.st0{fill:#FFFFFF;}

Kto ešte nepredpovedal pád trhu, nech zdvihne ruku! 

 12 decembra, 2017

By  Vladimir

Už ste to počuli 100 krát a z rôznych strán – akciové trhy sú príliš drahé a zajtra, o týždeň, tento mesiac, tento rok nás čaká masívny pád. Riadiť sa takýmito predpoveďami by však bolo najhoršie finančné rozhodnutie, aké môžete urobiť.

Akciový trh je príliš komplikovaný mechanizmus, s miliónmi účastníkov, z ktorých každý má nejaké iné ciele, názory, schpnosti a nálady. Skôr než fyzika a chémia je to biológia a psychológia či sociológia. Nikto nevie predpovedať, kedy nastane „bear market“.

To však veľa ľudí neodradí od toho, aby to skúšali.

Dá sa to pochopiť. Ekonomika aj trhy sa hýbu v cykloch – ekonomické rasty sa striedajú s recesiami, bull markety s bear marketmi. A keď predpovedáte prepad trhov dostatočne dlho, raz sa skrátka trafíte. Jeden takýto správny „call“ vám zabezpečí publicitu na dlhé roky, napíšete články, vydáte knihu, urobíte veľa prednášok. Predpovede, ktoré nevyšli, sú zabudnuté.

Z marketingového hľadiska je to celkom dobrá stratégia.

Strata spôsobuje ľuďom asi 2,5 väčší stres než rovnako veľký zisk im sposobuje radosti. Preto máme tendenciu viac načúvať katastrofickým než optimistickým predpovediam. Pesimisti nám znejú vzdelanejšie, sofistikovanejšie, pripadajú nám ako ľudia, ktorí sú schopní sa pozrieť hlbšie pod povrch vecí a odhaliť skryté súvislosti a nečakané následky. Vnímame ich ako obozretných, rozvážnych, prezieravých a múdrych ľudí.

Koniec – koncov, varujú nás pred nebezpečím, ktoré na nás v budúcnosti číha a radia nám, ako sa pred ním ochrániť. Nechcú, aby sme prerobili. Záleží im na našich peniazoch. Záleží im na nás. Takmer ako keby patrili do rodiny.

Na druhú stranu, optimisti nám pripadajú ľahkovážni, neskúsení a nedbanliví. Určite niekde na niečo zabudli, prehliadli alebo si neuvedomujú súvislosti. Maľujú budúcnosť príliš naružovo – asi nás chcú obrať o prachy!

História nám však ukazuje, že z finančného hľadiska je lepšie byť optimistom ako pesimistom. Ekonomické expanzie trvajú dlhšie ako recesie, rasty ekonomík sú väčšie ako poklesy v časoch recesie. Akciové trhy častejšie rastú ako klesajú. Ľudia sa majú stále lepšie a lepšie.

Nehovoriac o tom, že optimizmus je oveľa lepší aj pre naše zdravie.

Nerobím si však ilúzie o tom, že počet „predpovedačov katastrofy“ niekedy poklesne, skôr naopak.

A jedným z nich je aj Harry Dent. Je to ekonóm, analytik a jeho knihy sa pravidelne umiestňujú v rebríčku najpredávanejších kníh novín New York Times.

Keď sa mi v mojom Twitter feede objavila zmienka, že stránka ThinkAdvisor s ním urobila rozhovor, nezaváhal som. A nebol som sklamaný.

H. Dent predpovedá, že najneskôr do roku 2020 zažijeme „historicky najničivejší krach trhov v rámci najväčšej ekonomickej a politickej revolúcie od zrodenia demokracie“. A príchod tohto krachu určil podľa škvŕn na slnku (naozaj si to nevymýšľam).

Okrem toho Dent samozrejme práve vydal knihu s príznačným názvom „Nultá hodina: Ako využiť vo svoj prospech najväčší politický a finančný otras v modernej histórii“ a tento rozhovor bol súčasťou proma.

Aby sme úplne pochopili fungovanie p. Denta, treba pozrieť históriu.

Prvá kniha, ktorá ho dostala do povedomia, mala názov „Veľký rast pred nami: ucelený návod pre váš osobný aj obchodný profit v novej ére prosperity“. Kniha vyšla v roku 1993 a načasovanie nemoholo byť lepšie – až do konca desaťročia ekonomika aj trhy rástli.

S ďalšou knihou sa mu až tak nezadarilo. Volala sa „Prekvitajúce roky 2000: Ako využiť najväčší rast v histórii na vybudovanie si majetku a životného štýlu, po ktorom túžite“. Vyšla na konci roka 1999, len pár mesiacov pred tým, ako praskla internetová bublina a trhy stratili 50% hodnoty. Whoops.

Dent sa však nenechal odradiť.

V roku 2006 vydal knihu „Ďaľšia veľká rastová bublina: Ako zarobiť na najväčšom raste v histórii 2006-2010“. Na základe „ucelenej predpovede“ v nej očakával, že Dow Jones dosiahne úroveň 40.000. Namesto toho už o necelé 2 roky po vydaní nastal najväčší ekonomický kolaps po roku 1920.

Keďže posledné 2 optimistické predpovede nevyšli, Dent otočil a začiatkom roka 2009 prišiel s novým titulom „Veľká depresia pred nami: Ako zarobiť na krachu, nasledujúcom po najväčšom raste v histórii“

 

Časovanie opäť veľmi zlé, keďže kniha vyšla necelé 2 mesiace pred tým, ako začal jeden z najmenej volatilných ekonomických a trhových rastov v histórii.

Nevadí. Už v roku 2011 vydal ďaľšie dielo „Veľký krach pred nami: Stratégie pre svet postavený hore nohami“. Kniha popisuje, prečo je „finančný krach a kríza nevyhnutná a príde medzi rokmi 2012-2015“.

Ehm.

Pracovitosť a snaha sa mu naozaj nedajú uprieť. V roku 2014 uzrela svetlo sveta ďalšia kniha „Ako prežiť a prosperovať počas veľkej deflácie 2014-2019, spôsobenej zlou demografiou“.

No a teraz tu máme už spomínanú Nultú hodinu.

Najväčšia tragédia je, že týchto kníh sa predalo možno aj stovky tisíc. H. Dent je určite boháč. To sa však s istotou nedá povedať o jeho čitateľoch, ktorí sa jeho radami riadia.

H. Dent v tom samozrejme nie je sám. Medzi ľudí ako on patrí aj R. Kyiosaki, ktorý už 10 rokov predpovedá pád trhov v roku 2016 o minimálne 20%, Peter Schief, či ekonóm Nuriel Roubini.

Snaha (márna) je však ďaleko rozšírenejšia. Tu je niekoľko titulkov z novín za posledných pár rokov:

2012

Gary Shilling: Toto spôsobí ekonomickú recesiu

David Darst: 8 dôvodov na pokles akcií

Analytik Citi bank: Akcie môžu klesnúť až o 27%

UBS: Tlak rastie a pred koncom roka by mohol nastať veľký výpredaj akcií

David Rosenberg: Kult akcií je mŕtvy.

 

2013

UBS: Akcie by mohli spadnúť až o 42%.

5 dôvodov, prečo byť nervózny z amerických akcií

El Erian: Je čas zrealizovať profit

Marc Faber: Trhy dosiahli vrchol

Pravdepodobnosť pádu je oveľa väčšia ako obyčajne

 

2014

Tom Demark: Akcie môžu spadnúť až o 40%

Riziko výpredaja akcií vyzerá byť vysoké

Akciový stratégovia varujú, že párty sa končí

Toto sa neskončí dobre

Davit Tice: Akcie spadnú o 30-60%.

 

2015

Tento rok trhy naozaj spanikária

Bill Gross: Bull market končí.

Deflácia nás stiahne do recesie

Albert Edwards: Na 99,70% sme už v bear markete

Goldman Sachs práve downgradoval US akcie

 

To je len stručný výber. Viac si môžete pozrieť na tejto stránke, ktorá je súčasťou Business Insider. Bohužiaľ ju prestali updatovať v roku 2015. Ale stále je to zaujímavé čítanie.

Ak niekedy v budúcnosti opäť narazíte na jednoznačnú predpoveď, že trhy idú krachnúť, treba všetko predať – pred tým, než urobíte závažné rozhodnutie, ktoré vás ovplvyní na dlhé roky dopredu, kliknite a dobre si to pozrite.

Je tam všetko – varovanie pred krízami, pádmi, problémy snáď každej triedy aktív, analytici, stratégovia, ekonómovia, špekulanti, známi miliardoví investori aj neznámi týpci, ktorí v živote nezainvestovali ani euro, či už svoje alebo cudzie.

Všetci majú jasný, vyargumentovaný názor – a všetci sa mýlia. Je to úžasné.

A až raz ten bear markret príde (a ten určite príde,možno o mesiac, o pol roka alebo o 2 roky), tak povedia – Vidíte?!? Ja som vám to hovoril!

 

Záver

Bear markety nevyhnutne nastávajú, no nikto nevie, kedy trhy padnú ani ako veľmi. Snažiť sa odhadnúť, kedy to bude a predať tesne pred tým, je finančná samovražda. Investovať podľa toho, kto čo povie v novinách, je finančná samovražda.

Najlepšie, čo môžete pre seba a pre svoje financie urobiť, je – nastavte si pasívnu, lacnú stratégiu, vytvorenú na základe dlhdobých dát. A držte sa jej. A nečítajte noviny. V ušetrenom čase robte niečo, čo vás baví a z čoho máte radosť.

Ak to ešte náhodou nie je jasné – tak ja som optimista :-).

Photo: Flickr

 

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >