.st0{fill:#FFFFFF;}

Sústreďme sa na dôležité veci 

 12 februára, 2016

By  Vladimir

Každý investor, ktorý číta noviny, sa práve teraz asi necíti úplne v pohode. A niet sa čomu diviť : americké akcie klesli o cca 12% so svojich rekordných hodnôt, index MSCI World je na tom veľmi podobne. Ceny akcií na rozvíjajúcich sa trhoch „spadli ako gate“. Objavujú sa pochybnosti o stave svetových ekonomík. Čína spomaľuje. Švédsko sa pripojilo ku krajinám so zápornými úrokovými sadzbami. FED váha so zvyšovaním sadzieb. Dolár oslabuje. Zlato stúpa. Vojna v Sýrii pokračuje. SMER vyhrá voľby.

Jedným slovom – panika.

V takých chvíľach je nevyhnutné sústrediť svoju pozornosť na dôležité veci a ignorovať všetok informačný šum a balast.

Čo je šum a balast

V prvom rade – kolísanie cien akcií je úplne normálne. Ako hovoria IT-čkári: Je to feature, nie bug. Volatilita je cenou, ktorú musíte zaplatiť za získanie vyšších výnosov, ktoré akcie poskytujú. Pokles o 10% nastáva priemerne každých 11 mesiacov (od roku 1928), palcové titulky na tom nič nezmenia. S poklesom cien o 20% treba rátať zhruba každé 4 roky. Zmierte sa s tým a pripravte sa na to.

Ekonomika je cyklická vec, raz rastie, raz klesá. Úrokové sadzby takisto. Už sme mali nízke, mali sme aj vysoké. Všetko tu už bolo, a zase sa to vráti.

V žiadnom prípade nesmiete dopustiť, aby vás táto neistota prinútila hľadať pokoj duše v ekonomických a investičných predpovediach expertov. Na prvý pohľad síce vyzerajú sofistikovane, no o tom, čo sa stane v budúcnosti, vedia rovnako málo ako my všetci ostatní. Trefne to pomenoval Josh Brown: Nikto nič nevie, epizóda 653. Ak sa vám to nechce čítať, tu sú 2 ukážky – Goldman Sachs zrušil 5 zo svojich 6 „TOP“ stratégií na tento rok po realizácii obrovských strát. Alebo – 7 z 21 stratégov z Wall Street už reviduje svoje predpovede na vývoj S&P500 do konca roka. Po siedmych týždňoch!

Takisto by ste nemali brať vážne také skvosty, ako je napríklad domáca súťaž Investícia roka. Nedávno „vyšlo“ najnovšie vydanie, a aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, je to ešte horšie ako minulý rok. Investovať podľa tejto „súťaže“ len na vlastné nebezpečenstvo! Berte to tak ako to je – dobrá príležitosť, aby sa chlapi stretli na dobrej recepcii, pokecali a porobili si fotky. Proste – showbusiness.

Čo je dôležité

  • Zvážte svoj časový horizont. Nápoveda – nekončí sa dňom odchodu do dôchodku, ale dňom vašej smrti.
  • Časovému horizontu by mala zodpovedať vaša alokácia – čím dlhší, tým viac v akciách. Ak máte pred sebou ešte aspoň 20 rokov sporenia a investovania, podiel akcií by sa mal blížiť k 100%, záleží však na vašej tolerancii volatility. Každý sme iný. No ani ku dňu „nástupu“ do dôchodku v akejkoľvek forme a veku by podľa môjho názoru alokácia do akcií nemala klesnúť pod 60%. Uvedomte si, že aj vo veku 65 rokov máte pred sebou 20-30 rokov života. Väčšinou …
  • Pravidelne rebalansujte
  • Minimalizujte náklady (investujte pomocou ETF)
  • Výnosy akcií sú z dlhodobého hľadiska relatívne stabilné. Nemáte ich ako ovplyvniť. To, čo ovplyvniť viete, je suma, ktorú pravidelne sporíte a investujete. Ak chcete ísť do dôchodku ako bohatý človek, sporte 20% z čístého príjmu. Ak ale chcete dosiahnuť finančnú nezávislosť skôr, sporte a investujte viac.
  • Toto sú „len“ základy. Ale veľmi solídne základy. S ich pomocou môžete so svojimi financiami dosiahnuť veľké veci.

Peniaze sú síce dôležité, ale nemusíte sa nimi zaoberať každú minútu. Peniaze sú čas, je to nástroj, ktorý vám má vrátiť kontrolu nad svojim časom. Užite si rodinu, deti, priateľov. Noviny čítajte čo najmenej. Choďte von. Život je krásny!

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Dobrý deň,

    Prečítal som si pár Vašich článkov. Páčia sa mi vaše postrehy. Nútia ma zamyslieť sa nad vecami novým spôsobom.

    Chcel by som sa opýtať za akých okolnosti je vhodne investovať do fondov (z pohľadu rodinného rozpočtu, t.j. napr. peniaze ktoré sa zvýšia…, je lepšie investovať do fondu ako splácať hypotéku, dať peniaze na stavebko alebo radšej do fondov )?

    Aké sú rizika investovania do fondov (o čo môžeme prísť)?

    Do ktorých fondov sa momentálne oplatí investovať?

    Koľko percent z rodinného rozpočtu je optimálne investovať do fondov?

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >