Ako klamať grafmi 2

Vždy je fajn, keď svoj názor viete podoprieť aj nejakými dátami. No vhodne zvoleným zobrazením sa dá, ak už nie vyslovene klamať, tak minimálne výrazne skresliť situáciu.

Tento týždeň som na Twitteri narazil na takýto graf:

S nasledovným komentárom: Keď tento bull market skončí, môžete čakať veľmi dlho, kým sa vám vaše peniaze vrátia. Ignorovanie histórie, úrovní rizika a valuácií má svoje dôsledky.

Takže otázka za 5 bodov – aký je problém s týmto grafom? Ozvite sa v komentoch.

5 komentáre o “Ako klamať grafmi 2

 1. To, že je graf logaritmický, je celkom v pohode, lepšie to ukazuje celkový rast. Ale inak ste to trafili presne – je to price graph, čiže neberie do úvahy dividendy, čo je absolútny faul – v reálnom živote nič také, ako investícia do S&P500 bez dividend neexistuje. A samozrejme Total return je výrazne vyšší ako price return. A druhá vec je, že investori málokedy zainvestujú jednorazovo a potom 20 rokov čakajú. Väčšina ľudí investuje pravidelne a to má na výnosy samozrejme vplyv.

 2. Data ocistene o inflaciu a este na log scale. Vizualne to posobi akoby sa cena SAPu za 100 rokov 2-nasobila, pritom podla y osi sa 10-nasobila (ale ocistene o inflaciu). A pritom nomialna hodnota za poslednych 70 rokov znasobila cca 160x. Plus SAP 500 v prvej polovici 20. storocia v dnesnej podobe ako taky neexistoval, cize neviem co su to za data.

  Ale mozem sa aj mylit 🙂

 3. ahoj vlado, ale hlavne čo ten graf opomína, je to, že my, skupina pravidelne investujúcich 🙂 nezainvestujeme do akcií len v jednom momente a to vtedy, keď sú nadlho najdrahšie, ale aj potom keď padnú a znova keď padnú ešte viac a preto vo finále zarobíme 🙂

  si ja 🙂

 4. Vlado, skúsim.

  1. Graf nie je lineárny ale logaritmický. Škála je tým pádom skreslená a rozdiel medzi 10 a 100 je opticky rovnaký ako 1000 a 10.000. Rovnaký graf v lineárnom zobrazení by vyzeral dramaticky viac rastovo.

  2. Tiež je to len price index. Nie je to total return, ktorý by zohladnil aj dividendy vyplatené v danom období.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment