.st0{fill:#FFFFFF;}

Sústreďte sa na veci, nad ktorými máte kontrolu 

 1 marca, 2022

By  Vladimir

Už od začiatku roka žijeme v pomerne veľkej neistote.

Pandémia COVID síce ustupuje, no stále nie je celkom pod kontrolou. Ekonomika sa síce spamätáva, no inflácia je stále vysoká. Centrálne banky ohlasujú postupné ukončovanie monetárnej podpory a rast úrokových sadzieb, a vôbec nie je jasné, či to nepreženú a nevyrobia recesiu.

Ceny akcií klesajú. Mnohé indexy sa dostali na úroveň korekcie, no obrovské množstvo individuálnych akcií zažilo straty oveľa väčšie.

Vo štvrtok ráno sme sa však prebudili do celkom nového sveta - Rusko rozpútalo vojnu voči Ukrajine, v druhej úrovni (obávam sa) voči celému západnému/demokratickému svetu. A nič už nebude ako predtým.

Trhy zareagovali - akcie začali padať globálne, cena ropy stúpla, rovnako ako cena plynu. Zvyšovanie úrokových sadzieb zrejme nebude také veľké, ako sa čakalo, alebo sa možno odkladá úplne. Inflácia však nikam neodchádza (viď ceny plynu a ropy). A hoci sa zdalo, že to nie je možné, centrálne banky majú zrazu na krku ešte väčší problém ako pred týždňom.

Niet sa čomu diviť, že medzi investormi zavládla neistota - a teraz čo? Nič z toho, o čom píšem vyššie, nemáte pod kontrolou. Nič s tým neurobíte. Nezastavíte to, nevyriešite to, nezmeníte to.

Je to zlé.

Ale akýkoľvek dopad bude mať aktuálna situácia na naše portfólia dnes, tento týždeň, alebo nasledujúci mesiac, je dobré si uvedomiť, že toto je pomerne dobrý problém. Len kúsok na východ od nás sú ľudia, na ktorých padajú bomby a rakety, schovávajú sa v pivniciach, musia riešiť nedostatok potravín, vody, tepla, prichádzajú o blízkych, či museli opustiť svoje domovy.

Absolútna katastrofa.

Takže je dôležité udržať si správnu perspektívu.

Ale nemyslite si, že sa nebojím. Pretože sa bojím. Žijem síce trochu ďalej na západ, v Čechách, ale na Slovensku mám rodinu, priateľov. A je mi jasné, že stačí málo, aby sa vojna z Ukrajiny dostala až sem.

Poďme sa radšej baviť o peniazoch.

Najhoršia vec, ktorú teraz môžete urobiť

Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento geopolitický, ekonomický, finančný a humanitárny prúser je najlepší čas na zásadnú zmenu v tom, čo robíte so svojim portfóliom - je to tak? Nie, nie je.

Ešte raz - nie, nie je. Iba to tak vyzerá.

Zmena investičnej stratégie po tom, čo trhy už mali šancu zareagovať na všetky známe, novovzniknuté riziká, nie je dobrý nápad. Keď čosi predáte, alebo kúpite po tom, čo sa začalo hovoriť o nejakej téme, chvíľu sa budete cítiť dobre - zareagovali ste, máte to pod kontrolou.

Lenže čo potom? Ak ste urobili zmenu kvôli informácii, ktorá sa objavila dnes, čo urobíte zajtra, keď sa objaví iná, nová informácia?

Ešte pred týždňom bol prevládajúci naratív stúpajúcich úrokových sadzieb a očakávania poklesu cien vládnych dlhopisov. Ale vo štvrtok začala vojna a ceny týchto bondov postupne začali stúpať.

Ceny plynu v Európe po začiatku invázie masívne stúpli, no už na druhý deň zase klesli a držia sa januárových úrovniach.

Ceny globálnych akcií od začiatku ruskej invázie mierne stúpli, aj keď sa stále nachádzame na úrovni korekcie v porovnaní so situáciou na začiatku roka.

Možno ste to dnes trafili a urobili ste správny krok. Ale budete schopní urobiť správny krok aj zajtra? Je vaša metodológia, ktorou ste dospeli k dnešnému správnemu rozhodnutiu. taká, ktorá vás privedie k správnemu rozhodnutiu aj zajtra? Alebo to bolo len šťastie? Jednorázová vec? 

A čo ak to dnes nevyšlo a urobili ste chybu? Budete postupovať rovnako aj zajtra? Ak áno a znova sa pomýlite, len znásobíte negatívny dopad vašich nesprávnych rozhodnutí.

Najhoršie sú rozhodnutia typu "všetko alebo nič". Nepočúvajte nikoho, kto vám radí takéto niečo. Pretože ak teraz všetko predáte, kedy to zase kúpite späť? Týpkovia, ktorí radia "všetko predať", nikdy neporadia "teraz je čas nakúpiť". To isté platí aj pre katastrofistických predajcov zlata - zlato sa vždy len kupuje, nikdy nepredáva. Kontinuálne udržiavanie strachu z ešte väčšej prichádzajúcej katastrofy je ich spôsob, ako vás udržať v pravidelnom sporení do zlata či platení členského.

Nikdy vám nepovedia, že teraz už konečne prichádzajú dobré časy.

Napriek tomu, že stávka na dobré časy je z historického hľadiska najvýnosnejšia stratégia. Hoci dnes to môže znieť vcelku neuveriteľne.

Čo teda robiť teraz

Absolútne netuším, ako tento konflikt dopadne.

Možno sa niekto niekde prepočíta alebo urobí nejakú chybu, a príde katastrofa. V taom prípade na našom portfóliu vôbec nebude záležať.

Ale stále dúfam a verím, že to neskončí horšie ako novou studenou vojnou s Ruskom, čo je tiež pomerne nahovno, ale lepšie ako pri katastrofickom scenári.

A možno to dopadne ešte o kúsok lepšie - sankcie zaberú, Ukrajina sa zvládne ubrániť a Rusko sa stiahne. A časom sa Rusi spamätajú, zbavia sa svojho aktuálneho vedenia a bude sa dať s nimi nejako pomerne normálne spolupracovať.

A s týmito dvoma scenármi už máme skúsenosti. Z hľadiska investovania preto netreba vymýšľať nič nové - kľúčová časť portfólia väčšiny ľudí by mala byť zainvestovaná nejakým spôsobom v globálnych akciách, zmiešaná s nejakou dávkou globálnych vládnych dlhopisov. To je stratégia, ktorá dlhodobo funguje väčšinu času.

"Väčšinu času" je v tomto prípade veľmi dôležité slovné spojenie.

Žiadna stratégia totiž, žiadna - či už je to indexové investovanie, reinvestovanie dividend, dollar cost averaging, alebo iné - nefunguje vždy, každý deň, každý mesiac, každý rok. Bez ohľadu na to, aké dobré má priemerné ročne dlhodobé výnosy.

Kľúčom k úspešnému dlhodobému investovaniu je pochopenie tohto jednoduchého faktu.

Správny čas na výber investičnej stratégie je, keď je pokoj a máte priestor sa v kľude zamyslieť. Nie teraz, uprostred strachu, teroru a chaosu.

Nezaoberajte sa tým, nad čím nemáte žiadnu kontrolu - ako dopadne vojna, čo urobia úrokové sadzby, aká bude cena plynu, kam narastie inflácia, ako hlboko sa zajtra prepadnú akcie. Nemáte to ako ovplyvniť.

Sústreďte sa na to, čo ovplyvniť viete.

Na vojnu a boje na Ukrajine dosah nemáme. Ale určite vieme pomôcť ľuďom, ktorí odtiaľ utekajú, aj na Slovensko. My podporujeme organizáciu Človek v ohrození, ktorá je na hraniciach aktívna.

Ak môžete, pošlite im nejaké peniaze. Pomôže aj málo.

Pre zlepšenie svojej vlastnej finančnej nepriestreľnosti môžete, aspoň dočasne, zvýšiť svoju hotovostnú rezervu. Ale okrem toho by som nerobil žiadne divoké zmeny. Držte sa svojej investičnej stratégie.

V prípade, že máte alokované portfólio, držte sa ho, preverte len, či ho netreba rebalansovať. Ak pravidelne investujete pomocou indexov, pokračujte v tom. Ak reinvestujete dividendy, reinvestujte ich ďalej. A ak používate nejaký taktický spôsob investovania na základe vopred stanovených pravidiel, tak sa ich jednoducho držte aj v prichádzajúcich dňoch.

Čokoľvek budete robiť, vyhnite sa zásadným zmenám a zvýšenej aktivite v oblasti investovania. Na rozdiel snáď od akejkoľvek inej oblasti, pri investovaní určite neplatí zásada, že čím viac sa snažíte, tým lepšie výsledky dosiahnete. Skôr naopak.

Vaša investičná stratégia je ako kotva, ktorá vás drží bezpečne v prístave, hoci okolo zúri búrka a vlny hádžu loď hore-dole a sprava doľava. Rozumiem, že je to nepríjemné.

Ale ak ju odseknete, more vás odnesie z prístavu preč a s veľkou pravdepodobnosťou stroskotáte niekde na skalách.

No ak žiadnu investičnú stratégiu nemáte, hrozí vám ešte väčšie riziko, ako si myslíte. Ak sa intuitívne rozhodujete podľa toho, ako sa ráno zobudíte a čo si prečítate na sociálnych sieťach, či podľa toho, čo robia iní ľudia, bez ohľadu na to, ako je to v súlade s vašou situáciou, cieľmi či plánmi, s veľkou pravdepodobnosťou vás na vašej investičnej ceste čaká nepríjemné prekvapenie. 

V prípade, že sa vyššieuvedené týka aj vás, ozvite sa mi. So mnou budete investovať jednoducho, rozumne a lacno, tak aby ste dosiahli vaše ciele v rozumnom čase a pri primeranom riziku.  

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Mna by zaujimalo, ci povedzme ak stale budujem portfolio, ma vyznam sustredit sa na konkretne indexy alebo to je jedno. Ak mam teraz kupovat ETF zamerane na EM alebo Europe alebo Pacific alebo World, mam to brat tzv z kraja, alebo len nieco z toho a teoreticky s niecim pockat. Resp ma vyznam povedzme sustredit sa na world indexy radsej ako nejake regionalne.

  • Vdaka Vlado, velmi triezve zhodnotenie, uplne suhlasim. Mam mix globalneho a dlhopisoveho etf a kedze som nastaveny na dlhodobe investovanie, mam svoju strategiu a tej sa drzim. Predpokladom pre to su vyriesene osobne financie, kde sa snazim, aby som mal prijmy vyssie ako vydaje. Znie to jednoducho, obcas je to vsak fuska 🙂 Chce to osobnu disciplinu. Skoro nesledujem aktualne vykyvy, lebo viem, ze poklesy prichadzaju a aj odchadzaju. Celej Ukrajine a vsetkym ludom tam drzim palce a podporujem ich financne a materialne. Vsetkym zelam vela stastia a pokoja v tychto casoch.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >