Blíži sa koniec roka a to je obdobie, v ktorom sa vyroja tisícky názorov na to, čo bude najlepšia investícia v budúcom roku. Do čoho zainvestovať budúci rok, aby sme „zarobili“ čo najviac.
Napriek nadpisu, ktorý som použil, sa musím priznať, že takéto predpovede nerobím. Pretože to neviem robiť.
No nie som v tom sám – predpovede nevie robiť nikto. Stačí sa pozrieť na zúfalý track-record všetkých, ktorý sa o predpovedanie pokúšajú.
Je to zlé.
Nenadarmo sa hovorí, že prognostici finančných trhov sú tu na to, aby astrológovia nemali až takú zlú povesť.
Robenie predpovedí je veľmi ťažké. Zvlášť tých, ktoré sa týkajú budúcnosti.
Yogi Berra
profi hráč baseballu
Na druhú stranu môže byť prínosné zamýšľať sa nad vecami, ktoré môžu situáciu na trhoch ovplyvňovať, a na d tým, aký to môže mať na nás vplyv.
Takže si neviem pomôcť a na tému budúcnosti občas niečo napíšem. Tu je jeden článok o tom, čo nás asi čaká v roku 2021, a tu je ďalší na tú istú tému.
A nižšie skúsim rozobrať niekoľko dôležitých vecí, ktoré nác budú v investovaní ovplyvňovať v najbližšej budúcnosti.
Inflácia
V roku 2021 sa (konečne) objavila inflácia. A nie hocijaká.
V USA dosiahol v septembri rast cien najvyššiu úroveň za ostatných 30 rokov (6,80%).
Zdroj: Financial Times
Inflácia stúpa aj v EU, hoci (zatiaľ) nie až do takých výšok. Očakávaná úroveň v novembri je 4,90%.
Zdroj: Tradingeconomics
Dôvodov je niekoľko. Hlavným je zatvorenie ekonomiky, spôsobené pandémiou COVID v spojení s fiškálnou a monetárnou podporou. Takisto aj rast miezd a zaseknuté globálne dodávateľské reťazce.
Neviem ako to bude pokračovať ďalej. Predpokladal som, že takýto vysoký rast cien bude len dočasný, no to bol omyl – trvá to dlhšie, ako som čakal. Takže toľko k mojim schopnostiam robiť predpovede.
Stále si však myslím, že vysoký rast cien je dočasný, skôr či neskôr skončí. Vírus postupne zvládneme a naučíme sa s ním žiť. Dodávateľské reťazce sa postupne rozbehnú a už sa objavujú prvé znaky, že je to tak. Firmy a ľudia si jednoducho nájdu cestu, ako znova začať naplno fungovať.
Takisto nás podľa môjho názoru ani nečaká stagflácia (kombinácia inflácie a nízkeho ekonomického rastu). Firmy majú problém nájsť zamestnancov a nové spoločnosti vznikajú rekordným tempom.
Inflácia sa však podľa mňa nevráti na nulu, skôr sa v priebehu pár mesiacov spomalí jej rast na prijateľnejšie úrovne.
Americké dlhopisové trhy aktuálne očakávajú v nasledovných 10 rokoch infláciu na úrovni cca 2,50% ročne:
Zdroj: Yardeni
Inflácie sa nezbavíme hlavne kvôli tomu, že niektoré faktory sa už nezmenia – napríklad rast miezd. Tie určite klesať nebudú. Zamestnanci vďaka novej situácii získali lepšiu vyjednávaciu pozíciu a tak rýchlo o ňu neprídu.
Ale to je dobrá správa – primárne totiž rastú mzdy na dolnom konci spektra. Jednak je skvelé, že ľudia s najnižšími príjmami sa začínajú mať lepšie ako doteraz. A druhak – ak narastie plat niekomu, kto má príjem 50 000 EUR ročne, rozdiel väčšinou odloží do úspor alebo zainvestuje. Ak narastie príjem niekomu, kto zarába 10 000 EUR ročne, celý rozdiel minie. A to je pozitívne pre celú ekonomiku.
A čo z toho vyplýva pre nás – investorov, ktorí investujú primárne do akcií?
Inflácia – rast cien – pre akcie väčšinou nepredstavuje zásadný problém. Rast cien síce na jednej strane znamená rast nákladov firiem, no zároveň to znamená aj rast tržieb. Zvýšené náklady sú firmy väčšinou schopné premietnuť do vyšších cien svojich tovarov a služieb a udržať, prípadne zvýšiť si tak ziskovú maržu.
Potvrdzuje to aj historicky najvyššia ziskovosť verejne obchodovaných firiem v tomto roku.
A ak sa pozrieme na historické dáta – obdobia vysokého rastu cien sú aj obdobia solídneho rastu cien akcií. Tabuľka nižšie ukazuje kalendárne roky s najväčšou infláciou od konca 2. svetovej vojny a k nim korešpondujúci výnos amerických akcií v danom roku:
Zdroj: Ben Carlson
Priemerný výnos akcií v indexe S&P500 v týchto rokoch bol 9,40%. Nie zlé.
Samozrejme, neviem, či rast cien v najbližšej budúcnosti z týchto vysokých úrovní spomalí. No inflácia, aj vyššia ako zažívame aktuálne, nie je pre ceny akcií nevyhnutne negatívna.
Úrokové sadzby
Úrokové sadzby, zvlášť v rozvinutých ekonomikách, sú na historicky nízkych úrovniach.
Zdroj: Yardeni
Je za tým, samozrejme, snaha o podporu ekonomiky zo strany veľkých centrálnych bánk, ale myslím, že hlavným dôvodom je nízka inflácia. Ak je inflácia na nule, nie je dôvod mať 10% úrokové sadzby.
To sa však aktuálne mení a dá sa očakávať rast úrokových sadzieb.
FED sa už ozval, že pomaly končí s nákupmi dlhopisov, pričom najnovšie očakávania hovoria o jeho kompletnom ukončení v marci 2022. Potom by mali nasledovať zvyšovania úrokových sadzieb.
ECB vo štvrtok ohlásila ukončenie PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programe) už v marci 2022. Čiastočne ho nahradí nákupmi v inom programe. Sadzby sa však zatiaľ dvíhať nechystá.
Na rozdiel od Bank of England, centrálnych bánk Švédska, Nórska, Poľska alebo Čiech, ktoré už na tom pracujú.
Japonsko a Švajčiarsko zatiaľ nerobia nič. A Turecko, alebo Čína, sadzby naopak znižujú.
Čo to ale znamená pre investorov?
Vládne dlhopisy dlhodobo plnia v portfóliu 2 úlohy :
- <li „=““ style=““ tve-u-17db8bf0b44″=““>dodávajú pravidelný príjem (z výplaty kupónov) <li „=““ style=““ tve-u-17db8bf0b44″=““>dodávajú portfóliu stabilitu (sú výrazne menej volatilné ako akcie)
V ostatných 10 rokoch však, vzhľadom na dlhodobo nízke úrokové sadby, dodávať pravidelný príjem nezvládajú.
Úlohu stabilizátora portfólia však stále plnia a toto bude fungovať aj do budúcna. Takisto budú vedieť dodať „muníciu“ pri rebalansovaní portfólia v prípade poklesu akcií.
Mnoho ľudí sa aktuálne od vládnych dlhopisov odkláňa, pretože v prostredí rastúcich úrokových sadzieb ich cena klesá.
Toho by som sa však veľmi nebál, keďže takýto pokles bude len dočasný. A čím skôr úrokové sadzy vzrastú, tým skôr budú dlhopisy schopné opäť začať plniť aj úlohu poskytovateľa pravidelného príjmu (a stabilného, hoci malého, výnosu).
Vládne dlhopisy majú v portfóliu stále miesto, aj v aktuálnej situácii.
Akcie sú drahé
Ceny akcií a pohybujú na historických maximách. Z tohto jedného faktu však nevieme urobiť záver, aké drahé vlastne sú.
Pre urobenie si lepšieho obrazu je vhodné dať ich cenu do pomeru s niečim, kvôli čomu si tie akcie vôbec kupujeme – a to sú zisky. Máme na to ukazovateľ P/E, čo je vlastne pomer ceny akcie a ročného zisku, pripadajúceho na jednu akciu. Čím vyšší tento ukazovateľ je, tým sú akcie drahšie a naopak.
Nasledujúci graf ukazuje vývoj P/E pri použití očakávaných ziskov v nasledujúcich 12 mesiacoch:
Zdroj: Yardeni
Červená linka ukazuje forwardové P/E globálnych akcií (index MSCI) na úrovni 17,6, čo je zľahka vyššie, ale nie je to žiadna katastrofa. Emerging trhy sa na úplne normálnej úrovni. Európa, Austrália a východné krajiny (EAFE, modrá linka) sú takisto ohodnotené normálne.
Jedine US akcie sú relatívne drahé, ale je na to dobrý dôvod – do tejto skupiny patria najúspešnejšie, najziskovejšie a najrýchlejšie rastúce firmy na svete.
Ďalšia dôležitá vec, ktorú si treba pri pohľade na tento graf uvedomiť je, že akcie za ostatných 12 mesiacov (merané ukazovateľom forwardové P/E) ZLACNELI. Napriek tomu, že ich cena rástla.
Prečo? Pretože rastú očakávané zisky firiem. A to je pre nás, investorov, dobrá správa.
Samozrejme, tieto indexy sú vážené trhovou kapitalizáciou a aj preto sa za nimi skrýva kopec zaujímavých vecí, ktoré na prvý pohľad nevidno (k tomu viac v niektorom z nasledujúcich postov).
To, čo si z toho treba zobrať je:
- akcie sú relatívne drahé, hlavne kvôli US akciám
- no nie je to nič kritické
- nemá to nič spoločné so situáciou v roku 1999 a už vôbec nie s tou v roku 1929
- očakávať 2-ciferné ročné výnosy zrejme nie je dobrý prístup
Ohodnotenie akcií nehovorí nič o tom, čo sa s nimi bude diať v najbližšej budúcnosti
Riziká
Nemyslím si, že nás čaká silná recesia, masívny prepad akcií, či stagflácia.
Akcie však stále zostávajú volatilné a ku korekcii o 10, 20 alebo viac percent môže prísť kedykoľvek. A myslím si, že v najbližších 5, možno 10 rokoch treba očakávať výrazne nižšie priemerné ročné výnosy, ako v minulosti.
Situácia je, ako obyčajne, neistá a hrozia nám potenciálne veľké riziká.
Tu je prehľad najdôležitejších (podľa 106 správcov, pýtal sa Bloomberg):
Oslovení investori sa najviac obávajú nasledovného:
- prílišné obmedzenie monetárnej politiky zo strany centrálnych bánk (vo forme spomalenia/zastavenia nákupu vládnych dlhopisov a prílišného nárastu úrokových sadzieb), čo by potenciálne mohlo spôsobiť recesiu, cca 38%
- príliš vysoká inflácia, trvajúca príliš dlho (centrálne banky budú nútené prudko zareagovať zvýšením úrokových sadzieb a potenciálne spôsobia recesiu), cca 35%
- pandémiu COVID sa nepodarí dostať pod kontrolu (nutné reštriktívne opatrenia, negatívny dopad na ekonomiku, cca 12%
- geopolitické riziko, cca 10%
- ekonomické spomalenie v Číne, cca 7%
Všetky tieto udalosti by mali za následok spomalenie ekonomického rastu, potenciálne recesiu, s podstatnými dopadmi na životy a prosperitu ľudí, a samozrejme negatívnymi dopadmi na ceny aktív.
Osobne sa najviac obávam ozbrojeného konfliktu medzi Čínou a Taiwanom (a ako proxy s USA). Pravdepodobnosť je podľa mňa malá, ale ak by k tomu naozaj došlo, bola by to katastrofa.
V prípade, že by sa vojnu udržať na lokálnej úrovni, mala by to masívny negatívny dopad na už aj tak dosť rozhádzané dodávateľské reťazce (veľa vecí sa vyrába v Číne, Taiwan je najväčší výrobca čipov), v oblasti vedú dôležité obchodné cesty.
A konflikt by mal potenciál rozrásť sa na globálnu úroveň, čo by bola absolútna pohroma.
Budeme si držať palce.
Záver
Čo z toho vyplýva pre nás – investorov? Podľa mňa niekoľko nasledovných vecí:
- najlepšou „zbraňou“ proti neistote je dostatočne veľká hotovostná rezerva. Viete ňou pokryť dočasné výpadky príjmu, či vyriešiť nečakané finančné katastrofy. Ideálne by mala byť vo výške vašich 3-6 mesačných nevyhnutných výdavkov, a zvýšená o plánované výdavky v najbližších 2-3 rokoch.
- najväčší problém v obdobiach neistoty sú fixné výdavky a dobrou stratégiou je ich minimalizácia. Ak máte nesplatené úvery (spotrebné, zostatky na kreditnej karte, hypotéka je výnimka), čo najskôr ich splaťte
- akcie stále zostávajú aktívom s dlhodobo najlepším pomerom výnos/riziko a mali by tvoriť najväčšiu časť vášho portfólia. Pre väčšinu ľudí je najlepší spôsob, ako do nich investovať, indexové investovanie s čo najnižšími poplatkami
- napriek nízkym výnosom sú vládne dlhopisy potenciálne dôležitou súčasťou portfólia mnohých investorov. Stále plnia funkciu stabilizátora – tlmiča volatility a v prípade poklesov cien akcií vám dajú možnosť rebalansovať portfólio a nákupiť lacné akcie
- v najbližších pár rokoch je nereálne očakávať priemerné výnosy na úrovni tých z ostatných pár rokov. To síce hovorím už 4 roky, no teraz to už určite príde! 🙂 Je dobré znovu prejsť vaše finančné plány a pozrieť sa, či nižšie očakávané výnosy nevyžadujú urobenie nejakých zmien
- riešením nižších očakávaných výnosov je navýšenie súm, ktoré sporíte, nie hľadanie investícií s vyšším očakávaným výnosom. To vás nevyhnutne privedie k investíciám s vyšším rizikom a potenciálnej katastrofe. Ešte raz – odpoveďou na nižšie očakávané výnosy je zvýšenie súm, ktoré sporíte/investujete.
- napriek vyššieuvedenému bodu môže mať zmysel zvážiť, či by vaša situácia neumožnila zníženie alokácií do konzervatívnych investícií (vládne dlhopisy, termínové účty). Problém väčšiny slovenských investorov je, že podstupujú príliš malé riziko, nie naopak
- ak vás, napriek vyššieuvedenému, predsalen lákajú rizikovejšie investície a špekulácie (alternatívy, forex, krypto, umenie, alkohol), prečo nie? Život je krátky a treba skúsiť všetko. Skúste však obmedziť alokáciu vášho portfólia do týchto aktív na max. 5% vášho čistého majetku. Stále budete mať dosť veľký priestor „sa zahrať“, ak to však nedopadne podľa vašich predstáv, nezruinuje vás to
- cieľom investovania je vybudovať si majetok, a majetok si budujeme preto, aby sme si ho mohli užiť. No na to, aby sme si ho mohli užiť, potrebujeme byť živí a zdraví. Samozrejme, sú aj iné problémy, ale najakútnejšia je teraz pandémia COVID. Ak ešte nie ste začkovaní, urobte tak čo najskôr prosím. Ak už máte 2 dávky, choďte si čo najrýchlejšie po tretiu. Ochránite tak nielen seba, svojich blízkych a ľudí okolo seba, ale prispejete aj k čo najrýchlejšiemu vyriešeniu najväčšej krízy za ostatných niekoľko desiatok rokov
To je na tento rok odo mňa všetko. Želám vám príjemné a zdravé prežitie vianočných sviatkov, ideálne doma so svojimi blízkymi, a v Novom roku všetko dobré, nech sa vám darí.
Viac o investovaní si prečítajte v tomto článku.
Alebo ešte lepšie – začnite investovať so mnou, vo Finaxe.
Photo: Flickr
4 komentáre o “Ako na investovanie v roku 2022 (aj v nasledujúcich 10 rokoch)”
Comments are closed.
Vynikajuci clanok. Dakujem!
Ďakujem za výborný článok, ktorého text nepodlieha trendu „hysterizovať“ obsah, pre čo najväčšiu čítanosť.
Zdravím Vladimír,
vďaka za skvelý článok a triezve zhodnotenie aktuálnej situácie s výhľadom do budúcna. K problematike vládnych dlhopisov – čo si myslíte o alokácii tejto zložky v súčasnej dobe pri už značne vybudovanom ale stále rastovom portfóliu 85/25 alokovať tých 25% portfólia do amerických protiinflačných dlhopisov TIPS? Samozrejme zahedgovaných do EUR (TIP1E alebo IBC5) namiesto “klasiky” DBZB? Nemali by mať vyššiu výnosnosť aj keď sa budú zvyšovať sazby vzhľadom na prepočet istiny o infláciu? A potom po zvýšení sadzieb o cca 1,5-2 roky ich (postupne ?) vymeniť zase za DBZB?
Na konci niektorých paragrafov vám zobrazuje v štvorčeku L SEP. Zrejme to spôsobuje nesprávne umiestnená medzera na konci.