Lesk a bieda finančného sektora

Minulý týždeň som si konečne pozrel film Wolf of Wall Street. Ak ste ho nevideli, je to film o tom, ako sa niektoré firmy na Wall Street obohacujú na úkor ich klientov. A aké škody môže napáchať túžba po peniazoch, ak sa odtrhne z reťaze. Nielen na klientských účtoch, ale aj na ľuďoch, ktorí vo financiách pracujú a na ľuďoch okolo nich. Kráľovsky som sa bavil, film je naozaj skvelý. Na druhej strane som si pri pozeraní filmu uvedomil, aké veľké rezervy majú aj finančné služby, ponúkané u nás.

Finančný sektor (a tu mám konkrétne na mysli správu aktív, podielové fondy a sprostredkovanie predaja týchto produktov) je skrátka neuveriteľný. Na jednej strane, celkový majetok pod správou členov Slovenskej asociácie správcovských spoločností dosiahol v roku 2014 historicky najvyššiu hodnotu 9,1mld euro. Na druhú stranu, služby, ktoré investori na Slovensku od týchto spoločností dostávajú, sú pod úrovňou akýchkoľvek rozumných nárokov, ktoré by sme mali na takú dôležitú súčasť finančného sektora, ako ich klienti, klásť.

Dôvodov je určite viac, tu sú však, podľa môjho skromného názoru, tri z nich, ktoré majú najväčšiu zodpovednosť za neutešený stav služieb v oblasti správy investícií na Slovensku (ubezpečujem vás ale, že v iných krajinách to nie je oveľa lepšie):

1. Masívna netransparentnosť v oblasti nákladov, ktoré správcovské spoločnosti svojim klientom účtujú

Predstavte si nasledujúcu situáciu: prídete do obchodu a chcete si kúpiť chlieb. Milá slečna vám chlieb podá a zaželá príjemný deň. Spýtate sa, koľko chlieb stojí. Slečna s úsmevom odpovie, že nič. Nedôverčivo zdvihnete obočie – Naozaj? „Naozaj“, odpovie slečna. „O to sa nebojte, my si strhneme malé percento z vašej výplaty, ešte než vám príde na účet. Detaily si pozrite v našich Všeobecných obchodných podmienkach, visia u vedúcej na stene.“

Zdá sa vám to absurdné? To je dobre, pretože to absurdné je. Absurdné, ale legálne. Takto nefunguje žiadny iný sektor v ekonomike. Jedným z dôsledkov tejto praktiky sú príliš vysoké poplatky. Typický akciový, alebo zmiešaný fond má výšku priebežných nákladov 1.50-2.00% ročne. To znamená že ak ste trochu zámožnejší a máte vo fondoch zainvestovaných napr. 100.000 EUR, platíte správcovskej spoločnosti okolo 2.000EUR ročne, bez toho, aby ste o tom vedeli. Nedostanete faktúru, neuvidíte to na výpise, nikto vám to nepovie. Tieto peniaze si správcovská spoločnosť z vášho účtu zoberie, takpovediac, poza váš chrbát.

Pre pokračovanie článku kliknite sem.

 

 

Photo: Flickr

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment