.st0{fill:#FFFFFF;}

Portfólio 60/40 je (vraj) mŕtve. Má ešte zmysel investovať do dlhopisov? 

 15 augusta, 2022

By  Vladimir

Vládne dlhopisy sú jedným z 2 základných stavebných blokov portfólií investorov po celom svete už desiatky rokov. Hlavným dôvodom je ich nízka rizikovosť, relatívne nižšia volatilita v porovnaní s akciami ako aj schopnosť prispieť k celkovému výnosu portfólia.


Tá posledná vlastnosť bola za ostatných 40 rokov amplifikovaná dlhodobo klesajúcimi úrokovými sadzbami.

Vývoj výnosov 10- ročných US vládnych dlhopisov

Zdroj: FRED

Vývoj výnosov 10- ročných nemeckých vládnych dlhopisov

Zdroj: FRED

Príčinou je vzťah medzi zmenami úrokových sadzieb a zmenami cien dlhopisov - funguje to tak, že keď úrokové sadzby klesajú, ceny dlhopisov stúpajú a naopak.

V nedávnej minulosti sa úrokové sadzby dostali až na, prípadne pod nulu, ako vidno aj z obrázkov. Teraz však pomaly začínajú stúpať. A to sa prejaví poklesom cien dlhopisov.

Preto sa začali objavovať hlasy, že je načase dlhopisy z portfólia vyhodiť a poobzerať sa po nejakej náhrade - realitách, alternatívnych investíciách, či nebodaj krypto.

Je portfólio 60/40 mŕtve?

Portfólio zložené z mixu 60% akcií a 40% vládnych dlhopisov je klasikou pri investovaní a za ostatných 40 rokov malo veľmi solídne výsledky.

Jeho americká verzia, rebalansovaná na ročnej báze, mala v období od roku 1982 do konca roka 2021 priemerný ročný výnos 10,80% ročne. To je skvelý výsledok sám osebe. No nestratí sa ani v porovnaní s čisto akciovou US investíciou (S&P 500), ktorá v rovnakom období mala priemerný ročný výnos 12,20% ročne, no s o polovicu vyššou volatilitou.

Úprimne povedané, je ťažké si predstaviť, že sa 60/40 portfóliu bude takto dariť aj v najlbižších rokoch, zvlášť jeho dlhopisovej časti. Tá za ostatných 40 rokov mala priemerný výnos takmer 7,50% ročne.

Tento rok portfólio 60/40 zažilo druhý najhorší štart roka (prvých 6 mesiacov) V HISTÓRII  a napriek zlepšeniu za ostatných pár týždňov je stále v mínuse približne -10%. Týka sa to aj dlhopisov, ktoré napriek tomu, že ich úloha je portfólio stabilizovať, klesli v najhoršom období o viac ako 10%.

Je teda načase poobzerať sa po niečom inom?

Myslím si, že sa netreba unáhliť.

60/40 si nekrológ ešte nezaslúži

V máji roku 1897 sa medzi novinármi začalo pošuškávať, že spisovateľ Mark Twain je smrteľne chorý, alebo že už dokonca zomrel. Novinár Frank Marshall White z New York Journal sa preto rozhodol Twaina kontaktovať a situáciu preveriť. Twain mu odpovedal listom, z ktorého pochádza známy citát (časom mierne upravený): " Správy o mojej smrti boli značne prehnané."

Správy o smrti portfólia 60/40 sú značne prehnané.

Podobné je to aj s portfóliom 60/40. Jeho smrť sa za ostatnú dekádu ohlasuje prakticky každý rok:

Pred impulzívnym zadaním príkazu na predaj dlhopisov je však dobré pozrieť sa na historické dáta. Totiž - obdobie vysokej inflácie a rastúcich úrokových sadzieb sme tu už mali.

Vývoj výnosov 10- ročných US vládnych dlhopisov

Zdroj: FRED

Počas 40 rokov, od roku 1941 do 1981, americké úrokové sadzby postupne narástli z úrovne 2,00% až na 13,70%. Priemerná ročná inflácia v tom období dosiahla úroveň 4,70%.

A portfólio  60/40 pomerne solídne fungovalo aj v takejto situácii. V období spomínaných 4 dekád bol jeho priemerný výnos 8,00% ročne. Samozrejme, je to menej ako 10,80%, ktoré investori získali po roku 1981. No stále je to o vyše 3 percentuálne body viac ako inflácia.Vzhľadom na okolnosti to vôbec nie je zlé.

Jedným z dôvodov, prečo rastúce úrokové sadzby nie sú z dlhodobého hľadiska pre dlhopisové portfóliá totálna katastrofa, hoci ich rast spôsobuje pokles cien je to, že v portfóliu, či fonde, dlhopisy nemajú rovnakú splatnosť.

Napríklad fond, ktorý investuje len do 10-ročných dlhopisov, na začiatku obsahuje len tieto. No postupom času, ako klienti vkladajú nové prostriedky, fond postupne prikupuje nové a nové dlhopisy, pričom tým existujúcim sa splatnosť skracuje.

Takže po čase má portfólio, alebo fond v majetku dlhopisy s rôznou splatnosťou od 1 až do 10 rokov, a zároveň priemerná splatnosť celého portfólia je vždy kratšia ako 10 rokov. 

To v prvom rade spôsobuje zníženú citlivosť na rast úrokových sadzieb (nižšia durácia).

A v druhom rade sa postupne do portfólia dostávajú nové dlhopisy s nižšou cenou a vyšším kupónom, čo je pre vývoj portfólia samozrejme pozitívne.

Nič netrvá večne

V štatistike sa často používa pojem regresia k priemeru.

V jednoduchosti to znamená, že ak máme konkrétny jav alebo proces, ktorý má pri dostatočnom počte opakovaní nejaký priemerný výsledok, extrémne výkyvy jedným smerom sú často nasledované opačnými výkyvmi.

Zjednodušene sa to dá predstaviť ako kyvadlo, ktoré osciluje zľava doprava. Čím viac ho vychýlime na jednu stranu, tým väčší pohyb opačným smerom bude nasledovať.

Dá sa to aplikovať aj na dlhodobé výnosy globálnych akciových trhov. Priemerný ročný výnos je približne 10%, hoci len málokedy nastane rok, v ktorom je presne takýto. A ak sú roky, kedy je priemerný výnos výrazne vyšší ako 10%, s veľkou pravdepodobnosťou prídu roky, kedy výnos bude výrazne nižší ako 10%. A naopak (samozrejme, môže sa tiež stať, že v čase sa mení aj samotný priemer, ale nemusíme si to teraz zbytočne komplikovať).

A to isté podľa všetkého platí aj pre portfólio 60/40.

Man Institute zverejnil minulý mesiac veľmi zaujímavý research, zaoberajúci sa, okrem iného, aj tým, čo sa deje na trhu po takýchto veľkých poklesoch.

Ako som už písal vyššie, US portfólio 60/40 zažilo v prvej polovici roka pokles zhruba -18%. To je nevídaná vec.

Je to druhý najväčší pokles v prvej polovici kalendárneho roka za ostatných viac ako 200 rokov. Ten úplne najväčší nastal takmer pred 100 rokmi, v roku 1932, kedy portfólio stratilo približne 27% hodnoty.

Zároveň je to už dávno, čo bolo portfólio 60/40 takéto volatilné. Pokles ako tento (o viac ako 10%) podľa Man Institute nastal naposledy v roku 1962. A rast o viac ako 20% sme naposledy zaznamenali v roku 1975.

Žijeme vo výnimočných časoch. Podľa Man Institute to znamená vyššiu pravdepodobnosť vysokej volatility.

Preto sú zaujímavé aj dáta o tom, čo sa dialo s portfóliom po takýchto veľkých poklesoch.

Priemerná strata v 10 najhorších prvých polrokoch bola -12%. Priemerný výkon portfólia v nasledovnom polroku bol v týchto 10 prípadoch kladných 10%, pričom výnosy boli pozitívne v 9 z 10 prípadov.

Napríklad v spomínanom roku 1932, po poklese v prvom polroku o 27%, vzrástla do konca roka hodnota portfólio 60/40 o 39%.

Podľa týchto dát by investorov v zmiešaných portfóliách malo s veľkou pravdepodobnosťou do konca roka čakať pozitívne (pozor pozor, dvojzmysel!) prekvapenie.

Samozrejme, nie je to istota. Vzorka 10 prípadov je pomerne malá, a to, že má niečo pravdepodobnosť 90% ešte neznamená, že sa to naozaj stane.

Tiež si trúfam tvrdiť, že nikto nemá portfólio presne 60/40. Investori vlastnia aj iné aktíva - hotovosť, nejakú tú nehnuteľnosť, vlastné firmy atď., takže aj keby to dopadlo presne podľa tohto researchu, efekt bude pre každého iný. Takisto vysoká dlhodobá inflácia, geopolitika, ale aj reakcie napríklad na zmenu klímy, ktoré v minulosti jednoducho neboli, môžu mať neočakávané dopady.

Hlavný odkaz tohto článku je, že ak máte v portfóliu nejaké vládne dlhopisy, neznamená to pre vás nevyhnutne koniec sveta.

Záver

Bez ohľadu na aktuálny vývoj úrokových sadzieb, vládne dlhopisy predstavujú aktívum s najnižším kreditným rizikom. Myslím si preto, že stále majú miesto v portfóliách mnohých investorov a z dlhodobého hľadiska si stále budú plniť svoju funkciu "tlmiča" volatility a prispejú aj nejakým výnosom.

Najdôležitejšie je vyhnúť sa unáhleným rozhodnutiam na základe aktuálneho negatívneho vývoja. Ak ste minulý rok mali dobre nadesignované portfólio, ktoré obsahovalo nejaký podiel vládnych dlhopisov, dnes nemáte žiaden dôvod sa týchto dlhopisov zbavovať.

Okrem iného aj preto, že ich očakávaný výnos je dnes vyšší, ako bol v roku 2021.

Zbrklé "prekopávanie" dlhodobej investičnej stratégie kvôli prepadom cien z ostatných pár mesiacov je najlepší spôsob, ako nedosiahnuť svoje želané investičné výsledky.


Ako to vidíte vy? Investujete do dlhopisov? Alebo ste sa ich zbavili?

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Pred rokom som si zriadil vo Finax pre otca (dôchodca) portfólio 50/50 (akcie:dlhopisy) a aktuálne je v mínuse cca. -7,5%. Rozmýšľal som nad tým, že mu to radšej zmením na 80:20 (akcie:dlhopisy). Neviem, že či by to bolo správne rozhodnutie, alebo skôr počkať…

  • Tak pre mna osobne je portfolio 60/40 prilis konzervativne…Dlhopisy mam len povinne vo Financnej rezerve vo Finaxe aj to najnizsi mozny podiel 50%, menej sa bohuzial na danom produkte neda a tak isto v „Penazenke“ (taktiez vo Finaxe) kde je to tiez 50% (fixne dane pri danom produkte – zatial). Inak v investiciach, ktore si spravujem sam na Degire mam vsetko v akciach – ETFka only. Snad sa nam dlhopisy uplne nezosypu 😀 cas ukaze, ci?

  • Ja som uz 8 rokov 100% akcie az na jeden rok, ked som mal 2% portfolia v crypto. Po ~60 % strate som sa crypta zbavil a stacilo mi. Nakupil som ETH presne v den ked bolo all time high 😀 Pre mna krasny learning point ako funguje fomo a na na co si dat pozor…

  • Ja som cast predal a nakupil akcie pocas prepadov. A druhu cast som predal(dbzb) a kupil tips. Ale uz som aj tie predal a kupil akcie 🙂 Proste v tychto casoch maju pre mna akcie caro. Hlavne ked nakupujem konkretne tituly.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >