V týchto letných dňoch pristupujem k „publikačnej činnosti“ len veľmi striedmo. No neznamená to, že nič nerobím :-).
Pripravujem plán článkov na nasledovných pár mesiacov, a preto by som vás chcel poprosiť o pomoc.
Čo vás aktuálne v oblasti investovania trápi najviac? Nad čím rozmýšľate? Čo je najväčšia prekážka, s ktorou sa boríte? Na akú otázku hľadáte odpoveď? Alebo máte tému a zaujíma vás môj názor na ňu?
Ozvite sa v komentároch, prosím, veľmi mi to pomôže.
Niektoré z dopytov ktoré zatiaľ mám – aktualizácia článku o brokeroch a bližšie vysvetlenie fungovania indexov.
Teším sa na vaše podnety!
Zaujímavé čítanie z minulého týždňa:
Toto bude najlepší rok pre ETF!
Cena stavebného dreva v USA spadla tam, kde bola pred rokom
Ako ste na tom finančne v porovnaní s ľuďmi na Slovensku a v Európe
Nedajte sa zlákať vidinou rýchleho a bezprácneho zbohatnutia
Do čoho sa oplatí teraz investovať?
25 komentáre o “Čo z oblasti investovania vás aktuálne trápi najviac?”
Comments are closed.
Akú strategiu zvoliť, ak chcem uložiť peniaze približne na 5 rokov a potom z nich financovať 20% kúpy druhej nehnuteľnosti.
5 rokov ej relatívne krátky horizont, určite by to malo byť relatívne konzervatívne portfólio.
Zdravím.
Aktuálne má záujimaju dve témy:
1.) Je na Slovensku možné investovať (rozumne a výhodne) cez s.r.o. ? Sú tam nejaké výhody, alebo naopak nevýhody pripadne povinnosti? Ide o to, že ak človek vie investovaním dosahovať nejaký výnos a príjem (dividendy, nakup/predaj, rast hodnoty) tak ako osoba s tým už ďalej veľmi nevie pracovať. Napríkad nemá to žiadny vplyv pri žiadosti o hypotéku, alebo pri potrebe nejakého externého financovania banky neberú ohľad na takúto príjmovú aktivitu a majetok osoby. Alebo sa mýlim ?
2.) Je nejaký výpočet/postup na úpravu stratégie “výberu 4%“ pokial človek moze investíciu (alebo jeden investičný účet na to určený) vyčerpať na nulu a za určitý počet rokov? Napríkad od 50 rokov budem vyberať 8% a plus mínus do 70 rokov by som sa mohol teoreticky spoľahnúť, že bude čo vyberať. Dala by sa tak zredukovať cieľová suma a znížiť vek závislosti od dennej práce.
Ďakujem.
Čo robiť s hotovosťou 100k eur a viac, ktorú mám na bežnom účte ale budem ju potrebovať použiť v horizonte 1-1,5 roka.
Ako ma vyzerat portfolio cloveka ked ma 50+r -60+r – 70+r. Dakujem
Dobry den pan Vladimir,
rad by som sa opytal:
1.) investiciou do ETF si sporim na „dochodok“
investujem len do iShares Core S&P 500 UCITS ETF (SXR8) najme kvoli nizkym poplatkom (0,07%) a jednoduchosti portfolia. Mam 35r a dochodku dost casu. Je podla Vas nutne v horizonte 10r nieco menit? Su nejake zasadne rizika tohto pristupu?
2.) nemam pravidelny mesacny prijem, ETF nakupujem 2 krat do roka vo vacsom objeme, zvyknem cakat na korekciu trhu o nejakych 10%, mam lepsi pocit z lacnejsej kupy:). Minuly rok som takto dokupoval 2 krat pocas pandemie. Je to vobec z dlhodobeho pohladu racionalny krok? Alebo taketo „casovanie“ nema zmysel?
Dakujem
Zdravim Vas Vladimir,
Chcel by som sa opytat ci je na blogu priestor na diskusiu na temu opcii?
Zaujimalo by ma ake su s tym spojene rizika, ake to ma vyhody a nevyhody. A samozrejme ine veci s tym suvisiace o ktorych momentalne nemam ani paru.
Dakujem za odpoved.
Jano
Zaujímajú ma možnosti vysporiadania sa s infláciou v strednodobom časovom horizonte pri prijateľnom riziku. Vďaka.
Zdravím, bola by dobrá stratégia pridať k plne akciovému ETF portfóliu pridať kvôli diverzifikácii aj REIT ETF ?
Dobrý deň,
aký máte názor na investovanie do nehnuteľností na aktuálnom trhu? (byty v nových developerských projektoch, byty kupované z papiera, pozemky…)
Ďakujem
– Porovnanie ETF brokerov
– Porovnanie aký rozdiel urobia rôzne poplatky v dlhodobom horizonte
Ahoj.
Momentálne mám na rozbehu portfólio rozdelené – pôda, drahé kovy a druhý pilier – akcie. Otázka je čo by som mal ešte pridať (ETF?) a čo naopak odpredať a kam presunúť na daľších 5-10 rokov.
Dobry
Vami odporucovany iShares Core MSCI World UCITS ETF ma poplatky 0.2 %, a na trhu su podobne z nizsimi poplatkami napriklad Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF s 0.12%. Ma zmysel zacat nakupovat tieto ETF kedze hovorite ze poplatky maju byt co najnizsie? A mozno by sa hodil nejaky clanocek o investovani pre dochodcov nad 65, nad 70 ci dokonca nad 75 rokov (ktory stracaju peniaze v podielovych fondoch ci maju peniaze len na uctoch).
Dakujem
Čo v prípade mojej smrti? Uplatňuje sa americká daň z dedičstva a moja rodina tým pádom príde o 30% hodnoty celoživotne budovaného portfolia?
Ísť stratégiou ETF fondov a v určitom veku vyberať 4% ročne, alebo cestou pasívneho príjmu z dividend? Pri tejto druhej možnosti ma trápi vyššie spomenutá otázka – dedičské konanie v prípade mojej smrti.
Porovnanie ETF online brokerov dostupnych na SR
Zdravím, som dlhodobý investor ale rozmýšľam nad:
Je všeobecne odporúčané pri poklese trhu o viac ako 20% navýšiť pravidelnú investíciu alebo urobiť mimoriadnu investíciu. Existuje aj „opačné“ odporúčanie ak trh „výrazne“ vyrástol v krátkom čase? 🙂
Ďakujem
Či sa ešte oplatí LYNX keď už IB zrušil activity fee? Ako čo najjednoduchšie previesť portfólio z LYNX do IB s čo najmenšou stratou/náročnosťou? Oplatí sa to vôbec z dlhodobého hľadiska ak nakupujem raz za mesiac a zohľadním aj náklady na rebalncovanie?
Zdravím vás Vladimír.
Dnes mi vŕta v hlave táto otázka: investovať ako mladý človek do 30 rokov iba do „konzervatívnych“ ETF ako MSCI World či S&P 500 alebo zvážiť aj viac rizikové, možno sektorovo užšie zamerané fondy (IT, health, a pod.)?
ďakujem za možnosť sa opýtať.
Marek
Sú trhy nadhodnotene? Čaká nás výraznejšia korekcia? Ako investovať v najbližšom obdobi?
škoda že okrem akcií nič iné neexistuje pre pasívny príjem alebo pasívnu stratu
Ako zvýšiť príjmy. To je aktuálna téma môjho investičného sveta.
Dobrý deň. Momentálne premýšľam o inflácii. Mám nakúpené korporátne dlhopisy. Inflácia už pomaly začína presahovať ich výnosy. Mám to preklopiť do akciovej zložky? Rozumiem, že ak sa zodvihnú úrokové sadzby , akcie budú mať problém. Takže ani tak, ani tak.
Toto zaujima aj mna. Jedine co som zachytil že ECB už má plán kedy zvýši úroky.
Zdravím Vladimír, mňa už dlhšie trápi, či mám v týchto mesiacoch investovať klasicky „dolar cost averiging“, alebo vzhľadom na historicky najvyššie ceny akcií a k tomu stále nie ukončenú pandémiu radšej skúsiť šťastie a pokúsiť sa investície casovať. Viem, že všeobecné štatistiky časovanie nefavorizuju, ale v tejto špecifickej situácii možno nie sú úplne aplikivatelne. Môže mať zmysel využívať aj len niekoľko percentné prepady (teda necakat na bear market ale investovať povedzme po 5% prepade)?
Ďalej rozmýšľam nad zlatom, resp. ETF čo trackuju cenu zlata. Rovnako ako vy, nie som fanúšik žltého ani iného kovu, ale počas takejto špecifickej situácie by to možno bolo ospravedlnitelne.
Nemohli by ste sa blizsie pozriet na 4 pilier cez planovane PEPP. Zatial je na nete len velmi malo informacii k tomu. Vdaka