9.3.2009, takmer na deň presne pred 9 rokmi, americké akcie (index S&P 500) dosiahli dno. V ten deň trh vyrazil na epickú jazdu, ktorá neskončila doteraz a hodnota indexu za ten čas narástla o takmer 312%.
Určite ste čítali alebo počuli mnoho komentárov o tom, že tento bullmarket v amerických akciách je druhý najdlhší, či najväčší, v histórii. A každým dňom rastie pravdepodobnosť, že sa to celé „zosype ako domček z karát“, prípadne nastane „totálny kolaps“.
Takéto tvrdenie, ktoré zaznieva aj z mnohých solídnych zdrojov, je však v zásadnom rozpore s tým, ako ľudia vnímajú svet okolo seba. Pritom psychika a emócie investorov sú jednými z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú dianie na trhoch.
Ak sa vám pokazí auto, váš problém nie je vyriešený tým, že ho odveziete do servisu. Situáciu budete považovať za uzavretú, až keď dofrčíte na opravenom aute domov.
Ak ste hladní, váš problém sa nevyrieši vtedy, keď začnete variť, ale až keď sa najete.
Keď spadnete do jamy, váš problém sa nevyrieši vtedy, keď prestanete padať (dosiahnete dno), ale až keď vyleziete z jamy von.
Ak nakúpite akcie a ich hodnota začne klesať, nebudete sa cítiť spokojní (teda aspoň v prípade, že to máte „v hlave zariadené“ podobne ako väčšina ľudí), kým sa ich hodnota nevyšplhá naspäť na úrovne, kde ste nakúpili.
Inými slovami – nič nové, pozitívne, nemôže začať, kým niečo staré, negatívne, neskončí.
Môj hlavný problém s tvrdením zo začiatku tohto postu je teda v určení, kedy bullmarket začína. A podľa mňa to nie je vo chvíli, keď akcie dosiahnu dno.
V prvom rade – v reálnom čase sa to určiť ani nedá – nikto nevie povedať, či sme dnes dosiahli dno, alebo top.
V druhom rade – bullmarket je charakterizovaný všeobecným optimizmom. To je to, čo tlačí akcie nahor.
No v marci 2009 (tak ako pri každom historickom minime) medzi investormi prevládali negatívne nálady a strach, väčšina z nich akcie predávala. O nejakom obrate trendu sme ani nechyrovali.
Že akcie v ten deň dosiahli dno, vieme povedať teraz, keď sa pozrieme spätne do histórie. Na chovanie investorov to však nemalo žiadny vplyv, pretože o tom nevedeli.
V súlade s vnímaním situácie investorov teda môžeme o začiatku bullmarketu hovoriť až vtedy, keď sa skončí bearmarket.
No a bearmarket veľmi logicky skončí vtedy, keď ceny akcií konečne prekročia úroveň, na ktorej bearmarket pred časom začal.
Všeobecne uznávaná definícia hovorí, že do bearmarketu sa dostaneme, keď akcie klesnú o 20% z nového all-time-high v priebehu 2 mesiacov. Toto all-time-high potom označuje jeho začiatok.
Ak sa pýtate, prečo je to práve 20%, prečo nie 18, alebo 22.50, tak odpoveď je, že neviem. Na nejakom čísle sa však bolo „potrebné“ dohodnúť, a 20% je pekná, okrúhla hodnota, ani príliš veľká, ani príliš malá.
A bullmarket potom začína vo chvíli, keď sa akciám podarí posledné all-time-high prekonať.
Keď sa na americké akcie pozrieme touto optikou, zistíme prekvapivý fakt – od roku 1929 je ten aktuálny „bull“ ešte len 5. v poradí. Pozrite sa sami:
Graf: PSČ, data:macrotrends.net, log-scale, klik pre zväčšenie
Ak by sme vynechali bullmarket z roku 2007, ktorý síce technicky podmienky spĺňa, no trval len necelé 3 mesiace a predstavoval rast iba o 1%, môžeme hovoriť o 4 bullmarketoch za posledných 100 rokov.
Ten aktuálny teda netrvá 9, ale iba necelých 5 rokov (ak rátam iba pracovné dni). Je pravda, že akcie dosiahli dno pred 9 rokmi, no takmer 4 roky im trvalo, kým sa z toho prepadu dostali a dosiahli nové all-time-high. A začiatok býčieho trhu musíme rátať od toho dňa.
Porovnajme si teraz bullmarkety nedzi sebou:
Graf: PSČ, Data: macrotrends.net, log-scale, klik pre zväčšenie
Na aktuálnom bullmarkete v amerických akciách nie je historicky nič výnimočné. Ak si odmyslíme malinký býčí (skôr ale teliatkový :-)) trh z roku 2007, náš aktuálny je najkratší a celkovým rastom najmenší za posledných 100 rokov .
Jediné kritérium, kde ostatným konkuruje, je celkový rast počas prvých 1248 dní existencie, kde je na druhom mieste.
Ešte raz to isté v tabuľke:
Akýmkoľvek záverom, urobeným na základe toho, že ide o najväčší (alebo druhý najväčší) rast akcií v histórii, by som preto prikladal len veľmi malú váhu.
Na druhú stranu to neznamená, že rast sa zajtra neskončí. Rovnako však môže „frčať“ ešte ďaľšie 2 roky (k tomuto názoru sa skôr prikláňam ja). Treba však povedať, že štatistická vzorka (4) je dosť malá, takže aj táto analýza dopadla ako obyčajne – ťažko povedať.
Majte pekný začiatok týždňa, pretože ako spieva Lenny Kravitz – It ain’t over til it’s over
Photo: Flickr
5 komentáre o “Nič nové nezačne, kým niečo staré neskončí”
Comments are closed.
Moja reč. Tiež už pár rokov opakujem pesimistom, že USA trh od vrcholu roku 2000 nerástol 13 rokov, tak teraz ma čo dobiehať.
p.s: Nemohol by si tu urobiť nejaký prehľad nových príspevkov podobne ako to má Winpes? https://winpes.cz/
Myslel som diskusných príspevkov.
Skúsim pozrieť
Pozerám, že už si urobil zoznam posledných diskusných príspevkov. Díky.
Náš zákazník – náš pán 🙂