.st0{fill:#FFFFFF;}

Akcie vs. zlato vs USD v čase krízy 

 10 októbra, 2017

By  Vladimir

O zlate som už článok písal (ako investícia zlato nefunguje, ako hedging rizík sa chová nekonzistentne). Tu je niekoľko ďaľších zaujímavých data-pointov na túto tému.

Krátka poznámka: pôvodne tento článok vyznieval voči zlatu veľmi negatívne, po diskusii s p. Fogašom (upozornil ma na veľký rozdiel medzi oficiálnym a neoficiálnym výmenným kurzom bolívara voči USD) som ho upravil. Ďakujem!

Venezuela sa nachádza v katastrofálnej ekonomickej situácii. Je nedostatok jedla. Elektrina funguje len nepravidelne. Nemocnice sú plné pacientov, ktorých lekári nemajú čím liečiť.

Ekonomická kríza sa zmenila na krízu humanitárnu. K tomu sa pridala aj kríza politická. Krajinu zachvátila vlna násilných protestov. V kedysi jednej z najbohatších krajín regiónu, ktorá má najväčšie zásoby ropy na svete, vládne chaos.

Nekompetentnosť vedenia krajiny sa prejavuje v obrovskej inflácii.

Za posledné 4 roky Venezuela zažila infláciu 12870% (do 27.4.2017). To je dvanásťtisícosemstosedemdesiat percent, len aby neprišlo k omylu.

Otázka znie, ako v takomto prostredí ochrániť svoj majetok, hoci väčšina lokálnych ľudí sa zrejme borí s trochu iným problémom – ako uchovať svoju kúpnu silu.

Prvé riešenie je dostať majetok von z krajiny. Prakticky akékoľvek aktívum, ktoré si v danom období uchovalo svoju hodnotu, ochránilo ju aj v bolívaroch, či už sú to medzinárodné akcie, nehnuteľnosti atď. To sa však týka len likvidného majetku a väčšina ľudí takú možnosť zrejme nemala.

Jednoznačným víťazom je americký dolár. Počas daného obdobia kurz narástol z úrovne 100 na asi 8200 bolivarov za 1 USD. A niet sa čo čudovať – je to univerzálne akceptovaná mena, minimálne za posledné roky s nízkou infláciou, dobre sa skladuje, prenáša, dobre sa s ním realizujú transakcie. Možno je to trochu paradoxné, ale najlepším uchovávateľom hodnoty počas tejto hyperinflácie sú papierové peniaze.

O nehnuteľnostiach nemám žiadne bližšie informácie, ale predpokladám, že hodnotu si držia relatívne dobre – stále poskytujú nejaký úžitok (treba niekde bývať). No kvôli nízkej likvidite nárast ich ceny zrejme nebude zďaleka taký vysoký ako rast USD. Fungujúce farmy, ktoré produkujú potraviny, by však mohli byť výnimkou.

Ďalším nepravdepodobným sektorom, ktorému sa darí, sú luxusné nehnuteľnosti a kancelárske priestory. Existencia kapitálových kontrol a praktická nemožnosť dostať sa legálne k americkým dolárom necháva firmám, ktoré ešte stále produkujú profit, len málo možností pre investície. A jednou z nich sú luxusné nehnuteľnosti. A tak vznikajú zaujímavé paradoxy – vo štvrtiach, kde bežne ľudia stoja „fronty“ na chlieb a základné potraviny, sa vo veľkom stavajú luxusné nové kancelárske priestory.

Z rovnakého súdka je aj ďalší „asset class“ – lokálne akcie. Z dlhodobého hľadiska sú akcie veľmi dobrým hedgingom proti inflácii. V prípade vysokej inflácie však reálne výnosy klesajú.

V danom období hodnota venezuelských akcií, vyjadrených indexom IBVC, narástla z hodnoty 2,2 na 143. Zaznamenali teda rast o 6400%. Nepokrýva to infláciu (vo výnose nie sú zarátané potenciálne dividendy) a nedosahuje to ani rast USD.

Zdroj: bloomberg.com

Index je tvorený len 11 veľkými spoločnosťami, hlavne bankami a výrobcami. Jeho rast nie je spôsobený tým, že by sa firmám nejako zásadne darilo. Konieckoncov, krajina je v masívnej kríze. Stále však ponúkajú služby a tovary za ceny, ktoré odzrkadujú klesajúcu kúpnu silu bolivara (teda idú hore).

Je to rovnaké ako pri horeuvedených luxusných nehnuteľnostiach – je to jedna z mála vecí, kam sa vo Venezuele dá legálne investovať s aspoň akou takou šancou na uchovanie reálnej hodnoty – investori akcie nakupujú primárne ako ochranu proti šialenej inflácii, ktorá v krajine vládne.

A čo zlato?

Cena zlata vo venezuelských bolívaroch (VEF) sa v rovnakom období vyvíjala takto:

Zdroj: Goldbroker.com

Tento graf má však jeden problém – je vytvorený tak, že spotové ceny zlata na medzinárodnom trhu sú prerátané oficiálnym kurzom (jedným z dvoch) bolivara voči USD. Ako to už ale v krízach býva, za oficiálny kurz si toho veľa nekúpite. Kurz na čiernom trhu je výrazne iný.

Podľa stránky dolartoday sa v danom období kurz bolívara na čiernom trhu oslabil zo zhruba 100 na cca. 8200 bolivarov za 1 USD (nárast o 8200%). Ufff!!! Rátané týmto blackmarket kurzom cena zlata v bolívaroch sa v danom období zvýšila zo 132500 bolívarov za uncu na 10471000 bolívarov za uncu (nárast o 7800%). Nie zlé, hoci infláciu to tiež nepokrylo.

Je tu však jeden problém – platilo by to, ak by Venezuelčania mohli predávať zlato za svetové dolárové ceny, tak ako venezuelská vláda, ktorá sa svojich zlatých rezerv zvesela zbavuje.

To však nemôžu.

Neviem, či v krajine existuje nejaký „oficiálny“ trh so zlatom. Ak áno, tak cena na ňom bude zrejme podobná, ako v horeuvedenom grafe. Ale pozor – to len v prípade, že by ste zlato chceli predať. Nikto príčetný, a už vôbec nie vláda, vám zlato az takú nízku cenu nepredá.

Jedinou realistickou možnosťou tak bude zrejme predaj zlata za bolívari na čiernom trhu.

Podľa informácií, ktoré sa mi podarilo nájsť, je dolárová cena zlata na čiernom trhu zhruba na polovici trhovej ceny. Má to svoju logiku – zlato nikto nepotrebuje, ľudia potrebujú primárne jesť, piť, niekde sa schovať. A keďže sa nemajú ako dostať na svetové trhy, lokálna cena ide dole.

Okrem toho – fyzické zlato sa za spotovú cenu nepredáva nikde. Aj predajcovia zlata na Slovensku si účtujú mastné marže – pri malých gramážach kľudne aj 40%, pri väčších okolo 10%. A to tu nevládne ekonomická kríza ani hyperinflácia, platí voľný pohyb osôb aj kapitálu.

V prípade katastrofy vo Venezuele sa mi preto zdá byť pravdepodobné, že marža na čiernom trhu môže byť obrovská.

Vznikla tiež zvláštna obchodná príležitosť – niektorí Venezuelci načierno ťažia zlato (Venezuela má jedny z najväčších nevyťažených zlatých rezerv) a predávajú ho za doláre cudzincom, ktorí ho prepašujú cez hranice a predajú. Za podstúpenie tohto rizika majú šancu zdvojnásobiť svoju investíciu. V tomto článku z júla 2017 sa píše, že, baníci za zlato vyťažené načierno dostávajú zhruba 40% aktuálnej trhovej ceny.

za posledných 5 rokov je cena zlata v USD  plus mínus stabilná. No vzhľadom na neexistujúci legálny spôsob vývozu zlata z krajiny (aj keby sa to podarilo, stále sa budú aplikovať obrovské marže pri odkupe, hoci možno menšie ako vo Venezuele) si nemyslím, že jeho vlastníctvo  je najlepšia možnosť uchovania hodnoty majetku.

Takže to zhrňme:

Vyzerá to teda tak, že vo Venezuele ako ochrana kúpnej sily fungujú primárne americké doláre, následne investície do lokálnych luxusných nehnuteľností a akcií, a až potom je to podľa všetkého zlato. Celkom tiež „fičí“ Bitcoin, vzhľadom na obrovksý rast hodnoty v poslednej dobe lepšie ako dolár. Čítal som, že venezuelská vláda už hľadá spôsoby, ako prístup k BTC obmedziť.

Aktuálna (11.10.2017) hodnota akciového indexu je 531,11 (rast od 27.7.2014 o 24141%). Kurz bolívara voči USD na čiernom trhu (podľa dolartoday.com) dosiahol úroveň 27212 (rast od 27.7.2014 o 27000%). Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • dakujem, ze to so mnou ešte skúsite 🙂
    nejak ste sa napaparčili :-). normálne som si to musel pozrieť bližšie a ešte aj diskusiu s tym pajacom – asi nemam co robit, lebo ste ma znova nasrdili. Skúsme po poriadku. A s dôkazmi (teda kde sa dá)

    a) v kontexte pravdivosti clánkov mám názor ten, ze ked som čítal u vás clanok na etf, súhlasil som s ním tak, ze som sa pod neho mohol hned podpísať. Tu som ocakal z nazvu, ze asi zlato nejak obstoji lepšie, ako je to inokedy, lebo ti chudíci krachuju. A vase neitkore argumenty ma dorazili. Preto hovorím, ze musim mozno nebuduce lepšie citat ine vase clanky. Co sa cudujete, dôveryhodnost blogov je o jednom clanku – ste taky dôveryhodny, ako vas posledny clanok. tnerobim zavery, iba som si polozil otazku. vy ste si na nu odpovedali.
    b) so sperkami a zlatom v mobile si reci nechajte, lebo sa tu nehodia do kontextu Kazdy dokaze zosmiesniť cokolvek, jak fico. Napriklad akcie nie sú dobre ani nato, aby v listennej podobe utierali rit.
    c) jak „cena zlata klesla a to som si v nalýze nevšimo“ To si robíte srandu? Ved z apríla 2014 – 1300 USD do apríla 2017 – 1270 usd. A v poseldných dnoch, čo som porovnával ja, 1270 – 1290. Jaký pokles????? mylsíte 30 USD na uncí? 2% pokles v tom, že sa bavíme o bolívaroch, ktoré lietajú o 50 000%??? To ste si pozreli dobre? Ostávam z argumentom, ze cena zlata sa v dolároch nemenila, teda je jedno, ci porovnávame doláre alebo zlato. Chete link ako dôkaz na LBMA alebo comex?
    d) predaj zlata za spot? Neurázajte ma. A marže 40%? 10%? To ste čítali o multilevelmarketingu, o ktorm písal cmorej pred 100 rokmi? Ved si zagúglite, prekristapána.Kto normálny by si kupoval 1 gram zlata, ktorý je predaržený, ved kalkulacku ma kazdy mobil!. A marze 10%? Na slovensku som nasiel googlom hned z fleku firmy, kde majú uncu so spreadom 3 alebo 3,5%. A v česku ešte menej. To ste z toho odhadli, ze na čiernom trhu vo venezele bude marža 50%, lebo nejakí debili predávajú systémom avon na slovensku zlato v gramoch???? Chcete link ako dôkaz alebo skúsite sám google.sk?
    e) a link s baníkmi? To nebudeme porovnávať mince zo zlata a akcie? Budeme porovnávať akcie a nelegálne vyťažené zlato od hliny? To vázen? Jááááj, ved máte pravdu, potom to výjde o 50% menej. Ved ti chudáci majú zlato v ingotoch alebo zrkách a načierno. To čakate, ze za defacto kradnuté zlato v zrnkách dostanú to, co sa eagle na manhatane? Ved skúste ryzovať na slvoensu v riekach a predať potom zlato zlatníkovi, jak vás oholí. Myslíte, ze dostanete spot? Ved v tom linku sa pise, ze ide o nepracovane zlato, ktoreho cena sa vycisti a stupne. A to je váš argument, ze vo venezuele má zlato cenu o 50% nižšiu? Porovnávate burzu v caracase, kde sa obchoduju akcie (podla mna je to mrtvy trh s mysacimi hovienkami na parkete) so kradnutým nevycisteným zlatom? To je „analýza“. Teda nie mince zo zlata, ale ingoty od hliny, Tomu hovorím „tendenčné a možno nie umyselne, ale klamlivé určite”. Lebo ste to bud urobili naschvál, alebo nevedome. To v roku 2014 nebolo možné vo venezuele kupiť zlato v normáílnej forme? Museli sme čakať na baníkov, ktorí nelegálne ťažia a predávajú?

    Aby som to u mna uzavrel pre dnesný krasny den:

    Ostávam so svojími argumetnami, ktoré rozvediem.

    – cena zlata sa v dolároch nezmenila. Teda nemusím počítať, či zlato reálne narástlo na hodnot, alebo nie. Pre porovnanie, ako je to v kríze, to stačí. To dúfam chápete.
    – v orku 2014 kúpiť uncu zlata pri kurze 1:100 a teraz predať pri kurze 1:50 000. nárast o 50 000% v bolívaroch.
    – Akcie – nárast o 29500% v bolívaroch.
    – zlato lepšie o 70%.

    A to som venoval venezuela čas, ktorý som necakal

  • vzhľadom na vaše iné články, ktoré sú radikálne proti zlatu, som uvazoval, čo vám výjde. Chcem iba upozorniť, ze zlato nie je moja laska. A súhlasím, ze zlato je dlhodobo menej vynosne ako akcie. Kto to nevidi, je idiot.
    vas blog mam celkom rad, ale plati u mna dost silne pravidlo konzistencie vasich tvrdeni unblock. Teda ak ste schopny upraviť udaje tak, aby vam to sedelo v tomto clanku, pytam sa sam seba, co v inych.

    1. pozrel som si cenu zlata v dolároch a za tých pár rokov sa nezmenila. teda defacto je jedno, či ste mali dolar alebo zlato – myslím vypocet.
    2. a kedze je dolár lepší ako akcie vo venezuele, ergo aj zlato je lepšei ako akcie – výnosnejšie, aby som bol presný.
    3. ale kedze zlato je vzdy vzdy vzdy horiše ako akcie (musí byť, lebo to tak silno chcete), je nutné to nejak upraviť – violaaaaa – na čiernom trhu sa zlato predáva za polovicu.

    A už to máme, zlato je zlé. Sám ste tam uviedli link, kde je doslovne napísané, že cena zlata je na trhu nižšie o polovicu – ale zlatý prach – teda defacto surové zlato oproti cene zlatých mincí alebo bars.

    A to ešte nehovorím, ze dnes sú akcie 650 (index), teda z 2,2 narast o 29500%. A dolár verzus smiešny bolivar zo 100 na 50 000 teda 50 000%. Teda dolar (a zlato rovnako) v bolivaroch je na to lepšie o 70%. Neviam, jaka je inflácia, ale to je jedno. V každom prípade je toto teoreticky vypocet, lebo podla mna majú ludia vo venezuele horšie problemy, jak kupovať akcie na burze a zlato.

    zhrnieme si to:
    Zlato aj vam vyslo (a to neviem, na co vas ten hore ešte upozornil, lebo to tu nie je) porovnatelne. Ale kedze ste vyrazne proti, znizili ste tendenčne a umyselne klamlivo jeho hodnotu o polovicu.

    • Nemám pocit, že by som bol „radikálne proti zlatu“. Nemám nič proti zlatu na konektoroch káblov mojej audio sústavy. Úplne v pohode používam mobil, ktorého elektronické obvody sú pokryté zlatom alebo v niektorých prípadoch celé zo zlata. Párkrát som dokonca manželke kúpil zlaté šperky a vlastním tiež niekoľko zlatých mincí. Myslím, že obvinovať ma z nejakého radikálne anti-zlatého postoja je dosť mimo. Mám ale zásadný problém s tým, keď niekto prezentuje zlato ako super investíciu (a to je prakticky každý predajca zlata, vrátane napr. rakúskej mincovne), pretože to nie je pravda. Takisto sa mi otvára nožík vo vrecku, keď niekto tvrdí, že zlato ochráni váš majetok v prípade krízy. Nevidel som žiadne dáta, ktoré by to potvrdzovali, no videl som minimálne jeden prípad (hyperinflácia v Brazílii), kedy to pravda nebola, a aktuálna situácia vo Venezuele vyzerá podobne. Takisto mi trochu vadí, keď ma niekto obviní z klamstva, tak ako vy v tomto komentári. Pripúšťam, že som sa niekde mohol pomýliť, alebo niečo zle pochopiť, či interpetovať. Už sa mi to v živote niekoľko krát stalo. No vy ste ma bez akéhokoľvek dôkazu obvinili z klamstva a na základe tohto výmyslu ste úplne nadrzovku spochybnili všetky moje ostatné články. A to už je trochu silná káva. No hovorím si, že možno ste len veľmi povrchne čítali. Takže to s vami ešte raz skúsim. Napísal som „Prakticky akékoľvek aktívum, ktoré si v danom období uchovalo svoju hodnotu, ochránilo ju aj v bolívaroch, či už sú to medzinárodné akcie, nehnuteľnosti atď.“ To sa však zlata natýka, pretože jeho cena v USD v danom období, o ktorom som písal, KLESLA. To vám pri vašej „analýze“ uniklo. Čo sa týka „tendenčného a úmyselne klamlivého“ zníženia ceny o polovicu: asi neviete, že fyzické zlato za trhovú spotovú cenu nekúpite a nepredáte nikde. Aj predajcovia v EU si pri malých objemoch (1g) účtujú maržu vyše 40% (to je takmer polovica), pri väčších objemoch okolo 10% (písal som v článku, ale kľudne si to preverte). Vidím preto veľmi reálne, že na čiernom trhu v čase krízy môže byť marža okolo 50%. Podľa tohto článku z júla 2017 dostávajú baníci, ťažiaci načierno za gram zlata 215.000 bolivarov. To je podľa vtedajšieho kurzu asi 18 USD, teda približne 500 USD za uncu (oficálna cena v tom čase cca 1300 USD za uncu). Na základe tohto všetkého v závere článku tvrdím, že „Vyzerá to teda tak, že vo Venezuele ako ochrana kúpnej sily fungujú primárne americké doláre, následne investície do lokálnych luxusných nehnuteľností a akcií, a až potom je to podľa všetkého zlato.“ Ak s tým nesúhlasíte, očakával by som, že uvediete nejaké argumenty a z toho vyplývajúce závery. Povedať, že klamem, je dosť úbohé.

    • Tak ja tu 2 roky usilovne konšpirujem a tuto Marekovi stačilo 5 minút na gúgli, aby odhalil všetky moje bludy … Do čerta! Priznávam sa – tento obmedzený a jednostranný pohľad je ZÁMER! Pretože ak by si pogúglil ešte ďalšie 3 minúty, prišiel by si aj na toto

  • Ten graf zlata bude asi v oficiálnom vládnom kurze bolívaru, zatiaľ čo článok o inflácií používa kurz z čierneho trhu a nárast akcií asi zahŕňa reálne znehodnotenie bolívaru.

    Neviem, ako ste vypočítali infláciu, ale podľa článku sa kurz zmenil z 629 na 195 tisíc (síce je to za 20 USD, ale pomery zostávajú rovnaké), čo je asi 31 000 % (t.j. znehodnotenie majetku o 99%, totálna katastrofa).
    Oficiálny kurz zatiaľ išiel z 4.3 na 10, to je 132%. Cena zlata v USD v tom období poklesla z 1600 na 1200 (-25%). Vyjadrená v kurze čierneho trhu by teda zlato malo nárast o 23 tisíc %.

    Akcie rástli o 6400%, takže by uchovali iba 21% hodnoty majetku (tiež dosť zlé). Zlato by uchovalo oveľa viac – 74%. Medzinárodné akcie by zrejme dopadli omnoho lepšie ako lokálne.

    A lepšie ako zlato by bolo držanie cudzej meny v hotovosti, napríklad USD. Je to aj oveľa jednoduchšie a výhodnejšie z pohľadu likvidity a použiteľnosti majetku „po kúskoch“ v priebehu daného obdobia.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >