Sedím na zadku a je mi dobre alebo Do čoho investovať?

Tento blog je primárne o pasívnom investovaní pomocou ETF, pretože som pevne presvedčený, že to je najlepší prístup k investovaniu pre väčšinu ľudí. No existujú aj iné spôsoby rozumného investovania, ktoré nemusia vždy zahŕňať ETFká. Dva z nich by som vám chcel dnes predstaviť. Predtým však obligátna, drobná technická poznámka – nie som finančný agent ani poradca a toto nie je ponuka na investovanie, nákup ani predaj ničoho. Len môj osobný názor na to, do čoho investovat.

81 rokov nerobili vôbec nič. A stálo to za to.

Investičný fond Voya Corporate Leaders Trust vznikol v roku 1935. A stále sa mu darí veľmi dobre. Podľa údajov na ich webe, za posledných viac ako 45 rokov fond porazil Dow Jones aj S&P 500.

Do coho investovat 4

Zdroj: Voya Investments LLC

Fondu je na tom veľmi  dobre aj za posledných 10 rokov:

Do coho investovat 4-2

Zdroj. Voya Investments LLC

Aké tajomstvo sa skrýva za týmito solídnymi výsledkami? Jednoduchá stratégia, ktorú Charlie Munger nazýva „Sit on your ass type of investing“. Teda sedíte na zadku a nič nerobíte.

Fond bol v roku 1935, teda počas Veľkej (americkej) krízy, založený na jednoduchej myšlienke – ak firma dokázala prežiť krízu, zrejme bude vedieť prežiť a prosperovať aj počas nasledujúcich 100 rokov. Fond zainvestoval do 30 najväčších firiem ktoré sa v tom čase obchodovali na burze. A tie drží doteraz. Vyhli sa bankám a iným finančným inštitúciám, kvôli vysokej nedôvere v tento sektor.

Stratégia má niekoľko jednoduchých pravidiel:

  1. Žiadna spoločnosť z portfólia sa nesmie predať. Je to možné len v tom prípade, ak firma zruší dividendu, alebo je delistovaná z burzy.
  2. Žiadna nová firma sa nesmie kúpiť, výnimkou sú akvizície, fúzie alebo zlúčenia.

Medzi pôvodné investície patria E.I. du Pond de Nemours and Co, General Electric, Sears-Roebuck, Procter&Gamble, AT&T a International Harvester (teraz Navistar). Z pôvodnej investície do Standard Oil of New Jersey sa po sérii fúzií a akvizícií stal ExxonMobile. Po kúpe železníc Burlington Northern a Santa Fe Railway Warrenom Buffettom sa do portfólia fondu dostala Berkshire Hathaway.

Sú to fascinujúce príbehy. Medzi pôvodné investície napríklad patrila firma American Can Company, výrobca cínovych plechoviek a rôznych obalov. V priebehu desiatok rokov sa však z nej stal finančný konglomerát, ktorý v roku 1986 divíziu výroby obalov predal. V roku 1987 sa premenoval na Primerica Corporation. Tak sa do portfólia fondu dostala finančná firma (pravidlo o neinvestovaní do finančného sektora platilo len pre prvotný nákup). V roku 1988 bola Primerica kúpená spoločnosťou Commercial Credit. V roku 1993 firma kúpila Travellers Insurance Corporation a premenovala sa na Travellers Group. A táto spoločnosť sa v roku 1998 zlúčila s bankou Citicorp a vznikla známa Citigroup. Počas finančnej krízy v roku 2008 banka prestala vyplácať dividendy, cena akcie klesla pod 1 USD a banka bola z portfólia fondu predaná.

Momentálne je v portfóliu 22 spoločností a objem čistých aktív v správe je 1,02mld USD. Fond si účtuje za správu poplatok 0,53% ročne.

Ako vidno, stratégia „buy and hold“ (nakúp a drž), napriek mnohým odporcom stále funguje a môže prinášať veľmi zaujímavé výsledky. Tento fond sa v Európe nedistribuuje, ale rovnakým spôsobom môže investovať doma každý, kto má k dispozícii niekoľko desiatok tisíc EUR, niekoľko desiatok rokov investičného horizontu a čas a chuť venovať investíciám trocha času. Kľúčom je kúpiť niekoľko kvalitných firiem za dobrú cenu a kým tieto firmy primerane fungujú, nepredávať. Úspech zaručený. Ale nie je to úplne bez práce.

Ak sa vám však do toho nechce, mám pre vás alternatívu.

Berkshire Hathaway

BH je moja srdcovka. Keď som pred 20 rokmi prvý krát začal hľadať informácie o tom ako investovať, našťastie sa mi pomerne skoro podarilo naraziť na meno Warren Buffet. Je to jeden z najúspešnejších (ak nie najúspešnejší) investorov na svete a patrí medzi najbohatších ľudí na svete. Okrem toho,  že „vlastnou hlavou“ vytvoril z ničoho jednu z najväčších firiem na svete, je to aj múdry, veľkorysý muž, ktorý je ochotný sa o svoje skúsenosti, znalosti a prístupy deliť s kýmkoľvek, kto je ochotný počúvať. Ak sa o ňom chcete dozvedieť viac, odporúčam knihu The Snowball od Alice Schroeder aleboThe making of American Capitalist od Rogera Lowensteina. V prípade, že knihy nečítate (čo je škoda), pozrite si aspoň jeho Listy akcionárom. Je to zadarmo a podľa mňa by to malo byť povinné čítanie pre všetkých, ktorí to myslia s investovaním vážne.

BH je snáď jediná firma na svete, ktorá pre svoje valné zhromaždenie potrebuje zabezpečiť štadión – tento rok prišlo viac ako 40.000 akcionárov. A napriek veku dvoch hlavných protagonistov (Warren Buffett má 86 rokov, Charlie Munger 92 rokov) to tam vyzerá ako na rockovom koncerte. Bez ohľadu na vek páni zvládli 7 hodinovú (!) šnúru otázok a odpovedí. A bola to zábava. Pozrite si:

Do Berkshire som prvý krát zainvestoval už v októbri 2007. No to, že by táto investícia mohla pre mnohých ľudí fungovať ako výborný aktívny investičný fond, mi napadlo vlastne až nedávno, pri písaní niektorého z článkov na blogu. Čo je teda Berkshire Hathaway zač?

Je to konglomerát, ktorý stojí na 4 pilieroch:

  1. Poisťovne. Toto je základ, na ktorom bola BH postavená. Tento business, okrem profitu, generuje pre BH tzv. float (technické rezervy). Sú to peniaze, ktoré poisťovňa budú musieť niekedy v budúcnosti vyplatiť, dovtedy ich však môže používať na investovanie a generovanie profitu. Je to v princípe financovanie zadarmo, a kým poisťovňa funguje, tieto peniaze nemusí vrátiť „nikdy“. Berkshire sa tu sústreďuje primárne na neživotné poistenie. V tejto oblasti vlastní napr. najväčšiu poisťovňu na svete (podľa čistého majetku) National Idemnity. Okrem toho vlastní 2 zaisťovne – Berkshire Hathaway Reinsurance Group a General Re. BH je tiež aktívna v oblasti havarijného poistenia, tu vlastní poisťovňu GEICO, ktorej patrí viac ako 11% podiel na americkom trhu auto poistenia. Za posledných 13 rokov Berkshire vykazuje Combined Ratio každý rok nižšie ako 100% (tzn. poistenia upisuje so ziskom) a za rok 2015 bola výška technických rezerv takmer 88mld USD(!)
  2. Regulované, kapitálovo náročné firmy. Ide o oblasť podnikania, kde obrovské náklady na postavenie a udržiavanie fixných aktív, potrebných na poskytovanie služieb, spolu so štátnou reguláciou vytvárajú vysoké bariéry vstupu a tým garantujú istý a dlhodobý, hoci nie najvyšší na svete, výnos z investovaného kapitálu. Na druhej strane zase vyžaduje neustále investície na udržiavanie a rozvoj fixných aktív, aby sa udržala kvalita služieb a klienti a regulátor boli spokojný. V rámci Berkshire ide o skupinu železničných spoločností Burlington Northern a Santa Fe Railways; a Berkshire Hathaway Energy. Táto skupina zahŕňa rôzne elektrárne, vodárne, distribučky plynu, elektriny a pod. Celý tento segment sa podiela na celkovom profite firmy približne 37%.
  3. Výroba, služby, maloobchod. Toto je skupina firiem, ktoré sa zaoberajú všetkým možným od lízatiek, cez nábytok, až po prúdové lietadlá. Za rok 2015 tieto firmy spolu vykázali profit 4,8mld USD. Najnovšie prírastky v roku 2016 sú Duracell a Precision Castparts.
  4. Finančné produkty. Skupina firiem zaoberajúcich sa leasingom a prenájmom rôznych vecí (nábytok, prívesy, vagóny, kontajnery, žeriavy), ako aj predajom a financovaním montovaných domov (Clayton Homes má portfólio hypoték v objeme 13mld USD). Celá táto skupina vykázala za rok 2015 profit 2,08mld USD.
  5. Investície. Akciové portfólio. 4 najväčšie pozície v ňom sú American Express (BH vlastní 15,60% firmy), Moody’s (BH vlastní 12,60% firmy), Phillips 66 (10,50% firmy), Wells Fargo (9,80% firmy) a The Coca Cola Company (9,30% firmy). Trhová hodnota tohto portfólia na konci roku 2015 bola 112,34mld USD a posledným prírastkom v marci roku 2016 boli akcie Apple v hodnote cca 1,1mld USD.

V roku 2015 firma vykázala čistý zisk 24,4mld USD a je to 8. najväčšia firma v indexe S&P500 s trhovou kapitalizáciou 350mld USD. Tu si môžete pozrieť vývoj zhodnotenia akcií BH v porovnaní s indexom S&P500 od roku 1965.

Prečo investovať do Berkshire

  1. Celkom dobrá cena. Za posledné 3 roky sa akciám BH v porovnaní s S&P500 veľmi nedarilo (čo znamená, že výnos bol zhruba rovnaký). To však vytvára priestor na celkom výhodnú investíciu. Za posledných 12 rokov sa ukazovateľ P/B (price/book value, tzn. trhová cena/účtovná hodnota) hýbal medzi hodnotami 1,0-1,9. Aktuálna hodnota je zhruba 1,35. To je v dolnej časti dlhodobého intervalu.
  2. Kvalitne riadenie a dobrá finančná kondícia. BH je vysokozisková, konzervatívne riadená spoločnosť. Najväčšie riziko teraz je asi samotný Buffett, ktorý už nie je najmladší. BH je však riadená veľmi decentralizovane, centrála prakticky nezasahuje do fungovania spoločností. Buffet a Munger sa zaoberajú primárne alokovaním kapitálu, čím nechcem povedať, že to nie je dôležitá činnosť. Skôr naopak. Nástupníctvo však firma rieši už cca 15 rokov a Buffet aj predstavenstvo hovoria, že budúcnosť BH je v dobrých rukách. Mám tendenciu mu veriť.
  3. Defenzívna investícia.  Pred asi 2 rokmi Buffett verejne vyhlásil, že ak trhová cena firmy klesne pod 1,2 P/B (aktuálne 1,35), BH začne skupovať vlastné akcie. Až nechutne dobrá finančná pozícia BH (firma udržuje vždy rezervu aspoň 20mld USD v hotovosti) a masívny každoročný cashflow garantujú, že cena pod úroveň 126 USD (trieda B) neklesne. Okrem toho, vzhľadom na vyššie uvedené, v časoch krízy BH funguje ako „lender of last resort“. A BH funguje najlepšie, keď je „krv v uliciach“ a trhy podliehajú panike. Za svoju pomoc si vie vydupať veľmi dobré podmienky a je schopná agresívne využívať situáciu a výhodne investovať do lacných akcií iných firiem. To všetko je pre mňa záruka, že na investícii do BH síce nezarobím 50% ročne, no zhodnotenie z dlhodobého hľadiska bude veľmi slušné, navyše s veľmi nízkym rizikom poklesu.

 

Photo: Flickr

 

 

 

 

This is a staging environment