Brexit a čo to znamená pre investorov

Koncom týždňa mi prišlo niekoľko emailov tohto typu:

„Dal by sa Brexit nejako speňažiť?“

Dal. Ale iba v prípade, že by sme už vo štvrtok vedeli, ako to v piatok dopadne. Ale to nevedel nikto. Každý však mal nejaký názor a dúfal, že referendum dopadne podľa jeho želania alebo potreby. V skutočnosti to celé bol 351. diel seriálu „Nikto nič nevie a všetci sa tvária sebaisto“.

Dlhé týždne prieskumy predpovedali veľmi tesný výsledok a „trhy“ reagovali relatívne vlažne. Takto sa hýbal index FTSE100:

Screen Shot 2016-06-25 at 18.17.08

Zdroj: Financial Times

Takto sa obchodovala britská libra za posledné 3 mesiace:

Screen Shot 2016-06-25 at 18.23.56

Zdroj: Yahoo Finance

Až do dňa referenda sa obchodovalo relatívne pokojne, dokonca pár dní pred dňom D začal narastať optimizmus (rozhodnutie zostať investori brali ako pozitívne) – ceny akcií aj kurz libry začali stúpať. Stávkové kancelárie a online betting platformy videli pravdepodobnosť rozhodnutia pre odchod z EU ako veľmi nízku a podľa toho nastavovali aj kurzy. Tak isto to ale videli aj účastníci týchto stávok. V jednom článku som dokonca čítal takúto vetu: „Stávkové kancelárie a stávkari vidia odchod Británie ako veľmi nepravdepodobný, kurzy na túto možnosť sú veľmi nízke. A títo ľudia vedia, čo robia. Ide predsa o ich peniaze.“

Screen Shot 2016-06-25 at 18.36.05

Zdroj: Financial Times

V deň konania referenda dosiahla implikovaná pravdepodobnosť rozhodnutia za zotrvanie v EU takmer 80% (to odráža nielen názor organizátorov, ale primárne to, na čo a koľko stavujú samotní účastníci stávky).

To, ako mimo boli tzv. „smart money“, ale aj všetci ostatní, najlepšie ukazuje to, že samotný Nigel Farage, jeden z najväčších podporovateľov odchodu Británie z EÚ vo štvrtok večer priznal porážku.

Výsledok referenda dopadol na trhy ako rana kladivom. A opäť sa vyrojili davy ľudí s názorom, čo to bude znamenať pre ľudí, ekonomiku, kurzy a ceny akcií. Len podotýkam, že sú to tí istí, ktorí ešte vo štvrtok presne vedeli, ako to dopadne.

Takže len na zamyslenie: v prvom rade výsledok referenda nie je pre vládu záväzný. Určite by ale nebolo jednoduché tento výsledoko ignorovať. Navyše, D. Cameron sľúbil, že sa referendom bude riadiť.  No v piatok podal demisiu a nie je jasné, ako bude nová vláda vyzerať. Rokovania a realizácia odchodu budú trvať roky a nie sú jasné podmienky, za akých sa tento uskutoční. Ak aj Británia z EÚ odíde, nemusí to byť v konečnom dôsledku až taká veľká zmena – ak by napríklad chcela byť členom európskeho jednotného trhu, musela by sa riadiť podľa nariadení EÚ. A takisto to automaticky neznamená, že sa rozpadne Európska únia. Možno to dokonca bude mať aj nejaké pozitívne účinky na ďaľšie fungovanie tohto zoskupenia. Jednoducho – napriek výsledku referenda stále nie je jasné nič.

Tým nechcem povedať, že „ja som to vedel, hovoril som to už dávno a mali ste ma počúvať“. Nie – nevedel a netušil. Len som dúfal, že rozhodnutie bude – zostať v EÚ. Nie som však dostatočný blázon na to, aby som na základe „názoru“ menil svoju dlhodobú investičnú stratégiu.

Pre takéto situácie používam jednoduchý checklist:

  1. Nastane po akomkoľvek výsledku referenda koniec sveta? Odpoveď v tomto prípade je jasné „Nie“. Toto je zásadná otázka, ale trochu široká. Tak to trochu skonkretizujme.
  2. Prestanú sa ľudia, bez ohľadu na výsledok referenda, snažiť, aby sa mali lepšie? Prestanú sa vzdelávať, zlepšovať veci, skúmať, vynaliezať, vymýšľať? Prestanú dávať deti do školy, jesť, piť, fajčiť, zabávať sa, budovať, kupovať rôzne služby a tovary? Podľa mňa odpoveď je opäť nie.

To mi stačí a zostávam pokojný. Treba si uvedomiť, že pri dlhodobom investovaní, o ktorom píšem na tomto blogu, nekupujete čísla, ktoré behajú hore a dolu, podľa toho, ako sa milióny účastníkov trhov práve vyspia. Kupujete spoluúčasť na firmách, ktoré ľuďom poskytujú všetko to, čo spomínam v bode č. 2.

Na záver pridám graf, ktorý som použil už v jednom z predchádzajúcich článkov, ale nezaškodí si ho znova pripomenúť:

Akcie vyvoj cien log

Graf ukazuje vývoj reálnej hodnoty 1 USD zainvestovaného do akcií v roku 1871. Z dlhodobého hľadiska majú ceny  akcií stúpajúcu tendenciu, práve kvôli vyššieuvedeným bodom 1 a 2. Podotýkam, že toto obdobie zahŕňa aj horšie veci ako je Brexit – 2 svetové vojny, niekoľko menších vojen, studenú vojnu, vysokú infláciu, nízku infláciu, vysoké aj nízke úrokové sadzby atď.

Ak máte dobre nastavenú investičnú stratégiu a rozumné portfólio, z dlhodobého hľadiska je pre vás ako pre investora, udalosť typu Brexit len zaujímavý titulok v novinách (ako človeka sa vás to, samozrejme, môže dotknúť oveľa viac). Ako hovorí klasik : „This too shall pass“.

Photo: Flickr

 

One thought on “Brexit a čo to znamená pre investorov

  1. Ale si zabudol na to najdôležitejšie. Aj dlhodobý investor mohol a ešte môže na BREXITE zarobiť. Akcie klesli – hurá do nákupov 🙂

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment