fbpx
4

Pred 10 rokmi skolaboval Lehman Brothers

Tento týždeň pred 10 rokmi skolabovala investičná banka Lehman Brothers. Stojí za to si to pripomínať – táto udalosť odštartovala jednu z najväčších kríz v histórii.

Takto sa vyvíjala cena akcií LB:

Zdroj: acting-man.com

 

Ale nejde len o ceny akcií a finančné trhy – za touto katastrofou sa skrýva veľa smutných ľudských osudov. Mnohí prišli o strechu nad hlavou a úspory. No týka sa to napríklad aj zamestnancov Lehman Brothers, ktorí prišli nielen o prácu, ale vo veľa prípadoch aj o väčšinu svojho majetku, ktorý mali v zamestnaneckých akciách tejto banky (diverzifikácia, diverzifikácia).

Hoci práve týchto ľudí mi nie je nijako extrémne ľúto (účtovné podvody, o ktorých vedel management firmy aj účtovníci, hrali hlavnú úlohu), táto fotka zo skvelého článku vo Wall Street Journal hovorí veľa:

Ľudia opúšťajú kancelárie Lehman Brothers, sptember 2008, Zdroj: Wall Street Journal

 

Peknú case study na tému pád Lehman Brothers si môžete prečítať tu. Ďaľšie zauímavé fakty tu.

Mnoho ľudí za krízu viní americkú centrálnu banku a jej vtedajšieho šéfa Alana Greenspana, ako aj bezmedznú vieru v efektívne trhy. Pravda je však zrejme trochu viac komplikovaná.

Napríklad tento článok argumentuje, že hlavní vinníci sú inde. Greenspanova centrálna banka už v roku 2001 zakázala poskytovanie najnebezpečnejších typov “subprime” hypoték. No Kongres pod vplyvom lobistov presunul nebankové inštitúcie pod dohľad Federálnej obchodnej komisie, ktorá nemala zdroje ani motiváciu na poriadny dohľad nad týmito organizáciami.

FED tiež presadzoval väčšiu reguláciu vládnych hypo agentúr Freddie Mac a Fannie Mae, ktoré výrazne prispeli k hypotekárnej kríze 2008, no Kongres pod vplyvom lobistov túto iniciatívu opäť zastavil.

Dúfajme, že na najbližšiu krízu sme pripravení lepšie.

Comments are closed