Ako prerobiť peniaze aj v roku 2016

Konečne začalo snežiť! Kým sa rozhodnete, či pôjdete von postaviť snehuliaka, alebo radšej odhrniete sneh z chodníka, aby si poštárka nezlomila nohu, môžete využiť čas na tiché zamyslenie sa nad vašimi financiami.

Možno ste zdedili veľký majetok. Alebo sa vám minulý rok fakt zadarilo a teraz sa hanbíte, že ste prispeli k nárastu príjmovej nerovnosti na Slovensku a vo svete.  Nech už je to akokoľvek – ak vás peniaze pália vo vrecku, tento článok je pre vás. Nasleduje „Najhoršia investičná stratégia“ v 6 jednoduchých krokoch:

  1. Počúvajte expertov a riaďte sa ich radami. Nevadí, že zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by vedel konzistentne predpovedať čokoľvek. Vždy sa nájdu noví, alebo aj tí istí, s ďalšími nepriestrielnými prognózami. Napr. GMO LLC, americký asset manager, predpovedá nominálny výnos amerických akcií na najbližších 7 rokov na úrovni 0.00% (nula)p.a.. Na druhú stranu, JPMorgan Asset Management predpovedá, že americké akcie budú mať v najbližšej dekáde nominálny výnos 7.00%p.a. Peter Schiff tvrdí, že americké aj globálne akcie a ekonomiku čaká krach. Tak si vyberte, a šup, šup – rýchlo otvárať pozície.
  2. Hľadajte tipy na investovanie na internetových diskusných fórach od neznámych ľudí. Vyzerá to napríklad takto : Otázka – „Do čoho investovať s čo najmenším rizikom?“ Odpoveď – „Obchoduj trend, začína sa to otáčať.“ Alebo takto : Otázka – „Mám nejaké peniaze a nechcel by som o ne prísť. Oplatí sa obchodovať FX? Alebo nejaké akcie?“ Odpoveď – „Akcie aj FX aj všetko ostatné je podvod. Treba investovať do pôdy a do zlata.“ No nekup to, když je to tak výhodný …
  3. Začnite aktívne obchodovať. Čokoľvek. Nedajte sa odradiť tým, že podľa mnohých štúdií konzistentne úspešných je len asi 5% traderov. Už W. Churchill predsa hovoril, že najlepšia štatistika je tá, ktorú si sám sfalšujem. A to bol teda iný frajer! Okrem toho, známa vec je, že najviac zarábajú HFT-čkari (high-frequency traders) a tí obchodujú niekoľkostokrát za sekundu! Prečo by ste práve vy mali byť horší?!? A aj všetci brokeri, ktorí tieto služby ponúkajú, hovoria, že je to vlastne ľahké. Niet nad čím rozmýšľať.
  4. Na obchodovanie si zoberte úver. Mnohí brokeri ponúkajú páku až 1:300! To znamená, počkajte … to znamená, že ak napríklad na nejakom obchode bez páky zarobím 1000EUR, tak s takouto pákou na tom istom obchode zarobím až 300.000EUR!!! To je BOMBA!!!
  5. Nesledujte náklady. Je pravda, že podľa mnohých štúdií existuje nepriama úmera medzi výškou nákladov, spojených s investovaním, a výsledkami, ktoré investori dosahujú, ale viete ako je to s tými štatistikami (presne tak – Churchill).
  6. Sústreďte sa vždy len na najbližší rok. Alebo polrok. Alebo mesiac. Alebo tak. Dlhodobé výsledky nie sú podstatné. Už Keynes predsa hovoril, že z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi.

To je nadnes všetko. Vlastne nie – celý tento príspevok je len taký novoročný fór. Nikto predsa nechce skutočne peniaze prerobiť. Bohužiaľ, mnoho ľudí sa chová tak, že naozaj prerobí. Ak tak nechcete dopadnúť, vyhnúť sa horeuvedeným 6 bodom je dobrý začiatok.

Želám vám super rok 2016 a nech sa vám darí!

Photo: Flickr

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment