.st0{fill:#FFFFFF;}

Najvyšší čas upraviť očakávania 

 13 októbra, 2021

By  Vladimir

S blížiacim sa koncom roka, neklesajúcou infláciou, 3. vlnou pandémie a pokračujúcimi problémami v dodávateľských sieťach sa opäť začínajú množiť predpovede negatívneho vývoja v blízkej aj vzdialenejšej budúcnosti.

Nemyslím si, že nás čaká katastrofa. No tiež si nemyslím, že vývoj na finančných trhoch v najbližších 5 - 10 rokoch bude rovnako pozitívny ako v predchádzajúcich 5 - 10 rokoch.

Je načase upraviť svoje očakávania.

Volatilita

Rok 2021 bol na akciových trhoch veľmi pokojný. Nezvyčajne pokojný.

Nepochybne jedným z dôvodov bola komunikovaná, ale aj v realite demonštrovaná ochota centrálnych bánk zabrániť kolapsu finančných trhov. No nemyslím si, že ich snaha zabrániť kolapsu znamená neochotu tolerovať normálnu volatilitu, hoci mnohí komentátori trhov a investori si to tak vysvetľujú ("FED" nás zachráni). A ak aj náhodou áno, že táto neochota potrvá navždy.

Maximálny pokles, ktorý americké akcie (S&P 500) zaznamenali tento rok, bol 5%. Globálne akcie (MSCI World) sú na tom veľmi podobne.

A hoci z hľadiska investorov je podobný vývoj veľmi príjemný, historicky je to veľmi nezvyklé.

Poklesy o 10, alebo aj 20% sú úplne normálne. A zrejme sa k nim vrátime.

Nemyslím si, že teraz máme "ticho pred búrkou", no odporúčam minimálne mentálne pripraviť sa na vyššiu volatilitu a poklesy.

Netreba sa však toho báť - ak nejaký pokles skutočne príde, pre väčšinu investorov to bude vítaná príležitosť, ako aspoň chvíľu nakupovať akcie za nižšie ceny.

To však neznamená, že máte teraz všetko predať a čakať na pokles. V ŽIADNOM PRÍPADE!

Pre väčšinu z nás je stále najlepšou stratégiou investovať pravidelne, podľa svojho dlhodobého plánu, rátať však s tým, že ceny akcií môžu v najbližšej dobe kolísať viac, ako sme si zvykli počas tohto roka.

Výnosy

Akciové trhy boli k investorom v ostatnej dekáde veľmi, veľmi štedré.

Globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, dosiahli za ostatných 10 rokov priemerný ročný výnos viac ako 14% (v EUR). Americké akcie sa v rovnakom období môžu pochváliť priemerným ročným výnosom takmer 18% (opäť v EUR)!

A to všetko pri dlhodobých ročných výnosoch akcií okolo 9 až 10% ročne. Aj z toho vidno, že ostatná dekáda na akciových trhoch bola výnimočná.

Pravdepodobnosť, že to takto pôjde ďalej, je podľa mňa relatívne nízka. Vďaka takýmto nadpriemerným výnosom sa totiž akcie stali relatívne drahými (merané ukazovateľom forward PE) a to väčšinou znamená relatívne nižšie výnosy do budúcnosti.

Vzťah medzi aktuálnym FW PE a budúcimi výnosmi

Na rozdiel od tradičných katastrofistov (napr. správca GMO predpokladá na najbližších 7 rokov priemerný ročný výnos MÍNUS 6%. Ale to robia už 10 rokov) si nemyslím, že nás čaká koniec sveta.

Aktuálne forwardové PE ukazuje vnútorný výnos (earnigs yield) okolo 5%. Myslím si, že v budúcich 5 rokoch akcie dosiahnu vyšší priemerný ročný výnos ako toto číslo,  na dvojciferné výnosy to veľmi nevidím. A samozrejme nevylučujem ani nejaký ten negatívny rok.

Záver

Jednou z najdôležitejších faktorov pre úspešné investovanie a budovanie majetku sú realisticky nastavené očakávania. 

Odporúčam preto vyššieuvedené zapracovať do vašich plánov, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Ak ak s tým potrebujete pomôcť, dohodnite si so mnou online, alebo osobnú konzultáciu. Prejdeme vašu situáciu, zadefinujeme ciele a pripravíme finančný plán, ktorý vám pomôže v adekvátnom čase a pri primeranom riziku tieto ciele dosiahnuť.

A keďže sa blíži koniec roka, čo je najlepší čas začať investovať a budovať majetok jednoducho, rozumne a lacno, prvým 10 klientom ponúkam zľavu 40 EUR z ceny konzultácie (neplatí pre Krátku konzultáciu).

Viac sa dozviete na tejto linke:

Mám záujem o konzultáciu

Rovnako si priamo tam môžete dohodnúť termín. Pri objednávke použite kód ZLAVA40E102021.

Zľava platí len pre prvých 10 klientov a je možné si ju dohodnúť najneskôr do zajtra, 14.10.2021, 20:00.

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Dobrý deň, ďakujem za článok. V zásade súhlasím, ale treba povedať, že toto sme si mysleli už minulý rok, avšak index S&P 500 nás asi nepočul a veselo si rastie za tento rok zatiaľ o 16%. Ak k tomu ešte prirátame silnejuci dolár, je to ešte oveľa viac. Takže ako to bude ďalších 5-10 rokov, je ako vždy lotéria 🙂 Ja ale dúfam, že sa rast spomalí, lebo ak nie, tak následný pád bude o to tvrdší.

    Osobne počítam s očakávaným priemerným výnosom 8% počas nasledujúcich 23 rokov. Investujem hlavne do amerických indexov ETF vrátane Russel 2000, MSCI world a Emerging markets. Myslíte si, že tých 8% (nominálny výnos) je reálny, či mám radšej upraviť očakávania? 🙂

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >