrovskom prepade v r. 2008 sa im darilo výrazne lepšie ako indexu).
Vzhľadom na veľký pokles úrokových sadzieb, ktoré spôsobili, že v roku 2012 sa trhová hodnota zero kupón bondov priblížila ich nominálu (a tým pádom už nemala veľmi kam rásť), obidve strany tejto stávky sa dohodli, že bondy predajú a namiesto toho nakúpia akcie Berkshire Hathaway, v ktorých videli väčší potenciál a šancu, že buď jedna alebo druhá charita by mohla dostať oveľa viac peňazí ako 1mio USD. Je tu riziko, že hodnota akcií do roku 2017 významne klesne, no W. Buffett sa zaručil, že ak by sa to stalo, osobne doloží, koľko treba, aby suma výhry zostala na pôvodne dohodnutej úrovni.
Mená fondov, ktoré Protégé Partners vybrali, sú tajné. W. Buffett samozrejme, vie, ktoré to sú – podľa podmienok súťaže mu musia Protégé Partners každoročne poskytovať auditované výsledky. Dôvod utajenia je, že vybrané hedge fondy podmienili svoju „účasť“ v tejto stávke tým, že ich mená sa nezverejnia. Dokonca prvý oslovený fond nesúhlasil vôbec. Čím by to tak mohlo byť?
Protégé Partners si však veria – ako v roku 2008 povedal Ted Seides: „Našťastie sme stavili „iba“ proti výkonu indexu S&P 500, nie Buffetta!“
A perlička na záver – Ted Seides, zakladateľ Protégé Partners a primárny dôvod účasti PP v tejto stávke, firmu v roku 2015 opustil a prešiel do Credit Suisse.
Tak čo myslíte – ako to dopadne?
Zdroj: C.J. Loomis, Tap Dancing To Work
Photo: Flickr
2 komentáre o “A na čo by ste stavili 1 milión vy?”
Comments are closed.
Autor článku se nejprve musí naučit, že se píše W.Buffett a ne W.Buffet.
Áno, áno, autor článku sa musí ešte veľa učiť. Díky za milé upozornenie, 2 preklepy opravené 🙂