Investovanie nemusí byť drahé a komplikované.

Investovanie je často prezentované ako zložitá činnosť, na ktorú je lepšie si najať odbornú pomoc. Iste, investovanie môže byť komplikované. No pre väčšinu ľudí sú komplikované investície nepotrebné a častokrát skôr kontraproduktívne. V skutočnosti investovanie zďaleka nie je len pre ľudí s IQ nad 150.

Primárnym cieľom každého investora by malo byť maximalizovať svoj čistý dlhodobý výnos, pri adekvátnom riziku. Stratégia, ako to dosiahnuť, sa dá rozpísať do 4 jednoduchých krokov:

– dlhý časový horizont

– jednoduchosť

– nízke náklady

– optimálna diverzifikácia

Investovanie pre masy

Pre drvivú väčšinu investorov tieto kritériá spľňa jednoduchý indexový fond, alebo kombinácia maximálne 3 takýchto fondov. Toto sa však od svojho finančného poradcu, alebo osobného bankára, alebo predajcu bankových produktov nikdy nedozviete. Dôvodom sú spomínané nízke náklady. Indexové fondy majú 8-10 krát NIŽŠIE náklady ako typický aktívne spravovaný podielový fond. Okrem iného aj vďaka tomu, že nevyplácajú provízie finančným poradcom a iným sprostredkovateľom. A preto vám ho nikto nepredá. Jedine poradca, ktorého platíte vy sami (tzn. vystaví vám faktúru), by vám mohol pomôcť, ale takých nepoznám. Ak niekde existujú, ozvite sa!

Na tomto mieste nájdete na kvartálnej báze aktualizované dáta o najpredávanejších akciových a zmiešaných podielových fondoch na Slovensku a porovnanie ich výkonnosti s adekvátnymi benchmarkami (tzn. pasívnymi indexovými fondami ETF, ktoré si môže kúpiť každý, kto má pripojenie na internet a nájde si 10 minút mesačne). Som presvedčený, že budete veľmi prekvapení tým, čo sa dozviete.

Je až neuveriteľné, o koľko peňazí investori prichádzajú kvôli tomu, že investujú do aktívne spravovaných fondov. Už som to povedal niekoľkokrát a poviem to znova – je lepšie investovať do aktívne spravovaného podielového fondu (ak si neúčtuje úplne zlodejské poplatky), ako neinvestovať vôbec. No ak chcete niekedy získať finančnú nezávislosť, alebo len jednoducho dostať pri investovaní za svoje peniaze adekvátnu protihodnotu, aktívne spravovaným podielovým fondom sa jednoducho musíte veľkým oblúkom vyhnúť.

Prečo sú indexové fondy lepšie ako aktívne

Dôvodov, prečo aktívne spravované fondy neplnia to, čo od nich investori očakávajú, je niekoľko. Medzi hlavné patria podľa mňa tieto:

– vysoké poplatky

– komplikované investičné stratégie

– oveľa väčšie zameranie sa na predaj produktov než manažovanie majetku vo fondoch

Väčšina ľudí je presvedčených, že investovanie je komplikované a preto je lepšie prenechať ho profíkom. V tomto názore ich aktívne utvrdzuje celý finančný sektor od finančných poradcov po správcovské spoločnosti. No minimálne od vzniku prvého ETF to nie je tak celkom pravda. Vďaka tejto úžasnej inovácii si môže takmer každý, v zásade svojpomocne, nastaviť a udržiavať takú investičnú stratégiu, ktorá dosiahne lepšie výsledky ako 80% profesionálnych investičných managerov.

Photo: Flickr

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment