.st0{fill:#FFFFFF;}

Do čoho investovať TERAZ? 

 7 júna, 2017

By  Vladimir

My investori to máme v dnešnej dobe naozaj ťažké. Akcie dosahujú historické maximá, úrokové sadzby sú na minimách. Napriek dlhoročnému pumpovaniu peňazí do ekonomiky centrálnymi bankami sa inflácia objavuje len veľmi pomaly. Zlato sa nehýbe, Bitcoin stúpa do závratných výšok. Trump je odtrhnutý z reťaze a nikto ho nemá rád, Severná Kórea testuje balistické strely, množia sa teroristické útoky. Jednoducho – v porovnaní so starými zlatými časmi (povedzme pred 5 rokmi, alebo tak) je dnešná situácia dosť neprehľadná.

Čo robiť? Ako sa zachovať?

Obávam sa, že dnešok nie je nijako výnimočný – situácia je neprehľadná vždy. To len pri spätnom pohľade do minulosti sa nám zdá, že vtedy bolo všetko jasné. Bolo jasné, že akcie budú stúpať, že úroky nebudú rásť, že zvolia Trumpa, že schvália Brexit, že sa eurozóna (zatiaľ) nerozpadne … Pretože TERAZ vieme, čo sa stalo VTEDY (hoci veľmi často nevieme, prečo sa to stalo).

Ale nedajme sa pomýliť – VTEDY bola situácia rovnako nejasná, ako teraz. A rovnako ako teraz bolo veľmi ťažké urobiť správne investičné rozhodnutie. Kľudne sa spýtajte tých, ktorí už 5 rokov s hotovosťou na účte čakajú na ďaľší krach na akciovom trhu.

To je síce pekné (povie si niekto), a môže to byť aj pravda, ale nijako to nerieši problém, pred ktorým dnes stojí veľa investorov – kam mám investovať svoje peniaze teraz?

Tu je mojich 6 investičných tipov, ktoré by mohli pomôcť túto dilemu vyriešiť (a je jedno, či ste zdedili 10.000 EUR po babke, alebo chcete pravidelne investovať 100 EUR):

 

1. Splaťte všetky svoje dlhy, okrem hypotéky.

Začnite nesplatenými zostatkami na kreditných kartách, pokračujte spotrebnými  úvermi. Úroky na kreditkách sú od 15% p.a. vyššie, na spotrebných úveroch sú od 5 do 15% p.a. Ich splatenie je najlepšia investícia, ktorú kedy urobíte. Kým nemáte vyriešené toto, nerobte nič iné.

2. Vytvorte si finančnú rezervu.

Mala by vám pokryť všetky vaše nevyhnutné náklady aspoň na 3 mesiace. Takto vyzerá základná forma risk managementu – nielenže vám rezerva pomôže prežiť neočakávané výdavky alebo výpadok príjmov, vďaka nej lepšie zvládnete 10 alebo 20% pokles akciových trhov, ktorý raz nevyhnutne príde.

3. Začnite sporiť na plánované výdavky.

Ak plánujete v najbližších 5 rokov nejaké väčšie nákupy, začnite na ne sporiť už teraz (na termínovom účte).

4. Investujte do dobre nastaveného portfólia.

Všetky ďaľšie voľné peniaze smerujte do vášho investičného portfólia, ktorého alokácia je nastavená tak, aby odrážala váš časový horizont, ciele a vašu schopnosť a ochotu znášať volatilitu (v úplnom základe hovoríme o pomere akciovej a dlhopisovej zložky).

Ak ešte len začínate, alebo vaše portfólio nie je príliš veľké, kľudne si vystačíte aj s jedným globálnym, lacným, dobre diverzifikovaným akciovým ETF (napr. iShares MSCI Core World UCITS, alebo iShares MSCI ACWI UCITS). Je to však vysoko individuálne a obávam sa, že vyplnenie investičného (rizikového) dotazníka vám veľmi nepomôže.

Jednoducho kým nezažijete pokles hodnoty vášho portfólia o 30%, nebudete vedieť, ako zareagujete. Ak si niečo také ani neviete predstaviť, radšej pridajte do portfólia bezpečné dlhopisy. Lepšie spávať vám tiež pomôže všetko, čo ste urobili v bodoch 1, 2 a 3.

5. Rebalansujte

Ak už máte portfólio, do ktorého pravidelne investujete, použite voľné peniaze na rebalansovanie.

Vzhľadom na enormný rast akcií v posledných rokoch je možné, že sa vaša alokácia podstatne vzdialila od toho, ako ste si ju na začiatku nastavili. Vďaka tomu podstupujete iné riziko (vyjadrené volatilitou), než ste pôvodne plánovali. Rebalansovaním dostanete (alebo priblížite) svoje portfólio na pôvodne nastavené úrovne. Jednoducho to znamená, že voľné peniaze použijete na dokúpenie tej zložky portfólia, ktorej alokácia je nižšia, ako plánovaná. Ak by to nestačilo, treba predať časť tej zložky, ktorej alokácia je nad plánovanou hodnotou.

Cieľom nie je maximalizovať výnosy alebo reagovať na najnovší „hot trend“ na trhu. Dôležité je udržať stabilný rizikový profil vášho portfólia, s ktorým ste schopní a ochotní dlhodobo fungovať.

Ak máte brokera alebo službu, ktorá automaticky rebalansuje za vás, máte o starosť menej. Ale pozor na poplatky.

6. Prispôsobte alokácie vášho portfólia

Toto je nepovinný bod, určený pre skúsenejších investorov s väčšími portfóliami.

Ak ste dobrodružnejší typ, alebo len jednoducho chcete k svojmu investovaniu pristúpiť trocha aktívnejšie, môžete krátkodobo (takticky) upraviť alokácie vo vašom portfóliu.

Prvým kandidátom sú európske akcie. Tie za posledných 10 rokov dosiahli priemerný ročný výnos 1.34% (merané indexom MSCI Europe). Americké akcie v tom istom období rástli o 6.94% ročne (merané indexom S&P500). Naposledy bol takýto veľký rozdiel vo výkonnosti v desaťročí končiacom v roku 2002. V nasledujúcich 5 a 10 rokoch európske akcie prekonali americké aj globálne akcie.

Tento trend sa už začína ukazovať – za posledné 3 mesiace európske akcie zhodnotili o vyše 13%. Globálne akciové trhy v tom istom období narástli o 5% a americké o necelé 3%.

Európske akcie vyzerajú zaujímavo aj z pohľadu aktuálneho ohodnotenia – dividendový výnos je 3.25% vs 2.40% globálnych akcií a 1.91% amerických akcií. Aktuálne PE európskych akcií je 22.46, budúce PE 15.26. Globálne akcie majú PE 21.70 a budúce 16.61. Americké akcie majú PE 25.70 a budúce PE 19. Podobne vyzerá aj ukazovateľ CAPE (teda cyklicky upravené PE) – americké akcie 27.50, vyspelá Európa 17.60, rozvíjajúca sa Európa 8.30, globálne akcie 21.80.

Príklad fondov, pomocou ktorých sa takáto investícia dá zrealizovať: Vanguard FTSE Developed Europe UCITS ETF, alebo iShares MSCI Europe UCITS ETF.

Pozor – to neznamená, že by ste mali predať všetky americké akcie a zainvestovať celé portfólio do európskych. Hovoríme o potenciálnom dočasnom (niekoľko rokov) znížení alokácie do US a adekvátnom zvýšení alokácie do európskych akcií.

Podobne by sa dalo pozrieť aj na akcie emerging markets alebo japonské akcie.

 

Kam investujete vy? Ozvite sa v komentároch.

 

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>