Ranná káva – Máte doma investora? Tu sú last minute tipy na vhodné darčeky.

Vianoce sú už naozaj tu. A možno máte doma začínajúceho, alebo aj skúseného investora (alebo investorku), a fakt neviete, čím by ste ho (ju) potešili. V tom prípade je tento post presne pre vás. A nebojte sa – väčšina z týchto nápadov je v elektronickej forme a vybavíte to v pohode aj dnes. Tak poďme na to:

1. Investícia do seba.

Z môjho pohľadu je najlepšia investícia do seba vzdelanie v oblasti, ktoré ma zaujíma. Nielenže sa pri tom zabavím, ale aj zvýšim šance, že dosiahnem úspech. Je pravda, že z krátkodobého hľadiska je úspech v investovaní väčšinou vecou náhody. No čím dlhší časový horizont, tým je väčší rozdiel vo výsledkoch medzi ľuďmi, čo o investovaní niečo vedia a kontinuálne sa vzdelávajú, a tými ostatnými.

Ľudová múdrosť hovorí, že sa treba učiť na vlastných chybách. Je to samozrejme pravda, no je to veľmi časovo náročné a nákladné. Preto by to nemal byť jediný, ani najdôležitejší spôsob vzdelávania. Oveľa väčší priestor by, podľa môjho názoru, malo dostať učenie sa na chybách iných. Minimálne rovnako veľký priestor tiež treba venovať učeniu sa na úspechoch iných. A úplne najlepšie je učiť sa od tých najúspešnejších. Vo väčšine prípadov sú totiž ochotní sa s nami ostatnými o svoje znalosti a skúsenosti podeliť.

Ako hovorí Ch. Munger – Za celý svoj život som nestretol skutočne múdreho a úspešného človeka, ktorý by neustále nečítal. Ani jedného.

Tu sú moje návrhy:

Munger the complete investor

T. Griffin: Charlie Munger, The Complete Investor : Ch. Munger je dlhoročný obchodný partner W. Buffeta. V najnovšej knihe T. Griffin ponúka prehľadný a dobre zorganizovaný súbor lekcií, citátov a návodov na úspech v investovaní a živote jedného z najúspešnejších investorov na svete.

Intelligent investor

B. Graham: The Intelligent Investor „Biblia“ každého value investora, ktorá napriek svojmu veku (prvýkrát vyšla v roku 1949) má aj dnešným investorom stále čo ponúknuť. Toto vydanie je obohatené o komentáre novinára J. Zweiga, ktoré knihu posúvajú do nových súvislostí.

Stocks for the long run

J. Siegel: Stocks for the long run Najnovšia edícia knihy, ktorá by mala byť povinným čítaním pre každého, kto chce investovať do akcií.

Irrational exuberance

R. J. Shiller: Irrational Exuberance V najnovšom vydaní tejto knihy nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku analyzuje príčiny a dôsledky „bublín“ na finančných trhoch

2. Investujte do detí

Už niekoľko krát som tu písal, že jeden z najväčších darov, ktorý môžete svojim deťom dať, je naučiť ich pracovať s peniazmi a naučiť ich investovať. Prípadne investovať v ich mene. Akcie však nemajú fyzickú formu, takže sa ťažko dávajú pod stromček. Tento problém môže vyriešiť napr. stránka Give a Share, kde môžete nakúpiť aj 1 akciu vašej obľúbenej firmy a dostanete k tomu krásny certifikát, ktorý môžete potomkom napr. zavesiť na stenu. Takže teraz vám už nič nebráni spolu s novým iPhonom kúpiť aj akcie Applu, a k My Little Pony bábike môžete priložiť akcie Hasbro.

3. Keby niečo

schuhkisten_alvoro_wurzelholzkiste_1

K výbave poriadneho investora a gentlemana neodmysliteľne patria krásne vyčistené kvalitné topánky. A na starostlivosť o ne je tiež potrebná poriadna výbava vo forme sady na čistenie topánok. No a keby to s tým investovaním nevyšlo podľa vašich predstáv, budete mať aspoň nejaký zdroj obživy :-).

 

To je na dnes všetko. Želám vám šťastné a veselé.

Photo: Flickr

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment